Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Svoboda

Stran: [1] 2 3 ... 72
1
Setkávám se často se stížnostmi na nemožnost nebo velkou nestabilitu příjmu nových, finálních multiplexů. Vždy, když se někde vypnul DVB-T multiplex, a to kdekoli v ČR. Běžný divák není schopen či ochoten zjistit, co a odkud přijímá, natož pak, aby věděl, že to je vázané na konkrétní termín zapnutí nebo vypnutí. Divákovi se nechce znovu sahat do antény. I když už je ji má třeba 4 roky, je pro něj nová, protože je „digitální“. Na druhou stranu, klidně vyhodí pár stokorun a koupí si novou pokojovku, hlavně aby byla silnější než ta minulá. A nebo reklamuje přijímač, protože podle něj „není vhodný na to nové vysílání“. Bez ohledu, zda nese nálepku ČRa.
Jen těžko se mi daří konkrétního člověka přesvědčit, že skutečně bude potřeba poštelovat anténu, vybrat vhodný směr a případně nahradit starou anténu novější a směrovější. Někdy i včetně přípravy na suchu, tedy nad mapou vysílačů, či v nejhorším případě dotazem u souseda nebo v hospodě.
Máte to taky tak? Máte v okolí či u zákazníků vícenásobný příjem buď SFN nebo s odrazy? Jak se s tím perete?

2
nemáš nějaká čísla, co ti firma změřila?

3
není dost vstupních údajů, tak jen krátká úvaha:
ad 1) v STB nemá co odcházet, aby se to projevovalo takhle. Není ani problém s dekódováním, ani s rozlišením.
ad 2) nevím
Zásadní se mi jeví informace o skákajícím indikátoru kvality. Pro dobrý příjem musí být jako přibitý na nějaké hodnotě - samozřejmě na 100 %.

Ovšem o problému neuspokojivého příjmu ČT a bezproblémového příjmu ČRa jsem slyšel z více míst republiky, shodou okolností (?) obvykle z hor, kopců, vysočin. Pikantní to bývá v případě, kde ČT je na K26 a ČRa na K28 ze stejného 100kW vysílače a rozdíl v příjmu je obrovský. Tehdy se ani nedá uvažovat na rozdílné podmínky vyzařování a šíření. Jediné, co se mi ukazuje jako vysvětlení, je potíž s demodulátorem. Přesněji, že demodulátor si neporadí se směsí odrazů a příspěvků jiných vysílačů (u tebe Kleť?). Tedy potíž echo/pre-echo. Jako uživatel máš snad jedinou možnost, vylepšit anténu. Lépe směrovat nebo pořídit směrovější, abys přijímal přímý signál a Kvalita seděla pevně na 100 %.

Uvítal bych, pokud kdokoli může přispět věcnou připomínkou nebo zkušeností odjinud. Snad bych to lépe pochopil.

4
taky jsem získal ten pocit z „patřičného vysvětlování dějin“, a to poměrně brzy po začátku sledování tohoto programu. Takže jsem ho zase přestěhoval na konec mého seznamu programů, kam se podívám doopravdy málokdy. A to CS v názvu programu mi přijde skoro jako provokace, když se často ocitá na stejné obrazovce se závěrečnými titulky v azbuce.

5
No a ještě jsem se podíval na záznam o rok až dva pozdější, Pařízkův, z r. 2012. Tam už byl pokus ČT sport s 1920×1080i při 10 Mbps. A současně ČT2 a Nova 1440×1080i při 80Mbps. Srovnatelné, opět hlavně závislost na kvalitě originálu.
No a když už jsem byl ve vzpomínání, mrknul jsem na kousek originálních přenosů z olympiády, tehdy BBC 1920×1080i při obludných 16-18 Mbps. (Ale taky to ukázalo, že materiál, který si zaslouží tak bohatou rezervu v přenosu, nevzniká kdykoli a kdekoli. I německých 720p na sportu vypadá velmi slušně.)

6
Já jsem se na to právě podíval. Rychlost 5-6 Mbps nebyla na prokládané v MPEG-4 žádná sláva, ale výsledek pěkný. Ovšem musím přiznat, že dnešní SD (540p), když má slušný zdroj, není zas tak zoufale horší, jak by mohl napovídat jen poloviční počet řádků. Pochopitelně na oko, rozmazlené třeba sportem na ČT HD|T2, to nepůsobí až tak dobře. Ale když si to dám do objektivního srovnání všech dostupných rozlišení tehdy a teď, nevychází z toho nynější 540p špatně. Mamutí vliv má obrazová kvalita zdroje – když je to mizerný přepis z nějaké pásky, je to hrozné na čemkoliv. Ale kvalitní zdroj (např. zprávy ze studia)... dobré.

7
mluv za sebe (jako Čochtan: „… ještě je mám schovaný“). Vysílala v tom ČT i Nova, H.264. Jen nebylo dost HD obsahu, upscale SD contentu byl hrozný, ale nativní HD bylo jako z jiného světa.

8
A jak vypadá to ošizené HD rozlišení 1440x1080?
V čem (obsahově, ne matematicky) je ošizené? Obdélníkový bod je normální.

