reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - omar3

Stran: 1 ... 81 82 [83] 84 85
1231
V současné době používám na FM dvě antény, 5 prvkovou horizontální a 3 prvkovou vertikální. Jelikož mi zabírají značnou část stožáru, tak bych je chtěl sloučit do jedné. Znáte někdo takovou, nejlépe 5 prvkovou anténu, která přijímá obě polarizace?

Kdysi jsem v DZ našel takový malinkatý obrázek v žalostném rozlišení, který něco takového připomíná. Myslíte, že je to ona a jak se jmenuje nebo kdo je vyrábí?
Díky. 

1232

Tak ji otoč do horizontálu a třeba budeš na k57 překvapen. To není vtip.

Tak, jak jeden klasik ověřil, že vyfukováním cigaretového kouře do vody nevznikne zlato, tak je potřeba ověřit i tuto teorii. Nemělo by mi to zabrat víc jak čtvrt hodinu. Bohužel, ležím s těžkou angínou a tento týden, ani příští to moc nadějně nevypadá.
Zato se můžete těšit na spoustu příspěvku ode mne, na které nemám normálně příležitost...

1233
Televizní stanice a jejich program / Re:Panorama
« kdy: 17. 01. 2014, 18:39:25 »
Děkuji všem za příspěvky.
Budu muset z tabulky trochu dostudovat švýcarské a belgické programy, jestli jsou FTA. Takový název stanice één mi zatím připomíná spíše překlep.

1234
Televizní stanice a jejich program / Panorama
« kdy: 17. 01. 2014, 15:52:54 »
Nevíte někdo, na kterých dalších stanicích, mimo ČT Sport, STV2, ORF2, 3SAT a ORFIII se vysílají panoramatické záměry. Zajímají mne zejména středomoří a Alpy.
Díky.

1235
Bydlím 66 km západně od V.J. a po zesílení chytám k 57 na 100%. Takže není úplně pravda, co tady psal Omar.

Když jsem něco napsal, tak to pravda je, akorát to platí pro moji lokalitu a moje antény. Od VJ to mám 80km, ale to není podstatné. Co mám zprávy od anténářů, tak 57 v okolí nejede nikde.
Možná, kdybych zkoušel různé typy antén, předzesilovačů a umístění antény na stožáru, tak bych použitelný signál K57 dostal, ale proč bych to dělal, když mám bezproblémový signál stejného multiplexu z Bratislavy na K27. Každopádně vysílání z hlavního AS bych uvítal.   

1236
Zdravím na fóru.Zajímalo by mě,jakými výkony jsou mým směrem vysílány všechny čtyři multiplexy z vysílače V.Javorina.
Vím,že se to nějak dá vypočítat z vyzařovacího diagramu,jak,to ale nevím.Víte někdo,jak na to?
Azimut je z vysílače ke mě 350°.Dík

Pokud to není tvůj koníček počítat výkony vysílačů, tak je podstatnější, jaký signál k tobě dorazí, než jaký je vysílán.

Ke mě je azimut VJ cca 300° a parametry přijmu na antenu se ziskem 12 dB bez předzesilovače jsou následující:
K23 - 37,5dB
K55 - 36,9dB
K56 - 37,2dB
K57 - 0 (není to úplná 0, na spektráku nad úrovní šumu je mux zřetelně patrný, leč i po zesílení nepřijímatelný)


 

1237
Odkladiště / Re:Výpočet map - Radiomobile
« kdy: 17. 01. 2014, 09:18:45 »
Kdo znáte program Radiomobile, tak bych se chtěl zeptat, jestli ho lze použít i pro pásmo 5GHz.
Díky.

1238
Analogový rozhlas / Re:Vysílač AM u Prahy
« kdy: 12. 01. 2014, 11:46:45 »
Dnes před 10:00 byla ČT24 přímá reportáž z vysilače Topolná, který se má vybrzy vypnout. Technik ČRa nebyl moc sdílný, ale pěkné záběry. 

1239
ANo ano byla nutnost ho použít z důvodu blízkých kanálů. (37,38,39)

Měl bych ještě dotázek... A to jestli může mít vliv na zisk a ztráty i symetrák co se dálkového příjmu týká?? Doporučily byste buď tzv "hada na ploš. spoji" nebo plexisklem-feritem nebo z čeho to dělaj protažené drátky??? Nebo to je jedno...

Na kanálové antény při příjmu jednoho kanálu nejlépe symetrizační smyčku z kabelu. Zapojení viz např. google :)
Délka je lambda/2 krát činitel zkrácení.


Zkoušel jste někdo změřit rozdíl mezi symetrizační smyčkou a symetrizačním členem? Např. o kolik dB se zvýší úroveň žádaného kanálu, o kolik dB poklesnou nežádoucí signály, o kolik se změní chybovost, atd. 
Dík.

