Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Enik

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 40
61
V tom satelitním přijímači si musíš nastavit obraz 16:9, pak to půjde upravit na televizi do správného formátu.

62
Prozatím se nebudu rozepisovat o možném obsahu článku, jen tu trošku popíchnu diskusi. Když už tu byla zmínka o oscilátoru, tak bych jen rád podotknul, že špatně nebo nesprávně zvolené napájení aktivních prvků anténního systému, může vést k rozkmitání celé sestavy. Existují totiž rizika, kdy vznikne nežádoucí kladná zpětná vazba mezi vstupem a výstupem kaskády zesilovačů. Zcela nepochopitelně tak zmizí užitečný signál a celý anténní systém přestane fungovat. Zdánlivé maličkosti tak můžou způsobit nepředstavitelné problémy. Hledání příčin zdánlivě nepochopitelné závady, je pak neuvěřitelně komplikované.

63
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / To lance.
« kdy: 04. 01. 2016, 08:55:10 »
Tady nejde o know-how, které si asi docela pochopitelně jinak chráním. Tady jde spíš o téma, které by bylo možné zpracovat do zajímavého článku. Pokud by se ovšem opět dostal do placené sekce, pak by to nemělo smysl vůbec psát. V každém případě se pokusím s redakcí dohodnout a pokud to bude na článek, tak bude o čem diskutovat. Pokud se nedohodneme, tak se pokusím o jiné řešení, aby celá věc nezapadla.

64
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Přiznám se pánové,
« kdy: 03. 01. 2016, 19:17:54 »
že mě nikdy nenapadlo, řešit právě takovouto problematiku. Až po přečtení tohoto vlákna jsem si uvědomil, že i napájení aktivních prvků anténního systému je docela zajímavé téma. Především je nutné říct, že ani jeden z vás nemá v tomto směru úplně jasno a naprostou pravdu. Problematika je totiž daleko složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Z vlastní praxe totiž můžu říct, že nesprávný způsob napájení mívá za následek nestabilitu zesilovačů a zhoršenou kvalitu konečného signálu. Takže bagatelizovat tento problém se jistě nevyplácí.

65
Satelitní digitální vysílání (DVB-S) / Re:Redukce HDMI-USB
« kdy: 31. 12. 2015, 12:35:51 »
Je možné připojit satelit k PC pomocí redukce HDMI-USB?
Takové propojení je nesmysl, který nemůže fungovat. USB přenáší obecná digitální data. HDMI je digitální audio-video. Je to něco podobného, jako kdyby jsi chtěl propojit plynovod s vodovodem.

66
Vyrobí mi v terozu slučovač který má 4 vstupy? 1. vstup pro k24 (anténa 1), 2. vstup (kanál 27 (druhá anténa) 3. vstup kanál 36+39 (3tí anténa), vstup "rest" (do něho bude připojena kanálová propust s kanály 43,52,60 (ještěd). Před jednotlivé vstupy přijdou zesilovače kanálové (jen k24, k27, 36, 39). Tudíž vstup rest aby nebyl průchozí pro napětí. Na pásmové slučovači (který mi slučuje FM+vhf+uhf bude na vstupu uhf pouze zvolené pořadí kanálů. Bude potřeba teda ten lte+gsm(celular+tetra filtr? Když to oddělím kanálově? Ale jednotlivé kanály budou mít na těch slučovačích a propustech nějaký útlum, tak asi neměři ještěd na svorkách antény (za symetrákem) a podle úrovní řešit zesilovače pro spodní část kanálů? Ale nejdřív to zapojit (bez spodních kanálů a změřit ještěd (zjistím konečnou hodnotu oslabenou o útlum průchodem přes slučovče a kanálové propusti) a podle toho srovnat ty spodní kanály? Eventuelně na konci pouužít pásmový zesilovač, jelikož k tomu přijde ještě sloučit pásmo VHF (kuli dab z lobau) a FM.
Slučovač podle Tvých představ Ti asi nikdo nevyrobí, protože by obsahoval velké množství odlaďovačů, ale slučovač na sloučení všech Tebou vypsaných kanálů, Ti v TEROZu rádi udělají. Stejně tak i dvoukanálový zesilovač s rozdílným zesílením. Není v tom problém. Zbyněk Poštulka mi dělá na zakázku mnohem větší krkolomnosti. :-)

