Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - lance

Stran: 1 [2] 3 4 ... 24
16
... a jéje, na lípu se nechce ?  ;D
za 14 dní iedál - po defin. zapnutí Zlína..., v lípě bude ještě trocha mízy a nebude se ještě moc lámat... mohl bys to přežít  ;)
(sorry, pokus o vtípek  ;) )

17
do V.n.V. bych si aj výlet udělal, dlouho jsem tam nebyl :) když dotyčný zaplatí čas, kilometry z UH a "práci", tak se dá domluvit...
Na Tebe jsem zrovna myslel  ;) ale je Ti jasné, že budeš muset lézt i na lípu?!!  ;D

18
Měl by sis asi rozmyslet, jestli se tím chceš nějak dlouhodobě bavit, nebo jestli Ti jde jen o vyřešení příjmu ve V.n.V. V druhém případě (když cca od listopadu už bude finální stav na pár let dopředu) si radši zaplať dobrého borca aspoň na řádné proměření v místě, který ti tam s dlouhým logárem změří všechny signály a nechá ti fotky spekter, echoanalýz a parametrů, a pak si laboruj třeba dál sám, páč je mi celkem jasné, že s tím chceš bojovat sám a kompletní instalačku si nenecháš udělat. Ale investice do změření je rozhodně rozumnější, než nakupovat klíčenky ze kterých stejně nic moc kloudného nevymáčkneš ;)

19
Thresil - Ty jsi z Velké nad Veličkou? Neměl bys lepší Zlín Tlustou h.??

20
lance: Děkuji, pár věcí jsem si na základě Tvého dlouhého a detailního popisu a vysvětlení uvědomil a doplnil do skládačky...  ;)

Mám takový dojem, že mám někde zesilovač uzpůsobený do anténní krabičky č. 453.

Jinak, když vezmu aktuální sortiment, tak nejlépe v rámci uzpůsobení do krabičky mně vychází č. 600 a pak č. 608.
V rámci jakési rezervy před případným zahlcením bych dal přednost č. 600 za cenu nižšího zisku, ale větší rezervy o 10 dB ve vybuditelnosti.
Nebo by bylo lepší investovat do vyššího zisku a menší vybuditelnosti a tím zvolit č. 608?

Má vůbec smysl úvaha v rámci polepšení si od č. 453 vs. č. 600/608?

Toto je ten případ, kdy je otázkou, jestli cca o 0,5 dB menší šumové číslo má nějaký přínos, nebo ne...
Bohužel případné problémy s SFN to stejnak neřeší, škoda...  :(

Když nemáš změřené úrovně vč. signálů mimo pásmo, tak furt vaříš z vody a měl bys uvažovat nějak logicky směrem k "bezpečnému" řešení  ;) Aspoň se podívej na gsmweb jak daleko máš ve svém okolí BTSky s LTE a CDMA, nádraží ČD, případně ještě hasiče a policajty (ti třeba mohou smažit ze třechy někde kolem 400MHz a to ti ten zes. taky může přebudit), pokud nic z toho nemáš blíž než cca 1km (hl. ne ve směru příjmu!), tak bys 453 mohl zkusit. No vlastně, když už ho máš doma, tak ho každopádně zkus a uvidíš. Ovšem 453 je už 2 stupňový zes., který bych do ant. krabiček dneska už raději vůbec necpal (hlavně ne bez detailní znalosti situace na místě). Ale třeba to zrovna u tebe ustojí ;) Do nákupu 600 a 608 bych se nehrnul vůbec, dokud skutečně nevíš, že by tam měly smysl, tj. že bys potřeboval zesílit s min. šumem slabý signál mezi silnými (vč. LTE atd) a filtr na vstupu třeba 434, nebo propusti před zes. bys nechtěl. S těmi typy 60x s E_PHEMT obvody uvnitř nemám zkušenost, ale při dnešní T2 s 256QAM modulací bych před hybridními E-PHEMT upřednostňoval tak nějak intuitivně raději jednoduché tranďáky uvnitř zesilovačů, tzn. v případě Terozu zesilovače řady 4xx. Už vůbec bych neřešil otázku rozdílu šum.čísla 0,5dB mezi 600 vs. 453, rozdíly  v šumovém čísle F=1 nebo méně než 1 už jsou víc teorie než realita ! Řešil bych to jak už jsem psal, 434 do krabičky (páč není moc pravděpodobné, že se ten 1 stupeň přebudí) a za něj případně filtr (propust) + event další stupeň zesílení, pokud vůbec bude potřeba. Dyť furt vlastně nevíš, jestli vůbec potřebuješ nějakých víc než 20dB zesilovat, a i kdyby bylo, je toto "bezpečnější" postup, než kupovat bez měření "naslepo" rovnou 30dB.
Zkus ten 453 a uvidíš, víc nemá cenu spekulovat, navíc stejně předpokládám, že tam budeš mít nejspíš jiné problémy než potřebu tahat ze záhrobí signál s extrémně nízkošumovými zesilovači  ;)

