Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - klimis87

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Životnost je velmi individuální. Já mám většinu předzesilovačů v anténních krabičkách z roku 1991 a fungují doposud. Snad u dvou mi za tu dobu odešly tranzistory, jinak v pohodě. My tady máme výhodu, že se kmitočty v průběhu let příliš nemění, takže je lze stále používat. Vídeň 24 a 34, Slováci 27, 39, 56, 44, naše 29. Mám schovanou i 5 a 9, třeba se taky jednou vrátí do boje nebo je nechám rozladit na celé III. pásmo.

Děkuji za info, a ty kde odešly tranzistory jste si sám spravil mikropájkou a zase jedou, nebo to takhle nelze dělat a musí se vyměnit za bezvadný nový? Dají se opravit v amatérských podmínkách, nebo ty tranzistory uvnitř jsou natolik specifické a odladěné že nelze obnovit původní stav? Ptám se jen čistě ze zvědavosti.

2
Ještě dotaz, zaujal mě příspěvek pana Jana Bajgera nahoře ohledně životnosti zesilovačů v krabičce a pod střechou na koaxu, který musí být ale umístěn co nejblíže anténě. Jistě ten na koaxu vydrží dlouhá léta. Ale co ten třeba co mám já -  http://www.t-cz.com/antenni-predzesilovac-uhf-26db-_d7114.html. Jak dlouho asi může vydržet, respektive tranzistory použité v něm, pokud se používá v běžné atmosféře naší zeměpisné polohy, a nemá žádné výkyvy v napájecím napětí nad 14V, tedy na jeho výstupu. Zesilovač má zadní krabičku která není vzduchotěsně uzavřena. Škodí mu víc zkondenzovaná vlhkost při změně teplot nebo velká teplota jako třeba dnes? A jak často anténáři používají tento zesilovač při svých instalacích? Jsou to spíše výjimky nebo běžně? Soused mění zesilovač ve svém polském sítu každý rok, někdy i dříve. Ještě před 10 lety mu ale vydržel i 2-3 roky.

3
.... Proč by nemělo být napětí na dipolu antény? Dokud tam bylo, tak to bylo cítit i na ruce, štípnutí 12V. Vašemu údivu nerozumím. Bez napětí na zesilovači mít signál bohužel nebudu.

Nicméně jsem ze zesilovače odpájel zadní krabičku a nechal proměřit odpory na členech. Vše se zdá být v pořádku takže vážně nevím..

edit. Nevím přesně jestli se dipolu na colorce říká i té první dvojici, co je pod proudem. Tu jsem měl samozřejmě na mysli, což si myslím že jste z toho usoudil, když tak se rád nechám poučit zdá ta první dvojice se jmenuje jinak, jestli dipol nebo zářič nebo jinak. Takže za tohle se případně omlouvám.
Zkuste se podívat na technický nákres dipólu. Je to většinou smyčka z duralu, čili zkrat na pár desítkách cm vodivého materiálu. Colorka má sice jiný typ dipólu/zářiče, ale opět na něm nenaměříte žádné napětí. Dipól (anténa) se připojuje na vstup zesilovače, čili ani na něm nemůže být žádné napájecí napětí. Napájení se přivádí na výstup zesilovače, možná jste označení jeho vývodů snad přehlédl, nebo v popisu přehodil. Na dipólu, ale obecně na každém typu antény, by bylo možné naměřit vf napětí přijatého signálu v mikrovoltech. Čili byste ho rukou nedokázal registrovat, ale ani změřit, třeba Avometem. To co cítíte, je pravděpodobně rozdíl napětí zemí ze síťového napětí 230 V 50 Hz na zemi televizoru/zdroje napáječe pro anténu a případně uzemněné antény na jiný potenciál. Ani celých napájecích stejnosměrných 12 V byste rukou neregistroval.

