reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Xmux

Stran: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 23
271
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 27. 01. 2019, 01:35:56 »
Právě pro ty prahové a podprahové signály je přizpůsobení dost důležitý, zvlášť u digitálu (to stojatý vlnění je prostě sviňa a sám jsi to právě zjistil), jenže to málokdo ví a už vůbec nikdo se o to nezajímá, hlavně že řeší třeba co nejnižší šumové číslo zes. :-) , i každý zes. vnese do rozvodu nějaké další nepřizpůsobení a tak stále a dnes o to víc platí, že co nahoníš na anténě, to máš. A není to už jen o jejím zisku, v digitálu už jde o všechny vlastnosti antény, protože když tam máš nepatrný minimum ČISTÝHO signálu, dokážeš ho zesílit a zpracovat. Digitál prostě "miluje" krátký antény. Proto taky kde je normální signál fungujou všechny ty paskvily jako polský síta a aktivní a pokojové antény - kusy drátu hnané 30-ti dB zesilovačem. Tak to prostě JE!!! To, že my, co o tom něco víme, je odsuzujeme (a nikdy bychom je sobě nebo nikomu nenainstalovali ani nedoporučili) a pár stovek lidí na fórech řeší, že jim to na ně nejede, nevyrovná ty desetitisíce, kterým to prostě ve standardních podmínkách na ně bez problémů jede!!! O tom ten digitál prostě je, masový příjem "na kus drátu". DAB budeš taky chtít (a budeš to jednou mít) aby ti při plném pokrytí běžně hrál při jízdě autem. A bude. A budeš tam mít taky kus drátu hnaný polským turbo zesilovačem :-))) Co se týká toho feritu, taky je to jen dočasný a momentální potlačení problému, něco málo se někde !na trase" změní a zase se to rozhodí. Jako momentální bezpracné řešení ti to prozatím stačí a můžeš hloubat v klidu dál. Teď nějak si "skáču"mezi dvěma vlákny a nevím v kterým jak pokračovat :-) Tak dám něco tam a něco tam, stejně sem asi nikdo nic moc nechodí, tak ať si kdo chce najde co chce.

272
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 27. 01. 2019, 00:54:09 »
Dotaz, ne úplně mimo, proč nesloučíš dvb-t a fm, útlum nikdenic, nebo proč satelity do jednoho kabelu??? Nebo běžně dvb-t a dab a fm, klidně i se sat, vše v jednom kabelu a na konci v jediné účastnické, normálně to jde a dělá se, no problém, když to uděláš dobře! Tobě stačí ty DVA kvalitní kabely co tam máš, jeden kabelovka a druhý zbytek!
Zatím jsme si celkem rozuměli, ale tady se naše názory začínají rozcházet. Já jsem zarytý odpůrce slučování různých typů signálu do jednoho kabelu. Satelit opravdu potřebuje 2 kabely, jeden to televize a druhý do STB.   
Zejména FM bych s ničím neslučoval. Nepoužívám zesilovač a pro prahové signály už mi tam vadí přepínač polarizací s napájecí výhybkou. Zatížit to dalším útlumem výhybky nahoře i dole by bylo moc. Nedávno jsem koupil dvouvstupový FM tuner a jak tam dostanu další kabel, tak půjde každá polarizace sólo kabelem z antény až do tuneru. Teoreticky bych si dokázal představit sloučení kabelovky se satelitem, ale je to zbytečné. Z diskuse vyplynulo, že tam mám zřejmě potíže s nepřizpůsobením, tak jsem našel na kabelu vhodné místo pro umístění feritu a od té doby to v pohodě jede. To že budu mít chybovost místo 20, nula mě až tak nebere. Hledám vždy cestu nejmenšího úsilí a nákladů. Té výkonnější anténě se ale nebráním.

Sem ti říkal hned, že kabelovkou to není. Co se týká slučování, já ti to nenutím, jen se ptám a navrhuju. Je to jen věc názoru, bohužel zažitého a PŘEŽITÉHO!!! Normálně to jde a bez problémů funguje, pokud víš jak na to a uděláš to správně. Kabelovka je taky "narvaná" po okraj a všem to jede :-) Že to všichni moře let po různých fórech řeší, že je to na h... a že to nejde, že jsou lepší samostatné kabely je prostě nesmysl, se kterým začal někdo, kdo si s tím nevěděl rady a zvolil pro něj jednoduché řešení, který zvládne kdokoli, ostatní se toho jen z pohodlnosti chytli :-) Samozřejmě je to jednoduché a účinné řešení pro ty, co o tom moc neví a nechce se jim to ani řešit. To máš fuk, každého věc.
Jinak anténa je hotová, jen ji nainstalovat a vyzkoušet.

