Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Kuba Melín

Stran: 1 [2] 3 4 ... 49
16
Digitální rozhlas / Re:Budoucnost rozhlasove digitalizace
« kdy: 21. 11. 2016, 13:11:20 »
Je to sice v tom mrtvolném tichu (a smradu) jako říct na otevřenou zlomeninu "pofoukám ti to bebíčko", ale alespoň vzdálený sen potěší

http://www.rozhlas.cz/digital/digital/_zprava/celoplosna-dab-sit-by-fungovala-na-dvou-kanalech-predpokladaji-radiokomunikace--1669974

Než snít o otřesné "kvalitě" 64 kbps, která by měla nahradit zvukově slušné FM, to raději vypít nějaký silný jed  >:(

DABu fandím, ale tohle je dokonalý způsob, jak tu technologii naprosto zabít.

17
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T Polsko
« kdy: 07. 11. 2016, 21:43:17 »
Zkušenosti s příjmem polského muxu z vysílače Jelenia Gora - Sniezne Kotly jsou následující.

1) Polský vysílatel překračuje sto- až tisícinásobně povolený výkon směrem na české území. Dle koordinace je povoleno vyzařování na české území o síle maximálně jednotek W (směrem na Prahu 0,8 W, směrem na Turnov, Mladou Boleslav 1-2 W, směrem na Liberec desítky W). Realita je jinde, smaží to i k nám s velkou silou. Na vysílači jsou namontovány antény, které potlačení 35-40 dB směrem na české území nikdy nemohou dosáhnout. Směrem na Liberec a Turnov jde signál takřka bez omezení, na Prahu je stíněn budovou vysílače, ale stále sem jde dostatečná síla.
Původně byly na vysílači namontovány směrové antény, které by možné koordinaci splnily - ale před spuštěním byly vyměněny za tři nad sebou umístěné dipóly. Na vysílači jsem byl minulý týden.

2) Turnovsko, 42 km od vysílače - na horizontální UHF anténu se ziskem 13 dB (krátká Colorka) je síla UHF muxů na 30, 35 a 49 cca. 45-50 dBuV. VHF mux jde na TUTO anténu na 48 dBuV. Na vertikálně polarizovanou dvojici VHF antén (zisk kolem 14 dB) je pak na kabelu za anténami 78-80 dBuV. ERP, který má jít tímto směrem, je 1 W. Asi je z výše naměřených údajů jasné, že jsou to spíše jednotky kW.
Na fotce níže je síla signálu za zesilovačem se ziskem 18 dB a 50m kabelu.

3) Praha a okolí - tímto směrem již signálu stíni budova vysílače, potlačení je tak vyšší. I přesto je úroveň na svorkách antény se ziskem 10 dB kolem 40-50 dBuV.


18
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T Polsko
« kdy: 26. 10. 2016, 19:54:59 »
HUSTÉ je to síto v každém případě. Stejně jako jiná polská síta se ziskem 50 dB a podobně.

Třeba v Kathreinu, což je jeden z nejprofesionálnějších výrobců antén a anténních systémů na světě, zatím nepřišli s výkonnější anténou pro UHF pásmo než s třímetrovou AOT65, která má zisk jen max. 18 dB.

Za dobrých podmínek dokonce to polské síto s 50 dB zesilovačem funguje jako opakovač signálu (podmínkou je blízkost UHF/LTE vysílače). Zatím se ale bohužel nepodařilo vychytat to, že opakuje signál na náhodných kmitočtech a s o něco horší kvalitou. Ale prý se na trh chystá UltraHD 3D ready DVB-T2 MPEG4HEVC certified síto, které ty neduhy vychytá.  ;)

19
Klidně poradím i obecně dobrou 3-4prvkovou FM anténu. :)

A to je asi ideálně ta Iskra. Doporučil bych jinak 4-prvek Emme Esse FM220, ale Tipa je přestala bohužel dovážet, zájem byl malý.
Určitě nekupovat nic od Dipolu ani tu zprasenou "3KB" s napojovaným dipólem (tedy tu první v seznamu) - ta anténa má reálný zisk jen asi 1-2 dBd právě kvůli tomu nekvalitně řešenému dipólu.

Co se týče výhodnosti antény pro dané místo, tam už pak mají pravdu přispěvatelé výše. Těžko tedy řict, zda se tam využijí parametry antény naplno nebo ne, jak moc velký rozdíl bude proti dipólu, jaká bude směrovost (kvůli odrazům od domu za anténou) a tak dále.


