Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Stanley 1440

Stran: [1] 2
1
Digitální rozhlas / Re:Kapesní DAB rádio
« kdy: 16. 09. 2013, 16:49:05 »
Jest-li ono to není tím, že si výrobce spíš myslí: ,, Hele, tady máš rádio, tak tam něco ( nejspíš blízkého) nalaď a poslouchej". Vůbec se na DX-many nemyslí. Což, kdyby tak někdo vyráběl přenosné rádio, kde bude možnost podle potřeby přepínat frekvenční filtry. Horší je, že směrová anténa třeba na VKV potřebuje už jenom dipol o rozměru 1.5 metru, tak by přídavná skládací  přenosná směrová anéna k tomu byla asi problém  ;). To by stálo asi peněz  :(.

2
Já měl u sebe dva rozdílné problémy a každý někdy jindy. V prvním případě jsem tuším chtěl naladit rakouský regionální program pro Vídeň, nebo ten hudební program, co propaguje Volkslied a cestopisy na DVD, na Astře 19.2 E, ale ten transpoder nebyl v předvolbě. Sice to stálo trochu přemýšlení, jak to tam dát růčo, ale pak se mi podařilo zadat ručně frekvenci i s polarizací atd. a naskočily asi čtyři další rakouské programy.
Jindy tu byla snaha pomocí monobloku ( dvoj)  pro zrcadlo Masgenu chytat 19.2 a 23.5 E . Nešlo to. Pak jsem si vzpoměl, že to nemůže jít, když mám 19.2 E pozici těsně podle domu na západní straně. To by muselo být ovšem na východní straně, pak by to šlo.

3
Ptal jste se, jak to nastavit. Teď to tady Tondach popisuje. V tabulce transpoderů, se vám zobrazí jen některé. Dejte tam ručně přesně to, co Tondach udává v té závorce, ovšem pro požadovanou stanici. Pak se načtou i další stanice z požadovaného transpoderu. Také dále záleží, na které družice máte výhled. To můžete například chtít na jeden talíř chytat kombinaci 19.2 a 23 5 E Astra, ale nepůjde to, pokud je talíř souběžně s domem a druhá družice je už zakryta. Je na to i prográmek.

4
To se mi kdysi také stalo ohledně některých rakouských programů na Astře. Automatika ladila pořád dokola jen některé kmitočty. Zkuste tam zadat v nastavení hodnoty programu, který chcete chytat ručně a mohlo by to jít  ;).

5
Tak díky za info. Dostal jsem nápad. Já si chtěl udělat k vánocům trochu radost, tak do dvou tisíc, tak jsem přemýšlel buď nad rádiem speciálem na VKV s RDS a líbil se mi jeden Sangean. Nakonec jsem ale zvážil své příjmové podmínky přímo v místě bydliště a koupil jsem si vlastně přenosné internetové rádio s VKV a RDS Sangean SIR 007. Já rád také občas poslouchám hudbu z různých kontinentů, nebo jen z Tyrol atd. Na VKV je lepší ten mobil. Tohle je větší krabička od mýdla a půl metru drátu pro nouzové VKV ( dnes už seženeš do 1000 Kč). Ale, pro tu duchařinu na VKV je lepší ten mobil, protože při každém náklonu a pootočení chytá na jednom kmitočtu v terénu jinou stanici i tajemné pazvuky. Když mám před sebou ten otevřený program v PC, tak bych mohl mít na stole postavené i to rádio a v okamžiku, kdy MUF přelétne 87.5 MHz ho zapnout. Nebo nějak vycítíš, že ta sporadika zrovna jede, že to na kanálech pumpuje? Já to kdysi na CB poznal a v mlhách mám také cit pro vzdálené stanice, ale s tímhle pásmem a Es zkušenost nemám. Jinak jsem ve výšce 170 m.n.m. v zástavbě a kopeček je 200 m.n.m. Když chci chytit rádio Sázava, Faktor České Budějovice, Bayerny, nebo v podmínkách OE1 z Jauerlingu, či Kronehit, (občas šlo i Hitrádio Vysočina), tak musím na ten náš kopeček. Doma chytnu normálně jen u západních oken Sasko a u východních oken je nejvzáčnější Lausitz a v mlze tu býval i BB z Cottbusu. Ale jinak sever a Praha. Vše vlastně bez směrové antény.

