Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - lance

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 24
46
Teoretizovat nad vlastnostmi anten lze do aleluja, ale bez udání přesného místa příjmu, přijímaných kanálů a celé přijímací soustavy, nemá tato debata žádný smysl pro vyřešení daného problému.

47
Analogový rozhlas / Re:mapy pokrytí FM
« kdy: 23. 09. 2020, 14:48:49 »
O.K. J.Palacha 26 má taky logiku. ČRa mají na tuto adresu určitou vazbu. 

Já strávím příští týden z jiných důvodů pár dní na střeše se spektrákem. Mohl bych zkusit to zaměřit, akorát nemám volnou žádnou FM směrovku. Existuje nějaká finta, jak zjistit odkud přichází nejsilnější signál, třeba dipól z dvojlinky.
S jedním dipolem toho směru moc nezjistíš, zvláště ne u vertikálního signálu  :) Můžeš ale zfázovat 2 dipoly a horizontálním dvojčetem dipólů už můžeš hledat nějaký směr, pouze nerozlišíš předek od zadku  :D  Pokud ti teda nevadí, že budeš za exota, až se s těmi dipoly na fošně budeš ohánět na střeše a kolemjdoucí si budou myslet, že tam nějakej geometr vyměřuje novou dálnici... ale na to je každý správný nadšenec zvyklý... :D

48
no jen mě to tak trochu zajímá...

- nerozumím, proč stále řešíš Střižák když tam je jen RS8 která skončí???
- odladění toho LTE zleva dvojčetem je jen bonus, který se tam nabízí zcela "zadarmo" díky vhodně konstalaci azimutů k vysílačům... dobrý LTE filtr bude stejně nutnost, ale proč to neposílit ještě přidanou eliminací LTE na anténě, zvláště když ten VF tam tak smaží???
- LTE nebude zas na každém druhém paneláku a všechny hlavní operátory už tam na těch nejvhodnějších panelácích blízko okolo máš, tak nemá smysl se zas moc bát ještě něčeho horšího někde blíž - viz. gsmweb.cz
- není to žádná složitá kombinatorika, jen úhly a sínus, vychází to tak samo, abychom si rozuměli, žádný posuv antén vůči sobě dopředu/dozadu se nekoná, antény jsou zarovnané vedle sebe s daným rozestupem (snad spočítaným dobře - to si ověř sám) směrování dvojčete je přesně na Bukovku a o zbytek se postará daný rozdíl azimutů sám, event. příp. jemné doladění pootočením celého dvojčete a sledováním výsledku na spektru (event. experiment. jemná změna rozteče antén)
- to dvojče by primárně mělo zlepšit příjem z Bukovky + současně potlačit k21 z Krušnohorské, který tam máš o 40dB silnější. To je to podstatné a samozřejmě nemůžeš od toho chtít vyřešit všechno  ;)

- dvojče sfázuj úplně jednoduše přesně stejně dlouhými koaxy do KVALITNÍHO hybrida a nic víc neřeš! Pro PÁSMOVÉ sfázování 2 antén přes celé pásmo vůbec nic lepšího není a dalšího nic nevymýšlej. O tom co se bude dít někde nad vlnitým plechem a pod... je naprosto zbytečné spekulovat, to se uvidí, až to nahodíš... to že je někde nějaký vlnitý plech ještě neznamená, že to nutně bude něčemu zásadně vadit, nehledě na to, že asi nebudeš kvůli anténě měnit krytinu...? K praktickému ověření samozřejmě patří i experimentální nalezení nejvhodnějšího místa na stožáru (v rámci možností alespoň výškově, když už jsme omezeni daným stožárem pro anténu), a to je asi tak všechno, čím má smysl se zabývat pokud jde o vlnitý plech na bytovce   ;)

- no a hlavně jde o pokus, ke kterému stačí 2 identické antény a jeden hybrid ;)

49
co vidím podle map - třeba pro inspiraci:

- BTS LTE TM/O2 máš cca 250m v azimutu 53° a BTS VF (810-820MHz) cca 200m!! v azimutu 64°
- Bukovka je v azimutu 95°
- Krušnohorská v azimutu 111°

