Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Karel Mikuláštík

Stran: 1 2 3 [4]
46
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 14. 08. 2015, 22:18:17 »
Ahoj,

dnes jsem vyzkoušel příjem 12C ve vlaku směrem Prahy na Ústí n.L - s kapesním přijímačem Sangean DPR-39. Z Prahy mux hrál s výjimkou průjezdu Kralup n. Vlt. až na úroveň Štětí bez výraznějších výpadků. I po té se přijímač často tvářil, že s veřejnoprávním multiplexem ještě neskončil - při vyšší třídě zabezpečení by jel i dál.
Oproti dřívějšku začínal příjem muxu Teleko z Milešovky (10A) až v Ústí a držel jak přibytý až do Mostu, kde jsem z vlaku vystoupil. Jel jsem koženkou (vlastně dneska plyšenkou), hezky u okna.
V horní části Litvínova (cca 360 m.n.m) 12C hraje DPR-39 v okně s plným kotlem signálu, mux je poslouchatelný i na odvrácené straně domu(od Prahy), signál je dostatečný i po odrazu od okolních kopců.

K.

47
Monofonní argumentace vychází z představy, že si posluchač podprahově vybírá hlasitější stanici a ze stereo šumu mu
naskakují pupínky. Jakákoliv diskuse samozřejmě není v souladu s podprahovostí :o).

Mírně vyšší hlasitost umožněná vypnutím stereo kodéru bude mít při úniku nebo rušení signálu jen malý efekt - FM je narozdíl od AM nelineární modulací, bere silnější v úrovni, né v modulaci.
Efekt šumícího sterea bude zase eliminován pouze pro malou množinu přenosných přijímačů "jezevčíků" nedisponujících možností přepnutí do VKV-FM mono režimu.
Dnes produkované přijímače z valné většiny využívají čipy softwarově definovaného rádia (nejvíce v automobilech a mobilních telefonech) už s podprahovostí a pupínky počítají,
snižují úroveň stereo oddělení zvukových kanálu i zvukové spektrum tak, aby o nějaký šum posluchač pokud možno ani nezavadil.

Dnes třicet let staré nahrávky, které jsme poslouchali z gramo desek, se dají sehnat ve "stereo" kvalitě v nekomprimovaných digitálních formátech ...

Napadá mne jeden naroubovaný: Jedou spolu tunelem Impuls a Frekvence. Impuls Frekvenci povídá:"ty ale ošklivě šumíš". Na to Frekvence opáčí: "Ano, ale mě to za chvíli přejde, ty budeš mdlej a ořezanej napořát". :o)

48
Digitální rozhlas / Re:DRM+ VS DAB+ a DRM
« kdy: 07. 03. 2015, 22:16:00 »
Ahoj,

doporučuji také prostudovat dokument:

http://www.drm.org/wp-content/uploads/2014/07/DRM-%E2%80%93-The-Digital-Future-of-FM-2014-06-24.pdf

Letos se tématu budeme hodně věnovat, univerzální čipsety pro příjem obou systémů mají mnozí výrobci v předprodukční, případně už i v produkční fázi, výhody systému, který výhledově umožní digitalizaci v pásmu VKV-FM 1:1 si v Evropě začínají mnozí uvědomovat.

49
Digitální rozhlas / Re:Vaše zkušenosti s pásmem L?
« kdy: 09. 08. 2014, 21:39:17 »
Ahoj,

Radiokomunikace používají pro všechny vysílané stanice ve svém DAB MUXu nižší třídu zabezpečení tj. horší kódový poměr, než je u T-DABu standardní. Do Muxu se tak vejde potenciálně daleko víc stanic, oblast bezproblémového příjmu se ale zmenšuje, podobně jako kdyby se snížil vysílací výkon. Pokrytí jak v L-pásmu tak ve III. pásmu na kanále 10D bylo dle mých zkušeností i se standardním zabezpečením ve srovnání s konkurencí znatelně horší, v aktuálním stavu je toto vysílání pro příjem za pohybu po Praze prakticky nepoužitelné ...  :(

S L-bandem a Lingem mám velmi dobré zkušenosti. Naposledy například z Klínovcem - jak to chodí v Karlových Varech, i severně od vysílače směrem na Vejprty, to mne velmi překvapilo. RTI ovšem používá naopak lepší třídu zabezpečení, než je standardní.

