reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 67
61
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 06. 11. 2019, 20:14:03 »

...Abych predesel spekulacim. Vcera jsem psal na CRa a pan Kozak mi v podvecer potvrdil, ze slo o zavadu synchronizace zpozdeni v SFN. Ktery z vysilacu byl posunuty nevim, ale podstatne je, ze Hady a Kojal nebyly vuci sobe synchronni....

Potvrzuji zde popisované včerejší problémy na 12D (kolísání kvality) a dnešní návrat k normálu (místo: SM v dosahu Hošťálek a Veseláku + nějaký signál doletí i z Tlusté a Kojálu..)

děkujeme za dotaz a publikaci odpovědi, my ostatní jsme se styděli zeptat :) Již tři dny jsem kvůli tomu nespal. A omlouvám se ČRa páč jsem řekl "ČRa ví, ale nepoví".

Nicméně, klidnější spaní bych měl, kdyby byla alespoň cca známa poloha uživatele "lance"; pokud má dominanci Hošťálek, nehraje mi jak to mohl Kojál rozjet i u něho; vnáší to pochybnost jestli šlo o klasickou SFN self-inteference, jestli nešlo o něco jiného.

62
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 06. 11. 2019, 18:17:24 »
... Každopádně by se mělo jednat o toleranci echa za GI. Akorát je otázkou, co se myslí tím - součtem úrovní ozvěn...

váženo dle času příchodu interferující složky vůči užitečné složce; jeden z přístupů jak to popisuje EBU TR24, strana 17

https://tech.ebu.ch/docs/techreports/tr024.pdf

63
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 05. 11. 2019, 18:34:44 »
ano, back in the saddle.

tipovačka jenom tak pro srandu, málo info z terénu. Klíčové může být to od Davida Kříže - pokud tam Kojál promlouvá, tak se rozjel Kojál. Pokud na té trase UH-Zlín má dominanci Tlustá hora, tak ujela nebo spíše courala centrální frekvence SFN sítě. Nevíme jak ji ČRa řídí, může se to dělat i přes GPS. Pokud by se vloudila chybka, problémy měly přijímače protože se nemohly pořádně zasynchronizovat.

Zde na Brněnsku může být příčina ze dvou výše uvedených nerozlišitelná - Hády i Kojál hrají někde přibližně rovný part.

to vše jenom v rámci povídačky sychravého dne u svařáku; ČRa ví, ale nepoví. Nevím proč, nejde o negativum, systém je technicky složitý, SFN se taky musí pozorovat a případně dolaďovat.

64
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 05. 11. 2019, 08:41:00 »
mlít se můžou ve smyslu rozladění SFN jak zmiňuje Ivovi, taky mně to napadlo

65
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 04. 11. 2019, 22:17:30 »
global ani nuance tvých podmínek neumím posoudit, ale mně 12D nyní pořád jede na jenom na 3/4 stupnice, což nikdy od spuštění Hádů nebylo; nahodil jsem i Tesco prut a pochůzkou po bytě mi intenzita skáče, našel jsem i místo s jenom 8 dílky - nevídané!

a další hlavolam: nyní kolem 22:00 Kamzík ani ťuk; obchází zde nějaká Bílá paní nebo co :)

5D Kahlenberg již nikdy nezmiňuji,protože i když je meteo hodně špatné tak dílky minimálně polovina, chybovost si nepamatuji, když ne pořád nula tak možná něco hodně málo

66
Když to přiletělo pod Kojál ze Saarlandu, tak profil ani vzdálenost není na Kk problém.

máš pravdu, na ten Saarland jsem zapomněl; jak Saarbrucken tak Beograd vzdálenost i výška vysílače cca stejné; a navíc Sárloš má proti Beogradošu šílený profil

67
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 04. 11. 2019, 20:17:56 »
jako kdyby Hády nejely, mux ČRo na 12 D mi jede jenom na 3/4 kotle, jako kdybych jel jenom na Kojál.

