reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - AndrejH

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 69
31
Digitální rozhlas / Re:Příjem DAB v letadle
« kdy: 07. 02. 2020, 18:16:30 »
Bratislava - Manchester, scanoval jsem kazdych 10 minut, zpetna identifikace lokace  dle historie letu na flightradar24. Letelo to pres Rakousko.

Asi 5 minut po startu naskenovan i chorvatsky mux. Upostred Rakouska 93 stanic. V Nemecku prumerne cca 90 stanic s vyjimkou polohy nekde mezi Mnichovem a Frankfurtem kde 168 stanic.

Vystup Belgie 118 stanic, vstup UK 217 stanic. Zde krome belgickych muxu zachyceny holandske a francouzske. Pak pocty klesly na 50 - 70.

Jiz na zemi Manchester outdoore 127 stanic.

32
V Maďarsku mají během jednoho dne začátkem února přeladit 300 vysilačů na 91 stanovištích. Tak se to dělá.
... O finančních nákladech nemluvě ...

tak dej čísla nákladů našich přechodových sítí a jejich nákladů...bez nich je to sugestivní zavádění...

když se přecházelo z analogu na digitál tak bylo kolem toho tolik keců a tak dlouhou dobu, že jsem zde někde napsal, že to již pochopil i můj pes...

33
Digitální rozhlas / Re:Ultrakapesní DAB rádio
« kdy: 17. 01. 2020, 22:52:53 »
no tak pokud víš o co jde tak nechápu na co se ptáš; to, že na nějakém foto je vidět špunt od sluchátek o ničem nevypovídá...vůbec jsi se nenamáhal nám sdělit, že je to anténa...řekl jsem ti svůj názor... a nežvaň, že jsi se neptal na kvalitu příjmu...ptal jsi se na zkušenosti s tímto produktem ... a kvalita příjmu je snad jedním ze základních atributů...takže to tvé "klidné rozpoložení" si transformuj do "rozpoložení" tvého dotazu.

34
Digitální rozhlas / Re:Ultrakapesní DAB rádio
« kdy: 17. 01. 2020, 21:58:57 »
jsou dvě verze odpovědi, jedna stručná obecná, druhá nepříjemná ale specifičtější. Get what you like.

Verze 1, stručná odpověď: pokud to chceš na obecný DAB příjem, tak běž od toho, na tento účel je to shit.

Verze 2, nepříjemná odpověď: hochu, již na základní škole jsou domácí úkoly a ty jsi ho neudělal; já jsem ho udělal za tebe; stáhl jsem MANUAL z tvého odkazu a uzřel jsem, že anténu tvoří připojená sluchátka anebo jiný audio kabel.

All that said, pokud nebydlíš v blízkosti vysílače, který ti poskytuje dream play list anebo tě uhranuly JINÉ vlastnosti té krabičky, tak ne e.

P.S. příště si vzpomeň na základku a udělej si domácí úkoly.

35
tady ten FM obor není můj obor, ale trochu to okecej; předpokládám, že ta první modrá křivka je zisk antény a ta stoupá od 8 dB lehce nad 10 dB, ale  píšeš, že 6-7.5 dB... 

36
Internet a domácí síť / Re:Portál wifiradio-frontier.com
« kdy: 12. 01. 2020, 20:46:14 »
těžko Hama drží 24h non-stop službu, to byl asi nějaký internetový "šum" KIF Rock který odezněl. Zapl jsem wifinu a všechno hraje včetně KIF Rock 320 mbps MP3. U té příležitosti jsem si všiml, že britské Absolute Radio 60s a 70s jedou 128 kbps AAC. Mimochodem to KIF Rock není špatné.

Ale internet průběžně neposlouchám, takže nemůžu tvrdit co bylo/nebylo.

37
je fakt, že ten řádek ve specifikaci "Up to 660 kHz alias and image free output for 768 ksps IQ" jsem bral odděleně pro Inphase a Quadrature data, dohromady 1536 ksps.

