Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ondřej Caletka

Stran: 1 [2] 3 4 ... 13
16
Potvrzuji, na strahově, anténa namířená na UTB, od půlnoci bez signálu RS7.

17
A od 17 hodin do 8 ráno (o víkendu celodenně) jsou na prvních čtyřech pozicích pruhy a na páté promo smyčka ČRa.

18
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Kódování EPG
« kdy: 12. 02. 2013, 12:48:45 »
Žádný zásadní rozdíl tam není, všechny muxy používají i stejné kódování češtiny podle ISO-6937. Jediný rozdíl, který jsem zaznamenal u MUXu 4 je, že používají kód jazyka ces (všechny ostatní muxy používají cze). Pravděpodobně to bude problém s nějakým konkrétním rozšířením, které TV nepodporuje.

19
T2 je jen jiná modulace, či nosná či jaký čort. Novou kvalitu obrazu přinést nemůže pokud uvažujem že se stále bude vysílat v MPEG-4. Naopak je to složitější systém a určitě bude náročný na kvalitu řetězce. Tedy proč ten tlak na zavedení T2, když nevysílají HD ani v T? To jako zavedením T2 se ČT probere a hned to tam loupne?
Jsou to dva principiální důvody:
 • Všechny T2 set-top-boxy umí H.264 a HD, pro ČT tedy není problém při překlopení veřejnoprávního MUXu do T2 zároveň překlopit všechny programy do MPEG-4 a některé i do HD bez souběžného vysílání SD verzí. Downkonverzi zvládne každý set-top-box. V novém MUXu tak může být například ČT 1 a ČT 4 HD a ČT 2, 3 a 24 v SD a zbyde místo i na Rozhlas. V případě DVB-T není dost dobře možné odstřihnout tunery bez podpory MPEG4 a HD, takže je potřeba vysílat SD i HD najednou.
 • Součástí výběrového řízení na dodavatele veřejnoprávního MUXu byla připravenost na přechod k DVB-T2. Zařízení ČRa s touto možností počítá, takže náklady na upgrade budou minimální. A nejspíš se počítá s tím, že z jednoho T2 MUXu utrží v součtu víc peněz než z DVB-T MUXu.

20
Odbavení ČT1 jede již nativně v HD a signál pro ČT1SD je až na výstupu přepočítáván z HD do SD rozlišení. Při odbavení SD programu tedy dochází ke dvojímu převodu - nejdříve upscale do HD, potom downscale zpět do SD.
Takhle to dělá Nova, ČT, pokud v posledních dvou letech něco výrazně nezměnila, má jako základ pět odbavovacích řetězců pro SD a některé z nich jsou dovybaveny pro HD odbavení. Na konci SD řetězu je upscaler. Když vysílají nativní obsah, odpojí se na tu chvíli upscaler a HD verze se pustí napřímo. Pokud jsem dobře pochopil výklad, tak v případě vysílání nativního HD pořadu vlastně běží dva nezávislé přehrávače paralelně, jeden přehrává SD verzi, druhý HD verzi.

Rozdíly v kvalitě obrazu by mohly být způsobeny nějakou „optimalizací kodéru“ pro různé programy. Možná na ČT24 něco poladili, aby vypadal hezky ten informační crawl.

21
T2/S2 je fyzická vrstva, s přenášeným obsahem příliš nesouvisí. 3D se dá vysílat už dnes a klidně na DVB-T. T3/S3 se v současné době ani nepřipravuje, takže pokud někdy bude, bude ho předcházet nějaký nový objev, jak ještě lépe využít spektrum a dá se čekat, že nezačne dříve než za dalších 10 let.

22
ČTÚ neustoupil od podmínky vysílaných programů pouze v pracovní době a tedy lze očekávat i pouze po-pá. Tedy opravdu jen testovací provoz.
Vypadá to tak. Dnešní den totéž −  přes den vysílání, večer promosmyčka.

Ale mě to nevadí, ta promosmyčka má beztak lepší obsah než všechny čtyři HD kanály dohromady. :D
A důležité je, že se zase vyvětrají pavučiny z DVB-T2 demodulátorů :D

23
Tak v tuto chvíli jsou čtyři hlavní programy nahrazeny pruhy a na pátém běží promosmyčka.

24
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Stav v multiplexu4
« kdy: 22. 06. 2012, 14:43:55 »
Citace
Video H.264, 1440x1080, interlaced (1101),
Takové rozlišení neznám nezapsal jsi data chybně? Full HD je 1920x1080i/p a HD 1280x720i/p nějakejch 1440 jsem ještě neviděl. můžeš to objasnit?
Takové rozlišení se v MUXu4 používá běžně pro snížení komprimační náročnosti. Jde o FullHD rozlišení s obdélníkovými pixely, podobě jako když se v SD vysílá v 16:9.

25
Mám takový pocit, že jsme svědky cílené likvidace předpovědi počasí na ČT. Začalo to přesunem před 19. hodinu a nucenou (a poměrně trapnou) interakcí zprávařů s počasáři.

