Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - lance

Stran: [1] 2 3 ... 24
1
Supersupersonic je na světě :-) máš tam na to místo? :-)
Pěkně pěkně  ;) jaká je délka antény?

2
Ta strmost je slušná  ;)
V zásadě by stačilo prostě jen pokusně Televes přeprogramovat na zpracování nějakého prázdného kanálu v sousedství silného a podívat se na výstup
 a) pokud bude Televes zpracovávat pouze prázdný - jak bude vypadat spektrum na výstupu (bude tam vidět sousední jehla)
 b) když bude Televes zpracovávat oba dva (silný i sousední prázdný) současně - jak bude vypadat spektrum a jak tím budou ovlivněny parametry výstupu silného...
Tak už k tomu došlo.
První foto je originál 22 kanál ze Zlína z antény, kde jsou vedle stejně silné signály V.Javoriny.
Druhé foto je překlopení K22 na 64 kanál.
Ještě třetí foto, kdy je zpracováván prázdný kanál v sousedství silných.
Ahoj, škoda žes nezkusil ještě i to za b) co jsem psal - tj. např. ten prázdný mux (obr.3) přilepit zleva jako k63 k tomu k64 - obr.2 -  a porovnat pak parametry na k64 v obou případech - to je totiž to, oč jde v celé té předchozí debatě o vhodnosti/nevhodnosti řazení výst. kanálů vedle sebe - tj. následek při výpadku nějakého muxu na vstupu. I tak je z Tvých fotek evidentní, že  sousední výst. kanál bude v šířce cca 1MHz z kraje zarušen! Jinak je vidět, že ten Televes funguje jak má, dobrá strmost a hlavně že si hlídá a nepřestřeluje výst. úroveň těch krajních "býčích rohů" při zpracování prázdného muxu nad nastavenou výst. úroveň  (obr. 3) - tj. zde vidím hl. rozdíl oproti levným jednodušším DSP (+ lepší strmost filtrů).
Každopádně z Tvých obrázků už snad každý může rozumět tomu, proč je rozhodně lepší nesázet výst. kanály těsně vedle sebe, a to ani v případě tzv. "k tomu určených" zařízení :) ;)

3
Děkuji za podnětnou diskusi. Pokusím se shrnout předchozí názory.
S Barvičovou nepočítám, je to u mě dlouhodobě problematická lokalita už od doby UPST a OK3. I Radio Čas je nejslabší signál z Brna, který mám (pokud nepočítám aktuální download Rubi). Směr na Barvičovu mám přesně přes vrchol Hraniček. Za lepšího počasí by se to zkusit dalo, ale nevěřím. 
Taky se mě nechce vrtat do funkčního systému, ale je potřeba reagovat na změny kanálů po přeladění ve všech třech zemích. K59 opravu jel zezadu z antény na Velkou Javorinu. Situce se zkomplikovala po přeladění rakušáků a slováků, kdy Javorina a Jauerling mají stejné kanály 21 a 23 a nejede nic. Anténu na Javorinu musím dát na patu stožáru, aby byla kryta pod hřeben od Rakouska. Pak to funguje.
Síto bych mohl zkusit, ale nehodí se mi tam typově.
Moje představa je taková, že úplně nahoře bude anténa na Brno. Pod ní bude výložník se dvěma anténami na Kamzík, jedna UHF a druhá DAB. Pod ní budou antény FM na vertikál a horiziontál. No a dole bude V.Javorina a paraboly.
Takže máš předem daný estetický plán a vybíráš anténu, která se hodí "typově" ? :)
Dovolím si také shrnutí, s lehkou ironií k zamyšlení:
Cvičíš tam s měřákem za sto litrů, ale pak vyloučíš síto předem jen kvůli vzhledu...? Na té jediné CZ UHF anténě na Brno nejspíš s klidným svědomím necháš echa jako prase z Děvína, což sice nebrání měřáku aby ti ukázal MER>30, ale každá druhá TV (např. Philips aj.), si na těch echách může lehce vylámat zuby... Ovšem hlavní bude, že "vánoční stromeček" na střeše bude "typově" OK. To vážně chceš ? ;)

4
Na vertikal z Barvičky bych to moc neviděl - "vyrobí" se tím preecha z Jihlavské a Hádů  (cca -10dB ??), síto stojí za pokus v horizontálu - nastavit s měřákem na nejlepší parametry + potlačení těch hnusných ech z Děvína!  ;)

5
Můj osobní názor který nikomu nevnucuji je ten, že buď to uděláš pořádně, nebo ne, záleží jen na Tobě. Jedna antena na Brno = právě o důvod víc, proč použít optimální antenu a x let dopředu už na nic nesáhnout, než trvat na recyklaci nějakých šrotů kterých se válí na každé půdě (vč. např. té mojí) milion... to mně nedává vůbec smysl, hliník ve sběru přece také najde své využití... Pro k26-46 žádná z tvých anten není optimální a srovnatelná s antenou xmux, a vůbec nezáleží, jestli máš něco jako zálohu nebo nezálohu, prostě buď to bude uděláno pořádně, nebo ne, vůbec nechápu, jaký smysl vůbec má ztrácet čas a úsilí nějakým měřením atd. když se pak ve výsledku použije nějaký "kompromis", i pokud jde o nějaké náklady - dobrá antena je základ všeho a na x let dopředu se nějaký litr za antenu naprosto ztratí, při ceně ostatních prvků rozvodu....  ;)