21
No... Tak po pěti stránkách "většiny straček" trochu k tématu...

Částečně se dá říct, že se mně podařilo posunout kupředu.
Určitě to není finální řešení - bez měření, ale výsledky jsou.
Vykašlal jsem se na Kojál a jedu na síto s directory, které mám vytočené na Děvín a zdá se, že to nese ovoce.
Vysvětluju si to tak, že momentálně je hodně potlačen signál (3 muxy) z Kojálu a díky tomu se mně méně ruší muxy z Děvína (předtím se mně nejspíš překrývaly) + ještě beru Mux 24 z Kapánska.

Když porovnám ty dvě zapojení: kolorky vs. síto...
Tak je situace taková, že teď aktuálně na to síto to musím hnat přes zesilovač, jinak STB nechytně nic, ani mux ČT (vysvětluju si to tím, že z Děvína je slabší, než z Kojálu). Po aplikaci zesilovače mně zatím jede vše stabilně.

Rád bych se zeptal na praktické zkušenosti ohledně šumu zesilovače...
U DVB-T/T2 je to asi o trošku míň podstatné, ale co v praxi získám tím, jestliže mám zapojen např. zesilovač 20 dB, který má šum 6, 4, nebo jen 0,5 dB? Jak se to ve výsledku projeví v rámci zpracování na STB?
Vím, co je šum, ale jde mně o to, jestli je rozdíl v rámci šumu pro STB podstatný rozdíl 1 dB, nebo až 4 dB...
Dá se na to jednoduše odpovědět, nebo to má zase více specifik a někde je jedno, jestli má zesilovač šum 6 dB, nebo 0,5 dB?
Problém je, že vlastně nemáš změřeno, co je příčinou Tvých problémů, jestli jsou to echa signálů v SFN, nízká úroveň signálů, jiné rušení a pod. ale jen hádáš stylem hokus- pokus.
Pokud se ptáš na otázku vlivu šumu zesilovačů na výslednou kvalitu (což ovšem nemusí vůbec řešit Tvůj problém, ale OK), tak úplně jednoduše bez dalšího mudrování dosáhneš nejlepšího výsledku tak, že dáš přímo do antenní krabičky colorky/síta jednoduchý jednostupňový nízkošumový zesilovač -např. Teroz 434 (F=1dB), a další event. filtraci a zesílení budeš řešit dál na kabelu pod střechou. Nic lepšího asi z hlediska eliminace vlivu šumu zesilovačů na kvalitu signálu nevymyslíš. Podmínkou samozřejmě je, že nemáš blízko silné signály BTS LTE, CDMA, ČD a pod., tzn. že ten zesilovač v krabičce nebude ničím přebuzen. Proto bych zásadně nedoporučoval vícestupňové předzesilovače do krabičky. Šumové číslo zesilovačů zařazených na dalších pozicích v kaskádě už je méně důležité, než šum. číslo toho prvního (vč. jeho umístění co nejblíž anténě - proto ideálně do krabičky), ale stále platí, že čím nižší je šumové číslo kteréhokoli zesilovače, tím lépe.
Jinak výše uvedený článek D.Kříže je fajn, ale dopouští se za účelem zjednodušení několika nepřesností - hlavně bych zmínil 2 věci:
1) Nekalkuluje s prahovými hodnotami úrovně na vstupu přijímače pro úspěšný příjem a nepočítá se šumem vlastního vstupu tuneru přijímače, který bývá běžně 6 a více dB. Je třeba totiž kalkulovat cestu signálu od anteny až na vstup demudolátoru uvnitř přijímače, nikoli jen na vst. konektor přijímače.
2) Šum.čísla zesilovačů zařazených za sebou v kaskádě nelze jen prostě lineárně sčítat, vlastní šum zesilovačů se projevuje na výsledku tím méně, čím dál v kaskádě je zesilovač zařazen. Proto např. platí, že rozhodně lepšího výsledku dosáhneš se dvěma zesilovači v kaskádě v pořadí 20dB/F=1 + 20dB/F=3, než s jedním zesilovačem 40dB/F=4 !!!