6
Ale ano, já tu mapu používám. Mám ji tady na PC v oblíbených a sem tam to docela často kontroluji, ale ono to MUF se mnohdy motá, jak teorie praví kolem 59 MHz, nebo tam vlétne 84 a to je pořád málo. Také koukám i na tu druhou mapu, kde jsou zase tropo šíření podmínky. Mám teď v těch hicech volno, tak jsem také jednou po západu slunce vyběhnul na ten náš ,,kopec" a musel jsem upalovat domů, protože mě začali žrát komáři. Ale, koukal jsem mimochodem díky mobilu včera v Semilech a potažmo v Turnově, jak tam mají nezvykle málo stanic, oproti tomu příjmu tady u Prahy. Ještě by mě zajímalo, zda při tom příjmu odrazem od Es je vůbec třeba někam z paneláku chodit. Vzpomínám si, že tenkrát na dílně měli kluci na prutu jen kus drátu, když jim cizina vyrušila Beat. Ale, Ty jsi zase psal o bakolkonu ( ten nemám) a o výhledu k jihu ( ten také nemám) .

7
Koukám, že všechny záznamy jsou pořízené kolem 18.45 UTC ( 20.45 SELČ), čili kolem našeho západu slunce. Škoda, že tam nejsou uvedeny kmitočty, nebo je aspoň nevidím. Já se o dvě hodiny dříve vracel z výletu, tak jsem v Turnově na nádraží vytáhnul také mobil ( jako používáš Ty) ( je to tam k jihu trochu otevřené) a asi 10 minut scanoval. No, jestli mi tady začne mluvit něco jinak, než německy, polsky a česky, tak dám vědět. Vlastně jsem v lokátoru JO70HL (Vrátenská Hora- rozhledna) slyšel 29.7. anglicky BBC od Jihlavy ( asi 140 km), ale to nebyla samozřejmě sporadika  ;) :).

8
Zdravím Petře a jsem rád za lepší ton  ;) :). Také zdravím Filipa a díky za určitou nápovědu. Chlapi, koukal jsem na tu mapu a tam se to pěkně rychle aktuálně mění. Co mi tedy říká například situace, kdy mám napsáno, že MOF je nad Portugalskem 101 a nad střední Itálií je mimo jiné 80 ? Chápu to tak, že tedy nejvyšší možný kmitočet je 101 MHz, a pokud bych ho naladil, či třeba 100.3 MHz, tak mám při nějaké lepší technice šanci chytit pravděpodobně stanici z Portugalska. Pokud budu ladit kolem 80 MHz, tak by tam mohla být střední Itálie. Je to tak?
Abych se jen neptal, tak dám také aspoň něco do placu, čemu se s vaší technikou  zasmějete, ale mě to potěšilo. Já zase moc rád vzpomínám na loňský listopad, když tu byla mlha. Obyčejně tu v minulých letech chodily tou dobou dobře jen pohraniční Bayerny. Předloni se tu prvně objevily dvě rakouské  stanice ( OE1 a Kronehit) z Jauerlingu (230km). Když jsem si pak vyjel nad Litoměřice na Radobýl, tak tam chodil na ten mobil ,,s kaničkou" Wien-Kahlberg (290 km). Loňský listopad mě však dostal. Na 107.3 MHz byl SWR4, Raichberg,25 KW, 439 km. Antene Thüringen 102.7 MHz Sonnenberg,60 KW, 235 km, ale vůbec největší dálkou byla Jedynka PR na 107.9, 60 KW, Koszalin-Goloba 453 km a to vše ve 180 m.n.m. na to prdítko. Tehdy snad o tom polském vysilači psal i Lukáš Polák v nějakém článku. Tak to jen, abych se taky jen neptal. Možná teď chápete, proč mi tak leží v hlavě, že si s letními odrazy nevím rady, nebo jsem neměl štěstí a možná i kus blbosti  ;) Já věřím, že s tou technikou je záchyt snazší, ale myslíte si, jako odborníci, že by to mohlo jít i na prdítko? Vzácně asi taky, když to lidi někdy uloví v plechové hale na tranzistoráček. Tak se zatím mějte!

