Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - omar3

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 95
31
A to máš odkud? To by se zřejmě dost věcí zjednodušilo.

32
Ahoj, škoda žes nezkusil ještě i to za b) co jsem psal - tj. např. ten prázdný mux (obr.3) přilepit zleva jako k63 k tomu k64 - obr.2 -  a porovnat pak parametry na k64 v obou případech - to je totiž to, oč jde v celé té předchozí debatě o vhodnosti/nevhodnosti řazení výst. kanálů vedle sebe - tj. následek při výpadku nějakého muxu na vstupu. I tak je z Tvých fotek evidentní, že  sousední výst. kanál bude v šířce cca 1MHz z kraje zarušen! Jinak je vidět, že ten Televes funguje jak má, dobrá strmost a hlavně že si hlídá a nepřestřeluje výst. úroveň těch krajních "býčích rohů" při zpracování prázdného muxu nad nastavenou výst. úroveň  (obr. 3) - tj. zde vidím hl. rozdíl oproti levným jednodušším DSP (+ lepší strmost filtrů).
Každopádně z Tvých obrázků už snad každý může rozumět tomu, proč je rozhodně lepší nesázet výst. kanály těsně vedle sebe, a to ani v případě tzv. "k tomu určených" zařízení :) ;)
To jsem zatím pominul. Mám na pokusy pouze jeden procesor. Přilepit to k nějakému ostrému provoznímu nejde, jelikož to je nasázené kanál vedle kanálu bez mezery. Aby to bylo možné používat kanál vedle kanálu, musí se zajistit co nejnižší úroveň sousedních kanálů vedle ostrého. Bohužel při odstávce vysilače se projeví výše popsané okolnosti, kdy se zaruší sousední kanály. Nyní při velkých SFN sítích to už není tak kritické jako dříve, protože zaskočí signál dalších vysilačů na stejném kanále.
Bylo by to logické a technicky vhodnější sázet signály ob kanál, ale kde nic není ani smrt nebere.     

33
To je dělo, ale na to místo nemám.
Určitě se ale najde skupina zákazníků, pro kterou to bude zcela mimořádná volba, která se vymyká běžnému prodejnímu sortimentu. 

34
Ta strmost je slušná  ;)
V zásadě by stačilo prostě jen pokusně Televes přeprogramovat na zpracování nějakého prázdného kanálu v sousedství silného a podívat se na výstup
 a) pokud bude Televes zpracovávat pouze prázdný - jak bude vypadat spektrum na výstupu (bude tam vidět sousední jehla)
 b) když bude Televes zpracovávat oba dva (silný i sousední prázdný) současně - jak bude vypadat spektrum a jak tím budou ovlivněny parametry výstupu silného...
Tak už k tomu došlo.
První foto je originál 22 kanál ze Zlína z antény, kde jsou vedle stejně silné signály V.Javoriny.
Druhé foto je překlopení K22 na 64 kanál.
Ještě třetí foto, kdy je zpracováván prázdný kanál v sousedství silných. 

35
Omare, ty máš štěstí, že jsi v oblasti s dobrým pokrytím. Kdyby tomu tak nebylo, tak ti situace nedovolí dělat takové alotrie jako řešit použití kanálové yaginy pro tři čtvrtiny pásma.
Tak zlý to není. Asi neznáš kmitočty na JM.
Na 2052 na Brno pojede pouze K46.
Na 2044 na Kamzík pojede 44, 39 a 37
Na 2039 na Pálavu pojede 40, 33 a 26.
Dobré pokrytí má i temnou stránku a tou je SFN. V dobách, kdy každý vysilač měl svůj kanál to byla výhoda, mohl jsem si vybrat odkud signál vezmu. Nyní je to problém, když mám přímou viditelnost na Hády, Kojál i Pálavu. Rakušáci to zvládli lépe, tam má Kahlenberg i Jauerling rozdílné kmitočty. I Slováci to zvládli alespoň na 50%, Kamzík a V.Javorina mají K27 a 39 stejné a dva rozdílné.

36
Jinak je vidět, že “staré dobré” kmitočty se vracejí na svá stanoviště.
Je to tak, asi nikdo nevymyslel nic lepšího, než původní analogové koordinace. Rakušáci se nikdy nevzdali 24 a 34 na Kahlenbergu a 21 na Jauerlingu. Slováci drží 27 na Kamzíku a 39 na Javorině. U nás Pálava 26, Zlín 22. Původní kmitočet Kojálu 29 je v záloze.