3) Když si dáš dohromady 1) a 2) tak nakonec zjistíš, že v určitých případech např. slabého signálu lze dosáhnout zlepšení MER na měřícím přístroji (resp. zvýšení "kvality" signálu na settopboxu) i v případech, o kterých se často tvrdí, že je to nesmysl - tj. např. i s antenou s krátkým svodem přímo do přijímače může nastat zlepšení s použitím zesilovače s šum. číslem třeba i 3dB, oproti přijmu bez zesilovače, což je realita, ale v podstatě v rozporu s tím co je psáno v článku. Hodně "borců" bude tvrdit, že nejlepší zesilovač je antena a jakýkoli předřazený zesilovač už všechno jen zhorší, že zesilovače slouží jen k vykrytí ztrát v rozvodu takže přímo na anteně s 1m svodem nemá smysl... jenže není to až tak pravda (a když tam dáš nízkošumák F=1dB, uvidíš ten fičák) ;)

Ber to jako výklad principu. Pro konkrétní Tvůj výsledek je rozhodující, jaké signály na anteně zpracováváš a jaký máš dál rozvod...
Kdybys měl třeba na anteně silný signál s vynikající kvalitou a potřeboval bys zesilovat signál např. o 30dB pouze kvůli silnému útlumu v rozvodu (což ale většinou nebývá případ ITA), tak by šum zesilovače nebyl rozhodně tak důležitý, jako je v případě, kdy potřebuješ z antény tahat slabé signály ze záhrobí  ;)

22
Ze zásady neodmítám žádné procesory a pod., ale ze zásady odmítám obsazovat 10 kanálů stylem k21-30 jak se v tom vyžíváš celej život ty, i v případech, že nic nebrání rozhodit je ob kanál 21-40. Takovouto zásadu skutečně mám a je naprosto šumafuk, jak dokonalá/nedokonalá zařízení na to jsou k dispozici. Ze zásady totiž odmítám nesmyslně dělat věci hůř, když je lze bez problémů udělat líp. tečka.

23
Je to marný, pan "profík" nedokáže vstřebat, že něco co má v názvu "zesilovač", dnes už může mít střeva nahony vzdálené předchozím generacím programovatelných zesilovačů. Dnešní programovatelné zesilovače posl. generace  na bázi DSP vnitřně zpracovávají signál v podstatě stejne jako ty jeho procesory... v malé krabičce, za zlomek peněz, díky novým IO... samozřejmě s jistými omezeními, ale princip stejný. Obrať se na toho svého pana N a objednej se na školení, mudrlante  :D
A hlavně nezapomeň plácat ve svých rozvodech zásadně kanál vedle kanálu, páč to je skvělá zásada a známka největšího odborníka. Takových už moc není, aspoň se hned pozná tvoje práce  ;D

24
však to není rozkaz s termínem  ;)  v pohodě vydělávej, jen na to nezapomeň a hoď to sem až Ti to vyjde...

