Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr C.

Stran: 1 2 [3] 4 5 6
31
Foto vysílače Políkno.

Anténa z boku na stožáru...

Takže anténa se nachází na severozápadní straně stožáru. Je tedy přímý výhled zhruba v rozsahu od jihozápadu po směru hodinových ručiček po severovýchod. Tím se potvrzuje to co jsem napsal, že je odstíněn jihovýchod kvůli přesahu do Rakouska, jak mi bylo řečeno. V tom předchozím příspěvku tam byly nesprávně určené světové strany.
Porovnal jsem to s chytrým Google, kdy projížděli po té silnici od Vydří do Políkna. Tam ještě ta anténa samozřejmě není.
Jinak včera až do noci signál OFF.

32
Otázkou je, jaká úroveň je na přívodní účastnické zásuvce. Může to tam být nastaveno tak akorát pro jednu tv a další rozbočení už způsobí útlum a nemusí dosahovat potřebné úrovně. Pro tři tv by to mělo znamenat dvě průběžné a jedna koncová zásuvka. V tomto případě v rámci bytu by ty průběžné měly mít co nejmenší útlum 4dB průchozí a 4dB oddělující a koncovou 2dB....  Pak by na první zásuvce byl signál -4dB na druhé -8dB na třetí -6dB. Pokud by na té druhé už něco nešlo, tak by se muselo dát na úplný začátek (k účastnické zásuvce z rozvodu STA a tento bytový rozvod) rozvodový zesilovač (nejlépe s regulací zisku) a vyrovnat min. ztrátu 8dB na té prostřední zásuvce+něco na ztrátu v kabelu. Předpoklad je použití kvalitního koaxiálního kabelu a nikoli pospojování několikametrovýma účastnickýma šňůrama, které zpravidla nemají pořádné stínění.

Toto v případě, že konverze v STA není provedena do VHF viz. předchozí příspěvek.

33
Zachycen signál v Nové Bystřici. Ale je to již jako DX příjem. Anténa je dlouhá colorka + 16 dB zesilovač směrovaná na Mezivrata. Rozdíl v úhlu cca. 15°.  Úroveň signálu vč. toho 16 dB zesilovače je 47 dBu. Obraz ale stabilní....  alespoň využiji anténu na tento mux. Nyní vše beru z Kleti a tento kanál půjde dobře sloučit se zbytkem.
Co jsem měl informace, tak práve JV směr by měl být nejvíce potlačen kvůli přesahu do Rakouska, takže ta úroveň signálu by mohla odpovídat.
Nyní je vysílač asi cca 30 minut mimo provoz.

34
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 11. 08. 2013, 00:12:09 »
Ano nejsem odborník jako zdejší diskutér David Kříž a tak jsem smazal příspěvky své...
Jde o to že od zmíněného diskutéra se zřejmě nic moc nedozvíme,pže informace mají cenu zlata...a podle toho to na DZ vypadá...
pořad ON AIR byl výborný pro lidi ne techniky...pro to by mohla převzít ČT2,tam by se vyjímal že  :D
Anténa pokud je stavěna na DVB-T tak asi zvládne i DVB-T2 ale to záleží na konkrétní použitém AS =)

A mimochodem nebylo v pořadu ON AIR z Libereckého genusu řečeno že vysílače typu Buková hora už není třeba,stačí že to bude stožár jako strom a není třeba velkých vysílacích stanovišť dohledám to a doplním to a to 5.25minut Černá Hora ON AIR
V DVB-T mozno tiez s pomocou jedneho televízneho kanalu vybudovat v celej krajine(ci to bude CR,Polsko,Nemecko)  SFN siet(pre jeden multiplex).
Hlavny elemet SFN sietí je vyber rezimu vysielania DVB-T ci to bude 16QAM alebo 64QAM(ta to modulacia dosiahuje vyrazne horsie pokrytie) a vhodny ochranny interval(GI).
Druhym faktorom je interferencia(rusenie) vlastnou sietou, rusenia vznikne v dosledku dosiahnutia do prijímaca oneskorenych signalov viac, nez je to povolene v GI. Idealnym riesením siete SFN je pouzit rovnomerne rozmiestnene po celom priestore stanice(najlepsie s nizkym  vykonom vysielace) pre minimalizaciu rusenia z vlastnej siete, vysielac musi zabezpecit rovnomerne rozlozenie intenzity pola v SFN sietach.
Mluvíte na něho řečí, které nemůže rozumět (a to nemyslím slovenčinu :) )

