Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Filip Heczko

Stran: 1 [2] 3 4 ... 16
16
Analogový rozhlas / Re:Rušení signálu
« kdy: 13. 05. 2013, 19:59:07 »
Zjistil jsem, že to rušení vzniká na elektrickém ohradníku v místech, kde jsou špatné spoje, respektive vznikají tam výboje, které ruší. Jelikož se to projevuje pixelizací (případně v analogu tím lupáním) pouze u dx příjmu, takže úroveň užitečného signálu už nezvednu. Je ale zajímavé, že to rušení má takový dosah.

17
Zdravím,

na prvky je možno použít 8mm drát ze slitiny AlMgSi, který se používá na hromosvody a na fázovací vedení může být menší průměr. Já jsem třeba použil Cu drát o průřezu 4mm2. Jelikož anténa bude zřejmě vystavená povětrnostním vlivům, takže je nejlépe nekombinovat různé materiály. Ve vlhku a kyselém prostředí to bude dělat galvanický článek. Já jsem ten měděný vodič v místě spoje alespoň pocínoval abych zabránil přímému kontaktu Cu x Al.

Jinak ten ''reflektor a direktor'' to jsou dva aktivní dipoly. 

18
Analogový rozhlas / Re:Rušení signálu
« kdy: 12. 05. 2013, 13:46:05 »
Je fakt, že u silných stanic se to neprojevuje, takže to rušení nebude moc silné. Pokud to je ale ten elektrický ohradník, tak normálně by to asi dělat nemělo. Vypadá to na nějaké probíjení.

19
Analogový rozhlas / Re:Rušení signálu
« kdy: 12. 05. 2013, 03:44:37 »
Mám na mysli pouze to lupání, stanice jsou záměrně vybrané, kde to jde slyšet nejlépe.

Ten ohradník mne taky napadl, ale nevím, do jaké vzdáleností by to mohlo rušit, protože těch elektrických odradniků je tady spousta. Zapomněl jsem napsat, že v zimě a za deště se to neprojevuje, takže to by mohla být docela pravděpodobná příčina.

20
Analogový rozhlas / Rušení signálu
« kdy: 11. 05. 2013, 20:20:19 »
Chtěl bych ze zeptat, jestli nevíte, co by mohlo způsobovat ''praskání'' ve zvuku na velmi krátkých vlnách? Toto rušení se projevuje i na UHF, takže v DVB-T dochází k pixelizaci obrazu a v analogu praská zvuk stejně jako na VKV. Zkoušel jsem příjem i na přenosném rádiu a projevuje se to taky, někde je intenzivnější, někde méně. Nedaleko je vedení zvn 400kV, to ale neruší, protože pod tím to praskání nebylo moc slyšet.   

Ukázka: https://soundcloud.com/fhdx/ru-en-sign-lu-uk-zka-0-0-53

21
S tím bych souhlasil, pokud byste řešil ochranu před bleskem podle již neplatné normy 34 1390. Pokud ale bude ochrana před bleskem zřízená podle 62 305, tak ta už řeší i ty spotřebiče. Indukovat by se nic nemělo, pokud bude vše na jednom potenciálu, tzn. uzemnění hromosvodu a PEN bude mít společný zemnič + třístupňové svodiče bleskových proudů. Záleží ale na intenzitě blesku, protože není blesk jako blesk.  Znám případy, kdy uhodilo do bleskosvodů, které jsou ještě podle 34 1390, na stožáru instalovaná anténa a neodešla žádná elektronika.

Jinak na vyšší budovy v okolí bych určitě nespoléhal. Ty mohou, pokud mají dobrý hromosvod, do jisté míry(vzdálenosti) snížit riziko zasažení bleskem menších budov ale nikoliv úplně ochránit.

22
Na dům bez hromosvodu se stožár pro antény nedává. V případě úderu blesku byste si svedl blesk do baráku. Podle současných norem by při stožáru s anténami měl být oddálený hromosvod, který je izolovaný od ostatních zařízení na střeše. Antenní stožár se pak připojuje na HOP. Samozřejmostí je kvalitní uzemnění + vícestupňové svodiče bleskových proudů na vstupu budovy a přepětovky na koaxiály. 

23
Má někdo zkušenosti s touto anténou. Pokud ano, jaký má skutečně naměřený zisk na K 32, 35, 39 a 52? Porovnání třeba s EmmeEsse - LXline 402169D, ALCAD MX-045 ...

Na těchto kanálech bude 7.5 až 10.5dBd v homogenním elmag. poli, 11dB až při frekvencích >780MHz(60k).

24
Televizory / Re:Rušení příjmu (DVB-T) u televize
« kdy: 27. 03. 2013, 16:26:48 »
Taky to může být zemní smyčka, která se často projevuje právě při zapojení(spojení) více spotřebičů. Je to častá věc, zejména u sítě TN-C.
 

25
Zdravím,
Ono to je hlavně o profilu směrem k vysílači, a pak už stačí mít dobrou anténu a jde to samo. Kdysi jsem zkoušel příjem s dlouhou colorku(ještě starý typ KC91BL) ve výšce přes 1000m.n.m. a tam jsem chytal na UHF vysílače i přes 300km vzdálené.

26
Ano jak pišete antena na slovensko je pootočena ve sve ose o 90 stupňu tedy 52k , a kde mam zapojit zesilovač protože podle mě je nim napajen i předzesilovač muže to byt takto 2anteny (předzesilovače)- slučovač- zesilovač- TV ?

Před slučovačem nedávejte žádný zesilovač. Navíc nemůžete tam dávat jakýkoliv zesilovač, protože nevíte, jaký máte signál. Jediná rada je taková, že to zkusíte sloučit tím širokopásmovým slučovačem, který máte. Ikdyž to zrovna není dobré řešení, tak to možná bude fungovat. V opačném případě si musíte pozvat antenáře, který signál změří a doporučí řešení.

27
Správně byste měl před slučovač zařadit kanálové propusti, anebo použít laděný slučovač, aby se signály z obou antén neovlivňovaly. Pokud už ale máte tento slučovač, tak to vyzkoušejte sloučit takto.

Kanály 32 a 52 ze Slovenska chytáte buď z vysílače Žilina - Krížava anebo Čadca - Husárik. Oba vysílače vysílají ve vertikální polarizaci, takže anténa musí být taky vertikálně polarizovaná. 

28
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 03. 03. 2013, 16:09:38 »
Jaký to je vysílač? Je to polský vysílač focený z ČR(30km), takže kvalita trochu horší ;)

29
Analogový rozhlas / Re:Dnes výjimečné podmínky??
« kdy: 01. 03. 2013, 18:23:02 »
Podmínky se s každým kilometrem mění, ale právě jsem se díval na mapy a nikde inverze není. Včera to bylo jiné, to byl příjem perfektní, už dlouho nebyly takové podmínky, jako v posledních pár dnech.

Já jsem dnes zaregistroval spíše jiný ''jev''. Naladil jsem frekvenci 94.6, kde mi hraje(hrálo) celoročně RMF FM z Poznania, což je přes 300km. Dneska ale místo toho tam byl nějaký slovenský signál. Ještě to není zařazené ani v databázi vysílačů, ale pak jsem zjistil, že je to novospuštěné rádio Sever ze Slovenska na 94.5. Křížava je dobrá kóta, navíc 20kW a pouhých 60km, takže docela svářečka...  ???

30
Analogový rozhlas / Re:Úprava FM radia
« kdy: 26. 02. 2013, 22:30:08 »
Máte SZ ;)

Stran: 1 [2] 3 4 ... 16