20
Filtr v té anténě opravdu žádný není, je to řešené jen naladěním antény do kanálu 58-60, tak, aby zisk strměji padal po kanále 60 (což je obecná vlastnost Yagi antén).

Na kanále 59 už to 1-2 dB znát je, ale na 58 skoro ne, to mám otestované alespoň u těch Emme Esse na Bukové hoře (příjem 55 a 58 je +- 1 dB vždy stejný).

21
Ten "zabudovaný LTE filtr" má zřejmě znamenat to, že anténa je naladěna do kanálu 60, nikoliv 69.
Stejně tak je "LTE free" ta Emme Esse, ale o filtru u ní snad nikdo nikde nic nepíše.

Výhoda Colorek nebo té Emme Esse colorky je, že tam nejsou spojovací plasty a plast je pouze na prvcích - ostatní spoje jsou kovové. Tady jsou plasty i spojovací prvky na reflektorech, držák ráhen apod.

Oproti LP má zisk větší kdeco, zejména pak colorky, ta LP má 8-9 dB, Emme Esse má 10-14 dB (hlavně na konci pásma je ten rozdíl hodně znát).

22
Nejhorsi na cele veci je to, ze ty anteny jsou strasne velke. Spousta plastu, ridky, ale velky uhlovy reflektor.
Legrace bude, az ty spojovaci plasty zkrehnou a popraskaji. Jestli u colorek po dlouhe dobe na strese odpadavaly nekdy prvky, tady odpadne rovnou pulka anteny :)

Pritom vysledky tyhle anteny maji bidne, znacne horsi, nez napriklad Emme Esse 40XWL, kterou vyuzivam na 99 % montazi. A je to vetsi i drazsi i tezsi... Vyrazna je nevyrovnanost zisku, na zacatku pasma to ma hodne siroky uhel prijmu a nizsi zisk nez colorka, na konci pasma uz to jde, ale vzhledem k velikosti a cene zadna slava.
Ty hlasky typu "antena ma zabudovany LTE filtr" a "je vhodna pro MPEG 2 i MPEG 4" to pak korunuji.

Paradoxni je, jak lide v domcich casto resi, aby stozar nebyl moc vysoky, anteny nebyly moc videt atd., ale tyhle do dalky svitici barevne plastove nesmysly si na barak pak klidne nechaji osadit :P

23
Tak způsob jakým byl zaveden placený obsah a jaké články do něj byly "schovány" jsem kritizoval už za původního složení redakce. Nicméně pořád se tehdy držela nějaka úroveň serveru a článků.

Je otázka, do jaké míry rozhoduje o placené sekci a článcích v ní redakce a do jaké míry je to určeno majitelem/vedením.

24
O serveru DigiZone.cz / Úpadek DigiZone.cz - pokojové antény
« kdy: 09. 06. 2016, 00:34:21 »
Nějakou dobu jsem přemýšlel, zda se k dění na DigiZone vyjádřím, pořád jsem si říkal, že to nechám být, ale dnes už mi to nedalo. Po tom, co jsem si dnes na titulní stránce přečetl upoutávku na článek, který se zabývá srovnáním pokojových antén, kde se řeší i "parametry" těchto antén a dokonce jejich využití pro FM, DAB a podobně tak to ani jinak nešlo.

Kdysi býval tento server mediálně-technickým webem, který, ač jej psali dva lidé, kteří by anténu asi sami nenainstalovali (bez urážky :)), si držel velmi slušnou úroveň článků a pokud se jednalo o technický článek, přenechali jej těm, kteří do dané problematiky vidí. A tak zde vycházely detailní a analytické články, které se od jiných webů lišily tím, že "bastlírnu" z webů jako TVforum a dalších, v té době populárních, nepřejímaly a různé fámy a nesmysly, které se na webu běžně daly dohledat, se v článcích z DigiZone nevyskytovaly.

Poslední dobou to bohužel začíná být bastlírna i tady. Jako autor vícera článků z minulosti jsem možná trošku ve střetu zájmů, ale nebyl jsem to jen já, ale třeba i Zbyněk Poisl, Karel Mikuláštík a další autoři, kteří na DigiZone šířili určitou osvětu a věřím tomu, že na základě působení DigiZone si mnohdy čtenáři rozmysleli bastlení a koupi nesmyslných a předražených nesmyslů a buď zakoupili kvalitní a opravdovou anténu, a nebo starosti od TV příjem svěřili profesionálům namísto vyhazování peněz za plastové hračky. Bohužel, tyto časy jsou zřejmě nenávratně pryč. A i zde budeme číst recenze na DVB-T2 FullHD 3D antény a jejich srovnávání mezi sebou na základě nesmyslů, které uvádí Číňan, co to zrovna vyrobil a vytiskl na krabici.