- takže mně teoreticky vychází, že s dvojčetem na Bukovku s horizont. roztečí antén 1,148m dostaneš při obyčejném sloučení stejně dlouhých svodů na hybridu k21 z Krušnohorské přesně do protifáze a signál z LTE VF na 810MHz bude s posunem cca  3,3*lambda/2 - což je super
- resp. při rozteči 1,042m dostaneš LTE 810MHz do protifáze (3*lambda/2) a k21 bude zároveň sloučen s posunem o cca 0,9 lambda/2...  ;)
bez kvalitního filtru (LTE700) před předzesem se neobejdeš, ale i tak s prostou dvojicí antén (jakéhokoli typu) sloučenou hybridem si můžeš hodně pomoct, dají se tam vyzkoušet (zadarmo!) velmi zajímavé věci... a sám i bez měřáku na spektru z klíčenky můžeš vidět, jak to bude při mírném pootáčení dvojčete hezky fungovat... :)

... o těch "zubech" v rámci jednoho muxu (k38) si myslím, že to na 90% bude projev vícenásobného příjmu s echy..., bývá to pravidlem (při přímé viditelnosti vysílače to prakticky nikdy neuvidíš), zkus si pustit do vstupu rozvodu namísto výstupu z antény šum a podle mě tam na konci rozvodu žádné takové propady frekv. charakteristiky v rámci k38 nebudou..  ;)
ono to nemusí přijímačům vadit, ale pak se ve 24 bytovce někde najde nějaký přijímač, kterému to vadit třeba bude... nebo za zhoršených podmínek nastane problém
... ještě bych poznamenal, že to, co máš "empiricky ohmatáno" za poslední roky, nemusí nic znamenat v nastupujícím DVB-T2 (rozsáhlé SFN a modulace 256 QAM - to je o dost jiná vesnice, než bylo DVB-T, neřku-li analog)

50
https://www.televizezadarmo.cz/kraj/ustecky-kraj/ - vše podstatné o spouštění vysílačů (pokrytí k 31,33,38 bude v Ústí n.L. identické)
380-395 MHz patří IZS (policie, hasiči...) - tj. neslavně slavný systém PEGAS
Sice jsi nenapsal to podstatné - tj. o anténě, ale jestli je to ta bytovka s dlouhou colorkou a pod ní 2x yagi... dal bych dvojče z colorek na Bukovku (mimochodem colorka přímo na tlustém stožáru bez výložníku není zrovna echt...). S měřákem nastavit = vytáhnout na maximální kvalitu a eliminovat odrazy, echa a preecha, budeš jich tam mít dost, můžeš s tím mít problémy!! Zároveň potlačíš k21. Nejprve vychytat nastavením antény max. kvalitu příjmu Bukovky (k21 přitom bude hrát OK furt) a až následně podle výsledného spektra řešit další filtry aj. podle potřeby. Dnes už není doba analogu, nýbrž DVB-T2 a SFN, kde jsou jiné podstatnější problémy než jen srovnávání úrovní...!! Na Tvém k38 je např. vidět pořád stále stejný průběh zvlnění obálky, to nevypadá vůbec dobře, určitě bych to nesváděl na "...vlastnost RTL-SDR (zvlnění filtru uvnitř naladěného kanálu).."

51
- František Ryšánek
Můj skromný názor je, že pro bytovku s 22 byty progr. zesilovač OK, proč ne, ale v dané celkem jednoduché situaci 4 muxů mně to přijde zbytečný kanón na ptáky. Ten domovník Ikusi možná přežije všechny nové prg. zesilovače.
Pokud k21 nepřebudí pásm. předzes., tak bych event. kan. zádrž na k21 nedával před ale až za předzes. (časem navíc možná bude potřeba před něj dát ještě LTE filtr...) - násl. do domovníka Ikusi a vymalováno.
Čas a práci bych vynaložil spíš do antény - s 20 st rozdílem v azimutu se dá už dost vymyslet - vhodné dvojče na Bukovku...
Taky proto, že obálka muxů z Bukovky nevypadá moc dobře, zajímaly by mě změřené parametry těch muxů...? Aby ses časem nedivil problémům se SFN při změně povětrnostních podmínek...