Navíc: Kamzík 12C mi jede na půl kotle s nulovou chybovostí; ne, že by to už nebylo, ale jenom párkrát v roce při dobrých inverzích, hraje mi do toho to "něco s rušičkou Hády".

Vídeň 11C málo těsně pod půl kotle, nulová chybovost; to není až tak výjimečné, ale ale...ty Hády mi vrtají v hlavě

68
Přepínání na tu jednu horizontálku je tam jen kvůli Chorvatům, na Srby bude muset být něco lepčího :-)  A dost to ty dvě vertikálky "rozlaďuje".

to Srbsko bude oříšek; profil relativně jakž takž, ale: daleko daleko, výkon vysílače sice 10kW ale jenom 500 m.n.m a hlavně ta dálka = zakřivení Země; tipuji to na super tropo matky přírody kdy signál řekne: voilà, this is the moment, ohýbaj ma mamko... :)

69
ne, tudy cesta nevede; nejsem expert a ani nemám ten DAB měřák co stojí jak barák, jenom se snažím selským rozumem zobecnit to, o čem jen tak ze zájmu čtu.

I tvůrci DABu ve svých dokumentech (ETSI, EBU) měřením v terénu doporučí alfu-omegu příjmu - odstup S/N. Do šumu se může promítnout milion věcí, rušení sousedního kanálu, slavný "man-made-noise" nebo podmínky mobilního příjmu ap (ty teoretické výpočty rušení jsou naprd, oni to prostě měřením ověří jaký S/N asi ano a jaký už asi ne). V každém bodu příjmu je tento sajrajt jiný a časově proměnlivý (tak jako žádaný signál). Pokud je bod příjmu na hraně nebo lehce nad hranou S/N a BEZ přítomnosti sajrajtu, je to ok. Může ale stačit nějaká úroveň přítomnosti některého ze sajrajtů a pak se zde začneme bavit o ničem. A to jsem vynechal poznámku, že se bavíme v podstatě o dx příjmu, kdy žádaný signál již není bůh ví co. Poznámka k "man-made-noise": doma mi běží PC, notebook a wi-fi; sousedům bůh ví co; a fabrikám bůh ví co; kdo sakra ví co za sajrajt to plive vzduchem nebo po napájecí sítí.

Poznámka k problému potenciální interference mezi sousedními kanály DAB (míněno až do písmene tj. jak to mám např. já 12C-12D). Ve Velké Británií nyní probíhá těžká diskuze mezi regulátorem a zájemci a Small Scale DAB, tedy mistní muxy, kde se předpokládá nízký ERP výkon v řádu 100 - 200 W. Jednak to zapodmínkoval sám regulátor z obavy interference a navíc dostal připomínky od potenciálních zájemců omezit výkon na 100 W, protože by se nový místní kanál mohl dostat do konfliktu s již existujícím regionálním (tedy ne celostátním jedoucím na X kW) s výkonem třeba 1 kW (míněno tak, že by nový místní 200W rušil stávající regionální 1 kW).

Přeloženo do lidské řeči. Tvé podmínky jsou jedinečné a nezbývá ti nic jiného než laborovat; anténa, zesilovač a zádrž taková a maková, pořadí takové a jiné a další věci co mně momentálně nenapadly. Bůh ti v tom pomáhej :) Nezapomeň na základní pravidlo: fyziku neporazíš :)

70
kdysi jsem to tak zkoušel a nefungovalo to, ale to byly jenom takové pokusy rychlovky, klidně to můžu zopakovat; smysl by to dávalo pokud by interference vznikaly až na vstupu rádia; tím, že mám extrémní úroveň 12D tak předpokládám, že se to mele již v zesilovači a právě do něj potřebuji těch 12D srazit; sice to odskáče i slabý 12C Kamzík, ale převáží pozitivum omezení 12D.

Mimochodem jsem opět zkoušel srovnání se zádrží a bez ní a chová se to zvláštně, nebudu to zatím popisovat; zarazil mně ale fakt, že 12C jel stabilně i bez zádrže, hůř než se zádrží, ale jel; kdysi si 12C bez zádrže ani necvrknul.