1240
Televés H45. Není to úplná špička, ale na zjištění výkonu digitálního kanálu to s přehledem stačí.
Ještě mohu doplnit, že jsem měřil kanál 29 z Kojálu v horizontální polarizaci a jelikož se mi nechtělo všechno tahat nahoru na stožár, tak jsem to měřil dole na zahradě s relativné volným výhledem na vysilač.
Zřejmě má Enik pravdu s tou nehomogenitou, až se oteplí, tak to zopakuji nahoře.

1241

Potřeboval bych z dlouhé Supra Color udělat krátkou. Stačí ve správném místě uříznout ráhno té dlouhé nebo je potřeba předělat i rozteče všech prvků? Z Galanty žádná odpověď nepřišla, tak to zkouším tady. 
Předem děkuji za všechny konstruktivní rady.

Jelikož mi dosud nikdo neopověděl, tak jsem si zkusil pomoci sám a přišel jsem k zajímavým závěrům, kterým nerozumím, tak je předkládám k diskusi.
Vzal jsem dlouhou Supracolorku, ze které jsem sundal všechny demontovatelné prvky, takže na ráhnu zbyl pouze dipól a přinýtované hlinikové pásky. Namířil jsem anténu na vysílač a změřil úroveň. Poté jsem přidal reflektor a znovu změřil, poté jsem přidával postupně prvky na plastové úchytce směrem od dipólu ve snaze zjistit, kde je nejlepší místo k uřezání a stále měřil. Výsledkem bylo to, že největší vliv na zisk mělo přidání drátěného reflektoru. Poté s každým přidaným prvkem zisk klesal, takže výsledný zisk celé antény byl nižší, než prázdná anténa s dipólem a reflektorem.
Má pro to někdo nějaké vysvětlení? Má cenu tam ty prvky vůbec dávat? 

1242
Šlapanice, nahoře

1243
Zdravím všechny diskutující.
Nejsem schopen během dne reagovat, protože můj zaměstanavatel nepodporuje takovéto aktivity, takže vždy až večer nebo o víkendu. Pokusím se odpovědět všem najednou.

Sice mám na stožáru 7 antén, ale 2 jsou na FM (vertikál a horizontál), takže na TV používám jen 5. Na Javorinu používam stejný model jako David, pak jsem musel přidat ještě 27 na Bratislavu, protože 57 je u nás opravdu slabá.
 
Nabídka na satelit pro mě není zajímavá, protože mám do domě 7 televizí. Satelit používám na programy, které nemám z DVB-T nebo DVB-C, nejčastěji Astru na 28,2°. Všesměrové antény na UHF jsou, jen najít ty správné.

Anténu typu dvojíté V znám, za mlada jsme na ni poslouchal maďary na OIRT, ale nyní se mi nehodí do konceptu.

Koho to zajímá, tak tady je rekapitulace 5 antén. Jsou to dlouhá léta pokusů a omylů, na kšeft by se to dělat nedalo.
1. Z Vídně bere širokopásmová všechny Rakušánky a Pálavu 21,24,29,31,34,40 + 6 rakouských DVB-T/2 muxů, které jenom zbytečně zahuštují pásmo. Doufám, že časem odkódují alespoň ORFHD.

2. Z Brna beru 46, 47 a 59

3. Z Javoriny přijímá kanálovka pouze 55,56.  Kanál 57 je i na 13dB anténu trvale nepoužitelný. Ta 23 je z kanálovky 2060 také nepoužitelná.

4. Z Bratislavu (nebo B.Mikuláše) přijímám kanál 27.

5.  Z Javoriny přijímám kanál 23, je to sice kódováno, ale mají tam servisní stránku volnou a teď vysílá TV Lux volně, tudíž zajímavé.       

No a teď do toho budu muset zakomponovat nové brněnské kanály 25 a 37, každý z trochu jiného směru a s podstatně nižšími úrovněmi, než stávající. Celkem by mi pomohlo navýšení výkonu K57, ušetřenou pozici bych použil na toto.   


 

1244
7 antén je v pohodě, v dobách analogu jsem jich tam měl 13. Spíše už přemýšlím, jak budu přijímat nové dva multiplexy, které se pro Brno chystají.
Zejména kanál 25 se bude blbě slučovat s 24 z Vídně, s 23 z Javoriny a 27 z Bratislavy. Ta 37 bude o něco lepší, tam vadí jen 36 a 38 v DVB-T/2, které je kódováno a tudíž nezajímavé.     

1245
Díky za vysvětlení. Hledám řešení jak snížit počet antén, momentálně jich mám 7 a chřadnou. U vysilačů s dostatečným signálem by pokles zisku nemusel vadit. Horší je ten osmičkový diagram. Nebylo by už lepší odstranit sito z matrace?   
Teď bych potřeboval poradit s decibelovou matematikou.
Pokud mi nyní anténa se ziskem 10dB dává na výstupu signál 50dB, tak by mi při použití tohoto dipolu se ziskem 3dB klesla úroveň o 7dB, tedy na 43dB? 

Stran: 1 ... 81 82 [83] 84 85

reklama