Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Enik

Stran: 1 ... 36 37 [38] 39 40
556
Televizory / Re: Bílé čárky v levé horní části obrazovky
« kdy: 13. 06. 2010, 20:41:51 »
Já bych se rád zeptal jestli jsou ty bílé úseky statické nebo jestli se mění v čase?

557
Já jsem křišťálovou kouli půjčil kolegovi, tak se nemám do čeho podívat. Ještě bych Ti mohl zkusit vyložit karty nebo kouknout do kávové sedliny. Myslíš, že by to mohlo stačit?

558
Tady jde evidentně o princip. Pokud má být obraz na TV trojrozměrný, pak jsou k tomu potřeba dva obrázky s posunutou perspektivou. Jelikož 2D poskytuje jen jednu perspektivu, tak je nutné tu druhou dopočítat. Příkladem přepočtu perspektivy můžou být například některé grafické programy jako je Autocad. Podstatný rozdíl je ovšem v potřebném množství obrázků a rychlosti přepočtu. Dost dobře si neumím představit něco takového zabudovaného v TV. Určitým řešením jak snížit rozsah výpočtu je přepočítávat jen objekty v popředí obrazu. Ty malé objekty v pozadí už nemusejí být důležité. Jedná se tak vlastně o klamání oka, podobně jako u barevné TV, kde se barva přenáší jen u větších ploch.
 Přepočet tedy jistě fungovat může, jeho dokonalost je ale odvislá od výpočetního výkonu procesoru a kvality programu. Mnohem lepšího výsledku by tak bylo možné dosáhnout přepočtem na vysílací straně, kde by se dal použít mnohem dokonalejší systém.

559
Televizní stanice a jejich program / Re: "trik Arabela"
« kdy: 19. 05. 2010, 15:11:32 »
Štěpáne. Já samozřejmě připouštím, že Tě technika nikterak nezajímá. A ta televizní asi ještě méně. Pak mi ale uniká smysl Tvojí přítomnosti na všech možných webech zabývajících se právě televizním vysíláním a televizní technikou.
 Tady přece vůbec nešlo o obsah toho triku ale právě o technologii jeho provedení. Je to docela zajímavá technická záležitost, která zpestřuje televizní vysílání a dělá jej zajímavější.

560
Asi by bylo konečně potřeba si uvědomit, že HD je pořád ještě v plenkách. Tak trochu nechápu proč z toho děláte vědu. Dělat kvalitní HD je prostě věda, a takových kteří to umějí prostě není zas až tak moc.
 Většina z Vás si nejspíš vůbec nepamatuje začátky televize nebo přechod na barvu. Tehdy to taky nebylo ze dne na den. Prostě na to ještě neuzrál ten pravý čas. Šílenství kolem HD nebo 3D je prostě naprosto iracionální. Nic jiného se k tomu nedá říct.

561
Televizní stanice a jejich program / Re: "trik Arabela"
« kdy: 14. 05. 2010, 17:48:47 »
Tak tenhle trik jsem neviděl, ale muselo to být zajímavé. Nicméně technicky to není tak velký problém jak by se mohlo zdát. Pokud to nebylo živé vysílání ale mohlo to být střižené, tak je to celkem jednoduché. Podstatou celého triku je chromatické klíčování, kdy za postavami je ve studiu pouze modré nebo zelené pozadí, a dekorace se klíčuje. V takovém případě je možné velice snadno vytvořit dojem, že dvě nebo více postav se nachází v jednom prostoru i když tomu tak není. Zásadním trikem pak je pouze to podání nějakého předmětu mezi postavami. To se dá ale také udělat celkem snadno. Pokud je možné celou věc syncnout, tak je to brnkačka. Udělat to "live" si neumím představit. To by muselo být udělané chytrým střihem, kdy se utají nesynchronizovaný pohyb postav. Udělat jde i to. Takové triky už jsou ale založené na "kouzelnických" nebo spíš iluzionistických metodách. Scéna je udělaná tak chytře, že divák nepostřehne podstatu triku.
 Je až neuvěřitelné kolik věcí dělají televize právě na principu chromatického klíčování. V dnešní době je tato technologie tak dokonalá, že je opravdu problém mít jistotu, že se jedná o trik. Měl jsem tu možnost být v takovém studiu, a také si tuto metodu vyzkoušet v praxi. Když je v režii někdo šikovný se smyslem pro humor, tak je to docela zábava. Klíčovat je totiž možné do libovolné barvy, takže třeba i na holé tělo, jednobarevné tričko, rifle, a pod.