25
Bla, bla, bla chcípáčku. Jen se vykecej, když tě v reálném světě nikdo nebere vážně a max. má soucit kvůli tvé mentální retardaci :D
Shitlere, o tom, kdo je tady retard a jaký má reálný život bych na tvém místě fakt pomlčel   :'(
Myslím, že už na parabole kdes řádil např. jako Poldas jsem ti psal diagnózu sociopata a doporučení léčby, čehož zjevně nedbáš. Navážíš se do violisty a jiných laiků např. na digitalnitelevizi, kteří sice nerozumí oboru a blábolí... ale po lidské stránce to nejsou ani vzdáleně takové hovada jako ty. Diskutuješ už roky všude jako prase a v každém vlákně kde se vyskytneš už tráva neroste. Měníš nicky a IP adresy jako ponožky a odpovídáš si sám sobě v domnění internetové anonymity, momentálně na digitalnitelevizi jako ABCD, ABOD a další .... x krát během hodiny si potvrzuješ anonymními reakcemi svoje vlastní posty jak úchyl a přitom jseš průhlednej jak medůza a jseš tam dávno profláklej frustrovanej ubožák kterej se neumí chovat. I když možná díky tomu, že se odbavuješ na internetu, neděláš aspoň nějaké horší věci v reálu... takže je otázka, co by bylo horší, ale ten prostor na webech, který dokážeš zaprasit, je skutečně neuvěřitelný...  :'(

26
No jistě, patlák Shitler uvidí malůvku a hned celý říčný cpe do rozvodů kanál vedle kanálu. Takové malůvky výrobců jsou asi tak vypovídající o reálném provozu, jako malůvky zisků antén. A jak vypadá realita na výstupu procesoru po létech provozu můžeme lehce uvidět, pokud sem dá omar fotky spektra z těch svých Televesů. Dej si zarámovat malůvky nad postel a cpi dál ty svoje procesory kanál vedle kanálu, ať mají useři při rozhašení jednoho tvého procesoru zarušeny rovnou 3 multiplexy, páč jin tuto výhodu chytře zařídí jejich výborný dvorní technik Shitler :)

A toho svého pana N se zeptej hlavně ty, jak fungují dnešní programovatelné zesilovače na bázi DSP se SAW filtry.... typu Ikusi one+, LEM DSP40 a pod. Dozvíš se, že jde o stejný princip jaký máš v těch svých dokonalých procesorech ty procesore. Ve výsledku je to pak jen o porovnání strmosti filtrace, která je u levné univerzální krabičky za 8 tis. samozřejmě horší, ale to neznamená, že se u těch tvých dokonalých procesorů neděje v principu to samé.

27
To nevím, kdy  se mi to povede. Slovenský K27 je kódovaný a v síti ho nepoužívám. Vím však kam míříš, odpovím předem. Na spektráku bude jednoznačně vidět, že je tam překmit (šavle). Pokud je sousední kanál silnější než primární kanál, tak zasahuje konverze i do sousedního kanálu. Strmost filtrů při rozdílných úrovních není taková, že by jednoznačně oddělila kanály od sebe. To není nic proti ničemu, jen je potřeba s tím počítat a skládat kanály podle toho.     
Jde mi o to to sem fyzicky umístit, aby bylo jasno černé na bílém. Já nemám žádný solo signálový procesor k dispozici. Jen kvůli tomu hňupovi, co si myslí, že v tom jeho kanálovém procesoru je nějaká kosmická technologie a že přesah na výstupu žádný nebude  ;)

28
Omare, buď prosím té lásky, vyfoť a dej sem detail spektra k26+27 na vstupu a výstupu z Televese 564901, který bude nastaven na zpracování k27 a na vstup mu dáš anténu se silným k26 současně se slabým (nebo žádným) k27... díky  ;)