Děkuji za osvětu jsem rád aspoň vy jste nastínil problematiku děkuji  ;)

Anténu nezajímá na co je stavěná, jestli na DVB-T či DVB-T2 nebo analog. Anténa je stavěná jen na to aby z ní byly vyzářeny elektromagnetické vlny o určité frekvenci.
Osobně si myslím, že k výměně antén na stožárech ČRa došlo z důvodu, že původní anténní systémy byly navrženy jen pro konkrétní analogové kanály a současné jsou širokopásmové.... už jen z důvodu, že z jednoho anténního systému můžou vysílat na 22, 39, 49 kanálu viz. např. Kleť a popřípadě dalších kanálech které budou mít ČRa k dispozici např. 50k.
Kdyby příděly pro mux4 či regionální 7 nezískal Pařízek, jistě by ČRa mohly vysílat na těchto kanálech ze svých věží.
Ale osobně si myslím, že dodnes by to zůstalo zakonzervováno jen u těch původních muxů 1,2,3 a trojka by byla poloprázdná jako předtím...

35
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Vysílače - fotky
« kdy: 08. 08. 2013, 20:29:10 »
Máš velmi, velmi zkreslené představy, co se vysílacích technologií týče! Proč by někdo instaloval AS pro ERP výkony v řádu stovek kW na kóty, kde je  (a v budoucnu nebude více) koordinováno jak 10kW - 20kW?? Tyto (několikatunové AS pro páteřní yvsílače s ERP v řádech stovek kW) vyžadují také adekvátní výšku AS nad terénem a v neposlední řadě i díky své hmotnosti také  stabilní nosiče, co se statiky týče a rozhodně je nelze instalovat na věže a stožáry BTS telefonního operátora TO2, kam jsou v drtivé většině vysílací prostředky pro MPX4 a RS7 umisťovány!!!!! Navíc vysílače a AS jsou instalovány na kótach, které byly původně určeny pro šíření signálů pro mob. telefony (plus jiné, energeticky méně náročné technologie) než jaké jsou tv TXy. On ten vysílač má při PA výkonu 1kW poměrně značný elektrický příkon a pro jeho zálohování by musela být vybudována drahá zálohavací energocentrála! Tohle nelze srovnávat se stanovišti ČRa, budovanými a zdokonalovanými desítky let!! A jen pro tvou informaci, požár na původním vysílači Buková Hora (tzv. "Šachová dáma") se odehrál nikoliv v sedmdesátých letech min. století, ale v letech ŠEDESÁTÝCH! V roce 1966 byly původní věž odstřelena a na jejím místě téměř deset let (do prosince 1975) budována věž nová, která je tam do současnosti. V mezidobí výstavby nové věže se vysílalo z provizorní příhradové konstrukce z vyřazeného jeřábu, říkalo se tomu stavu tehdy "anténa na derricku", podle původní značky  jeřábu "Derrick"! Další požár vysílacich tv antén a napaječů se stal  na košickém Dubníku, dodnes je tam torzo původního stožáru (pata) zachováno a chátrá a chátrá.  :D

Další případ z nedávné minulosti (25. duben 2013) došlo k požáru FM AS a jeho napaječe na německém vysílači Wendelstein v Bavorsku, jiný příklad z VB, požár nového UHF AS na vysílači Oxsford před cca. sedmi lety a dalo by se pokračovat dál a dál! Takže neříkej, že se to nikomu kromě Radima Pařízka stát nemůže! Pokud by jsi měl o této problematice hlubší povědomí, nikdy by jsi podobné hlouposti jako v posledním tvém příspěvku nemohl napsat! >:(

Ano,přiznávám hlubší info nemám ale ČRa plánují již DVB-T2 a mají už na vysílání v DVB-T2 min.anténní systém! který podporuje i DVB-T2 což se nedá říct o konkurenci Pařezovi zda-li plánuje na svých BTS kách ne jen DVB-T ale i DVB-T2 nebo snazší by bylo vysílat na věžích ČRa které jsou na výkony dimenzované,ale nebyla by tu konkurence =) protože ceny Pařeza by ČRa by jistě nerespektovali a jistě by byly vyšší =)  :D
A mimochodem nebylo v pořadu ON AIR z Libereckého genusu řečeno že vysílače typu Buková hora už není třeba,stačí že to bude stožár jako strom a není třeba velkých vysílacích stanovišť dohledám to a doplním to