71
pořadí: symetrák v anténě, cca 3 m koax, zádrž, zesilovač (zádrž se zesilovačem propojeny F spojkou), koax do baráku, napájecí výhybka až u rádia. Takže zádrž je před zesilovačem

72
1. naja tvou hádanku Kočího kopec vydal gúgl: Kočího kopec se nachází 10 km severně od Bystřice nad Pernštejnem, poblíž obce Sulkovec, v okrese Žďár nad Sázavou, v lokátoru JN89DO a nadmořskou výškou patří mezi průměrné kopce na Vysočině, vrchol podle map dosahuje 756 m n .m.

2. foto sestavy v příloze je fake, to nemůže existovat ani fungovat  ;)

3. pořád nechápu tu klíčenku+Technisat; .ole  :) já vím že rádio je rádio a klíčenka je klíčenka; já jsem klíčenku cpal do notebooku a rádio s tím nemělo nic společného, proto se ptám vo co go

73
Kojál v Blansku - náměstí, 1.patro u okna na "kus drátu", Technisat + "klíčenka". V Boskovicích na náměstí ve dvoře "na zemi" Technisat na stejný drát 4 čtverečky a chybovost 80. Teleskop mám u Technisata vykuchanej :-)

co to je Technisat + klíčenka?

P.S. vo co, vo co go? stažení obrázků mi antivir zablokoval, prý nějaký pokus o stažení souborů, injectoval jsi tam červa?

74
Mám plný kotel na všech anténách se zesíkem 1411V,1411H i 1409V. Chtěl jsem se zeptat, ta zádrž 12D pomůže se signálem nejen u 12C, ale i u ostatních slabších frekvencí? Myslím, že někdo zmiňoval, že se mu zlepšil nejen Kamzík, ale i Wien po instalaci 12D zádrže.

ten henten tam jsem byl já

čo bolo to bolo, terazky je zde Kojál

páč mám kanálovou zádrž přístupnou, udělal jsem 5 minutové pozorování s ní a bez ní

Problém je v tom, že dnes kromě Kojál kick-off se mění i počasí, takže mé dnešní ranní pozitiv Bratislava a Vídeň není možné rozklíčovat od večerního negativ; pokud budeš mít zájem můžu to zopakovat v jiných meteo podmínkách:

bez zádrže 12D a se zádrží, uvádím jenom chybovost příjmu:

12C Kamzík 32 - 42 až krátký výpadek; 31 - 42 bez výpadku
11C Vídeň 1 - 35; 1 - 25


to courání 11C Vídeń se mi nezdá, mám podezření na Kojál, ale zatím platí prezumce neviny, za rohem je potenciální delikvent meteo.


P.S.

to všechno v mé extrémní situaci, svářečka Hády; jejich úroveň signálu překračuje doporučení EBU pro rozdíl sousedních kanálů. To, že to leze částečně i do 11C je neuchopitelné: jak je na tom DAB přijímač se selektivitou a jak jsou na tom Hády s výstupními filtry na vysílači - jestli pak ČRa hrají dle pravidel.

75
výrazem "vyhodil" jsem myslel "vymontoval"; magické oko tam vrátím, mám dojem, že i svítilo, ale napájet ho nemíním; napadlo mně nasvítit jeho prostor zelenou LED a pokusit se o origoš iluzi.

Co se týče zbytku, taky mně napadlo to někomu darovat, ale mám štěstí v tom, že člověk co má přehled mi řekl, že zrovna Popular není vzácnost, tak se mi moc nechce inzerovat "daruji za odvoz ap."

štve mně ale kravina co jsem provedl: když jsem sundával otočné knoflíky, nevšiml jsem si, že jsou chycené 2 šroubky; jeden jsem vyšrouboval a knoflík nechtěl z hřídele sklouznout; pomohl jsem si šroubovákem, tem mi ujel a prasklo mi to čelní sklo kde jsou popisky vlnových délek a stanic; ale slepím ho a nějak to dám dohromady. Původní reprák tam taky nechám. Největší problém je čas čas čas :)

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 67

reklama