562
Přečti si ten článek ještě jednou,celý a pořádně. Krom toho se jedná o docela steré informace.

563
Odkladiště / Re: čt24 - přenos přehlídky z Moskvy 9.5.2010
« kdy: 09. 05. 2010, 22:51:06 »
My už jsme holt takoví,vždycky oslavujeme toho nepravého,ruský nebo americký,záleží na době,historie-to je cár papíru,který se dá přepsat,ale je mi hanba když se przní hroby/kohokoliv/,nebýt té ruské váleč.techniky+vojáků,tak by asi v čt nemluvil nikdo,protože by neexistovala/li/ !!! Stalin byl ještě větší vrah než Hitler,ale to nic nemění na skutečnosti,že nas z 90% osvobodili rusové,umíme rychle zapomínat !!!
To, že nás z 90% osvobodili rusové je sice pravda ale jen proto, že politická dohoda zakazovala Američanům přestoupit přes Labe. Generál Patton byl v Plzni už 6.května. Nebýt této dohody, pak by byli Američané v Praze mnohem dřív než Rusové. Bylo by tak ušetřeno docela dost životů, a to na obou stranách. Nehledě na to, že Rusové přijeli do již osvobozené Prahy až po skončení války. Německo kapitulovalo 8.května. Rusové přijeli do Prahy až 9.května. Už nebylo koho a co osvobozovat. Němci zdrhali do amerického zajetí, aby nepadli Rusům do rukou. Kdyby Patton mohl osvobodit Prahu, hnal by Rusy až do Moskvy. Mohli jsme si tak ušetřit socialistický experiment.

564
Odkladiště / Re: čt24 - přenos přehlídky z Moskvy 9.5.2010
« kdy: 09. 05. 2010, 16:20:43 »
Já osobně nejsem příznivcem těchto akcí, takže jsem ji nesledoval. Osobně mi ale vadí něco mnohem a mnohem horšího, a to je zásadní neznalost historie ze strany televizních a rozhlasových redaktorů. Za tvrzení, že 8 (resp.9) května skončila druhá světová válka, bych je nechal okamžitě popravit. Je to nesmysl kterým blbnou hlavy celému národu. Být dítě školou povinné, tak jsem z toho jelen.

565
V takovémto případě stačí pohyb antény ve větru nebo pohybující se překážka od níž se signál odráží. Výsledný signál pak trpí zcela zásadními úniky!!!
Je moudré srovnávat rychlost pohybu překážky (odrazné plochy) a antény ve větru, vzhledem k různosti dat paketů, které jsou s touto periodou ovlivňovány? To by potom byl mobilní příjem i za minimálních rychlostí přijímače (autoantény) zcela vyloučen? Popsaný vliv, vzhledem k délce vlny a rychlosti pohybu se snad vážně uplatňuje až při rychlostech nad 200 km/hod. Nebo připusťme i nižší rychlost, ale takový vítr se u nás vyskytuje snad jen vyjímečně.

U stacionárního příjmu zase množina všech existujících odrazů snad bývá podstatně signálově slabší, než signál přímý, nebo odražený signál od převažující odrazné plochy.

 špatně pochopeno! už jsem to tu rozebíral několikrát.

566
Ochranný interval je určen k zamezení mezi-symbolového přeslechu.
A jak vzniká ten mezisymbolový přeslech? Odrazy signálu. A druhý vysílač v SFN není nic jiného než aktivní zrcadlo, produkující další „odraz“ signálu.