Docela by mně zajímalo jaký je podle vás rozdíl mezi anténním systémem pro DVB-T2 a DVB-T, jak se zde zmiňujete....  ::)

36
YABAKO  ,ty máš všechno v pořádku,až na tu tvou palici,tam je velký problém.Přestaň už konečně lhát o tom,že to na samsungu a LG nemá problém,když i na současně prodávaných ten problém je.Několik se jich tu jmenovalo a já dnes přidávám ES 7000 ,opět mux4 i RS7 jsou ve stejný sračce.Až narazím na ten tvůj gosat,tak se utluču smíchy jak to bude dělat.

Ono to nebude o značkách, ale jen o určitých typech tv nebo settopboxů. Sám jsem se setkal s rozsypáváním obrazu u LG televize, ale je to starší typ nezvládající HD z tuneru a u přenosného sencoru, kde se na to doopravdy nedá dívat. Na druhou stranu jsem měl možnost vidět dva typy LG televizorů, kde se nevyskytují žádné problémy a mám staršího Panasonica HD ready (bez HD tuneru) a tam jsou programy z muxu4 taky bez problému. Ten gosat jsem taky měl v ruce a problémy nedělal, ale to jsem otestoval jen v SD (zobrazovačem byla ještě skleněnka). To samé co gosat je i bensat 120, mají stejný firmware a asi i čip, ten jsem měl v ruce před týdnem a doma napojený na mého Panasonica a šel taky bez problému. Kdybych tedy měl porovnávat náhodný vzorek z posledního měsíce co jsem mohl viděl tak zhruba 8:2 ve prospěch fungujících přístrojů.

37
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVBT mne zklamalo
« kdy: 28. 07. 2013, 13:32:18 »
Jeho přínos v oblasti DVB-T je ten, že dopřál českým rodinám stejnou zábavu, jako mají satelitní nadšenci při lovení kanálů z Ghany v C-pásmu.
Akorát Ghana netvrdí, že pokrývá 85% území ČR  ;D ;D
To netvrdí ani Pařízek. Těch 85% jak je uvedeno na webu MUXu4 je procento obyvatelstva nikoli procento území.
Samozřejmě netvrdím, že to tak ve skutečnosti je. Ale pokud jsou pokryta velká města, tak se to tomu může přibližovat.

38
Dva zesilovače za sebou většinou dělají největší zlo, zejména pokud jsou to nějaké levné nebo nekvalitní výrobky.
No, ono to bylo tak, že asi 10 let tam bylo jakési polské síto, kde byl místo zesilovače symetrizační člen a pak domovní zesilovač na půdě a fungovalo to.

Pak jsem nabyl dojmu, že by to chtělo vylepšit (ta anténa byla celá rezavá), tak jsem koupil Log-Per anténu. Ale bylo to horší. Tak jsem si řekl že koupím nové síto a rovnou i se zesilovačem, že ho kdyžtak zase vyndám. No a to nové síto (nejběžnější typ, co se prodává v *marketech), je ještě horší než ta log-per anténa :(. Tak jsem se rozhodl, že už do toho nebudu vrtat, dokud to bude fungovat. A že už pro příště jedině odborník.

Pro váš účel je naprosto ideální tento kvalitní kousek: http://eshop.antech.cz/trideni-dle-sortimentu/zesilovace/male-domovni-zesilovace/serie-CA/CA-215-zesilovac-1-vstup-VHF-UHF-2-vystupy-zpetny-kanal-5-30-MHz.html
Díky za tip, ale podobný zesilovač tam už je (nějaký od Tipa.cz, asi 13 let starý). A tohle je přesně ten typ investice, kterou chci napříště provést jen v případě, že budu mít jistotu, že opravdu pomůže.

Pokud ta log-per anténa (předpokládám že bez zesilovače) byla lepší než to síto z marketu se zesilovačem (což je to polské síto), tak je vcelku jasné, kde je asi hlavní problém. Ten domovní zesilovač dejme tomu že je na pokrytí ztrát v zásuvkách, pokud by měl regulaci vstupní úrovně tím lépe.
Pokud je ale nutné zesilovat signál i na anténě, tak bych rozhodně vyhodil ten zesilovač z té polské antény z marketu, který pokud nebudu brát v úvahu jeho "kvality", tak má i značné zesílení (bývá kolem 30dB) a velký šum, tak potom to může s tím domnovním zesilovačem dělat pěknou paseku a nahradil bych to nějakým zesilovačem max. do 16dB s co nejnižším šumovým číslem zpravidla kolem 1-1.5dB.