Site CRa 22 a 23 (dnes spustene) podle webu CTU stale nemaji individualni opravneni. Filtrace DVB-T2 na to nema vliv, staci filtrovat podle Praha a je to stejne - proste tam nejsou.
Pravda. Až teď jsem se podíval podrobněji. Ve vzduchu to je, na webu ne. Zvláštní.
I když ve vzduchu: mux 23 se identifikuje jako MUX23, mux 24 se identifikuje jako DB,MUX24, ale mux 22 se identifikuje jako CRA, Prechod. MUX 12. A v 22 se více programů přejmenovalo z |T2 na |P. Zřejmě ty, co budou odcházet.

9
i když už je něco ve vzduchu, obtížně se dostat k relevantním informacím. Individuální oprávnění finálních sítí na webu ČTU jsou nesprávně zařazeny pod DVB-T, takže při filtraci na DVB-T2 nejsou vidět. Web pokrytí (https://digi.ctu.cz/dtv/) se naštěstí právě teď „probírá“. Ráno tam nebylo nic, teď (okolo 11. h) se objevila možnost zobrazení finálních sítí, ale zatím jen pro síť 21 (ČT). Snad do večera tam budou všechny dostupné sítě.

10
ČT měla dnes problémy při živém vysílání reportáže od DVB-T2 z Žižkovského vysílače. https://youtu.be/z5hR4lEufkU
Taky jsem se podivil, že si to nechali rozsypat pod rukama. A nevěřím, že si to nevyzkoušeli, než to vyjeli.
Takto udělali špatnou reklamu na přechod k T2.
A nebo, názorně ukázali, jak to asi s příjmem „nové kvality HD příjmu“ bude vypadat. Příští týden ukáže.

11
Když nad tím po delší době přemýšlím: nemá to něco společného s prastarou ochranou proti kopírování? Nic jiného mě nenapadá.
Také mě hned napadl Macrovision. I ta prodleva „pár okamžiků“ by tomu odpovídala, ta pro něj byla typická. Ale z analogu jsem už tak dlouho pryč, že si to netroufám tvrdit. To by chtělo názor nějakého starého zasloužilého servisáka, který to míval historicky v rukách.

12
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:prechod na DVB-T2
« kdy: 04. 11. 2019, 13:33:17 »
Já mám za to, že angažovat pana Tunu na tuto propagaci byl omyl. Jeho prezentace bývají prodchnuty jak negativismem, tak i nezbytnými rozmáchlými gesty a vzrušenou dikcí. Ale možná ho považují za nějakého novodobého Mojžíše. Ovšem to by musel být schopen i pozitivní prezentace, motivace. A konec konců třeba i přesvědčování. Což neumí. Dobře mu jde jen šokovat diváka, odhalením zlých záměrů výrobců či nadnárodních korporací, které mají v úmyslu vyhubit populaci našich ubohých spotřebitelů nejdéle do dvou týdnů.
Myslím, že on dělá ČRa medvědí službu.

13
Možná někde v matematice, ale nikoliv v anténařině, tam % na bargrafech mají  naprosto nulovou informační hodnotu a neříkají nic o úrovni, echu, a ostatních parametrech nutných k bezproblémovému příjmu DVB-T/T2!
I když jsem odpovídal tazateli a místo něj ses ozval ty, tak jen doplním. Pokud někdo ví, jak ona mnohokrát poplivaná „procenta“ fungují, dost se z nich dozví. Neříkám, že všechno, ale dost. Ono stačí pochopit vztah mezi absolutní a relativní mírou. A pak se dá vystavět smysluplné řešení i tam, kde jiný prohlásí, že tam „nic není a nic nepojede, než jím navrhované, jediné správné a nejsprávnější řešení“.

14
Procenta jsou velmi užitečný matematický nástroj k vyjádření důležitých vlastností. Komu není jejich význam utajen, dost z nich přečte. Bohužel jsi nepopsal dost. I bez měřáku máš dostupnou řadu dalších informací, které jsi neuvedl (možná máš pro to důvod).
Ovšem z toho, co jsi popsal (chování ukazatele je popisné), už lze přečíst: signálu máš dost – nezesilovat! Potřebuješ lépe směrovat! A v tom ti asi uvedená anténa moc nepomůže. I když bys zaznamenal momentální zlepšení, nemusí být trvalé, ale např. závislé na počasí.

15
Příjem 99/0 z malého vysílače a nepříjem silných vysílačů by mohl ukazovat na „zbytečně“ citlivý tuner TV a s tím na moc silnou anténu, která vstup TV zahltí u silných příjmů. Já bych zkusil utlumit signál silných vysílačů z antény aspoň o 10 dB (např. https://www.omko.cz/utlumovy-clen-f-3db-6db-8db-10db-12db-16db-20db/) jestli se příjem nevydá směrem ke kýženým hodnotám 100/80. Ale rozhodně bych se nešidil o dobrý signál mířením na slabší nebo vzdálenější vysílače (https://digi.ctu.cz/dtv/). Samozřejmě změřit jakoukoli absolutní hodnotu by bylo užitečné, ale nezbytné to není. Nebudu ti tedy nafoukaně vykládat, že jediná cesta je pozvat si profíka s měřákem aspoň za 100K. Trochu by pomohl i „test pletací jehlicí“, tedy zasunout metr zvonkového drátu do anténního vstupu, automaticky proladit a zjistit, ZDA a CO se uložilo (kanály, signál, kvalita).

Stran: [1] 2 3 ... 72