reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 62
61
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 15. 06. 2019, 12:13:58 »
já taky nevím jak to přesně je, ale asi v "probarvené" oblasti je to nejlepší - viz mapa z dnešního rána. Absolutní podmínka to nebude - jak říká David, ono asi stačí aby vlny když vylítnou z příznivého vlnovodu nenarazily na nějaký antivlnovod.

ČR byla ráno celkem hezky vybarvena modrou a zelenou. Zároveň propojena až na Balkán. Ráno mi jeli Slovinci jak blázen, Chorvati již ne, ti jeli jak blázen včera večer.

62
Digitální rozhlas / Re:dab+ na slovensku
« kdy: 14. 06. 2019, 22:33:07 »
borci, to je jednoduché, děje se toto :) http://www.dxinfocentre.com/tr_map/fcst/eur024.jpg

Davide, díky za odkaz, neznal jsem ho. Díky němu mi dávalo smysl počíhat si dnes na DAB Chorvatsko a vyšlo to.

63
ano, vím, na tu mapu se občas podívám; na tento týden slibuje směrem na Balkán pěknou divočinu.

Morava tam byla ve fialové oblasti, což je jenom první stupeň tropo indexu z 10, označen jako "marginální"; ano, nad Chorvatskem se to modralo a zelenalo, ale myslel jsem (čti .ovno věděl), že se nás to netýká.

Dnes ráno jsem naladil i Slovince na 10D, chybovost byla nad 50 takže bez reprodukce; který vysílač těžko říct, oni jich tam mají v SFN více; nejbližší je Pohorje 1056 m n.m. 311 km; povolený výkon má 5 kW, ale na en.wikipedii je poznámka, že jede nižším; nikde jsem výkony vysílačů nenašel. Druhý nejbližší je Plešivec 1699 m n.m. 329 km a třetí Krkavec 1740 m n.m. 362 km; tak nevím jestli si ten dobrák signál na mé anténě vybral kratší vzdálenost anebo vyšší nadmořskou výšku vysílače.

V noci v půl jedné jsem se v tom teple vzbudil žízní, šel ke kohoutku v kuchyni kolem rádia a nedalo mi to: znova naladěno Chorvatsko 9C - tentokrát bez reprodukce - a taky 8A Graz - Schöckl, ten v jeden moment hrál a načetl i slideshow.

Vášniví dxkáři by tento týden měli sloužit noční.

64
dnes ráno před sedmou bylo nějaké tropo turbo nebo co.

doma jsem naladil na externí anténu (zesík) 9C z Chorvatska; ve vertikálu jede vysílač Ivanščica 1,3 kW, 340 km. Vysílač Slejme 5 kW 372 km má horizontal, tak předpokládám, že to byl ten první.

Nyní před chvíli jsem si pohrál s natáčením antény a přízrak 8A Graz - Schöckl, 10 kW, 241 km je zpět, ale chybovost 55-60 a jen občas na moment vstoupil do reprodukce.

65
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 09. 06. 2019, 22:29:01 »
zamyšlení o chodu věcí v čase:

dnes navečer jsem si sedl ke svému plastovému stolku v zahradě, který byl místem činu mého prvního příjmu Vídně v roce 2015, tenkrát 11D DC-Tower; přijímač Tesco (aktivně využívám v terénu dodnes), nutnost externí anténa. Dnes jsem na stůl položil Pure, jenom vysunutý teleskop a kochal se barevnými obrázky na Rock Antenne (5D Kahlenberg a další v SFN); Pure je trochu větší tranďák, tomu odpovídá i repro, jehož zvuk není plechový bubínek. Hráli Dire Straits - Brothers in Arms, zatočil jsem volume doprava, čuměl na obrázky, srkal pivo a byl rád jaká proměna za ty 4 roky nastala.

Pro ilustraci v příloze foto z roku 2015 a dneška; v krátkém sledu po Dire Straits jeli Zeppelini a David Bowie; no nekup to.

66
9.6.2019, 11:00 - 12:00 hod

Vrch Babylon 657 m n.m. u obce Kozárov, okres Blansko

DAB+ Austria, 8A, Graz-Schöckl (10 kW) - 260 km !  :o

Naladilo Tesco i Pure; paradoxem je, že jestli mux i hraje jsem mohl zjistit jenom na Tescu, protože Pure, když je k dispozici silnější signál (což byl identický mux 5D z Vídně), tak přepne na něj; Tesco, pokud má signál hratelný, tak nepřepne i kdyby zřejmě ten druhý dával plný kotel - tato vlastnost se někdy hodí. Tesco tedy hrálo, sice na hraně - couralo to kolem 50 a reprodukce střídavě zapínala a vypínala - ale hrálo.