Ale konec primitivní osvěty. Chybu jste snad našel, kabel dokážete vyměnit, ale teorii antén, zesilovačů a jejich napájení asi vzdejte.  ;)

Ano máte pravdu, vstup a výstup jsem přehodil. Děkuji za vysvětlení toho co cítím při dotyku rukou. Colorka ani tak ne, ale síto to mě štípalo opravdu znatelně, proto jsem si myslel že 12V sahá až tam. Elektromagnetické vlnění z vysílače dopadá na anténu jako signál, jde dál do vstupu do zesilovače a na výstupu ze zesilovače kde je nějakým způsobem zpracován se přivádí proud aby se signál zesílil, jinak by to působilo celé jako silný útlumový článek kdyby to nebylo pod napětím. Tak nějak to chápu jako laik. Děkuji za vysvětlení, něco jsem si z toho vzal, takže díky.

4
:D No jo, zkus prdnout jeden konec na fázi do zásuvky a druhej na futro a asi zjistíš, že máš ve futrech 240V.  :D

Tak samozřejmě že ne, futro použiješ jen jako kostru(i když v tomhle případě bys asi nenaměřil nic, barva nevodí ;)  Myslel jsem si že napětí jde přes zesilovač až nahoru do antény, protože anténa mě znatelně štípala(colorka ani tak ne, ale třeba síto když jsem chytl za dipoly tak to štípalo znatelně) Z toho jsem špatně usoudil že tam je 12V, teď už tedy vím, že napětí končí na vstupu zesilovače, přiznávám samozřejmě chybu, ale zase jsem se něco dozvěděl.

5
tak vyřešils to, vyměň koax a už se v tom raději dál nevrtej, nic ve zlém, ale zjevně netušíš co tím multimetrem vlastně měříš...  ;)

V pohodě, já si zase myslím že taková jednoduchá instalace jako mám já není žádná kosmická věda narozdíl od těch všech soustav, rozvodech v panelácích atd. co dělaté vy. Vždyť co se mi může stát? Maximálně pořídím novej zesík, koax, napájení nebo celou TV. Za minulýho režimu jsem si dělal antény typu síto sám a symetrizační člen z koaxu, jako mnoho jiných a vydržel jsem na takovém paskvilu dlouho. Pak jsem si koupil po převratu Colorku(tedy táta a já jí zdědil) a co se na ní může pokazit? Nic.. Jede se na ní skoro 30 let dodnes, je už prorezlá a musel jsem dát novej třmen který nešel povolit ale jinak mě přežije. I ta krabička je původní. Dřív jsem v ní měl jen symetrizační člen, který by mě stačil i dnes, ale dnes v ní používám 26dB předzesilovač a mám 55 programů. Je to paráda. Mám štěstí na dobrý místo. Takový zesilovače to dřív pro normální lidi nebylo běžně v obchodech. Zajímalo by mě ale zda kdyby se opravdu porouchal, zda se vyplatí a je možné příslušný tranzistor odpájet a připájet nový a je možné tyto specifické díly běžně sehnat. Vevnitř jsem také naměřil mezi jednotlivými součástkami napětí 12V, na jednom místě 6,5V, takže tam něco teče:) Né važně já si myslím že napětí, proud a odpor není žádná věda:)

6
klimis87
- 12V máte naměřit jen na konci koaxu, tj. na zesilovači mezi šroubkem pod který je připojen vnitřní vodič koaxu a objímkou opletení (plus pól na vniřním vodiči). Na vstupu zesilovače =  na zářiči colorky se nesmí žádné stejnosměrné napětí objevit!! Pokud tam nějaké stejnosměrné napětí je, je něco v zesilovači špatně - vyhodit!

Ano, šroubek vnitřního(středového) vodiče + objímka opletení, tam má být 12V. A potom když přiložím jeden dotyk multimetru na ten šroubek pod středový vodič a druhý konec místo objímky opletení na svorky dipolů(kam vedou drátky ze zesilovače) nebo samotných dipolů mimo krabičku tak jsem také naměřil 12V a anténa fungovala. A tak by to přece mělo být. Nevím jestli mě Pamětník špatně pochopil...