37
Tak tos měl štěstí. U nás STV1 na K2, ORF na K5 a Nova na K9 na X-colorku nechodily ani náhodou. Ani v UHF se směry nepotkaly, Hády, V.Javorina, Kamzík, Kojál, Děvín, Kahlenberg. Co vysilač to jiný směr. Výhodou bylo, že nebyla SFN.       

38
To by sis jako pamětník mohl pamatovat, že v dobách analogu měl každý kanál svoji vlastní anténu. Byla náhoda, když se podařilo dostat dva vysilače na jednu anténu, jako mě Pálavu a Vídeň. V dobách digitálu počet antén značně klesl a já recykluji ty původní. Už ani nepamatuji, kdy jsem na TV příjem něco koupil.

U satelitu je to podobné, mám 6 parabol. 4 na střeše a dvě v zahradě. Materiálově to nejsou nijak náročné koníčky. Představ si ty tuny kovů, kdybych sbíral třeba historická vozidla.

Co se týče zákazů, navrhoval bych zakázat bezdrátový internet v místech, kde je k dispozici kabelové připojení. Kapacita éteru se zbytečně vyčerpává a pak na ty, co nemají jinou možnost už nezbývá volné místo.   

39
To bude potřeba ještě promyslet a proměřit. Konečně se mě podařilo najít fotku mého analogového stožáru s přesnými typy použitých antén. Když ta širokopásmová Vatenka je takový brak, tak ji sundám. Stejně se mi nelíbila úroveň LTE, která byla o 45dB vyšší než z kanálovek. Na Pálavu bych dal 2039, na Brno 2052 a na Kamzík 2044. 

S těma symetrákama nevím, já používám na UHF ten plošňák s vyleptanou smyčkou. Tam žádný drátky nejsou. Co se vrátit ke klasické symetrizační smyčce z koaxiálu? V té testovací DAB anténě jsem nechal symetrák, co tam byl od výrobce, ani jsem ho nějak nestudoval, když tam bylo Fko.

Taky jsem si říkal, že bychom mohli zase naplánovat nějakou akci, ale spíše, že bychom při ní porovnali měřáky, ale až bude tepleji. Teď je zbytečný mrznout.

40
k       P     C/N   MER    LM
26   63   43   31   11,8    1-6   1-8
26   74   50   34   14,8           1-6   1-8
Pokud to čtu dobře, tak výkon sice stoupne o 11dB, ale MER a LM jen o 3dB.
Na 33 kanále  stoupne výkon o 8dB, MER jen 0,5 a LM o 6,8dB.
Na 40 kanále stoupne výkon o 5,4dB, MER o 2,5 a LM o 4,4dB.
Říkal jsem si, jestli mi ten nárúst stojí za komplikace se dvěma anténami na české vysílání. Skoro jste mě přesvědčili, ale bude to potřeba změřit.
Mám z dřívějška upravenou 2044 pro kotvení jako by za reflektorem, která sloužila v podobné konfiguraci pro analogovou Markýzu na K44. Prohodím anténu na K46 na druhou stranu výložníku, abych měl volný výhled na Kamzík a zkusím ho změřit. Pokud to bude vyhovující, tak by to šlo. Bohužel s DAB na Kamzík budu muset tím pádem o patro níž a to nevím jestli ta půjčená anténa dá. To budu muset přesměrovat na Žilinu a tím pádem 1411, které jsem se chtěl vyhnout.   

41
Lance. čllověče, my jsme se už museli někde poznat, že jsi mne tak dobře odhad. Estetika hraje samozřejmě určitou roli, ale ne klíčovou. Stožár musí přece nějak vypadat a ne aby by to byla jen snůžka náhodně naházených antén.
Síto jsem vyloučil ze dvou důvodů. Anténa na Brno musí být na vrcholu stožáru, jinak signál rychle padá. Síto je samo dost vysoké a pod ním budou vertikálně orientované antény kolmo na směr přijmu. Aby si nestínili a bylo dosaženo odstupu mezi anténami bych musel s celým obložením sjet o dost níže, než když bude nahoře typ Yagi. Druhý důvod je, že moje síto se hodí vzhledem k začínající korozi na testy, ale ne na dlouhodobou instalaci do venkovního prostředí.
Já se samozřejmě nespoléhám jen na měřák, ale kontroluji to ještě na STB a ještě nechávám nějaký týden anténu v testu mimo hlavní svod. Výrobky typu Philips mi nesmí přes práh, takže toto nebezpečí nehrozí.
Do původní tabulky jsem přidal ještě měření širokopásmové antény z jižních směrů. Žádné bombastické navýšení parametrů se nekoná. 