Osobně bych dal na k21 třeba laděnou 2 obvodovou zádrž např. od Terozu, kterou bych k21 srazil o cca 20dB prakticky bez ovlivnění k31+ a stačilo by to, nebastlil bych doma lc zádrže, ale když už ji  máš...

S progr. zesilovačem (který si stejně koupíš - páč myslím, že hračičkovi jako Ty to nedá  :D ) se pak nabízí více variant i bez zádrže na k21, např. rozbočení do 2 vstupů aj....
Jinak Alcad 704 je OEM verze dražšího LEM DSP40, LEM se dá koupit i s 5 letou zárukou.

52
To nezveřejňování poruch (i zpětné) považuji za zásadní chybu všeobecně. "Zainteresovaný" je totiž každý divák (uživatel sítě a pod...) a nevidím žádný důvod, proč by každý provozovatel nějaké sítě neměl zveřejňovat výpadky nebo problémy ke kterým z jakýchkoli důvodů na straně vysílatele, a to i zpětně. Bohužel je zvykem, že problémy se tutlají asi už ze zásady (viz např. u nás legendární porodní bolesti DB...), protože to zřejmě blbě vypadá a jde o business a prachy ve vztahu operátor-objednavatel...? Nevím, ale zjevně to moc nefunguje, takže by zveřejňování poruch mělo být možná dáno povinně někde v zákoně o EK. Nevidím v tutlání problémů vysílatelů totiž žádný velký přínos ani pro ty servisáky a provozovatele TKR a STA, pokud jsou jakože jen oni ti informovaní a vyvolení... možná jim dělá dobře u pupku že vědí víc než ostatní, ale když pak musí zvedat telefony od userů a nemůžou jim dát ani odkaz a nějaké veřejné info, kde by si pochybovačný user mohl sám přečíst, že vina za nějaký výpadek není skutečně na straně servisáka... no, některé věci asi moc dobře nechápu...  ;)

53
Máš pravdu agente ;)
Moje chyba, špatně jsem se podíval a přehlédl jsem dobu trvání plánovaných prací spol. emitel kterou oznámili na 3.8. v trvání až do 12.8., za což se omlouvám.
2020-08-03 (poniedziałek)
od 2020-08-03 06:00   do 2020-08-12 15:00   (BS2020/0559) .....

Pro ostatní event. zájemce o příjem PL programů, kteří zrovna nejsou na mailovém seznamu zainteresovaných spolupracovníků... :D - zde je zcela veřejný web s plánovanými odstávkami PL vysílačů spol. emitel:
https://emi.emitel.pl/plan_www/
https://emi.emitel.pl/plan_tvp/

54
Pánové, tak já zrovna dneska po poledni zapnu TV, že se podívám na poláky - cyklistika okolo Polska, a vidím že signál je nějakej horší, vytáhnu hejblátka a dívám se na celé spektrum a vidím, že všech 5 muxů z Katowic je slabší tak cca o 20dB!! Všechno ostatní co má být v rozvodu je úplně OK, čumím jak puk, brouzdám na stránkách emitel.pl - na dnešek žádná plánovaná údržba!!! Čumím na radary o počasí, kde visí v cestě nějaký šílený mrak nebo jestli vybuchla někde chemička nebo co... a nikde nic (mám to na vysílač Kosztowy přes 100km). A pak vidím přímo on-line na spektru jak to asi během minuty vypli/zapli... a vše jede opět naplno ... Údržba na Katowicích měla být 3.8. (to nevím jestli byla), ale dnes je 5.8. a plánovaného nic nebylo... Tak přemýšlím, kdyby mně tento stav popsal někdo cizí a neviděl jsem to přímo já sám na vlastní oči, co bych mu na to asi řekl ?  :)