9
A proč jste tak naprdnutej ;)? Vždyť třeba v té publikaci, se píše, že v tom pásmu 88.5-108 MHz to bývá vzácnější, než třeba do 50 MHz, či dokonce na 30 MHz, kde to je skoro pořád. O žádné velké a malé anténě, se tam ale nepíše. Jen o tom, že když podmínky jsou, tak se prostě náhle objeví silná cizá stanice a často s RDS. Ano, pokud někdo tedy chytá tropo a myslí to vážně, tak používá směrové jaginy na žádaný směr natočené, ale vždyť i ten Marek tady napsal, že tu Anglii chytil na ,,kaničku od bot" a mobil. Na ostatní vlny tady mám také třeba Sangean. Taky je tam o těch odrazech na VKV od letadel a meteoritů. Já chtěl vědět, co to je za vrstvu ( D ?), že šlo 275 km asi 5 minut. To nemůže být ani ES, F 1,F2, letadlo, meteorit, tak snad D podle té mapky. To vím kriste taky, že anténa je základ Dixingu, ale jsou prostě lidi, co se třeba v rámci svých možností a mnoha zájmů, se dokážou pobavit i příjmem bližších zahraničních stanic a fakt jsem si myslel, že můžu stanici odraženou od vrstvy Es chytit dobře i na malý přenosný tranzistorák, či rádio v mobilu. A od toho tu jsem, abych něco zkusil zjistit. S tou mapou, se zkusím také poprat  ;) Mějte se pěkně a už se na mě nezlobte.
Stanley 1440.

10
Sorry, myslím samozřejmě 50 MHz ne KHz, a nemyslím středovlnný Cukrák, ale bývalý vysilač pro Středočeský kraj, který nemusí dnes již třeba někdo na Moravě pamatovat  ;) Zatím se mějte pěkně a doufám, že jsem někoho nějak nenaštval apod. To bych fakt nerad  ;) :)

11
Myslím, že jsme se nepochopili. Já jeden čas používal s kamarádem  toto: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html#hour42 a nikdy nám to nebylo nic platné. A tak se tedy na něco ještě zeptám. Kolem roku 2000 jsem se věnoval pásmu CB (27 MHz). Mám doma QSL- lístek za spojení s naší expedicí k polárnímu kruhu ( cca 1750 km), ale mnohem více si vážím spojení do kamionu u obce Žalostinná v blízkosti Nového Mesta nad Váhom ( cca 278 km). Udělali jsme to tenkrát pouze tři lidi a bylo po podmínkách. Co to bylo za odraz?  O vrstvě ES vím, že je až od 600 km vzdálenosti a na CB jsme na ni často nadávali, byť si člověk i udělal někdy zahraniční spojení. Adresa www.dx.cz pro mě není nijak cizá, stejně, jako některá jména a volačky  ;) :) a mám od nich dokonce doma druhé vydání brožury DX dálkový příjem na všech vlnách. Tu adresu na tu mapu http://www.dxmaps.com/login.html jsem ale opravdu neznal, anglicky zas až moc dobře nevládnu, je tam nějaké přihlašování a po zkušenosti z té mé stránky, se nedivte mé skepsi. Jen jednou se mi v životě v práci stalo, aby kluci nadávali, že jim nejde rádio Beat , jsou tam cizí stanice a vypínali to. Ale, jakmile mám volno a pustím rádio doma, nebo v mobilu, tak tam nikdy žádné vzdálené stanice i třeba s RDS nejsou, jak se píše v brožurách  :( Smůla? Snad, ale prý je to nad 50 KHz vzácné  ;) To, že chodím do terénu na VKV s mobilem a sluchátky, je asi jakási vzpomínka na takzvanou ručku, kdy se nám s kamarádem podařilo tehdy na jeho velkou anténu chytit 180 km vzdálenou Kleť a po požádání o rádiový klid se mi to zdařilo i na ručku s malým pendrekem. A navíc odraz Es může přijít nečekaně během jakéhokoliv výletu, nebo jakéhokoliv jiného hobby. Chytal jsem DV,SV,KV a vše je opravdu tak, jak se kde píše, ale ta sporadika, co šla kdysi na televizním středovlnném Cukráku, kdy místo našich šel v létě často Madrid, nebo Barcelona, anebo na CB, ta mi dává na normálním rozhlasovém pásmu 88-108 MHz KO. a to přesto, že vím, že by to mohlo být kolem 90 MHz  ;).