Nicméně problém už je vyřešen. Ještě než jsem si zde přečetl rady posledních 2 uživatelů, tak jsem také přišel náhodou na to že porucha byla banálního charakteru. Ale byla tak trochu skrytá. Dělal to ten koax jak psal rádce nademnou. Jako první jsem přezkoušel zdroj napětí, pak jsem měřil konec koaxu u zesilovače a byl ok, napětí tam bylo. Potom už jsem ho nekontroloval. Šel jsem potom už jen po zesilovači. Kontakty na koax jsem přecínoval a myslel si že jsem problém vyřešil. Nicméně teď už vím, že pouze tím jak jsem koax sundával dolů z antény, tak se uvnitř dočasně v nějakém místě spojilo vnější opletení a po chvíli( někdy dnech) se zase rozpojilo tím jak se třeba chvěl při bouřce atd.. Takže zesilovač OK, a kabel mě vypekl i když nebyl na první pohled poškozený.. Letí do popelnice(obrazně řečeno) a objednávám nový.. Děkuji za rady všem.

7
Předem se omlouvám, ale údiv nad tím, že na vstupu anténního zesilovače a přímo na dipólu, jste nenaměřil žádné napětí z napájení 12 V mne velmi rozveselilo. Na druhé straně si proto netroufnu radit, kde máte měřit a který kontakt je nutno obnovit.  :D

Proč rozveselilo? Tento antenní zesilovač(předzesilovač) musí být externě napájen 9-14V, což má na sobě napsáno.. Někde došlo k přerušení kontaktu a ztrátě proudu a napětí. Proč by nemělo být napětí na dipolu antény? Dokud tam bylo, tak to bylo cítit i na ruce, štípnutí 12V. Vašemu údivu nerozumím. Bez napětí na zesilovači mít signál bohužel nebudu.

Nicméně jsem ze zesilovače odpájel zadní krabičku a nechal proměřit odpory na členech. Vše se zdá být v pořádku takže vážně nevím..

edit. Nevím přesně jestli se dipolu na colorce říká i té první dvojici, co je pod proudem. Tu jsem měl samozřejmě na mysli, což si myslím že jste z toho usoudil, když tak se rád nechám poučit zdá ta první dvojice se jmenuje jinak, jestli dipol nebo zářič nebo jinak. Takže za tohle se případně omlouvám.

8
Již dávno jsem začal experimentovat se zesilovači, z nichž některé jsem postavil a bez měřáku (pouze nekvalitní A-V-Ohmetr).
Z technického hlediska je nejlepší umístit zesilovač přímo do anténní krabičky. Má to však řadu rizik.
1. Při nesprávné trase výstupního koax. kabelu může dojít ke zpětné vazbě a zesilovač se rozkmitá. Riziko stoupá s úrovní zesílení zesilovače v dB.
2. Anténní krabice musí být dobře chráněná před vlhkostí. Nebezpečná je kondenzace atmosférické vlhkosti na povrchu zesilovače, zejména v období na jaře a na podzim.
3. Hermeticky uzavřená krabice zase může v horkém létě přivodit zvýšenou teplotu uvnitř krabičky.
Dávám proto přednost umístění zesilovače "na půdě" nebo v jiném nevenkovním prostoru, avšak tak, aby délka kabelu od antény na vstup zesilovače byla nejkratší možná. Zesilovače v polských sítech nemají dlouhou životnost, jak vyplývá ze zklamání bývalých ...


Zdravím, zabrousil jsem sem po dlouhé době, kdy jsem téma zakládal a přečetl si váš poslední příspěvek. Zesilovač(předzesilovač) 26dB tento - http://www.t-cz.com/antenni-predzesilovac-uhf-26db-_d7114.html
jsem úspěšně používal 5 let bez jediného výpadku příjmu a provozováním aktuálně až nějakých 7-8 Muxů z jednoho směru. Byl jsem tedy velmi spokojen. Ač laik, nemusel jsem zvát anténáře, který by jistě volil nějakou soustavu, slučování atd. Prostě jsem to napral do krabice Colorky a bylo.

Zesilovač mě teď po 5 letech začal zlobit. Ztratilo se na něm napětí. Poslední napětí 12V jsem naměřil na konci koaxu. Dál na přichytkách, pak nahoře na vývodech a dipolu už nic. Kontakty jsem ošetřil a prostříkal kontaktolem, přesto nic. Pak jsem zkusil trochu pocínovat a prohřát kontakt na vnější opletení. Po přitáhnutí vnějšího opletení koaxu na příchytku zesilovače na pocínované místo napětí 12V naskočilo a vrátil se signál. Bohužel dlouho nevydrželo, jen asi 2 dny. Znova jsem to rozdělal a vnější opletení koaxu cínem spájel napevno k zesilovači. Napětí zase naskočilo, ovšem po týdnu se zase ztratilo. Je čas na výměnu zesilovače? Zesilovač asi nelze rozdělat? Podepsala se vlhkost a výkyvy teplot na vnitřku vodivosti zesilovače? Zesilovač nemohu dát jinam než do krabice, cesta do domu je příliš dlouhá.. Děkuji za odpověd.