Teorie tvrdí, že dva a více zdrojů nesoucích stejný symbol se ve výsledku podpoří. Jenže to je úvaha až na rovině další vrstvy, ale přeskočila fyzickou vrstvu. Tu, ve které se signály jako dvě elektrické vlny vektorově sčítají.
Právě v této vrstvě se dva slabší signály, které mají fázový posun právě menší než ± 90°, sečtou do jednoho silnějšího.

Pokud jste někdy něco v tomto smyslu měřil, tak zjistíte, že dva a více stejných signálů se můžou (ale nemusí) slít tak, že zhorší MER, což je pěkně vidět na konstelačním diagramu. O diagnostice impulsní odezvy se ani nebavím, to by postrádalo význam ji vůbec mít v měřáku.
Neměřil, ale věřím. Fáze sčítaných signálů se nedá předem odhadnout a může se projevit rovnoměrně od zlepšení signálu o 100% až k úplnému odečtení signálu.

Rozhodně bych nikomu nedoporučil instalovat všesměrovou anténu namísto směrové. Ale to neznamená, že konstruktivní sčítání signálů v DVB-T nemůže fungovat.

 Naprosto zásadní problém je v tom, že tady platí délka vlny, nikoliv nějaké násobky šířky pásma a pod. Vektorové sčítání u vln v délce stovek nebo tisíců metrů je něco jiného než sčítání vln v délkách desítek centimetrů. 300MHz je vlna v délce 1m, 600MHz jen 50cm. Na 600MHz tak stačí rozdíl v délce dráhy 25cm, a výsledný součet je roven nule. V takovémto případě stačí pohyb antény ve větru nebo pohybující se překážka od níž se signál odráží. Výsledný signál pak trpí zcela zásadními úniky!!!

567
Jenže to není až tak moc dávno, co tyto bludy kázali i někteří rádobyodborníci i na tomto webu, případně na podobných webech jako je tento. Publikace těchto hloupostí byla vlastně základním impulsem který mě přivedl k tomu, abych začal psát články které tyto nesmysly vyvracejí. V počátcích to byla docela fuška. Jak je vidět, tak mnohé pověry stále přetrvávají.

568
Odpověď je celkem jednoduchá. Jelikož na Krásném není doposud celá technologie nainstalovaná, tak ČRa přebírají kompletní MPX z Kojálu. Jistě by ho mohl brát i Černé Hory, ale tohle je také řešení. Proč ne. Až začne ostré vysílání z Krásného, tak to už asi bude VČ varianta.

569
Odkladiště / Re: 24/25fps vs. 50fps a divákův vjem
« kdy: 25. 04. 2010, 12:03:29 »
Áaaaano. Tomu rozumím. To ano.

570
Odkladiště / Re: 24/25fps vs. 50fps a divákův vjem
« kdy: 25. 04. 2010, 11:22:42 »
Jinak moc hezká diskuze na toto téma je na stránce
http://100fps.com/how_many_frames_can_humans_see.htm

35mm film zobrazuje každé políčko 5x - 7x.
Opravdu? Já dosud žil v domnění, že 35 mm film promítaly starší projektory každé políčko 2× (48 fps) a novější  projektory 3× (72 fps). Teprve digitální projektory umožní promítat až 144 fps, což se při 3D projekcích využívá jako 72 fps pro každé oko. Že by nějaký, zvláště pak analogový, projektor promítal 1 políčko 7× (168 fps), o tom jsem nikdy neslyšel. Rychlost strhu by musela být naprosto enormní, už při trojnásobném promítání jednoho políčka je hodně rychlá.
Opakované promítání jednoho filmového políčka nemá na rychlost posuvu filmu v projektoru žádný vliv, takže v tom nevidím problém. Počat zobrazení jednoho políčka je přece dán počtem listů na cloně projektoru, nikoliv rychlostí posuvu filmového pásu.

Stran: 1 ... 36 37 [38] 39 40