Ještě jedna sranda: stolní rádio i Tesco mi zobrazuje název celostátního muxu DAB+ Austria, zatímco rádio Pure DAB+ ORS1; to mi hlava nebere kde to Pure bere ( i když samozřejmě ORS je provozovatel muxu).

DAB+ Austria, 6D, Linz-Lichtenberg (10 kW) - 200 km - jenom problikával, naladit se nepovedlo

Towercome, 12A Krížava (5 kW) - 175 km; ten tam jel jak divej, silnější než 147 km 12C Kamzík.

CityMux Wien II, 5D z Vídně jel samozřejmě taky, tomu jsem pozornost nevěnoval.

Kóta 645 m n.m. mezi obcemi Kozárov a Bedřichov, okres Blansko (930 m severně od Babylonu)

Polsko, Opole
DAB-OPO, 11C, Komin ECO (10kW) - 172 km, Góra Św. Anny (2kW) - 165 km
hrálo celkem v pohodě

Zde jsem zažil nádhernou věc: pochůzkou v rozsahu 20 m se na 11C lámal chleba mezi CityMux Wien II a Opole; měl jsem v manual módu 11C a po 20 m chůze se změnil název naladěného muxu z jednoho na druhý a obráceně.

P.S. škoda, že nebyla přístupná rozhledna Babylon, tam to mohlo být ještě zajímavější. Dle cedule na plotě otevírají v 13:00 hod, čekat jsem nemohl - byly se mnou dvě fenky :)

67
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 06. 06. 2019, 22:51:32 »
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění.....

Já jsem viděl v prezentaci 20 žádostí od tří operátorů....
Je to pravděpodobně všechno po 1kW, včetně ČRa, které chtějí bubláčky pro pár velkých měst...

Jde to, ale dře to.
Když jsem v lednu 2014 zakládal vlákno o DAB na Jižní Moravě, tak jsme tam neměli vůbec žádný multiplex. Teď je jich tam podle místa příjmu až 5...

nejde o detaily nebo strategie, pro mně je pozitivní fakt, že se něco děje. To, že se může žádat o oprávnění od března letošního roku byla známá informace již delší dobu, ale nikde se nemedializovalo co se děje, až nyní.

Úspora nákladů pro jednu stanici analog vs. digital až o 90 % se uvádí od počátku v základních atributech DABu; v praxi to tak ideální nemusí být, ale značná úspora se dosáhnout dá.

Já nyní přijímám 4 muxy a až jsem se toho zalekl, že nevím co roupama. Ne že by tam byla již ta pravá ořechová srdcovka, ale výběr je již zajímavý. Vnáší to zamyšlení kde by to vlnové equilibrium mělo optimálně být. Jedno je jisté - dnešní FM je od toho equilibria vychýlené dost daleko.

68
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 05. 06. 2019, 21:43:36 »
Dnešní konference Digimedia 2019 v bloku DAB přinesla zajímavé info. ČTÚ eviduje 30 žádostí o přidělení individuálních oprávnění. Z vyjádření žadatelů vyplývá, že určitý zájem ze strany soukromých stanic existuje.

Například ČRa chce DAB spustit jako pilot v Praze, Plzni, Brně a Ostravě aby si to soukromá rádia vyzkoušela. Své plány má i Teleko a RTI.

Špatná zpráva je, že se to bude opět protahovat kvůli koordinacím se Slovenskem; tam řeší uvolnění TV pásma 700 MHz a na řešení DAB koordinací mají omezené lidské zdroje.

69
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 30. 05. 2019, 23:15:14 »
Rakouský DAB z Jihlavy na vytuněného SILVERA z Lidlu.

helemese, ty tam máš i 6D Lichtenberg; napiš to Lukášovi na digi rozhlas, jeho to zajímá.

co to je vytuněný SilverCrest ?

Foto budí dojem, že jsi v manual režimu jenom naladil muxy na 4 čtverečkách bez reprodukce tj. s chybovostí nad 50; anebo vše i hrálo?

70
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 30. 05. 2019, 23:06:51 »
Kamzík mi taky jede, trochu astmaticky, ale jede.
-------------------
Qui sine peccato est vetrum, primus in illam lapidem mittat

Kdo z vás je bez hříchu, ať po ní první hodí kamenem.

