Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ondřej Caletka

Stran: 1 ... 9 10 [11] 12 13
151
Set-top-boxy / Re: Otevřenost firmware u jednotlivých STB
« kdy: 21. 04. 2010, 09:29:01 »
Nedivte se ani tomu strachu výrobců z používání "alternativního" softu. Když se vrátím např. k riziku požáru - jak výrobce prokáže že on nic neporušil a jeho výrobek byl OK když se zjistí že byl příčinou požáru ale nepodaří se analyzovat jestli byl nějak modifikovaný nebo ne. Samozřejmě že budete žalovat výrobce...
Každý počítačový systém, má-li být bezpečný, musí být navržen tak, aby se softwarem nedal zničit hardware. Protože jinak by to vůbec nemusela být příčina v alternativním firmwaru, ale třeba v tom, že flashka pozapomněla část programu, nebo že do porcesoru vniklo kosmické záření, které změnilo hodnotu jednoho bitu a programový čítač ustřelil někam jinam.

152
Set-top-boxy / Re: Otevřenost firmware u jednotlivých STB
« kdy: 20. 04. 2010, 23:58:13 »
Ono taky všechno není černobílé, na koho půjdete až vám díky chybě v hacklém FW nějakého zařízení začne hořet byt/dům protože "komunita" nezná všechny souvislosti a detaily kolem zařízení a Franta povolil skvělou novou funkci...
A na koho půjdu, když se to stane s firmwarem, co jsem získal kdesi na fóru, nevím kdo ho napsal, nevím co do něj všechno přidal, protože jediné, co se dá získat je binární blob? To je úplně stejné, dokonce bych řekl, že mnohem horší, než když je kód pod kontrolou většího množství lidí.

Jenže ono už to začíná u čipové sady. Pár levnějších STB jsem měl v ruce a povětšinou to byly klony referenčního designu čipové sady od firmy ALi. Zrovna tento výrobce je pověstný tím, že s nikým (kromě zákazníků odebírajících čipy po vagonech) nekomunikuje a pokud možno nic o svých řešeních nezveřejňuje. (Zlí jazykové tvrdí, že kdyby totiž zveřejnil, přišlo by se na to, že porušuje desítky patentů :) )

153
Ano a je to mimo jiné třeba uvedeno v : http://www.digizone.cz/aktuality/proc-nebude-ct-hd-best-of-kanalem-/
V citovaném se mluví jen o tom, že na ČT HD nesmí být jiný obsah, než ten, který je součástí MUXu veřejné služby. Tato podmínka bude splněna jak při přepínání 1× za den, tak při přepínání 20× za den.

Citace
Pokud bude obsah dostupný ve veřejnoprávním multiplexu, pak si mohou, vulgárně řečeno, vysílat na satelitu a v kabelech (sem spadá i IPTV), co chtějí…

154
Set-top-boxy / Re: Otevřenost firmware u jednotlivých STB
« kdy: 20. 04. 2010, 18:55:03 »
Ono je to s těmi neofiko FW trošičku jinak! Pochopitelně, že to nikdo "nepíše" doma v hexáku...! Jak se říká, "chytrému napověz, hloupého na...ni!
Tak už to asi chápu. Neoficiální FW vyrábějí ti samí lidé, co vyrábějí oficiální. Jen to dělají „ve svém volném čase“ (tedy bez prokazatelné návaznosti na výkon své profese) a své produkty publikují pokoutně na fórech, aby jméno výrobce zůstalo čisté.

Takže žádné otevření platformy se nekoná :(. Škoda. Myslím si, že komunitní vývoj firmwaru by mohl hodně pomoci přidávat funkcionalitu, případně stávající funkcionalitu převést do stavu použitelnosti…

155
Umožňuje kaffeine kromě načasování nahrávání přes EPG taky uspávání/probouzení počítače tak, aby počítač nebylo třeba nechávat zapnutý? Co jsem linux/kaffeine před lety zkoušel, tak možnosti kaffeine naprosto nesplňovaly takto běžný požadavek. Podobně chyběla funkce sledování dvou programů zároveň a vůbec chyběla možnost komfortního ovládání. Pořídil jsem proto program DVBviewer ;)
Nevím, nemám možnost to ověřit. Je vidět, že každý máme zcela jiné potřeby, já například takovouto funkcionalitu nikdy nepotřeboval :)

156
Televize ve vysokém rozlišení (HDTV) / Přepínání ČT HD
« kdy: 20. 04. 2010, 17:21:24 »
Myslíte si, že je opravdu nějaký právní problém, aby ČT HD přepínala kanály častěji, než 1× za den?

Je pravda, že při tom zanedbatelném množství nativního HD obsahu to zatím není úplně na škodu, ale časem budou díla jistě přibývat. Třeba ve čtvrtek 22.dubna jsou podle webu ČT v HD ohlášeny dva pořady, kromě sportovního přenosu na čtyřce, také rady řidičům na jedničce. I když spolu pořady časově nekolidují, vsadím se, že čtyřka bude na pozici HD celý den, a fanouškům magazínu Stop zbude jen downscalovaná verze.