67
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Zcela jistě se mýlíš. Nejspíš jsi nikdy neslyšel o parametrickém zesilovači nebo o poměru C/N. Když už používáš výrobky TEROZ, proti kterým nemám žádné námitky a sám je používám, pak bys v katalogu této firmy měl také najít vícekanálové zesilovače s rozdílným zesílením jednotlivých kanálů. Ty jsou právě vhodné pro korekci rozdílných úrovní jednotlivých MPXů.
 V každém případě je ale dobré si pamatovat, že srovnávání úrovní utlumením silnějších signálů se používá zcela výjimečně, a to tehdy, kdy se jedná o opravdu velmi silné signály a jejichž úroveň po zeslabení neklesne pod 70dBuV. Zásadně se totiž úrovně korigují zesilováním slabých signálů na úroveň těch silných, a to právě z důvodu zachování co možná nejlepších parametrů přijímaných signálů. Zeslabit silný signál a pak ho zase zesilovat, to je jeho dvojí degradace!

68
Autorova představa o možném technickém řešení anténního systému, je zcela zcestná. Návrh neřeší neopominutelné rušení od LTE,GSM. Stejně tak je nežádoucí postup, kdy se signály nejdříve zeslabují a pak opět zesilují. Srovnávat úrovně pasivně a pak elý balík signálů zesilovat, to je opět špatně. Bez měřící techniky nelze spolehlivě takovýto systém realizovat.

69
Dekuji vsem za prispevky.

Souhrnne bych chtel uvest jen par upresneni.

Instalace STA u nas byla takova delsi anabaze, kdy vlastnik domu chtel instalovat jednu antenu jednim smerem (navic z meho pohledu ne zcela idealnim do budoucna s ohledem na rozsirovani DVB-T). Komunikoval jsem to s vlastnikem a ten mi rekl, ze kdyz zajistim souhlasy vsech "najemniku", tak klidne pristoupi na muj navrh.  Coz jsem udelal, nastesti s lidma byla celkem rozumna rec a pochopili to i za cenu mirneho navyseni poplatku za STA. Prijimame tedy vse z okoli, co je mozne (Klinovec, ony Tri Krize, Krasov, Zelenou Horu, Ochsenkopf, Schoneck + mozna jeste neco, ted z hlavy nevim). Nikde jinde u sousednich kanalu problem neni (napr. 34, 35, 36 - naprosto v pohode).

Ty Tri Krize, to je opravdovy extrem (slaby signal), ani jsem necekal, ze by prijem mohl byt mozny. Spis me udivilo, ze jednoho dne RS8 naskocil, nejakou dobu celkem dobre fungoval a pak to zaclo zlobit. I dnes to nekdy jde a nekdy ne. Neni to pro me otazka zivota a smrti. Spis jsem se chtel zeptat, zda je neco takoveho mozne (ruseni sousednich kanalu). Asi to pro me nema takovou vahu, abych to musel zacit resit (sledoval jsem asi jen Sport 5 - ten ma sve porady i na webu).

Jinak u nas mame svody i satelitniho signalu. Kdo chce, muze vyuzit. Ja vyuzivam pouze free tv + radia pres satelit.
Jenže ono není vůbec jasné, jestli STA příjem z daného vysílače na k51 nějakým způsobem řeší. Ono je totiž docela dost dobře možné, že k51 se v STA šíří jen díky ne zcela dokonalé selektivitě laděných prvků a je například zesilován zesilovačem pro k50, který má ovšem zcela nedostatečné zesílení na tomto kanále. Pokud totiž úprava STA byla provedena dřív, než došlo ke spuštění vysílače na k51, pak zcela jistě není STA uzpůsobena pro příjem tohoto kanálu. Osazení správného zesilovače tak může zajistit zcela bezproblémový příjem i na k51. To, že by k50 mohl přímo rušit k51 je vyloučeno! Kanály se nikterak nepřekrývají a sousední kanály musejí bezproblémů fungovat v jednom rozvodu.

