Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - omar3

Stran: [1] 2 3 ... 87
1
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 09. 07. 2020, 13:34:45 »
Ten útlum 1,6dB na 21 kanálu, při poznámce "spojení dvou kusů", znamená, že jeden symetrák má 0,8dB? 

2
Už mám určité znalosti z provozování nových rozvodů, ale není čas. Časem se k tomu určitě vrátím. Sedím teď na dvou až třech židlích současně a na plky na fóru není čas. 

3
Taky typ antény. 3 roky stará není popis. 

4
Jak se říká, darovanému koni na zuby nekoukej.
Já osobně bych do měření přidal i další parametry, než jen Power. Kuba měl měřák, který to umí a předpokládám, že si to i změřil, akorát neprezentoval. Jsou důležitější parametry než samotný výkon, třeba MER, LM, CBER.
Já s tím teď bojuji, kdy ve velkých synchronních sítích je power skvělý, ale ostatní parametry jsou v háji.     

5
Dokud se nerozběhne celý ten výrobně-prodejní kolotoč v desítkách či stovkách kusů, tak nemá cenu se jimi zabývat. 
Začíná se blýskat na lepší časy. Antény od Xmuxe nesměle vystrkují růžky. Kdo jste nečetli dnešní článek od Kuby, tak tady je.
https://www.televizniweb.cz/2020/06/velky-test-anten-pro-prijem-dvb-t2-jake-jsou-mezi-nimi-rozdily-a-jaka-zachyti-signal-nejlepe/

6
Andreji, David má pravdu. Impulsní odezva, echo nebo chcete-li ozvěna, se projevuje jen na tom samém načteném multiplexu. Neexistuje ozvěna z jiného multiplexu, to je už rušení.

7
Ano, má. V dobách, kdy nebyl zakódovaný jsem ho chytal na spešl vertikální anténu. Tím sníženým výkonem to bylo na doraz, ale byl tam. Teď co je zakódovaný, jsem ho hodil přes palubu.

8
Taky jsem to cvičně měřil a mám to dost rozlítané. Mám tam anténu TAP20 a 8m koaxu bez zesilovače.
K24 40dB    39,9dB
K30 40dB    39,9dB
K34 27dB    35,2dB
K36 36dB    33,3dB
K41 neměřitelné
K47 27dB    35,2dB

Nedalo mi to a dnes jsem to změřil znovu. Druhý sloupec. Úrovně se již více vyrovnaly. Možná jsem poprvé příliš spěchal.   

9
Ale o Polácích psali všichni, že alespoň jeden nedal rakušáky, měl by exklusivitu. 

10
Díky za zajímavou a pro Moravu i důležitou zprávu.
Je smutné, že ji musel přinést účastník fóra. Co ten týden dělali všichni ti Rožánkové, Poláci, Potůčkové a další mediální redaktoři.
Hned jsem zkontroloval K21 a K23 a na Javorině žádné zhoršení chybovosti nevidím.     

11
ALE podstata vyšuměla a je to škoda (totálně nechápu absenci vašeho názoru), může to být zajímavý přínos k příjmu DAB: lezl ten nenápadný rakouský 8A do zelí 8A Teleko z Barvičky nebo ne?
Bohužel názor, jestli rakušáci rušili barvičku ti ani já, ani David nesdělíme, protože to nevíme. VF technika je duchařina. Zejména pokud není k dispozici patřičný měřící přístroj. Tranďák ti neřekne, co ho ruší, pouze ukáže chybovost, případně kvalitu naladěného multiplexu. Co způsobuje tu chybovost je na odhadu pozorující osoby. Můžeš si to vyzkoušet sám, dám ti k dispozici všechny údaje, kterém mám i já. V tabulce je působení vloženého útlumu na kvalitu přijmu u multiplexu 8A.

útlum       kvalita     úroveň
 0dB           0%        45dB
 6dB          38%       37dB
12dB         58%       32dB
18dB         75%       26dB

Se vzrůstajícím vloženým útlumem stoupá kvalita přijmu. Tak co, způsobili to rakušáci nebo ne? Já nevím, ale mě osobně je to úplně jedno, co to bylo. Podstatný je výsledek.
Byl to jen pokus který vyšel, ale není možné všechny problémy řešit tím, že tam vrazím útlumák, nicméně jsou takové.     

12
Jakmile budu mít k dispozici všechny finální multiplexy DVB-T/2, tedy někdy začátkem řijna.

13
Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek. Vyrábí se buď pevně nastavené hodnoty nebo regulovatelný. Jak psal David, utlumí stejně všechno, co jím prochází. Jak žádoucí, tak nežádoucí signál. Většinou se používá pro vyrovnání úrovní z různých zdrojů (antén). V běžném provozu se moc nepoužívá, lidem většinou signál chybí, než aby ho tlumili. 

14
Byl to takový průzkum bojem. Nemám měřák na DAB, tak jsem použil analogické postupy z televize. Pokud je primární signál silnější než rušení, tak při určitém zatlumení je už rušení slabé, ale primární signál ještě dostatečně silný. Tento postup nelze použít, pokud je rušení silnější než primární signál. 
Útlumák je prvek, který sníží úroveň signálu v celém pásmu o přesně daný počet dB, který je na něm uveden.   
U mě je problém, že DAB anténa míří na jih, odkud přichází rušící signál, ale primární signál přichází z Brna. Až předělám celý anténní systém a jedna anténa bude mířit na Brno a druhá na Kamzík, tak bude po problému. Alespoň předpokládám.   

15
Kamzík samozřejmě 18dB útlumu nepřežil. Obě Vídně a Hády jedou bez problémů. Proto jsem na DAB natáhl minimálně 2 kabely a budu přepínat. Uvolní se mi nahoře elektrický přepínač po FM a mohu ještě použít mechanický dole  o tuneru.   

S chatou si nedělej starosti. Je tam jen takový malinkatý výložníček v laťkové stěně, která nic neunese. Tam to vidím na malý síto nebo na moji neoblíbenou LP. Případně kombinaci několika dipólů nebo co život přinese. V době analogu jsem bral Javořici, protože 6km vzdálený Kojál vytvořil difuzní pole, kde nedržela synchronizace. Javořice byla podstatně slabší, ale čistá. V době digitálu už si přijímač přebere i ten rozbitý signál. Tam je úplně jedno, co je tam za anténu a kam míří. Akorát mu dýl trvá přepínání mezi multiplexy, než z toho chaosu vybere ten správný signál. Mimo základní multiplexy jedou i Veselice a Rakušáci. Na FM je to lovecký ráj i na dipol. Kamzík, Kahlenberg, Jauerling, Brno, Krásné, Jihlava, Strážník, Praděd, Boskovice, Zlín, Vyškov, Olomouc, Strážovice.     

Stran: [1] 2 3 ... 87