9
kanál 29 z Černé studnice chytám stabilně až ve svitavském okresu, stejně tak kanál 25.

10
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T v Polsku.
« kdy: 24. 07. 2013, 15:37:06 »
Tazatel ema felix má jistojistě možnost naladit MUX2 z dalších 3-4 vysílačů, i když se mu to teď zdá nereálné. Jelení hora je ale jenom jedna. I když pochybuju že by poláci upravovali AS tak aby k nám nic nesvítilo, to by prvně ukázali prstem na Černou horu, Praděd a další. Nejlepším řešením je jak už padlo přeladit to malinkaté ústí. Dneska chytá všechny 3 muxy PL i soused na polské síto díky výluce Javořice.

Pozor, AS českých vysílačů v pohraničí jsou silně směrové. Zajeďte se podívat na Černou horu a uvidíte.

...Ale signál z Černé hory se dá zachytit až ve Vratislavi(PL) a daleko do okolí. To samé Praděd.

11
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T v Polsku.
« kdy: 24. 07. 2013, 10:37:02 »
Tazatel ema felix má jistojistě možnost naladit MUX2 z dalších 3-4 vysílačů, i když se mu to teď zdá nereálné. Jelení hora je ale jenom jedna. I když pochybuju že by poláci upravovali AS tak aby k nám nic nesvítilo, to by prvně ukázali prstem na Černou horu, Praděd a další. Nejlepším řešením je jak už padlo přeladit to malinkaté ústí. Dneska chytá všechny 3 muxy PL i soused na polské síto díky výluce Javořice.

12
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T v Polsku.
« kdy: 23. 07. 2013, 17:01:10 »
Jedna střecha bohatě stačí :) a terénní profil je na obrázku :)

Tak plechová určitě ano, pokud to jde jen přes tašky, eternit nebo třeba štítovou zeď tak je to zas něco jiného. Já tohle řešil při kolizi Trutnov Černá hora a Brno Kojál na 40K. Přes cihle nebo eternit to stále kolidovalo, pomohlo až několik vrstev plechu. Vy jste zrovna v takovém místě, kde vám to můžou rušit oba vysílače, jak Javořice. tak Klínovec, každý trochu. Ale podle toho teréního profilu by to mělo být v pohodě. Nejhorší je nějaký blbý odraz, někdy je to až k podivu co se dá odrazem nechtěně chytit. Aspoň můžete vymýšlet jak to vylepšit a poté se pochlubit:)

13
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T v Polsku.
« kdy: 23. 07. 2013, 15:21:19 »
Samozřejmě, že všechno běží, akorát 35.k je u mě nesledovatelný...že by Klínovec? :( to určitě ne, protože mám na něj výhled totálně zakrytý...snad jedině se můžu vymlouvat na nehomogenní pole...

Já bych nedal za tu Javořici nic. Mrkněte na mapu vysílačů. Pokrytí z ní zasahuje až k vám.
Samozřejmě, že všechno běží, akorát 35.k je u mě nesledovatelný...že by Klínovec? :( to určitě ne, protože mám na něj výhled totálně zakrytý...snad jedině se můžu vymlouvat na nehomogenní pole...

Mně ta 35 taky nejde ! Jde jen 49 a 30, tak jsem myslel, že to teprve přepínají. Takže jsem jeden mux získal,
ale TVN mux tedy ztratil. Zdá se, že to něco ruší...


Zítra máte  možnost zjistit jestli to ruší Javořice,pokud to vyluka neprokákáže,tak počkat na vyluku Klínovce.
to jo, pánové, s tím souhlasím, jen je tu jeden drobný detail, a sice, že Javořici mi stíní střecha, proti tomu jsem se pojistil, když jsem tu anténu umisťoval...a Klínovec je taky ve stínu, takže by tomu nic teoreticky vadit nemělo...


