Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Svoboda

Stran: 1 ... 68 69 [70] 71 72
1036
Satelitní digitální vysílání (DVB-S) / ČT 4 HD spuštěn
« kdy: 02. 05. 2012, 17:20:42 »
11.797 - H - S2 - 8PSK - 27500 - Cryptoworks/Irdeto
A hned obě kódování aktivní.
Jestlipak se dočká i DVB-T sportovního programu ČT4HD ? Těším se!

1037
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:STA příjem Dvb-T
« kdy: 02. 05. 2012, 13:47:54 »
Ač v jsem v principu "drátový" člověk, u vysílání lpím na bezdrátu.
Nevím, proč bych měl v moderní době být uvázán ke koncovce drátu jen proto, abych se mohl podívat na sport a zprávy v kvalitě, která moderní době odpovídá. A odpovídající koncovku si o své vůli mohu zřídit jen doma. Dost omezující. Chci přijímat kdekoli jsem, popř. přenášet přijímací zařízení bez oné koncovky drátu.
Pro mě: vysílání=bezdrát.  Naopak připojení drátem mi připomíná rozhlas po drátě  ::)

1038
Celý multiplex 4 je vysílán v kompresním standardu MPEG-4.
V MPEG-4 jsou jen 2 videostreamy (ČT a Nova) zbytek má jiné kódování, Óčko video MPEG-2, všechny zvuky MPEG-2 Audio (přesněji MPEG-1 Layer II Stereo), výjimkou je druhý zvuk Novy - Dolby AC-3, který má taky dvojnásobný bitrate oproti ostatním zvukům, viz můj obrázek výše.

Převodem obrazu Óčka do MPEG-4 se neušetří celá polovina jeho rychlosti, ale něco málo přes 1 Mbps a kvůli tomu se to nevyplatí dělat a přijít o diváky, kteří nemají MPEG-4 televizi nebo STB (a těch je většina).

1039
Vešla by se, seshora (mrkni do TS dnes z rána):
ČT HD (PMT, obraz, zvuk), Nova HD (PMT, obraz , zvuk, zvuk), Óčko (PMT, obraz, zvuk).
HD kanály tedy mají cca 5,6 Mbit/s, Óčko 3Mbit. Poslední je "rezerva", která by při současných 5,6 snesla další HD kanál a zbývá cca 1 Mbit/s pro servisní streamy, popř. pro velké EPG podle D-booku (teď má EIT méně než 160 kbit/s). Celková rychlost muxu je přibližně 20,5 Mbit/s.
Téměř stejné hodnoty (celk.bitrate 21 Mbit/s) používala i Telefónica, jen ta rezerva byla rozdělena napolovic a v jedné polovině bylo O2 info nebo později Metropol (ten míval až o 30 % vyšší rychlost než Óčko).

1040
Set-top-boxy / Re:HbbTV a koupe STB
« kdy: 02. 05. 2012, 08:24:47 »
Čistě technicky:
pro HbbTV potřebuješ vhodný přijímač a připojení do internetu (nemusí být rychlé). Karta a modul potřeba nejsou - ty využiješ jen pro jiné programy. Se set-top boxy to asi nebude slavné, zvláště pro pozemní příjem (lokalizace vs. malý trh), přece jen HbbTV začíná. Lepší to bude s televizory, ty už existují. Ověř si, zda zamýšlený přijímač má možnost uživatelského upgradu softwaru - míra implementace standardu se rychle rozvíjí. Rychlost připojení do internetu stačí velmi malá pro načítání textů, pokud se objeví streamované video, potřebuješ už lepší (několik Mbit/s).
Ovšem pořád je rozdíl mezi tím, co běží v Německu (ZDF, Erste, ap.), ti jsou nejdál s množstvím informací i streamů v HbbTV a u nás, teprve se to rozbíhá (pozítří?). Uvidíme, co připraví Poláci k fotbalu.

1041
Odkladiště / Re:HbbTV
« kdy: 27. 04. 2012, 17:57:47 »
jj, to přepnutí regionu bude dost zásadní. Německo jede krásně. To z ČT už jsem viděl, doufám, že se to povede spustit.

