Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Pamětník

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 170
31
Bez uvedení lokality příjmu a přijímaných vysílačů zůstávají k dispozici pro porovnání jen základní parametry obou antén. Zisk mají přibližně stejný, zásadně se liší vyzařovacím diagramem. Ten je u síta širší a má výraznější postranní laloky. Tak se může stát, že je právě směr ke zdroji rušení přijímán oběma anténami odlišně. Pokud máte vyzkoušeno, že "nějaká" Colorka (je jich víc modelů) nemá s příjmem problémy, tak jí, pokud můžete, použijte a není nutné nic dalšího řešit.

Podobné výpadky příjmu ale může způsobit i moc silný signál, zesilovač se zbytečně velkým zesílením, nebo i další komponenty v anténním rozvodu, o kterém jste neposkytl žádné informace.

32
Bez zřetele na skutečné parametry se mi od pohledu více líbí Iskra  ;)

33
Na to je jednoduchá odpověď. Kabely od antény pro DAB+ a FMII se připojí na takto označené konektory u libovolného slučovače. Výrobky IVO mají konektory popsány, případně je na nich i obrázek se všemi potřebnými údaji. Vyhodnotit pásmo, kanál, kmitočet, o co se jedná, může každý, případně mu poradí internet.

Případně použít univerzální slučovač, jako třeba TEROZ č. 201, ale je otázkou, zda splní očekávání tazatele.

34
Na dovolené v městečku na JZ od Plzně jsem ze zvyku sledoval jaké antény používají a kam je směrují sousedé v okolí.
Možná tam řádí nějaký anténářský fantom, když jsou tam k vidění univerzální antény na všechno, pravděpodobně EMOS EN-9016C LTE DVB-T2 (využití venku i uvnitř, DVB-T, DVB-T2, DAB, DAB+ a FM, příjem v úhlu 360°, horizontální a vertikální polarizace, F konektor, LTE filtr, zesilovač zvýší příjem signálu až o 20 dB, příjem z více vysílačů, spolehlivě chytí i Full HD vysílání, kromě klasické 230V zásuvky je zde možnost napájet anténu skrz USB zdroj, garantovaný příjem má venkovní anténa až z 80 kilometrů vzdáleného vysílače, hezky doplní vzhled vašeho domu či bytu, instalace antény je hračkou i pro naprosté amatéry). No, nekupte to s těmi parametry jen za skoro 9 stovek.

35
Františku, odhadl jste mě správně. Ano, na vojně jsem byl u výškoměru PRV-11, pracujícího na frekvenci cca 2,6 GHz a u té dálnice to asi bude modernější model PRV-13. Odraznou plochu měly oba ze síťoviny s důrazem na horizontální prvky, vhodné pro decimetrové vlny. Ani horizontálně nemají antény napevno, otáčel se s nimi totiž celý "domeček". Pro změření výšky určitého cíle se kabina zaměřila na azimut udaný přehledovým radarem typu P-30 (a výše), čili ty rotační pohyby kabiny nebyly moc časté. Na radiolokační hlásce na Přimdě, kde koncem šedesátých let byla sestava P-35 + PRV-11, došlo k požáru a zbylý PRV-11 potom pracoval samostatně s anténou v nízké elevaci a se stálou azimutální rotací jako přehledový radar pro bezkonkurenční sledování nízko letících cílů hluboko v Bavorsku.

Otočit anténu o 90° by jistě šlo, ale zda by se tím zlepšil DX příjem TV, to si netroufám tipovat.  ;)

36
Z Panorámy se nedá s jistotou určit, o jaký "vysloužilý" radar se jedná, ale je velmi pravděpodobné, že na televizní DX by se jeho parabola moc nehodila. Reklama zakrývá konstrukci paraboly, zda je "děravá". nebo celoplechová, což by značně zatěžovalo konstrukci radaru ve větru a původní pracovní kmitočet radaru bude asi poněkud mimo TV pásmo. Také orientace antény je u výškoměru taková, že největší zisk a nejužší diagram má orientován svisle, což pro příjem TV není to nejlepší. ;-)

37
Respektuji názory Xmuxe, že za určitých okolností a souběhu více efektů ovlivňujících šíření DVB-T2, může docházet k problémům s příjmem na straně diváka. Jen na jedné straně nerozumím konstatování, že "Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" ," a jindy tedy musí nastavení přijímacího řetězce udělat znalý profesionál. Ten ale nemůže během klasické návštěvy u zákazníka dobře nastavit celý systém s ohledem na všechny varianty šíření, když třeba zrovna není to zmiňované tropo, nebo různě velká inverze ve směru k vysílačům, které mohou problém generovat. To potom musí onen profík jezdit k zákazníkovi vícekrát, pokud stabilní příjem garantuje a nechal si ho zaplatit? Nebo jen řekne, to máte smůlu, za to může tropo/inverze a divák bude na tom nakonec stejně jako ten, co si anténu a signálový řetězec sbastlil sám a občas mu příjem také "blbne"?

38
Nechce se mi zbytečně ztrácet čas tím, hledat kóty, kde by měli 2 různí provozovatelé vysílat ze společného vysílače, stožáru a antén s různou kvalitou příjmu na blízkých kanálech, jak je tvrzeno výše. Spíš bych si tipl, že to tak není nikde. Společné jméno stanoviště 2 vysílatelů na možných výjimkách znamená to, že to jsou zcela nezávislé vysílače s různými stožáry a pochopitelně s různými anténami.