55
PS: Omar při výluce Kojálu také asi nechytal k59 z Děvína  ;)
Zkus si pustit mapy pokrytí od ČTU. Tam uvidíš zhruba dosah vysílání K59 z Děvína.
Jinak pánové oceňuji váš intenzivní zájem o končící vysílání, které za nějaký týden skončí v propadlišti dějin. Když si projedu spektrum JM, tak K59 je spolu s RS8 na K51 posledními vysilači nad 50 kanálem. SK a AT už přeladili dolů.
Až na to, že mapy pokrytí jsou spočítány na výkon podle vydaných IO, ovšem těmito výkony (1kW) se v reálu nejspíš nevysílá (myslím tyto dodatečně vydané IO pro mux3 jako např. Mikulov k59, Ploštiny k25, Lysá hora k48...) - já si to jen myslím, nemám změřeno, na to se zeptej Davida...  ;) Výše David popsal proč vlastně byly tyto vysílače muxu 3 dodatečně spuštěny před koncem DVB-T ... problém je totiž v tom, že tyto vysílače jsou geograficky umístěny v SFN mimo GI pro mux3 (a je logické že ČRa si nebudou prznit síť muxu 3 vlastním rušením, v případě Děvína by k tomu na mnoha místech asi docházelo kdyby vysílali předpokládaným výkonem 1kW)  ;)

56
Ale jak je vidět tak ČRa to vidí jinak,prostě nevysílá a moje tv to říká taky.
Oni schválně vysílají K59 právě tak slabě, aby to ta Tvoje TV neviděla. Páč kdyby to viděla, tak by Ti nic nehrálo :) To je taková finta, kterou nechápeš, ale nic si z toho nedělej, za chvíli už bude DVB-T v pánu a finální sítě 21,22 a 23 budou z Děvína vysílat normálně  :)
tady to máš písemně: https://www.televizezadarmo.cz/kraj/jihomoravsky-kraj/

PS: Omar při výluce Kojálu také asi nechytal k59 z Děvína  ;)

57
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 12. 07. 2020, 12:25:03 »
karelos - stejné SC-04 mám i já, takže sám vidíte i ze svých grafů, že mosten (zejm. pokud je namotaný pořádně) se na DAB nehodí a pokud byl Kovoplastem dodán k DAB anténě, tak degradoval její výkon... což zde Xmux na začátku zmiňoval... Použití jednotl. typů sč podle Českého snad zná každý, takže mně vůbec není jasné, proč tady něco rozporujete... :o

58
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 21:57:49 »
karelos - mohu se tedy konečně dozvědět jaký sym. tedy máte doma pod označením SC-04 - tj. ten který Vám hraje stejně na 200 a 600 MHz? Ptám se na to už potřetí. Stěžovat si na postfaktickou dobu by Vám šlo, ale uvést zde takto jednoduchý fakt je nějaký problém?

59
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 11:29:47 »
Jinak jsem bral nedávno z Kovoplastu z výprodeje 1407 a symetrák tam byl s označením "SC 01 K1-12" dvouděrový 7mm ferit, takže na DAB OK, potvrzeno i mým primitivním testem ;)

60
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 11:20:05 »
Ano "primitivní" je správné slovo a v mém případě i "měření" do uvozovek, ale ke stejnému závěru jsem rozhodně nepřišel. Neodpověděl jste co máte na mysli pod označením SC-04 ze šuplíku? Mosten? U mně 2x SC-04 proti sobě (= 2x MOSTEN) mně na 200MHz ukazuje výrazný útlum kolem 7-8dB zatímco v UHF 450-700 je v pohodě.
Tak nevím, pokud byste měl pod označením SC-04 ten colorkový meandr tak bych s Vámi souhlasil. Ovšem stejně bych chtěl vidět, co by tem meandr primárně hrající dobře v pásmu V. udělal na DABu s vyzařovákem DAB antény, útlum je jedna věc a transformace impedance reálné antény věc druhá, to by chtělo zkusit v reálném příjmu, každopádně pro mě je nejzajímavější teď otázka, jak budou hrát staré colorky s MOSTENEM, vždycky jsem v nich používal ty originální meandry a jak známo colorky jsou na spodku pásma slabé a jestli je tam ještě zbytečně dusí ten meandr, tak by pouhá výměna za mosteny mohla být zajímavý upgrade...  ;)

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 24