Opravdu drsné na tom pak je, že DigiZone umisťuje podobné články dokonce do placené sekce, což pokládám za opravdu komické a směšné. Čtenář si tak o předražených bastlech, které by správně vlastně neměl používat, přečte až po zaplacení. Pak půjde do Tesca, ten nesmysl si zakoupí, aby zjistil, že to opravdu není vhodné řešení TV příjmu a až po této anabázi zavolá člověka z oboru nebo navštíví specializovaný obchod, aby si zařídil rozumné řešení TV/R příjmu.

Je mi z toho smutno a je opravdu škoda, do jakého úpadku se tento kdysi vynikající web dostal  :-\


26
Pokud už nyní chcete být připraveni na UHF pouze do 700 MHz, Kathrein AOP52 je jasnou volbou ;)

http://www.kathrein.de/sat/produkt/212347/

27
Ten vysledek "restaurovani" u Adely je priserny.

Jestli je to opravdu takto, chapu vytky filmaru. Jedna se totiz o uplnou zmenu barevnosti celeho filmu a tim dojmu divaka.

28
Digitální rozhlas / Re:DAB Plzeň - anténa, instalace
« kdy: 11. 01. 2016, 21:25:04 »
Zejmena lze v Plzni zachytit nemecke vysilani na kanalech 10D a 11D, na nekterych mistech jde i 5C.
Je tam mnoho zajimavych stanic, nektere z nich maji velmi malo reklam a naopak velky podil hudby, a to i takove, kterou v ceskem eteru nelze najit (zahranicni pop 60-80. let, ambiente, oldies, funk, rap, klasika a spoustu dalsich stylu).

Antenu ma tedy smysl mirit na Nemecko, smer JZ az Z, vertikalne.

Mistni vysilani se na ni chyti v kazdem pripade.

Jednu antenu i na FM nevyuzijete, ale lze je sloucit do jednoho kabelu, pokud ma prijimac jen jeden vstup pro DAB i FM.
Pro DAB doporucuji zakoupit tuto antenu:
Citace
http://www.omko.cz/antena-10-12k-5-7db/
nebo vetsi
Citace
http://televiznianteny.com/anteny-vhf/sirokopasmove-vhf/10-p

Slucovac napriklad
Citace
http://www.omko.cz/antenni-slucovac-teroz-t-203-k-k1-vkv-k6-k69/

29
Digitální rozhlas / Re:DAB+ přijímač Tesco DR1403G
« kdy: 10. 01. 2016, 14:38:58 »
Citace
Postupně bylo načteno 13, 13, 10, 13, a 14 stanic, čili dohromady 63.

Je to jednoduche, nasel jste tyto muxy:

5D TELEKO
10A TELEKO
10D CRa
11A TELEKO
12C CRa - CRo

Prijimac si pak vybral nejsilnejsi Teleko, tedy 11A.


30
Podnikatelsky zamer Teleka naprosto nechapu.

Prijde mi to jako snazit se primet ridice, ktery jezdi v jemu vyhovujici 15 let stare Octavii, aby si koupil novy Mercedes, do ktereho ale dam vyrazne horsi motor a vybavu nez ma ted v te stare Octavii, pricemz tomu cloveku ale nabulikuji, ze se jedna o nejmodernejsi auto a ze to bude uzasne.
Dany clovek si projede testovaci jizdu, po ktere usoudi, ze se v tom aute neda jezdit a logicky se vrati ke svemu staremu modelu.

A muzu mu nadale stokrat tvrdit, ze Mercedes je obecne lepsi nez Octavia a ze s lepsi vybavou by dokonce byl vyrazne lepsi, jenze ten clovek me po podobne "kvalitnim" vyzkouseni posle leda tak do haje a bude si myslet neco o marketingovem blaboleni.

Teleko by se v prvni rade melo snazit vabit lidi na dve veci:
1) Zajimavy programovy vyber
2) Lepsi, nebo alespon srovnatelna technicka kvalita jako je na FM.

Ani jedno v jejich multiplexu neni, mimo Prahu je mozna zajimave Radio 1, ale to je tak vsechno.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 49