Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Svoboda

Stran: [1] 2 3 ... 72
1
taky jsem získal ten pocit z „patřičného vysvětlování dějin“, a to poměrně brzy po začátku sledování tohoto programu. Takže jsem ho zase přestěhoval na konec mého seznamu programů, kam se podívám doopravdy málokdy. A to CS v názvu programu mi přijde skoro jako provokace, když se často ocitá na stejné obrazovce se závěrečnými titulky v azbuce.

2
No a ještě jsem se podíval na záznam o rok až dva pozdější, Pařízkův, z r. 2012. Tam už byl pokus ČT sport s 1920×1080i při 10 Mbps. A současně ČT2 a Nova 1440×1080i při 80Mbps. Srovnatelné, opět hlavně závislost na kvalitě originálu.
No a když už jsem byl ve vzpomínání, mrknul jsem na kousek originálních přenosů z olympiády, tehdy BBC 1920×1080i při obludných 16-18 Mbps. (Ale taky to ukázalo, že materiál, který si zaslouží tak bohatou rezervu v přenosu, nevzniká kdykoli a kdekoli. I německých 720p na sportu vypadá velmi slušně.)

3
Já jsem se na to právě podíval. Rychlost 5-6 Mbps nebyla na prokládané v MPEG-4 žádná sláva, ale výsledek pěkný. Ovšem musím přiznat, že dnešní SD (540p), když má slušný zdroj, není zas tak zoufale horší, jak by mohl napovídat jen poloviční počet řádků. Pochopitelně na oko, rozmazlené třeba sportem na ČT HD|T2, to nepůsobí až tak dobře. Ale když si to dám do objektivního srovnání všech dostupných rozlišení tehdy a teď, nevychází z toho nynější 540p špatně. Mamutí vliv má obrazová kvalita zdroje – když je to mizerný přepis z nějaké pásky, je to hrozné na čemkoliv. Ale kvalitní zdroj (např. zprávy ze studia)... dobré.

4
mluv za sebe (jako Čochtan: „… ještě je mám schovaný“). Vysílala v tom ČT i Nova, H.264. Jen nebylo dost HD obsahu, upscale SD contentu byl hrozný, ale nativní HD bylo jako z jiného světa.

5
A jak vypadá to ošizené HD rozlišení 1440x1080?
V čem (obsahově, ne matematicky) je ošizené? Obdélníkový bod je normální.

Site CRa 22 a 23 (dnes spustene) podle webu CTU stale nemaji individualni opravneni. Filtrace DVB-T2 na to nema vliv, staci filtrovat podle Praha a je to stejne - proste tam nejsou.
Pravda. Až teď jsem se podíval podrobněji. Ve vzduchu to je, na webu ne. Zvláštní.
I když ve vzduchu: mux 23 se identifikuje jako MUX23, mux 24 se identifikuje jako DB,MUX24, ale mux 22 se identifikuje jako CRA, Prechod. MUX 12. A v 22 se více programů přejmenovalo z |T2 na |P. Zřejmě ty, co budou odcházet.

6
i když už je něco ve vzduchu, obtížně se dostat k relevantním informacím. Individuální oprávnění finálních sítí na webu ČTU jsou nesprávně zařazeny pod DVB-T, takže při filtraci na DVB-T2 nejsou vidět. Web pokrytí (https://digi.ctu.cz/dtv/) se naštěstí právě teď „probírá“. Ráno tam nebylo nic, teď (okolo 11. h) se objevila možnost zobrazení finálních sítí, ale zatím jen pro síť 21 (ČT). Snad do večera tam budou všechny dostupné sítě.

7
ČT měla dnes problémy při živém vysílání reportáže od DVB-T2 z Žižkovského vysílače. https://youtu.be/z5hR4lEufkU
Taky jsem se podivil, že si to nechali rozsypat pod rukama. A nevěřím, že si to nevyzkoušeli, než to vyjeli.
Takto udělali špatnou reklamu na přechod k T2.
A nebo, názorně ukázali, jak to asi s příjmem „nové kvality HD příjmu“ bude vypadat. Příští týden ukáže.

8
Když nad tím po delší době přemýšlím: nemá to něco společného s prastarou ochranou proti kopírování? Nic jiného mě nenapadá.
Také mě hned napadl Macrovision. I ta prodleva „pár okamžiků“ by tomu odpovídala, ta pro něj byla typická. Ale z analogu jsem už tak dlouho pryč, že si to netroufám tvrdit. To by chtělo názor nějakého starého zasloužilého servisáka, který to míval historicky v rukách.

9
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:prechod na DVB-T2
« kdy: 04. 11. 2019, 13:33:17 »
Já mám za to, že angažovat pana Tunu na tuto propagaci byl omyl. Jeho prezentace bývají prodchnuty jak negativismem, tak i nezbytnými rozmáchlými gesty a vzrušenou dikcí. Ale možná ho považují za nějakého novodobého Mojžíše. Ovšem to by musel být schopen i pozitivní prezentace, motivace. A konec konců třeba i přesvědčování. Což neumí. Dobře mu jde jen šokovat diváka, odhalením zlých záměrů výrobců či nadnárodních korporací, které mají v úmyslu vyhubit populaci našich ubohých spotřebitelů nejdéle do dvou týdnů.
Myslím, že on dělá ČRa medvědí službu.