1042
Televizní stanice a jejich program / Re:ČT1 HD EPG
« kdy: 25. 04. 2012, 13:08:04 »
Nojo no, ted jim to zase nejede.
Data tam jsou (ukázka níže), chybí identifikace streamu (261). Možná to souvisí se změnou TP na satelitu (každý TP má jiná data EPG) a rozhodilo to i Mux4.

Starts: 25.4.2012 12:30:00
Length: 01:30:00
EIT Source: other TS, event schedule
Name: Sama doma
ĎckovÂa a Iva KubelkovÂa
Description Source: DVB Short Event DVB Extended Event


1043
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T2 televize
« kdy: 19. 04. 2012, 11:08:08 »
Protoze nektere prijimace muzou umet EPG pro Freeview HD a nektere ne. EPG pro Freeview HD je kodovano kvuli ochrane HD obsahu.
Tohle moc nechápu. Pokud není kódován vlastní videostream, jak to ochrání HD obsah? Nebo mi to má jen znechutit nastavování, protože si nahrávání neodkliknu přímo z EPG?
Přesně. Broadcasteři se začínají chránit proti nahrávání v čase přesně, podle Present/Following table. Všichni známe Schedule Table, u které se neudržuje přesnost, ovšem u Present/Following je to jiné. U nás se to snaží udržovat jen ČT. Takže, když nějaký broadcaster (více či méně obtížně) udržuje aktuální Present/Following tabulku, nelze se mu divit, že si ji chce ochránit.
Ovšem uživatelsky se mi to nelíbí.

1045
Skylink / Re:Skylink kmitocet 11797
« kdy: 12. 04. 2012, 15:49:45 »
teď jsem se díval na ten hokej Pit-Phi ze záznamu, celá 1. třetina šla hladce.
(Ten gól do šatny byla fakt smůla, Bryzgalov vůbec nevěděl, kde je puk).

1046
Tak už je to opraveno, a čas jde dobře.

1047
Souhlasím, všema deseti. Vyzkoušet = jediná správná metoda.

Jinak s těma hodnotama, s minimem bych šel ještě níž, asi na třetinu. Ty moje hodnoty jsou takové, které ti garantují správnou funkci vždy.

1048
" hláška Windows - zápis se zpožděním se nezdařil - a to dlouho po době, kdy se s fleškou skutečně pracovalo a kdy naposledy blikla ledka".
Takto merit rychlost je nesmysl.
netuším, proč toto spojuješ. Neumím reagovat.


"..nejméně obraz a zvuk (což jsou dva samostatné toky"

To je naprosto nesouvisejici s rychlosti disku, PVR uklada jeden vyfiltrovany transportni tok (uvnitr obsahujici vetsinou jeden obraz a zvuk).
Omyl. Pokud něco platí u jednoho případu, nemůžeš generalizovat a myslet si, že takto pracují všechna zařízení a obecně. Skutečnost je opačná. Modifikovaný transportní tok vůbec není běžný. Navíc se obtížně zpracovává a jeho oblíbenost klesá. Jakkoli TS mám rád, nic s tím nenadělám.

"..zapsaly do paměti (obvykle velikost chunku-mnoho GOPů neodpovídá velikosti clusteru v paměti a řadič paměti musí přepínat na adresní sběrnici)."
GOP (ze sveta MPEG obrazu) ani chunk (ze sveta IP prenosu) nema s ukladanim PVR na disk nic spolecneho.
Pokud jsi toto prohlášení nemyslel jako vtip, pak se obávám, že ani vzdáleně netušíš, co okolo nás "lítá". Ale jako technická anekdota... dobrý.


"Odtud také pramení rychlosti disků, které začínají na 100 Mbit/s, kdežto ultimátní flešky na téže hodnotě končí."