39
tak teraz je to jasné

www.zive.sk/na-pozicii-skylinku-sa-objavi-novy-program-ceska-tv-pohoda/sc-4-a-310268/default.aspx

Podle té zprávy se spuštěním Pohody na satelitu nemá Skylink nic společného. Distribuci si bude tedy platit asi samotná televize.

40
V úterý 25.6.2013 byla na Ještědu údržbová přestávka. Až do ní mi domácí příjem v Chrastavě fungoval bez problému. Po ukončení přestávky se signál sice objevil, ale tak slabý, že už ho moje přijímací zařízení nedokáže dekódovat.

Tak jsem zvědav, jestli je problém jen dočasný, nebo jestli to tak bude natrvalo. Asi by se to dalo vylepšit jinou anténou, nebo dalším zesilovačem, na druhou stranu až do výluky to fungovalo a u mě se nic nezměnilo.

Dalším zesilovačem???? 8 km od vysílače téměř na přímou viditelnost. Pokud tam ten zesilovač máte, tak může být přebuzen tím, tak došlo k přeladění muxu2...
Kdyby došlo ke snížení úrovně, tak by se tu ozvalo určitě dost lidí ze vzdálenějších lokalit od vysílače...

41
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Mux4 Jablonec n. N.
« kdy: 24. 06. 2013, 18:14:05 »
Kdepak tím to určitě není, toto se začalo dít přesně v době kdy byli ty největší vedra, z prvu jsem si taky mysel že je to počasím ale teď už o tom hodně moc pochybuju. Prostě s tim vysílačem zase ty k*rvy něco dělali. :-( Doufám že to časem zase udělají jak to bylo, bo na tu novu se nedá koukat vubec a na ostatních programech mě ta digitalizace fakt dost s*re. :-((((
Ještě se nesmí zapomenout na rušení na stejném kanálu 25. Dříve křížová modulace, dnes se to projeví úbytkem signálu i kvality. Nyní je zrovna takové období. V době veder před příchodem studené fronty apod. Toto ale hlavně v místech, kde už je to na hranici pokrytí (dálkový příjem).
To by se dalo vysledovat na měřícím přístroji, jestli se jedná o rušení nebo doopravdy pokles úrovně signálu. To ukazatel síly a kvality na tv nepozná.

PS: nebo nestíhalo chlazení na vysílači a proto došlo k poklesu výkonu...
PS: déšť přímo v UHF pásmu asi moc ne, narozdíl od satelitu, ale mokré stromy taky dokážou zahýbat se signálem, pokud jsou v cestě...., max. při dálkovém příjmu, ale to asi nebude zdejší případ


42
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Mux4 Jablonec n. N.
« kdy: 24. 06. 2013, 16:57:18 »
Třeba to ovlivňuje ten vytrvalý a hustý déšť co se táhne od jihu k severu...

43
Zdravím, proč dochází ke kostičkování u programů v Multiplexu 4 i když má dobrý signál, je na hodnotě 66. Zjistil jsem, že k tomu dochází kvůli nějakému Úr. bit. chyby (nevím co to je). Dostává se to kolikrát i nad hodnotu 1000. A kostičkuje to jen někdy, přesto podle mě často :(. Více obrázek. Díky za rady, jak kostičkování předejít.V tomto případě bych to viděl na příjem s odrazem nebo na rušení. Úroveň bit. chyby by měla být pokud možno na nule. Setkal jsem se ve svém okolí s podobným typem tv se stejnou indikací a u podobně silného signálu nebyl problém.

44
Rychnov u Nových Hradů
Tady by chtělo asi zapracovat na anténě (lepší umístění, nejlépe venku a čím výše, tím lépe)
V neprospěch muxu4 a reg7 je, že mají nižší výkon, antény na rozhledně na Kleti směřují zhruba severovýchodním směrem (na vás je to už dost z úhlu a tudíž další pokles úrovně signálu) a v porovnání s hlavní věží ČRa je rozhledna o dost nižší...
Podle profilu tam máte v cestě nějaký kopec, není to moc a není zas úplně blízko, tak by nemusel tolik vadit...

45
Chtělo by to taky napsat kde....

Stran: 1 2 [3] 4 5 6