10
Možná někde v matematice, ale nikoliv v anténařině, tam % na bargrafech mají  naprosto nulovou informační hodnotu a neříkají nic o úrovni, echu, a ostatních parametrech nutných k bezproblémovému příjmu DVB-T/T2!
I když jsem odpovídal tazateli a místo něj ses ozval ty, tak jen doplním. Pokud někdo ví, jak ona mnohokrát poplivaná „procenta“ fungují, dost se z nich dozví. Neříkám, že všechno, ale dost. Ono stačí pochopit vztah mezi absolutní a relativní mírou. A pak se dá vystavět smysluplné řešení i tam, kde jiný prohlásí, že tam „nic není a nic nepojede, než jím navrhované, jediné správné a nejsprávnější řešení“.

11
Procenta jsou velmi užitečný matematický nástroj k vyjádření důležitých vlastností. Komu není jejich význam utajen, dost z nich přečte. Bohužel jsi nepopsal dost. I bez měřáku máš dostupnou řadu dalších informací, které jsi neuvedl (možná máš pro to důvod).
Ovšem z toho, co jsi popsal (chování ukazatele je popisné), už lze přečíst: signálu máš dost – nezesilovat! Potřebuješ lépe směrovat! A v tom ti asi uvedená anténa moc nepomůže. I když bys zaznamenal momentální zlepšení, nemusí být trvalé, ale např. závislé na počasí.

12
Příjem 99/0 z malého vysílače a nepříjem silných vysílačů by mohl ukazovat na „zbytečně“ citlivý tuner TV a s tím na moc silnou anténu, která vstup TV zahltí u silných příjmů. Já bych zkusil utlumit signál silných vysílačů z antény aspoň o 10 dB (např. https://www.omko.cz/utlumovy-clen-f-3db-6db-8db-10db-12db-16db-20db/) jestli se příjem nevydá směrem ke kýženým hodnotám 100/80. Ale rozhodně bych se nešidil o dobrý signál mířením na slabší nebo vzdálenější vysílače (https://digi.ctu.cz/dtv/). Samozřejmě změřit jakoukoli absolutní hodnotu by bylo užitečné, ale nezbytné to není. Nebudu ti tedy nafoukaně vykládat, že jediná cesta je pozvat si profíka s měřákem aspoň za 100K. Trochu by pomohl i „test pletací jehlicí“, tedy zasunout metr zvonkového drátu do anténního vstupu, automaticky proladit a zjistit, ZDA a CO se uložilo (kanály, signál, kvalita).

13
Petr Svoboda: asi proto, že ve středu v 10 hodin jsou většina v práci, woe. A tuto debatu by sledovali maximálně osoby z řad odborníků ne běžný divák. Tak nešíř bludy
.
A tak neměl bys místo plivání na odborném webu šířit svou zapšklost ve fóru: v-deset-hodin-pracující-český-jazyk-neovládající-diváci?

14
Rad priznam, ze se mylim pokud mi takovou argumentaci CRa ukazate.
PM

Pozn: sledujete teď přenos z Digimedia 2019? Zajímavé, jak nezajímavé.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000110-digimedia/21925100100-digimedia-2019/
Pamatuji, jak konference podobného druhu měly narvané sály a registrace končila dlouho před termínem z důvodu nedostatku míst. Nyní, když odečtu panelisty druhého bloku v hledišti prvního bloku a naopak, zbývají jen novináři a tři satelitní oponenti. Asi je to výrazem toho, co případný účastník může očekávat od takové konference. A úroveň loňských odpovědí se do účasti přímo promítá. A na YT to sleduje 19 osob (já byl dvacátý), ČT 14. Kde jsou ty stovky lidí, které přechod na T2 přímo zasáhne?

Doplnění během III. bloku, 13:40 (DAB): měním status nezajímavé na zajímavé.  ;)

15
Taky jsem se odhodlal přečíst původní odkaz. Hodnotím jej jako poněkud tendenční, ovšem nepravd nebo omylů v něm vidím málo. Ač napsáno skoro až beletristickým perem, fakta nepřekrucuje. Nemohu souhlasit s "ivovi" o neplatnosti prohlášení o výhodě T2 v souvislosti s qHD. „Prodat veřejnosti“ je zřejmě nepravda, ovšem argumentace o výhodě qHD zavedením T2 byla skutečná.

…"qHD - České Radiokomunikace se skrz tento pojem pokoušely prodat veřejnosti jednu z výhod přechodu na DVB-T2." To by mel autor dolozit...
Druhou výhradu mám k označení QHD přídomkem nový. Což se, podle mého, nedá použít k technologii, která má technickou odezvu (myslím v televizorech, nikoli počítačových monitorech) již téměř 20 let.

Se svým soudem čekám na spuštění finálních sítí s dostatkem prostoru, jak se s ním operátoři i televize porvou. Ale zatím se mi nelíbí, jak původně základní a přechodné rozlišení obrazu, převzaté z mobilního příjmu, postupně získává punc cílového řešení.

Osobně nemám radost, jak se polarizuje situace okolo způsobu příjmu, resp. jejich hlavních představitelů. Oba si vytváří své hlásné trouby, na kterých se snaží očerňovat toho druhého a sebe vydávat za spasitele ubohého „obyčejného“ diváka. A oba se tím více vzdalují od jeho zájmů a potřeb. Jsem příznivcem ekonomicko-tržního souboje (soupeřme kvalitou služeb a cenou) a nikoli konfrontace propagandistické, prohlašováním sebe lepším druhého. A navíc, tato konfrontace se brzy vyhrotí do prázdných prohlášení, „… my s tím nezačali, my se jen bráníme.“ To už bude úplný marasmus, který mi připomíná téměř až politický boj.

Stran: [1] 2 3 ... 72