Nicméně další věta "Extended VHF coverage is assured by a second Band-III tuner up to 260 MHz, but with reduced performance" je taky záhadná.
 

Na druhou stranu nezmiňují Rafael čip, spíše to vypadá na jejich propretiární řešení optimalizováno na HF pásmo a DAB zde neřešili, je to možné. Model Airspy R2 již R820T2 čip má.

Co se týče klíčenky obecně, zdá se, že dobrou reputaci má RTL-SDR.COM, USD 21,95. Má již čip T2, proti T by měl méně šumět a mít lepší citlivost.   

38
to se jen tak tvářím, už jsem to chtěl zapíchnout, SDR příjem je zajímavý, ještě nevím jestli mně vytrhne z letargie.

Ten odkaz je stroj se zajímavou citlivostí, ale přes můj rozpočet. Navíc pokud jsem to pochopil tak je to spíše spektrák, něco umí s AM a FM, ale ne DAB.

Když vezmeme řešení FS jako srovnávací číslo (-100 dBm pro DAB), tak Airspy má lepší citlivost (-141,5 dBm na FM), ovšem u klíčenky ji již neudává. SDRplay ji udáva jako 0,12 uV pro FM na 1,25 metrech, což je -125,5 dBm, na DAB bude zřejmě pořád lepší než FS. SDRplay za 3k peněz by mohla být dobrá volba, klíčenky zdá se nejsou až tak špatné, ale tutovka je tutovka. Asi tak.

39
musím to prozkoumat více, nyní jsem svůj dongle zkusil v jiné konfiguraci příjmového řetězce než kdysi a kupodivu se nechoval až tak natvrdle (externí anténa se zesilovačem).

S jednou výjimkou - místní silné 12D Hády ho přebudí, hodnotu S/N indikuje jenom 12 dB, zatímco 5D Austria dává 19 dB. Což ale v terénu nemusí být problém.

Celkem odpovídá i porovnání 11C Wien (S/N 8 dB) a 5D Austria (S/N 19 dB) s budíkem na stolním rádiu.

Pro zajímavost v příloze impulzní odezva 5D SFN; mám starší verzi Qirx a proto jsem ručně přepočítával zpoždění v mikrosekundách dle vzdálenosti jednotlivých vysílačů SFN od mé ctěné externí antény a odpovídá to. Jedna zajímavost: myslel jsem, že třetí velká špica je Liesing, ale zpoždění neodpovídalo vzdálenosti; až jsem změřil vzdálenost Jauerlingu tak to sedlo. Celkem mně to překvapilo.

Musím si pořídit noťas s 64 bitovým OS abych si mohl pohrát v terénu.

40
u té ceny cca 5000 Kč jsem uvedl včetně DPH, tedy našeho při dovozu. Cena výrobku je USD 169,00; dopravu jsem započetl tu levnější cca USD 6,50; problém je, že u ní není pojištění, takže když se zásilka ztratí je vymalováno. Doprava DHL již USD 26.

Náhodou mám v únoru cestu do UK tak si tam asi nechám zaslat ten SDRplay (jsou to angláni takže místní doprava a žádný problém s celní šaškárnou), konec konců je levnější a bere si ho do terénu i Karel Mikuláštik :)

Nebyl mi jasný z popisu Qirxu způsob generace I/Q dat a zeptal jsem se tvůrce Qirxu (pan Clem Schmidt), kupodivu mi odpověděl, akorát napsal, že Airspy je sice dobrý produkt, ale vyšší rozlišení ADC než 8 bit a tím větší dynamický rozsah se u DAB nevyužije, že by měl stačit klasický 8-bitový USB dongle.

Nebral ale asi v úvahu vlastnosti vstupního dílu, já USB tyčinku mám a zdá se mi dost natvrdlá. To byla motivace mého dotazu kdo co používá.