Myslím si, že spousta diváků ČT HD by ocenila, kdyby na tomto kanále byl šířen po celý den obsah ČT1, a pouze v případě, že jiný kanál ČT nabízí HD obsah, přepnout ČT HD pouze na dobu trvání HD pořadu na jiné stanici. Jistě, mohlo by to způsobit „utnutí“ nějakého pořadu v půli, ale třeba v době kolem 20:00 by to neměl být problém (ostatně jako to není problém v 5:00)

157
MythTV vypadá hodně zajímavě. Zatím jsme přečetl jen úvodní článek "MythTV aneb Linux na televizi v obýváku" a na multimédia to nemá chybu. Předpokládám, že instalace bude bezproblémová i když do Linuxu moc nevidím. Nějaké programy na kancelář a emaily asi nebude problém přiinstalovat, ale radši se ptám. Hardwarově píší že procesor do 2 GHz stačí, to se mi líbí!
Pokud nemáte s Linuxem vůbec zkušenosti, instalace bezproblémová nejspíš nebude. I když podle http://www.mythtv.org/wiki/Operating_system by mohl být právě pro vás systém A.M.I.C.U.S., nebo KnoppMyth

Pokud nepotřebujete aplikaci s fullscreen režimem a ovládáním pomocí DO, ale chcete normální aplikaci pro přehrávání TV v PC s linuxem, doporučuji Kaffeine.

158
Stereoskopické vysílání (3D televize) / Re: Shrek bude v 3D
« kdy: 19. 04. 2010, 18:37:04 »
Horší to je u hraných filmů, které se natáčejí klasickými kamerami. To je zrovna problém u HP 7, ten se natačí na klasiku a bude do 3d převeden v pc.
Řekl bych, že to není přesné. Nevím jak Harry Potter 7, ale předchozí epizody 5 a 6 měly ve 3D jen malý fragment filmu a byly to povětšinou takové části filmu, které beztak vznikly 3D animací, do které se hrané scény dostaly šaškováním před green-screenem, popřípadě motion capturingem, či podobnými metodami.

U jednoduchých záběrů také není problém místo jedné kamery použít dvě a 3D efekt je na světě. Problém je, že veliká část filmových triků (těch optických) je přímo založena na tom, že kamera je jednooký hlupák, co nepozná hloubku.

159
A jak je to se satelitem? Měli by zvládat 3)? Tím tam také vysílali.
Nevím, jak je to s normami, v každém případě ČT vysílala a vysílá na satelitu systémem 3) už od roku 1997, takže byl celkem dlouhý čas na to satelitní systémy proti systému 3) otestovat.

Jedinou výhodu systému 3) vidím v použití pro distribuci na analogové vysílače, kde je možné přijímač přepnout do force stereo módu a za to napojit stereo vysílač zvuku s přepínáním mono/stereo/duo podle VPS kódu. Takto to měli udělané ČRa, než přešli na pozemní distribuci signálu.

V každém případě systém 4) podle mě nemusí být náročnější na datový tok, pokud by se z hlavní stopy stala mono stopa s polovičním bitrate. Je ale možné, že toto se nedělá zase pro změnu proto, že některé STB nevyhodnocují průběžně PMT tabulku, takže při změně konfigurace streamů je nutné je znovu naladit (Pamatuji si, že taková výzva byla v promo období stanice Prima COOL, která předtím vysílala jako Prima 2 bez zvukového streamu).

160
Televizní stanice a jejich program / Re: Anděl na Nově
« kdy: 19. 04. 2010, 13:30:27 »
Ale jinak Nova ma urcite bod za zive hrani - to bylo super! Priste zase! :)
A Aneta Langerová opět jako vždy v živém vystoupení šišlala. Původně jsem si myslel, že má  nějaký zdravotní problém, ale vzhledem k tomu, že při děkovacím projevu bylo šišlání pryč, to spíš vypadá, že za to může nějaká zvuková krabička, kterou Aneta používá, asi aby diváci na první pohled poznaly živák od playbacku :)

161
Televizory / Re: Mascom CRT TV
« kdy: 19. 04. 2010, 10:43:56 »
Nemůže to být zamáčknuté tlačítko pro přepínání programů přímo na skříni TV?

162
Pokud stačí SDTV, můžete začít prolézat kontejnery. Takový signál bez problému zvládne přehrávat počítač s 800 MHz CPU a grafickou kartou s HW MPEG2 dekodérem, což měly téměř všechny už tou dobou.