Pred rokem a pul byl bezne k dostani USB flash disk se skutecnou rychlosti zapisu/cteni 29/30 MB/s, pri zapojeni na USB3 pak 44/64 MB/s. Tak nevim co je "ultimatni" a co kde konci.
Nejsme v rozporu, jen ty měříš něco jiného. Zkusím to zjednodušit - jakmile tam máš MB/s (a ne Mb/s) musíš sakra dávat pozor, zda jde jen o nešikovnost/záměr pisatele a nebo o nelineární rychlost. Pro AV práci musíš vždy uvažovat o lineární rychlosti. (Pro lepší rozlišení se zavedla jednotka Baud a zobecnila i mimo informatiku). Když bych chěl najít hrubou analogii - srovnej synchronní a asynchronní přenos.

1049
Ať to nevypadá, že se chci hádat.
Naprosto nepolemizuji s existencí rychlých flešek. Jen houšť, ať už jsou tady a jsou levné (zkoušel jsem).
Původní dotaz zněl na rychlost přípojného disku. Na to jsem dal odpověď, která pramení z dlouhodobé zkušenosti, měření a zkoušení různých zařízení a analýzy problému. To jsem sdělil jako FAKTA.
Odmítám tvou domněnku, že celý mux se musí nahrát na pomalou flešku 4MB/s (tuto šílenou "pajednotku" přebírám od tebe, sám bych ji nenapsal), protože má zkušenost tomu neodpovídá. Podotýkám, že jsem záměrně neuváděl měření, grafy a hlubší rozbor. Přesahuje to, podle mě, účel fóra.
Předkládám svůj názor, ať se tazatel a čtenář sám rozhodne.

1050
Nevim co oznacujete z pocitacovou hodnotu. Ale pokud je testovani na pocitaci co k cemu, tak rychlost je jen jedna a pouzitelna pro kontrolu funkcnosti v PVR. Nebo si snad myslite, ze PC nemusi delat tyhle operace "včetně fragmentace, včetně zápisu do FAT, včetně přepínání mezi paměťovými oddíly,"?
To "počítačová" je můj termín. Zatím jsem nikde nenašel publikováno lepší označení. U PC se to musí dělat taky, ale v jiný okamžik Uvedu drobnou, a poněkud nepřesnou ukázku, pro ilistraci ale vyhoví: hláška Windows - zápis se zpožděním se nezdařil - a to dlouho po době, kdy se s fleškou skutečně pracovalo a kdy naposledy blikla ledka. U zápisu do externí paměti flash je třeba - aby dané části transportního toku (neplést s multiplexem, to je fakt něco naprosto jiného) a to nejméně obraz a zvuk (což jsou dva samostatné toky - už se musíme, proboha, oprostit od analogového vnímání), už očištěné o nepotřebný balast (tady si zamaká procesor) zapsaly do paměti (obvykle velikost chunku-mnoho GOPů neodpovídá velikosti clusteru v paměti a řadič paměti musí přepínat na adresní sběrnici). Bloky pak mohou narazit na fragment jiného souboru, nefunkční cluster - u stále dokola zapisovaných a mazaných clusterů ve flash se až překvapivě brzy vyčerpá jejich životnost (víme všichni o tomto omezení? známe fyzikální princip této nevolatilní paměti?) znovu se musí přepínat. Dále se musí udělat zápis do fatky, která je jinde (a znovu se přepíná). A nedej bože do toho přijde požadavek systému nebo uživatele na čtení z jiné části paměti (naštěstí čtení je rychlé, ale přepínání stejně pomalé). To jen velmi stručně. Otravovat vzduch rozptylem rychlosti různých čipů nebo banků uvnitř jedné flešky už nebudu (nejlepší značky v tom mívají lepší výsledky).
A odtud je hlavní výhoda HDD - výrobce ví, že zápis přes mechaniku je pomalý, vše výše uvedené se odehrává v (až) gigantickém bufferu bez přepínání, odskoků do jiných částí a na disk se pak nasype jeho obsah celkem v klidu.
Odtud také pramení rychlosti disků, které začínají na 100 Mbit/s, kdežto ultimátní flešky na téže hodnotě končí. Celkem nelogické, když v disku je vše pooomalé oproti bleskovém silikonu ve fleškách, že? Měření to však potvrzují.

Pozn: hodnoty, které jsem výše napsal, platí. Můžeme s tím nesouhlasit,... (J. Cimrman)

Stran: 1 ... 68 69 [70] 71 72