Pak bylo 13.2. v tichosti zrušeno „Počasí ve světě.“ Od té doby v hlavní relaci přibývá fejsbůků na úkor předpovědi. Počínaje včerejškem se začátek pořadu posunul na 18:57 a scénář je přibližně takovýto:
 • 18:57:00 − 18:57:40: Úvodní znělka, přivítání, hlavní zpráva dne
 • 18:57:40 − 18:58:20: Začátek počasí, fotky z facebooku, rekapitulace, jak dnes bylo
 • 18:58:20 − 18:58:50: Předpověď na noc
 • 18:58:50 − 18:59:20: Predpověď na zítřek
 • 18:59:20 − 18:59:30: Krátký pohled na výhled počasí, který divák ani nestíhá postřehnout
 • 18:59:30: Rozjíždí se Události

To by mě zajímalo, co je příčinou takovéhoto rušení předpovědi počasí v prime time. Obávám se, že od dubna počasí zruší pro jistotu úplně.

26
Analogové vysílání / Regionální odpojování TV NOVA
« kdy: 02. 01. 2012, 09:55:15 »
Pamětníci jistě potvrdí, že svého času bylo regionálně odpojované zpravodajství i na TV Nova. Mám k němu tři otázky:
 • Probíhalo odpojování na základě svobodné vůle, nebo to taky měli v licenčních podmínkách?
 • Kdy odpojované zpravodajství začalo a kdy skončilo?
 • Šlo v případě novy vždy o majetkově spřízněná regionální studia?

27
Píšou, že tento CA modul je vhodný pro satelitní receivery nebo TV značky Panasonic. Máš snad jedno nebo druhé?
Jak to s čím souvisí? Domníval jsem se, že tě zajímá, jak to funguje s přijímačem LG. Jiným nemohu sloužit.

Osobně bych tu kartu nejdřív vyměnil poněvadž se tomu časem stejně nevyhnete a budete řešit stejný problém opět.
Předpokládám, že až ta výměna bude z donucení, nebude to stát tolik peněz. Za kolik se kdysi vyměňovaly černé karty za bílé? Mám pocit, že to tehdy bylo dokonce zdarma.

Navíc do středy je výměna z bonusem,doplácet 590 Kč za Novu je z tohoto pohledu ptákovina.
Takových akcí ještě bude.

Zabudovaný sat. tuner je co se týče výběru modulů velmi často loterie ale to si holt každý musí rozmyslet před koupí zda-li mu absence jednoho ovladače a krabičky za to stojí.
Souhlasím, komfort obsluhy vestavěného DVB-S2 tuneru je i v porovnání s nejlevnějšími set-top-boxy tragický, možnost hromadných operací s programy nulová, možnost zálohy nastavení nulová, při drobné neopatrnosti se bez varování smažou všechny naladěné programy, atd...

28
Tak jsem modul zapojil a můžu konstatovat, že není nekompatibilní. Nicméně po několikerém přepnutí mezi šifrovanými a nešifrovanými programy občas přestane fungovat, přijímač ukazuje „Kódované vysílání“ a opraví se to až vypnutím a zapnutím televizoru.

Otázkou je, zda je to nekompatibilitou modulu a přijímače, nebo prostě jen vlastností korejského výrobku. Tipuji spíše to druhé.

BTW: Ještě jedna pikantnost, zjistil jsem, že na kartě Czech Link není oprávnění ke sledování Nova HD, neboť byla aktivována již v roce 2005. Takže zbývá otázka, zda raději zaplatit 590 Kč manipulační poplatek, nebo za 600 Kč dobrovolně vyměnit za ICE kartu (a riskovat, že zase něco nebude fungovat). Zatím vítězí nulová varianta, Novu HD oželet :)

29
Odkladiště / Re: Jak vypadá nákup TV pořadů?
« kdy: 25. 11. 2011, 21:52:06 »
Co jsem slyšel před dvěma lety na nově:

V případě SD pořadů distributoři zapůjčují stanicím kazety, ti si na vlastní náklady pořizují kopii a zařazují do videotéky, kazeta se distributorovi vrátí.

V případě HD pořadů, za předpokladu, že vysílatel vůbec splní podmínky distributora na získání pořadu (což není vůbec jednoduché, distributoři chtějí mít jistotu, že HD kopie neunikne na Internet), vytvoří kopii distributor a kazeta je vysílací společnosti prodána (o náklady na pořízení kopie je navýšena cena HD licence).

30
Odkladiště / Re: ochrana HDCP
« kdy: 25. 11. 2011, 21:43:05 »
Jsem zvědav, kdy někdo na FPGAčkách dokáže louskat hrubou silou DVB-CSA šifrování. Klíč dlouhý 64-bitů se stále víc a víc blíží k prolomitelnosti.

To pak bude teprve legrace, všechny šifrovací systémy najednou půjdou do háje :)

Stran: 1 [2] 3 4 ... 13