273
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 25. 01. 2019, 00:56:03 »
Ten stožár už neměř, našel jsem tvoje fotky a odvodil to dle rozměrů prvků fm antém, potřené rozměry vlivu stožáru při té délce a průměru nejsou nijak na centimetry kritické. Po simulaci mi to dává :nasměrováno na Kamzík = Hády -28.1 dBi, Kamzík 9.88 dBi, Wien 8.62 dBi, nasměrováno mezikozy = H -24, K 9.54, W 10.06, to mě teda zajímá, jestli to bude fungovat :-) Zítra možná vyrobím přípravek na stočení dilólu, vyfrézuju protikus upínacího třmenu a vložku do konce ráhna a zase o kousek postoupím. (Perlička se symetrákem - navštívil jsem místní "anténářskou" firmu provádějící tv a sat instalace a mající i vlastní prodejnu se základním matrošem a po mém dotazu, zdali mají symetrizační člen na třetí pásmo, se na mě prodavač, majitel, technik a montér v jedné osobě podíval jak na idiota a odvětil, cituji: symetrizační člen existuje jenom jeden, tady ten - a ukázal symetrák na 8-mi milimetrovém dvouotvorovém feritovém jádru. Tak to jen tak k "odborným firmám).
PS: Když už jsem u toho, nenachází se tu a nečte to někdo, kdo by měl OVĚŘENÉ vlastnosti a parametry symetráků na dvouotvorových feritech 8 a 10 mm a na mostenu??? Napadá mě snad jen zavolat Enikovi nebo p. Poštůlkové do Terozu. Asi to tak dopadne, jak jinak snad získat tohle info zatím nevím a když už se s tím tak "seru", ať je to všechno echt! :-)
Za případné info předem děkuji.

274
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 24. 01. 2019, 21:32:00 »
Zdravím. Vím, že mne neznáte (a já vás také ne), ale mně nemusíte téměř nic co se týká antén vysvětlovat a objasňovat (věřím, že davidkříž, enik, saxon, jirka procházka, pavel bárta a spousta dalších podobných "bláznů" potvrdí). Jinak jakékoli praktické zkušenosti jsou vždycky přínosem. Několik posledních let jsem byl z dost vážných důvodů dost mimo "dění", nyní, když se situace trochu stabilizovala, se k tomu pomalu zase vracím. I při své skromnosti :-))))) si troufnu tvrdit, že asi v této republice není nikdo, kdo by za posledních 37 let fyzicky postavil a odzkoušel tolik antén jako já. Z knihy Českého všechny! kromě logper a parascope, z tabulky Jindry Macouna všechny tipy na všechny pásma, swanky, šoktovky, hábéčka ,backfire, co kde kdy vyšlo a narazil jsem na to, postavil jsem, i 6-ti metrovou válcovou parabolu z plotu se dvěma tva v ohnisku, už si ani nevzpomenu co to všechno bylo a když to tak teď píšu, tak si říkám, že by to byla hodně obrovská hromada kovu :-) , postavil jsem i (pamětníci budou znát) "všesměrové dvoj vé - šipku přitlučené na prkně :-) . A koupil a zkusil vše (mimo fm) od kovoplastu,  PPmP, Unikomu a ještě ty z NDR, jak se jmenovaly už si nevzpomenu. O desítkách všemožných soustav nemluvím, takže nějaké drobné povědomí o anténách možná mám, v roce 1987 jsem "volný" čas na kolejích trávil korespondencí s Tomášem Českým "recenzí" chyb v jeho čerstvě vyšlé, všem známé publikaci (a že jich tam bylo, a dodnes je). Takže asi tak :-) lovu zdar a pokoj v duši všem lidem dobré vůle.

275
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 24. 01. 2019, 18:57:55 »
Tomu se ani náznakem nedá říct koaxiál :-) neidentifikovatelný nic. A používá se na pseudoúčastnickésňůry doteď! (Ještě chceš tvrdit, že ti rušení do rozvodu nemůžou zanést sousedi, když si mezi zásuvku a box vloží takový bazmek???? :-)  ). Tož tak. Dotaz, ne úplně mimo, proč nesloučíš dvb-t a fm, útlum nikdenic, nebo proč satelity do jednoho kabelu??? Nebo běžně dvb-t a dab a fm, klidně i se sat, vše v jednom kabelu a na konci v jediné účastnické, normálně to jde a dělá se, no problém, když to uděláš dobře! Tobě stačí ty DVA kvalitní kabely co tam máš, jeden kabelovka a druhý zbytek!

276
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 23. 01. 2019, 20:40:23 »
PS: Anténu dodám, už je "SKORO" hotová :-) chybí "UŽ JEN" dipol, krabička a symetrák. Což teda bude trvat solidně vyrobit trošku dýl :-) , konstrukčně už to vymyšlený je, jen vyrobit přípravek na přesné stočení. Jak jsem si tak hrál a prověřoval vliv stožáru na ant. ve ver. pol., tak jsem zjistil spoustu zajímavých věcí, který bych rád ověřil v reálu, jak souhlasí s výpočty. Takže bych od tebe potřeboval, pokud se ti chce, průměr stožáru, jeho celkovou výšku od paty až po vrchol, výšku od paty stožáru ve které bude dab anténa, potom preferovaný požadovaný směr příjmu a přesný úhel, který s ním svírají Hády (můžeš udělat u Jirky na mapáchvysílačů). Já zkusím nasimulovat výložník tak, aby to požadovaný zisk co nejvíc posílilo a Hády to co nejvíc potlačilo. Vliv stožár MÁ, není to nic hrůzostrašnýho, ale má, na zisku je to na konkrétní frekvenci třeba jen 0,7dBi a na F/B jednotky dBi (možná že ale i víc, až tak detailně jsem to zatím nedělal, tak proč to na tvém konkrétním případě nevyzkoušet a v praxi neověřit, kromě času to nic nestojí), mě samotného to zajímá, jestli to bude v praxi tak jako ve výpočtech a půjde to využít, aby bylo možné použití zesilovače s maximálním možným ziskem!

