reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - omar3

Stran: 1 [2] 3 4 ... 81
16
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 12. 12. 2019, 13:53:23 »
Já teda nevím, co je teď pro mě primární signál. Pokud vezmu TV signál, tak na anténu namířenou na Vídeň dává Kahlenberg i Jauerling  na decibel stejně silný signál. Od včerejška mi klesla kvalita signálu z 99-98% na 95-93%. Já vím, z pohledu stabilního přijmu to nic neřeší, ale naznačuje.   
Utopený místní mux 11C má ve stejný okamžik 100%.

17
Dej pak vědet, jak test dopadl. Na jaře jsem se snažil obnovit vozový park, postupně jsem koupil 3 DAB rádia a všechna jsem vrátil. Nedosahovaly ani zdaleka přijmových parametrů Tesco gumáku. Tesco ale nevydrží věčně.       

18
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 26. 11. 2019, 23:13:35 »
To ano, ale ty se do toho nepočítáš. Myslím běžné posluchače s běžným radiem.

19
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 26. 11. 2019, 21:34:33 »
To by mě zajímalo, jak odlišíte 5D z Vídně od 5D z Jauerlingu v místech, kde je signál obou vysilačů, což je značná část Moravy.

20
Anténa typu slunce. To už tady několikrát bylo. Sloužila pro III.TV pásmo. Dnes by šla použít pro DAB, akorát by xmux musel přepočítat, jak ji vlastně otočit do vertikálu, protože současné instalace jsou v horizontálu.

21
Set-top-boxy / Re:Settopbox pro příjem DVB-T2
« kdy: 22. 11. 2019, 16:07:03 »
Nevím, jestli splňují tvoje požadavky, ale poslední dny mě rukama prošly 4 STB. Začala mě bombardovat rodina, abych jim už nějaké levné STB pořídil.
Nejprve Strong SRT8541. Fungoval dobře, bohužel neměl průchozí konektor pro RF signál, tak pro další instalaci jsme použít musel jiný.
Mascom MC720T2. Tady jsem narazil, měl velmi nízkou citlivost a nedokázal detekovat multiplexy, které měly byť lehce deformovanou obálku.  Použitelný pouze na kabelovou televizi nebo přesný signál. Zajímavé bylo, že výstupní RF signál byl o 10dB silnější než vstupní, možno použít jako zesilovač. Je možné, že se jednalo o kusovou závadu, přesto jsem ho vrátil a místo něho vzal.
Zircon Fire ten fungoval bez problémů. Jako čtvrtý jsem zkoušel.
Evolveo Omega, ten také fungoval bez problémů. Byla velká podobnost menu se Zirconem.     

Zajímavá byla zkušenost s ladícím rozsahem. Strong a Zircon ladí pouze do 60 kanálu. Mascom a Evolveo až do 69 kanálu. Z pohledu diváka na anténách je to jedno, ale jsou kabelové televize, které šíří DVB-T i nad kanály 60 a tyto programy nenaladí. Zkoušel jsem i asijské nebo africké státy, ale donutit STB ladit nad 60 kanál se mi nepodařilo.   

22
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 11. 2019, 14:36:41 »
Díky, s tím IF jsi mne nakopl. Je to něco jako automatická volba šířky mezifrekvenčního pásma.
Pokud zapnu Active reception a mám přepnuté IF narrow a naladím dostatečně silnou a čistou stanici, tak se to automaticky přehodí na wide. Obráceně to nefunguje, že by se to samo z wide přepnulo na narrow. Pro mě funkce na nic.

23
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 11. 2019, 12:19:20 »
Rozšířil jsem flotilu svých tunerů o Kenwood KT-3050L. Byl to první tuner, kde jsem nemusel měnit filtry. Měl už z výroby nebo od předchozího majitele osazené 110kHz.
Měl bych však dotaz, tuner má funkci Active reception. Nevíte někdo k čemu slouží? 

24
Tak zkus odpojit koax, co vede z videa do televize a udělej zkušební záznam.

25
To bys musel popsat zapojení. Zkus změnit výstupní RF kanál.
Jinak, nahrávat analog na VHS, to je dnes opravdu rarita. 

26
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 13. 11. 2019, 11:29:41 »
Je samozřejmě lepší mít k dispozici DSP, ale je otázka, jestli to za ty peníze člověku stojí. Taky existují lepší auta, než ve kterém jezdím a nepořídím si je. Nebo televize, taky bych mohl mít lepší televizi, která by stála o nulu víc a nemám. Je to jen o tom, jestli se chce člověku to toho ty prachy vrazit. 
Dnes se dají klasické tunery pořídit za pár stokorun. Já používám výhradně ty s proměnnou šířkou IF bandu a na běžné stanice mám wide a na problematické stanice narrow. Většinou pro narrow osazuji 110kHz. Filtry pro úzké pásmo dávám na patice, tak je možné kdykoli jednoduše přezbrojit. Spousta zábavy za pár drobných.

Mám i autorádio Pioneer používající nejnovější způsob zpracování signálu a ne, že bych na něm chytil víc stanic, než na normálním tuneru. Je na něm hned poznat, že se přepíná problematická stanice, protože přepnutí předvolby trvá déle, než u jednoduchých stanic a výsledný zvuk má trochu omezený frekvenční rozsah a prostor.  Tak nějak tuším, že již narážím na limit antény, která slabší signály již nedodává.
 

27
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 11. 11. 2019, 21:54:29 »
Pro nadstandardní selektivitu stačí do tuneru osadit MF filtry 110kHz nebo 80kHz. Není to úplně jako DSP, ale stačí. Objeví se stanice, které by běžné rádio nenaladilo. Taky ty klasické tunery v interiéru vypadají líp, než autorádio ve škatuli.

28
Mohu potvrdit nastíněné skutečnosti.
1. Uvnitř budov má DAB lepší pokrytí, než FM. Samozřejmě pokud porovnáváme signály ze stejného vysilače.
2. Určité potíže 5D pozoruji již nyní. Signál má 100% a najednou spadne na nulu a po pár vteřinách je zpět v plné síle. Jestli je to SFN nebo přeletem letadla nebo něčím dalším nedokáži určit. Žádný z mě dostupných měřáků nemá detailní rozbor DAB.

29
Dnes jsem byl v Jihlavě, tak jsem vyzkoušel pokrytí. Jihlava dejme tomu, ale na dálnici to dlouho nevydrží. První kucky byly už na 128km a od 130 směrem na Brno už nic. Párkrát se signál ještě na chvíli vrátil, u letiště, ve stoupání k mostu v Meziříčí a naposledy ve stoupání ke sjezdu na 153km Lhotka. Musím říci, že jsem čekal víc.
Referenční přijímač Tesco na palubní desce připojený do Aux vstupu rádia.

30
Radio Vysočina pokryje celou dálnici z Brna do Prahy, akorát u Brna do toho už vrká Funradio. Pokud je na stejné kótě, tak se máme na co těšit.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 81

reklama