163
Televizní stanice a jejich program / Re: Minuta ticha
« kdy: 17. 04. 2010, 20:59:33 »
Tak ještě drobné shrnutí:

ČT24: Živý přenos z náměstí ve Varšavě
http://www.youtube.com/watch?v=JGYCDQWRPhI

Ostatní ČT: Předpřipravený klip. Na ČT4 Sport navíc krásně zapadl do minuty ticha na místě konání akce
http://www.youtube.com/watch?v=eWPtW5J5GWI

Nova a Nova Cinema: Živé přenosy z Prahy, Č. Budějovic, Ostravy a Varšavy. Na Nova Cinema se logo stanice celkem nehezky potkalo na titulkem „živě“
http://www.youtube.com/watch?v=MZKtKuOYaMU

Prima: Klip vložený do přerušeného vysílání To je vražda, napsala…. Subjektivně lepší, než na ČT, ale ve 4:3. Navíc některá dlouhá jména v běžícím titulku byla nehezky zalomena do dvou řádků (všiml jsem si jednoho).
http://www.youtube.com/watch?v=shquF57BHNA

ČRo 1(+Česko),2,3,4(Wave) - Více-méně obdobný klip s prohlášením a zvony z věže chrámu sv. Víta. Opravdové ticho na ČRo 2 dvě sekundy, na ČRo 3 tři a půl sekundy. Na ČRo 1 vyplnil zbytek minuty poměrně nevkusný podkres, který používají při čekání na správný čas.
Za zajímavost stojí ještě obdelníkové (namísto sinusového) časové znamení na ČRo3 a také nastavení modulačního procesoru rádia Wave, které ze zvonů udělalo (aspoň na oscilogramu) něco zcela jiného :)
http://www.plunder.com/Minuta-ticha-Ro-1-Radio-urn-l-download-dd402f018e.htm
http://www.plunder.com/Minuta-ticha-Ro-2-Praha-download-1d52cfb936.htm
http://www.plunder.com/Ticho-Cro3-mp3-download-55c6e55507.htm
http://www.plunder.com/Minuta-ticha-Ro-Radio-Wave-download-4088578a7f.htm

Prima COOL a ČRo D-Dur: Nic.

Barrandov: Nesledoval jsem.

164
Zajímavé, takže televize obraz ořezávají, 9px z každé strany? V tom případě musí řezat i pár vrchních a spodních řádků, aby byl zachován poměr stran ne?
Právě jak jsem psal, poměr stran obrazu 4:3/16:9 je vázán k šířce 702 pixelů. Digitální televizní obrázek, pokud vyplňuje celé políčko 720×576, tak nemá poměr stran 4:3, ale 1,368:1, resp. 1,823:1 u 16:9.
TVP samozřejmě obraz ořezávají, a to obvykle mnohem výrazněji, než zmiňovaných 9 pixelů z každé strany.

Účel tohoto rozšíření digitálního obrazu je tento: Digitální obraz vznikne vzorkováním analogového při frekvenci vzorkování 13,5 MHz. Při této frekvenci připadne na jeden TV řádek v délce 64 μs přesně 864 vzorků. Jenže z 64 μs analogového TV řádku tvoří 12 μs řádková zatemňovací oblast, která slouží pro návrat elektronového paprsku na levý okraj obrazovky. Této oblasti odpovídá 162 vzorků, které by bylo zbytečné v digitální televizi přenášet. Jenže analogové systémy historicky nemají tak pevný vztah začátku aktivního obrazu k synchronizačnímu impulzu, norma dovolovala jistý rozptyl parametrů. Takže kdyby se vyhodilo všech 162 vzorků zatemňovacího intervalu, mohlo by se stát, že budou zahozeny i některé vzorky aktivního obrazu. Proto je digitální zatemnění kratší, trvá jen 144 vzorků, což odpovídá mezní nejkratší vzdálenosti aktivního obrazu od synchronizačního impulzu.

Ze všeho nejvíc miluju, když na prvním řádu je přerušovaná bílá čára do půlky obrazovky, zejména když části různě poblikávají, to je pak maso.
Tyhle bílé čáry jsou často širší, než 1 řádek, ale dá se v nich hezky číst…
Odborník jistě ví, že poblikávání v prvním řádku není určeno k "trhání" očí, ale obsahuje normální binární kódy.
Víc než binární častvo vidím BCD kódovnání − obvykle nějaký časový kód, který skáče po sekundách a snímcích.

Jinak to, že první a poslední řádek mají půlku černou je opět pozůstatek analogu – ten měl 575 řádek s tím, že pro zajištění prokládání obrazu první půlsnímek končil v půlce řádku a druhý v půlce řádku začínal. Při digitalizaci se každý tento půlřádek umístí do samostatného digitálního řádku, takže jeho druhá půlka je černá.

165
Televizní stanice a jejich program / Re: Minuta ticha
« kdy: 17. 04. 2010, 16:35:22 »
Mě spíš zaujala minuta ticha na stanicích ČRo. Zvlášť když mezi rozhlasáky způsobují infarktové stavy už sekundy ticha; při skutečné minutě ticha by jistě všechny vysílače vyhodnotili ztrátu modulace a začaly by přepínat na záložní modulační trasy. :D

Takže minuta ticha na ČRo proběhla tak, že první půlminutu se prohlašovalo, že ČRo drží minutu ticha, zatímco druhou půlminutu vyplnil známý záznam hodin z věže chrámu sv. Víta, odbíjejících poledne.

Stran: 1 ... 9 10 [11] 12 13