277
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 23. 01. 2019, 18:13:16 »
Mě z toho od první zmínky tvého "problému" od začátku vychází a napadá nějaký problém v rozvodu s nepřizpůsobením a tím pádem st. vlnění ( viz Ockhamova břitva :-)  ), to umí nadělat různou neplechu, což málokdo ví, ví to dobře ti, co nejen přijímají, ale hlavně vysílají. A tvoje téměř poslední věta o "vlivu" poslední části kabelu to jen podtrhuje. Nevím kolik ti je, ale nepamatuješ náhodou posouvání pásku alobalu po anténní dvoulince? :-) Ono se to nezdá, ale dokáže to udělat velký pestvo. Proto sem chtěl abys to změřil napřímo bez zes. K tomu kombinace vyzařující kabelovka a nekvalitní kabel a téměř neřešitelný problém je na světě. Jestli to chceš obejít bez vyřešení podstaty problému, zkontroluj pro zichr spektrum sat kabelu, jestli je na něm vhf čistý, nahoře sluč dole rozboč a za půl hodky a sto kč máš vykydáno (Schrödingerova kočka).  Kompletně odstanit problém bude trošku delší, ale pude to taky (věci jsou jednoduchý a ty složitý se skládají z těch jednoduchých).

278
Já bych tam dal tohle :-)  :

279
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 23. 01. 2019, 00:46:01 »
Pro srovnání 2x 11Yk6sti, kterou používá jeden místní dx-er.

280
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 23. 01. 2019, 00:42:57 »
Nainstaluj si tam tohle a žádná kabelovka ani Hády tě neohrozí a můžeš lovit ostošest, možná i ostosedum :-)

281
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 22. 01. 2019, 23:59:10 »
Ta Vídeň ti jede stabilně i bez zes.? Chce se ti přepojit lp345 na kvalitní sat kabel a udělat spektrum, pokud možno s co největším rozlišením? A z tvé polohy úhel Hády vs. Kamzík? A cos dělal za "pokusy" s kabelovkou, když jsi kdysi psal, že jsi to postupně eliminoval? PS: Taková "diskuse" je na dlouhý lokte :-)

282
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 21. 01. 2019, 20:52:50 »
Nejde o to, co jede nebo nejede se zesilovačem nebo bez, jde o to, co ukazuje spektrák na konci dab koaxu u radia při kompletním odstavení, odejmutí zes. ze svodu. To je první krok, kterým bych začal! Že to hraje až když odpojíš kabelovku ve sklepě ještě neznamená, že je to ní. Když ji odpojíš na půdě před zesílením a rozbočením, rušení zůstává? Mám málo info :-)))
Schéma máš namalovaný pěkně, ale to mě nestačí :-) Pro odlehčení tématu - ten reprodukční kabel bych strkal do jiné škatulky :-) Tak se zase někdy ozvi a úspěšně uzdravuj!

283
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 21. 01. 2019, 00:16:23 »
PS: Koukám, že máš na DAB LP345. Jestli někdy dodělám 15Ydab, pučim na vyzkoušení a srovnání, bude-li zájem. Co jsem dohledal, tak má LP345 psaný zisk 11dBi v celém pásmu.

284
Digitální rozhlas / Re:DAB/DAB+ Anténa VHF
« kdy: 21. 01. 2019, 00:08:43 »
Čím víc v tom "ležím", hloubám a pronikám do toho programu, tím víc variant, kombinací všeho a všelikých možností a eventualit řádově přibývá a je to šílený žrout času :-) Tak jsem to prozatím uzavřel na variantě 15Y s d=1,3m a pomalu to realizuju v praxi, samotného mě zajímá,jak se bude lišit reál od "papíru". Snad to brzo dokončím :-)

285
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 20. 01. 2019, 23:42:58 »
Těch dalších 5 tv v sousedním domě znamená, že nemáš tušení, co se na koncích těch 5-ti kabelů děje a jaký všelijaký bastl se tam může nacházet??? Na vše je třeba nahlížet s použitím tří "pravidel" : 1. Ockhamova břitva, 2. Schröedingerova kočka,
3. Věci jsou jednoduchý! (Jelikož i ta nejsložitější věc je jen a pouze souborem-soustavou věcí jednoduchých.) :-)

Stran: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 23

reklama