70
Nosek jak chápeš rozdíl mez kolmostí nebo svislostí k zem.povrchu? >:(
Problém tu vzniká v pojmu "kolmé." Kolmé může být cokoliv k čemukoliv. Je-li něco kolmé k zemskému povrchu, pak je to kolmé k tečně v bodě, kde se tato stýká s povrchem země. Je- li něco kolmé ke svislici, pak je to rovnoběžné s touto tečnou a tedy vodorovné. Pojem "kolmé" je tedy relativní. Pojem "svislé" je absolutní.

71
Zdravím,

chtěl bych trochu odbočit a zeptat se místních odborníků. Chtěl bych parabolu natřít stejnou barvou, jako fasádu RD, aby to tolik nebilo do očí. Barva bude klasická syntetika. Neuškodím tím signálu, odrazivosti plochy, ...?
Dík za odpověď.
K odrazu elektromagnetických vln dochází při styku s elektricky vodivou plochou, tedy od plechu nikoliv od nátěru. Takže nátěr nemění tvar odrazné plochy. Tlošťka nátěru ovšem může mít vliv na útlum signálu při průchodu samotným nátěrem, což je ovšem v tomto případě zanedbatelné. Při provádění takovýchto úprav je nutné pamatovat na to, že nátěr nesmí mít vysokou odrazivost v oblasti tepelného záření, protože by došlo k poškození LNB vlivem slunce.

72
Tohle je Bohužel docela častý problém. Zdaleka se netýká jen těchto dvou hudebních seskupení. Problém je v tom, že v případě hudebních a uměleckých skupin si název většinou registruje pouze jeden člen skupiny a to na svoje jméno. V případě, že tento člověk skupinu opustí nebo je ze skupiny vyloučen, spolu s ním odchází i registrovaný název. Problém je řešitelný pouze jinou právní formou na jejímž základě toto umělecké seskupení vzniká, nebo smlouvou mezi jednotlivými členy skupiny, která řeší situaci, kdy držitel ochranné známky hodlá zneužít svojí výhody ve vztahu k ostatním členům skupiny. Problém je totiž v tom, že ochrannou známku většinou skupiny platí ze společných peněz ale je na jméno pouze jednoho z členů, ten pak získává nemalou výhodu v tom, že z titulu své moci může skupině vládnout nebo ostatní členy vydírat. Bez jeho souhlasu totiž nikdo nesmí jím registrovaný název používat, takže si může nechat za tento souhlas platit tučné tantiémy.

73
Televizní stanice a jejich program / Re:Duháček na ČT-D
« kdy: 07. 10. 2015, 07:41:34 »
...měla tanečnice pod sukní nahý zadeček...
Domnívám se, že na sobě měla kalhotky typu "tanga".
To je jistě možnéa vyloučit to nelze. Na první pohled to ale vypadá úplně jinak. :-) Nehledě na to, že pod takovouto sukni tanga nepatří. Tanga patří pod šaty nikoliv pod kolovou sukni.

74
Televizní stanice a jejich program / Re:Duháček na ČT-D
« kdy: 06. 10. 2015, 21:51:39 »
samá duha, no když jsem viděl ten nadpis tak jsem čekal že tu najdu něco o homosexualitě, jelikož duhu mají jako vlajku, jeen čas sem ji měl u sebe (tu vlajku) pak sem ji někomu dal :D ale že tu budou nahé zadky by mě ani ve snu nenapadlo :D
Ta obnažená dívčí sedínka je pouze vedlejší produkt toho, co jsem tu zamýšlel řešit. Jak se ale ukazuje, tak ČT prostě občas někde udělá přešlap. V tomto případě by bylo zajímavé vědět, proč měla tanečnice pod sukní nahý zadeček.
 Původním záměrem tohoto vlákna ale bylo to, že ČT nedbá na to, aby obsah jejího vysílání byl v souladu se skutečnotmi a fakty. V tuto chvíli běží na ČT24 FOKUS VM o české energetice. Bláboly, které tam někteří aktéři předvádějí, to je katastrofa, která křiví názor široké veřejnosti na problematiku energetiky obecně. Takže další přešlap, kterého se ČT dopouští.

75
Televizní stanice a jejich program / Re:Duháček na ČT-D
« kdy: 06. 10. 2015, 13:11:35 »
To je bomba! :-) Ta holka je navostro! :-) To jsou věci?

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 40