Jedna střecha nemusí stačit, zvlášť pokud jste té Javořici blízko, ale uvidíte zítra, však vy si s tím nějak poradíte. Já mám v ose na Javořici před sebou 2 mohutné neprodyšně prorostlé vysoké stromy, co se stane na podzim až listí opadne zatim nevím..Ale jsem relativně daleko, přes 90 km a teréní profil na Javořici nemám úplně ideální.

14
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:DVB-T v Polsku.
« kdy: 23. 07. 2013, 13:57:38 »
lokalita: 49°42'18.655"N, 16°20'39.067"E

Všechny 3 muxy jedou bez problémů, tedy zatím... ale jen proto že mám krytí, vedle soused krytí nemá a už mu K.30 a K35. nejde kvůli té Javořici, má opravdu velký rozsah.. Klodzko zase ruší Bukovka a Černá studnice, zájemci o polské muxy v oblasti středních a východních Čech to budou mít složité..

15
Je to jednoduché, pro příjem signálů CZ Mux4, Polského Mux1 a 2 mám dlouhodobě odzkoušeno že svorky klasického tuneru v TV( na mém anténním systému) nejsou schopny tyto signály vůbec zachytit, kdežto Evolve Galaxy je zachytí bez problémů s určitou malou rezervou. Zkrátka do rozsahu klasických tunerů se nevejdu. Ten rozdíl tam je DůLEŽITÝ. Nesouhlasím s tím že je anténní systém špatně navržen nebo v poruše. U  těchto muxů je úroveň signálů( v mé lokalitě) velmi slabá, a pro bezproblémové zachycení na klasické tunery by pomohl jen velmi nákladný a složitější  annténí systém + práce odborníka. Samozřejmě že by to bylo řemeslnější ale rozhoduje také cena. Takže volím přídavné zařízení - STP Evolve galaxy - méně práce a menší cena - koncový výsledek - hraje obrazovka - je stejný.
Kromě toho, že používáš příjem digitálního vysílání a popisuješ a uvažuješ o něm jako o analogovém (což je falešně, špatně a vůbec na nic) se zaměřím jen na tvůj argument nesouhlasu o špatném anténním systému. Zřejmě vycházíš z poměrně rozšířeného omylu, že anténní systém je "dobrý", když na něm nějaký multiplex hraje dobře. Tedy, že anténa se posuzuje podle následného zpracování v přijímači. Ovšem ono je to naopak, anténa se musí stavět přísně na to, co jí předchází, tedy příchozí signál. Takže, jestliže ti na nějaký signál, který je pro tebe důležitý, nehraje jakýkoli připojený přijímač spolehlivě za všech okolností, není anténní systém dobrý (resp. vhodný), ale špatný (resp. nevhodný).
A honba za "citlivostí" přijímače je přinejlepším nešikovná. Například, při abstrakci na "citlivost", uvažoval jsi nad šumem a nelinearitou tuneru? Samotná "citlivost" je bezrozměrná, pokud nemáš definovány vztažné podmínky. A jsme opět nad jediným parametrem - tedy přijatelný obrázek na obrazovce, na který má "citlivost" prachmizerný vliv. Prostě jdeš po špatné cestě. Ale je chválihodné získávat informace a zkušenosti obé povahy.

Ano, samozejmě, já nepopírám váš postup, který výchází z odborných dogmat a je mi jasné jak by se měla stavět anténa, a chápu vaši odpověď přivést mě na tuto cestu. Také jsem takovou odpověď  trochu čekal.

Já výcházím pouze z mých omezených znalostí a zkoušek. Nad šumem a nelinearitou tuneru jsem neuvažoval, mé celé uvažování vycházelo z ročního bezproblémového příjmu na ono přídavné zařízení za jakéhokoliv počasí a nemožnost příjmu na klasický tuner v TV. Proto jsem chtěl znát pouze jednoduchou odpoveď - existuje nová TV s takovým tunerem abych nemusel kupovat přídavné zařízení? Ani jsem to nenazval citlivostí. Pokud ne, tak ne.. to je celé..

Stran: [1] 2 3 ... 6