Jinak "skákající" bargraf kvality příjmu na STB opravdu indikuje problémy s příjmem, ale 30 až 100% naznačuje, že signál je asi moc silný a tuner přebuzený, jak jsem také zaznamenal při společném příjmu na jednu anténu silných vysílačů z Bavorska a místních z Domažlicka. Při současném počasí a s tím souvisejících podmínkách šíření, se mohlo v oné noci stát, že výjimečně byl vstupní signál na tuneru moc velký. Také není pravdou, že musí být kvalita indikována pouze hodnotou 100%. Úroveň indikace se může u různých typů STB pochopitelně různit, ale téměř vždy postačuje stabilní hodnota, třeba i jen 60%, zejména, když se jedná o "dálkový" příjem, nebo z jiného směru, než je anténa namířena.

Co se týče zkušeností odjinud, nikdy jsem třeba nezaregistroval u mnou použitých STB problém s příjmem i sousedních kanálů s rozdílnou sílou signálu, jak se v diskuzích občas objevovalo.

39
S tím "zbytečným" odhlašováním se dá bojovat jen tak, že před prohlédnutím/odesláním se celý text zkopíruje do schránky, nebo se příspěvek rovnou píše dočasně jen v nějakém textovém editoru.

40
V poslední době je už i na našem trhu nabídka podobných DAB+ tunerů do auta pestřejší. Ale cenu velmi ovlivňuje značka a výbava. Pod 2 tisíce je třeba TechniSat DIGITRADIO Car 1 DAB+, ale třeba i nabídka od Conrada by se dala ještě částečně akceptovat. Osobně bych dal přednost něčemu atraktivnějšímu, s barevným displejem, což už ale většinou znamená privátní nákup v cizině.
Nakonec jsem si do auta pořídil relativně jednoduchý a za ještě přijatelný peníz, DAB+ tuner Blaupunkt. Montáž byla celkem jednoduchá. Jako anténu jsem použil již nalepenou anténu od předchozího Sencoru a NF připojil k v autě integrovanému rádiu pomocí NF konektoru na středovém panelu, který je vedle napájecího konektoru. Na připojené ilustrační fotce je uveden scan stanic v nepříliš vhodné lokalitě, pouze s 21 stanicemi. Protože v autě rádio jen poslouchám, barevné obrázky na displeji tuneru nevyužívám, zejména proto, že je umístěn dole v přihrádce u šaltrpáky, nechci zbytečně dráždit policajty dalším displejem v zorném poli řidiče.

41
Konečně jsem dokončil montáž nejlevnějšího autorádia i s tunerem DAB+ Sencor do auta a pořídil několik ilustrativních obrázků.

Tak tomu říkám ultra mega prasárna. Chybí už zde jen zvracející smajlík..
Tak jsem si vzal k srdci tuto výhradu a sekundární autorádio Sencor jsem nahradil pravým DAB+ tunerem Blaupunkt. Aby Sencor někde zbytečně neležel, tak jsem ho na chalupě připojil k větším reprobednám od kombinace a anténě na střeše s předzesilovačem, napájeným klasicky z autorádia. V lokalitě na JZ od Plzně se jistě naskenovalo 8 MUXů s 85 stanicemi, možná to je až 9, se 101 stanicí. Displej autorádia totiž není nic moc a asi neumí regulérně zobrazit více než 99 stanic. Také režim INFO není moc extra, dá se ovládat jen pomocí přiloženého DO a proklikat mnoho desítek položek, abych se všechno přesně dozvěděl, by trvalo neskutečně dlouho.

42
Televizory / Re:SONY BRAVIA KD-43XG7077 - nastavení internetu
« kdy: 18. 07. 2020, 07:40:21 »
Pokud se v síťovém prostředí nevyznáte a podle dotazu se zdá, že nevíte o co jde, potom zkuste volbu "jednoduchý" a možná se Vám nastavení povede nakonec provést. V režimu "expert" se dá předpokládat, že nebudete schopen správně volit možnosti nastavení a bude to pro Vás slepá cesta. ;)

43
Na chalupě, kde nad střechou mám malou "rybí kost" s anténním předzesilovačem, občas také zaregistruji rušení DVB-T/T2, když kolem projede některý ze sousedů na fichtlu (oficiálně snad JAWA 20 Pionýr), ale to má na svědomí neodrušené zapalování.

Výše popsaný případ rušení příjmu slabého dokrývače silným hlavním vysílačem ve společné SFN odrazem od aut z blízké křižovatky je jistě kuriózní, zjistit příčinu může jen opravdový praktik a napravení si vyžádá novou konstelaci antény.

44
Je to strašně jednoduché, indicie o analogu napoví hodně: obraťte se na svého správce STA, resp. předsedu SVJ
Když tazatel píše o své, 3 roky staré, anténě, tak bych v tom neviděl ani STA, ani ten spletený DVB-T za analog. ;)

45
"Panelák, bytovka, RD? "
Není až tak důležité. Zdá se, že panelák s STA to nebude, když má vlastní anténu a další případy se mohou lišit jen možností umístění a výškou antény nad terénem, čili rada na tom až tak moc nezáleží.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 170