Takto odpověděl Ježíš farizejům, když k němu přivedli cizoložnou ženu, která měla být za své provinění ukamenována.
-------------------

Parafrází to překlopíme "z cizoložné ženy" na mou anténu. Kdybych ji přesunul o kousek jinam, bylo by to lepší, možná i dobré. Ale nepřesunu protože by to bylo nepraktické z jiného hlediska. Proto mé veškeré info o bargrafech a erorách AT, SK je s rezervou.

Nicméně SFN AT 5D je nespochybnitelná; je na 3/4 cestě v porovnání s AT FM; po psích pochůzkách po okolí i doma mimo objekt zabere na první klik a budíky netrpí souchotinami.

71
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 29. 05. 2019, 21:24:36 »
...Pokud jde o momentální kvalitu příjmu, tak nic moc (nakolik to můžu bez vybavení odhadnout). Úroveň je až o 10 dB vyšší než City Mux, ale SFN 3-4 vysílačů ve stejném směru dělá své (ve směru je i Semmering). Indikované hodnoty jsou stejné nebo horší než lokálka s jedním vysílačem. Při prvním "odchytu" Kahlenbergu zřejmě vysílal jenom v sólo režimu a SNR bylo výrazně vyšší.Michal

tuto formulaci jsem moc nepochopil; jakože single Káloš lepší než Káloš v SFN?

má měřící výbava - rádio a jeho budíky bargraf a chybovost - jednoznačně ukazuje ve prospěch 5D - tam je chybovost 0 tuším od počátku testů. 11C má menší bargraf, ale chybovost když ne 0 tak do 5.

Čekám na antivlnovod, říkám si jestli ty budíky neživí to divoké jaro.

72
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 22. 05. 2019, 20:42:39 »

BTW: i když jenom hádám, současné výkyvy v kvalitě příjmu 5D jsou závislé spíše na postupném zapínaní a testování vysílačů v SFN 5D. To vše pak doplní trosposférické výkyvy, které DX příjem dále překryjí a vším hezky zamíchají.M.

taky mně to napadlo, ale já to zkouším jenom ráno a pozdě odpoledne kdy již mají po pracovní době a to už si s vypínači asi nehrají...takže na bar stupnici vidím zřejmě jenom počasí...

73
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 21. 05. 2019, 20:29:36 »
Michal: 5D mi chodí standardně nadstandardně (v porovnání s 11C, který jede jenom standardně :) ) a někdy supernadstandardně jako např. dnes ráno kdy olizoval téměř plný kotel; pokud referuješ o dnešním ránu, tak ano, počasí.

Jinak na ty testy máme štěstí , 5D pojede v SFN ze 4 vysílačů, takže to museli pořádně průbnout. V Linzu a Grazu to zapínají jenom občas a je vidět, že těch pár nadšenců na rakouském fóru co o tom referuje se již nemůže dočkat.

74
Digitální rozhlas / Re:DAB Jižní Morava
« kdy: 20. 05. 2019, 09:19:35 »
směr východ západ ani ne, sever jih se ráno "viděl" OK0X-2 s OE3XLR - 262 km, nevím na jaké frekvenci, je tam jenom VHF.

obrázek v příloze

info je z odkazu co tady dával David Kříž, akorát ne tropo předpověď, ale vpravo nahoře kliknout na ikonu Current Conditions (nynější podmínky)OK0X-2

JO80ob (50.0832, 17.2305)

First heard:   2019-02-28 05:29:10,   3 months ago
Last heard:   2019-05-20 06:58:24,   1 minute ago
Position updated:   2019-03-19 00:28:36,   2 months ago
Station frequency:  status:
Show packets ...
Destination   Raw packet   Location   Bearing   Distance   First heard   Last heard   Frequency   Status
OE3XLR   raw ...   JN77tx   207   262   12 minutes ago         
OK2SLU-3      JN89rk   166   71   about 7 hours ago   14 minutes ago   VHF   valid
OK1KID-1   raw ...   JO70vb   268   104   29 minutes ago      VHF   valid
OK2ILA-1   raw ...   JN89wv   110   52   37 minutes ago      VHF   valid

75
Internet a domácí síť / Re:Portál wifiradio-frontier.com
« kdy: 19. 05. 2019, 20:23:25 »
Renkforce mi navozuje zkratku z "Reincarationforce" takže zřejmě síla reinkarance :)

Kupodivu má s tím problémy i značka Pure, konkrétně jejich 10 modelů; na jejich stránce podpory píšou, že "na tomto problému pracujeme a doufáme, že ho brzo vyřešíme". Pozitivní je, že alespoň touto formou se zákazníky komunikují.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 62

reklama