50
Ahoj,

Rockzone a Wave jsou v multiplexu ČRa_DAB+ vysílány s nižší úrovní zabezpečení, podobně jako italské stanice v multiplexu Teleko_DAB. Reálné pokrytí je pak proti ostatním stanicím v multiplexu nižší, ovšem kapacitu multiplexu zároveň také vytěžují méně.
S nejvyšší úrovní zabezpečení v ČR aktuálně vysílají všechny stanice v multiplexu RTI_cz_DAB.

Na strahovské věži ČRa je pro kanál 10D použita jedna anténní jednotka Kathrein směrovaná v azimutu cca 110°, mimo rozteč cca  +/- 50° oproti tomuto azimutu jsou vyzařovány pouze jednotky Wattů ERP, nepočítáme-li navíc efekt zastínění konstrukcí věže mimo hlavní směr vyzařování. Pro takovýto vyzařovací diagram a výkon pravděpodobně nebyla nutná mezinárodní koordinace.

Foto Strahova: http://www.gsmweb.cz/foto.php?op=digir&cid=ABSTH&okres=AB

Fotky dalších T-DAB vysílačů: http://www.gsmweb.cz/search.php?op=digir&par=zmeny&udaj=200

51
Ahoj Lukáši,

v jednofrekvenčních sítí T-DAB nebo DVB-T se musí ze všech vysílačů vysílat naprosto stejný signál synchronizovaný v čase. Není zde prostor pro identifikaci jednotlivých vysílačů.

Viz např:
https://tech.ebu.ch/docs/techreports/tr024.pdf

52
Milešovka už je opět OnAir, ale asi bude trochu nemocná. Oproti normálu je signál slabý. Vidím na ní, cca 25 Km.

R1 v muxu Teleko by bylo super, ale v parametrech současné pozice "test" s rychlostí 32 kbit/s Mono s nižší úrovní zabezpečení by to asi nebyl až takový dárek.

53
Digitální rozhlas / Re:T-DAB nove frekfencie pro Ceskou rep.
« kdy: 05. 06. 2013, 10:12:02 »
Možná by nebylo od věci přiblížit informační zdroj. ;o)

Volně dostupné zahraniční prameny často nesou koordinace, které se nikdy nedočkají vydání Individuálního oprávnění k využití kmitočtů od ČTÚ, případně pak oprávnění v reálu vypadají jinak. Naopak vysílají lokality, které se v těchto pramenech neobjevují. Tyto zdroje mají specifický účel a je třeba je brát s rezervou.

Zajímavé jsou například koordinace dalších vysílačů pro provozované sítě v L-pásmu (v SFN síti), které mají ale malou naději na komerční realizaci.

Digitální systémy jsou navrženy tak, aby zajistily obdobné pokrytí území jako analogové ovšem s významně nižším vysílacím výkonem. Pro DAB jsou to jednotky kW - vysílače na vysokých kótách dle podmínek 5 - 10 kW, u nižších pak v kW. Vyšší výkony to "nepropálí", ale způsobí problémy - rušení ve vzdálených oblastech a intermodulační produkty na vstupech přijímačů blízko vysílače.
Ukázka plánování rozsáhlé SFN sítě z roku 1997 od TESTCOMu: http://archiv.rrtv.cz/files/sdv/navrh_siti_vysilacu_tdab_v_12_tv.pdf   

54
Ahoj,

pokud bydlíš někde výš, zkusil bych na individuální anténu Prahu na 37 kanálu.

Ústí pokud vím nemá definitivní anténní systém a Klínovec jde v Litvínově jen silně rozbitý odrazy, obojí je za kopci.

Do budoucna je pravděpodobné, že provozovatel reg. sítě 7 získá povolení pro vysílač na 21 kanále minimálně opět pro Teplice.

Stran: 1 2 3 [4]