12
Zdravím,
myslím, že nemá a to vše už jsem kdysi s jedním známým také testoval, i když  na trošku jiných webových stránkách. Snad jen se říká, že vždy, když se mění takzvaně počasí ( například přechod fronty, za kterou jde ochlazení), tak je určitá šance a dál to létá, ale za dva roky pokusů mi to tu v sezoně Es na VKV nepomohlo. Hezký zbytek víkendu ;) :).

13
Zdravím Marku, no byl jsem to dnes zkusit, ale ještě větší bída než jindy. Dostal jsem však nápad. Člověče, až tákhle v sobotu, neděli, nebo o všední den odpoledne na tom balkoně něco chytíš ( odraz), tak sem písni a já zkusím vyběhnout  ;) :). To víš, běhat v tom horku ven není moc příjemné.

14
To jo, ale nesmíte bydlet v 160 m.n.m. mezi paneláky a kousek od Prahy ( okraj Prahy je mezi 300-400 metry a tak třeba na Hájích či v Proseku jdou na VKV i normálně dálky, protože jsou tam vysoko)  , kde máte téměř na každé frekvenci vysilače CRO a soukromé stanice z Prahy a okolí  ;). Tak, to se ví, že mám radost zvlášť z těch dvou rakouských stanic ( 260 km), co tu poslední dva roky občas jdou a ani nechci psát frekvenci, aby tam zase někdo nenacpal něco našeho vykrývacího  ;).Bayerny mi sem také prolezou, a dokonce v rušení, ale prakticky stále... B1 z Hohen Bogen tam u vás  :), což je 168km, ale musím jít pěšky asi 500 metrů. Jenže, tady byla řeč o letních odrazech, kdy si z terenních překážek člověk nemusí dělat hlavu a to mi na rádiu zatím prostě roky prakticky nechodí.
Teď bych docela mimochodem uvítal, kdyby někdo vypnul na čas Klínovec, nebo Dyleň, abych zjistil která televizní čtyřka mux na kanále 45 sem vlastně jde. Oboje je daleko, oboje se každých pět minut mění od 0-60 procent a tak to jednou je vynikající a za pět minut to jen škvrdlá ;-). Na Pohodě jsou občas nějaké koncerty a vysílání regionální televize z Pzně a nějaké Západočeské Televize. Chytli jsme to jeden den před tím, než vyšel páteční článek o tom, že začal s Klínovce odpoledne vysílat mux4. Na střechu se ale nedostanu.

PS pro druhého: Máš balkon a otevřeno na jih ;-). Já musím každopádně ven aspoň 500 metrů.

15
Zdravím. To já všechno vím. Jsem tu chvíli, testuji redakční systém a dixing mě trošku baví ;-). Jednou ( tři roky zpět) se mi povedlo na úpatí Milešovky poslouchat asi 10 minut zřejmě Istanbul. Soudím tak podle frekvence z www.mediumwave.de. Od té doby mám úspěchy jen v podzimních mlhách, což je ovšem jiný druh příjmu než odraz od vrstvy Es. Nosím při sobě nyní mobil s RDS a sluchátkami, protože mě fascinuje, když najdu místečko v terénu, kde stačí třeba jen zvednout trochu více přístroj, nebo se malinko pootočit a dálka je pryč. Nejlepší výsledky dx jsou v listopadových mlhách. Bohužel, odraz od Es vrsty se mi dařil jen před 10 lety na 27 MHz  :(. No, jsou lidé co jezdí se směrovkami do terénu, nebo mají doma podmínky. Kdo je nemá, tak to honí třeba i po netu, ale protože příjem atmosferou má vždy své zvláštní kouzlo, tak proč si trochu občas nezablbnout mobilem, jako rybář s udicí  ;). Jen píšu, že tu dálky už byly, ale ne nad 600 km přes Es a s málem techniky to zvlášť potěší;-). Tak, dixingu zdar  :)!

Stran: [1] 2