29
Řešit výpadky vysílače, to skutečně ne. Takové spekulace jsou - doufám - pod tvoji úroveň...
To nejsou spekulace, plánovaných výpadků vysilačů bylo s přechodem celkem dost a i tak ČRa každoročně dělají revize. Škoda že nemám fotku, so se stane, když procesor ztratí primární signál. Vytáhne šum nebo zbytky signálů ze SFN a sousední kanály spolehlivě zaruší. Stalo se to už mnohokrát.
Nikomu nepotřebuji dělat radost, pouze věcně bez emocí popisuji 10 letou zkušenost s provozem procesorů. S dovozce jsme již domluveni na opravě, to zhoršení parametrů je závada.
Pokud by kanálový procesor vytáhl "zbytky ze SFN", pak je vytáhne tak akorát na úroveň toho, co je tam při normálním signálu mimo výluku a rozhodně se nezaruší sousední kanály :)  A znovu napíši, že kanálové procesory jsou stavěné na kanál vedle kanálu, takže i kdyby nastaly nějaké hororové scénáře se sousedními kanály na vstupu, pak se na výstupu neděje nic, protože postranní pásma jsou potlačená do té míry, že je to prakticky neměřitelné. Od toho se také kanálové procesory vyrábí a používají. A naprosto v pohodě. Jediné, co jim nesvědčí, je nízká vstupní úroveň a samozřejmě pokud je vstupní signál mizerný, tak se kanálovým procesorem v žádném případě nezlepší. Až do nedávna jsem běžně používal na vstupu/výstupu k24-25-26-27-28-29 + převod z k46-47-59 na k21-22-23 + převod z k40 na k30 zcela bez problémů.
A pokud máš vadný kus, tak to se holt stane a Antech jistě reklamaci vyřídí kladně. Což ovšem nijak nesouvisí s tím, že kanál vedle kanálu je naporosto legitimní řešení, pokud je řeč o kanálových procesorech.
Zase chyba, joudo, s těmy zbytky kanálu na úroveň pův. kanálu totiž vytáhne AGC nahoru na daleko vyšší úroveň (a také se širším přesahem) právě i ty postranní zbytky po počáteční filtraci kanálu, která prostě není nikdy nekonečně strmá. Udělám ti na dobrou noc radost - tvé oblíbené "šavle"  ;D) tudíž daleko víc než za standardního stavu mohou pak zarušit sousední kanály, což tady zjevně chápe už úplně každý kromě tebe, komiku, a měřitelné to samozřejmě prakticky je s výsledkem zavisejícím na stavu sousedních kanálů na vstupech. Vše ověřené xxx krát v praxi!! Děje se to principiálně i fakticky reálně úplně stejně jak v nových programovatelných DSP, tak ve tvých starých procesorech atd... tj. takřka ve všem vyjma trans/modulátorů, které pracují principielně jinak než ten zbytek, o kterém je tu řeč. Stačí si porovnat strmost filtrů a jsme doma a víme, u kterých zařízení se to projeví víc a u kterých míň. V podstatě o ničem složitějším než o strmosti vst. filtrace to není  ;D  Že ty sám roky sázíš kanály bezhlavě vedle sebe od 21 do 29 abys to protlačil líp přes nějaké svoje zparchantělé rozvody je hezké, ale kdybys to nasázel ob kanál od 21 do 38, možná bys to tam protlačil taky a nezpůsoboval bys přitom chudákům userům na zásuvkách kvůli své vlastní nekonečné blbosti naprosto zbytečný nárust chybovosti, neřkuli výpadky, a nebyl bys tu dnes všem pro ostudu a pro smích.  ;D ;D ;D
Nazdar, zoufalej "PROFESIONÁLE", dneska ses obzvláště předvedl, gratuluju  ;D

30
Shitlere, pro tebe ty šašku se to musí říct řečí 5letého děcka po lopatě: nastav si na anténě kde máš např. k26 + 28 a není tam použitelný k27 ten procesor na zpracování k27 a podívej se spektrákem co z něj na výstupu leze. Potom mudruj co udělá při výpadku vysílače AGC na kanálovém procesoru ;D ;D ;D
Že seš blbej vím dávno, ale že až takhle...?? dokážeš prostě stále překvapovat... a ještě si říkáš odborník se zkušenostma  ;D ty jsi tak akorát Alzheimer v pokročilém stádiu  ;D

Stran: 1 [2] 3 4 ... 24