42
Děkuji za podnětnou diskusi. Pokusím se shrnout předchozí názory.
S Barvičovou nepočítám, je to u mě dlouhodobě problematická lokalita už od doby UPST a OK3. I Radio Čas je nejslabší signál z Brna, který mám (pokud nepočítám aktuální download Rubi). Směr na Barvičovu mám přesně přes vrchol Hraniček. Za lepšího počasí by se to zkusit dalo, ale nevěřím. 
Taky se mě nechce vrtat do funkčního systému, ale je potřeba reagovat na změny kanálů po přeladění ve všech třech zemích. K59 opravu jel zezadu z antény na Velkou Javorinu. Situce se zkomplikovala po přeladění rakušáků a slováků, kdy Javorina a Jauerling mají stejné kanály 21 a 23 a nejede nic. Anténu na Javorinu musím dát na patu stožáru, aby byla kryta pod hřeben od Rakouska. Pak to funguje.
Síto bych mohl zkusit, ale nehodí se mi tam typově.
Moje představa je taková, že úplně nahoře bude anténa na Brno. Pod ní bude výložník se dvěma anténami na Kamzík, jedna UHF a druhá DAB. Pod ní budou antény FM na vertikál a horiziontál. No a dole bude V.Javorina a paraboly. 

43
Na obrázku výše jsou hodnoty z antény 2046, jak je uvedeno v popisu. Tady v textu zase píšeš, že máš anténu 2052. Takže jak?
A i kdyby TV byla jenom na okraj, tak to bastlit jednou anténou a stylem, že přes cosi nejede vlak? Sorry, ale měl jsem tě za profíka a ne nějakého violistu apod., který má právo takto postupovat, protože tomu logicky vůbec nerozumí. Ovšem pochopitelně tvoje věc...
Prvně, já se za profíka nepovažuji, jelikož se živím úplně něčím jiným. Kdybych jím byl, tak se tady neptám a vyřeším si to sám. K tomu nakonec nepochybně dojde. Starám se pouze o 3, slovy o tři anténní systémy a víc jich nebude.
Druze, musím se přiznat, že po těch letech vlastně jen odhaduji, co mám na stožáru za antény. Na těch starých poctivých kovoplasťáckých byl typ vypálen trvale do krabičky. Na těch nových byla pouze samolepka, která povětrnostními podmínkami skončila v propadlišti dějin. Z kanálovek určitě mám 2028, 2032, 2039, 2044, 2052, 2060, 2064. U těch dalších si nejsem jist, ty řady se míjely. Možná až ji sundám, tak podle délky se bude dát odhadnout typ. Spíše se kloním k tomu, že to bude 2052. Vycházím z toho, že jsem použil tehdy nejvhodnější typ. Můžeš hádat, foto v příloze. 
 

44
ty echa děvín, kojál, hodonín, barvička tam máš jen na té tapce???
Přesně tak, z té druhé antény jsem je někde potratil. Až si zase pujčím měřák, tak to doměřím. Těch měření jsou stovky a sem tam se chybička vloudí.   

45
Já jsem zase psal, že na Brno budu mít jednu anténu a přesto nejede vlak. Doposud jsem měl na K46 tu 2052. Na 26, 28, 29, 40, 24, 34 tu širokopásmovou a na 55,56,57,59 vertikální 2060. Teď to bude všechno jinak, přednost dostanou FM a DAB. TV bude jen na okraj, opravdu jako záloha a náhled do pozemního vysílání. 

Myslím si, že parametry obou antén jsou dostatečné pro záložní příjem. Co by za to někde jinde dali. Víc se mi líbí širokopásmová, která je lepší na nižších kmitočtech, ale má tam nějaký propad na 40 kanále. Jestli to může být vysokou úrovní prvního echa. Neumím dostačně přesně analyzovat výsledky měření, protože to běžně nedělám ani se tím neživím. Tak jestli by někdo vyslovil názor.   

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 95