41
vážený pane, poklona a ještě jednou poklona, odpověď rychlá, dokonalá až tak, že mám pocit, že jsem položil blbý dotaz :)

než jsem dotaz položil, tak jsem snad půl dne prohlížel stránky zrovna těch co jste zmínil Airspy (výrobek Airspy HF+ Discovery) a SDRplay (výrobek RSP1A). Když jsem uviděl vaši odpověď málem jsem padl na zadek :) (ono to není až taková záhada, odkazuje na ně Qirx)

Co se týče ceny, SDRplay můžu shodou okolností pořídit za cca 3 000 Kč; Airspy je cca za 5 000 Kč včetně DPH, posílají to z Číny tak jsou k tomu trable s proclením, samotné clo nebude nic moc, ale je to otrava někam chodit a řešit. Cenovou otázku uvádím jenom pro představu pro případné zájemce.

Jenom intuitivně jsem vkládal do těchto dvou výrobků lepší příjmové vlastnosti než mají ty "USB dongles" a když jsem viděl, že u Airspy HF+ Discovery uvádí spoustu parametrů včetně citlivosti příjmu, tak jsem si řekl, že asi to bude lepší. I Airspy má dongle "Airspy Mini", u toho je ale seznam parametrů skromnější a samozřejmě bez citlivosti. 

ex-post doplňuji co jsem zapomněl zmínit a co mně vůbec nenapadlo: možnost DRM na krátkých vlnách! Díky!

42
pánové, kteří používáte SDR příjem, jaký hardware SDR máte? Myslím konkrétní značku, ne obecně "SDR USB přijímač ap.". Děkuji.

43
XMUX:

jenom na okraj pozoruhodné shody tvých výpočtů antén s praktickými výsledky. Já vím, že používáš volný soft a neřešíš jak to počítá, hlavně, že to souhlasí s praxí.


Mé toulky přes DSP mně dovedly k aplikaci FFT (Fast Fourier Transform) pro návrh antén. Zde je klasický transformační pár čas - frekvence nahrazen párem apertura dipólu - směrovost (rozměr - sin Fi/lambda). Soft co používáš má výpočty zřejmě promakané a inkorporují ještě yagi koncept. Co je na celé věci dechberoucí je fakt, že někdo tyto postupy pleskne do světa zadára.


Páč nevíš jak tvůj free soft návrh antén počítá, nahlásil jsem tě administrátorům fóra :)


PF2020

44
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 31. 12. 2019, 17:04:50 »
Miroslave, díky za aktivitu, máš hezké stránky; a aby byly dokonalé, prosím oprav slovo "detajl" na "detail" u dvou fotek. To není kritika, já mám tyto věci obecně na háku, jenom je zbytečné kazit úsilí/stránku takovým detailem :)

45
Nahlášno moderátorům. Snad to dají do pořádku, když někdo nemá sebereflexi.

V tom případě já očekávám, že moderátoři mají též "sebereflexi" a vymažou někoho, kdo neustále a opakovaně
neslušně a hrubě napadá jiné účastníky fóra a sám tak nějak ničím a nikomu nepřispívá, že pane BeatJ ? :-)

Xmuxi, byl jsi nahlášen, čest tvé památce, udělal jsi osudovou chybu, že jsi protestoval, tím sis zpečetil osud; chlapče naivní, což jsi nepobral, že PíčDžej je hlavní ideolog tohoto fóra?


Popinjayi, je váš otec milionář nebo člen senátu?
Ne, pane plukovníku.
Tak to jste v řiti, Popinjayi
(Hlava 22)


poručík Troník: Ti šmejdi, Voňavka s Cimlem se mi postavili!
nadporučík Mazurek: Já jim zarazím vycházky!
(Černí baroni)


Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta na motorce. Muže s koženou brašnou (a anténou DVB-T). Rozkaz zněl jasně: Nesmí projet za žádnou cenu!
(Pelíšky)

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 69

reklama