6
DXpetr má pravdu. Vyřiďte si to ručně nebo v soukromé komunikaci. Už je to okoukané a předvídatelné.

Raději mě poraďte, jakou mám zvolit anténu pro rekonstrukci stožáru. Jestli širokopásmovou nebo kanálovou pro spektrum kanálů 26,33,40,46. Kanálovka je Kovoplast 2046. Širokopásmová je Vaten 20 prvek. V příloze je měření obou antén ve stejném místě. Ani jedna není podle mne 100%, tak která bude lepší kompromis.
Když už rekonstrukce... tak jako správnej fanda bys tam měl nahodit bez kompromisů XmuX 20Y 2148 LTE 5G Free  !!  ;)

7
Ta strmost je slušná  ;)
V zásadě by stačilo prostě jen pokusně Televes přeprogramovat na zpracování nějakého prázdného kanálu v sousedství silného a podívat se na výstup
 a) pokud bude Televes zpracovávat pouze prázdný - jak bude vypadat spektrum na výstupu (bude tam vidět sousední jehla)
 b) když bude Televes zpracovávat oba dva (silný i sousední prázdný) současně - jak bude vypadat spektrum a jak tím budou ovlivněny parametry výstupu silného...

8
...ten pokles C/N z 42 na 33 (před zes. a na zásuvce) s nedotčeným MER 36... netvrdím že to není možné, ale divné mi to je
Každopádně původně ses ptal na vliv zesilovače na MER, přičemž měříš až na konc. zásuvce a ne za zesilovačem, takže vůbec není jasné kde ten pokles MER na k26 vzniká. Nadsazených údajů MER u Televesů v porovnání s jinými měřáky jsem si všiml nejen v tom článku na který jsem dal odkaz (mimochodem CBER tam ukazuje rozdíně o 3 řády, resp. vůbec  ;D), další příklady se mi teď dohledávat nechce, ale uvízlo mně to v hlavě.  Něco někde "smrdí"  :D Bez napíchnutí hned za zesilovač ale stejně debata o poklesu MER na zásuvce nemá význam  ;)

9
Nejsem žádnej guru přes měřáky a určitě nechci nic tvrdit, ale nějaké indicie právě ohledně Televesů a jejich vyhodnocování (zejm. MER) jsem na netu už zaznamenal, nešlo o ojedinělý případ ani nějaké marginální rozdíly v porovnání s jiným měřákem ;)
- namátkou například v závěru článku zde:  https://www.televizniweb.cz/2020/10/planar-it-100-profi-meric-televiznich-a-rozhlasovych-signalu-se-skvelou-echo-analyzou/

10
V tom případě není nic zbytečnějšího, než tato diskuze  ;)

11
koncová zásuvka nerovná se za zesilovačem, změř na výstupu zesilovače (přes útlumák třeba..)

... a tohle máš na zásuvce fakt?
POWER   C/N   MER   LM   CBER   BCHBER
46   72   33,5   36   15   1-6   1-8

taky je dost možné, že ten Mosaiq disponuje ohledně MER poměrně značnou "vlastní fantazií" a nezaškodilo by na místě porovnání s měřákem jiného výrobce  :)

12
Pokud vyloučíš závadu zesilovače (třeba tak, že tam použiješ zkusmo jiný zesilovač podobných parametrů a bude se tam chovat podobně), je to dáno rozdílnými parametry signálů k26,28,31 které jsou na vstupu zesilovače. Zas tak úplně jednoduché jak psal dxpetr to není, cos popsal není nic vyjímečného. Uveď naměřené parametry těch kanálů před a za zesilovačem a pak se dá pokračovat v nějaké smysluplné debatě.

13
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Slovenské DVB-T
« kdy: 04. 11. 2020, 15:11:53 »
k39 údajně 25kW, k39 je v T2 256QAM = náročnější na příjem než k21,23

14
...mimochodem děkuji debatujícím (zejm. Lance a nakonec taky Adolfovi) za poznámky a grafy, co umí dnešní DSP-based programovatelné zesilovače.  Netušíte, z čeho to je postavené?
nevím, na trhu jsou cca 2 roky, možná už do toho někdo vrtal v záruce, já ne...  ;)
(ten Shitlerův graf je ale ke staršímu kan. procesoru... u těch prg.zes. DSP based je strmost filtrace méně optimistická, ale jinak Tvé označení nás dvou jako "debatující" bylo hodně ohleduplné, díky  ;D )

15
To bude chtít Máňu, ale aby Máňa nechcípala a šla zastavit!  ;D

Stran: [1] 2 3 ... 24