reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - omar3

Stran: [1] 2 3 ... 86
1
Jakmile budu mít k dispozici všechny finální multiplexy DVB-T/2, tedy někdy začátkem řijna.

2
Útlumák je hovorový výraz pro oficiální název útlumový článek. Vyrábí se buď pevně nastavené hodnoty nebo regulovatelný. Jak psal David, utlumí stejně všechno, co jím prochází. Jak žádoucí, tak nežádoucí signál. Většinou se používá pro vyrovnání úrovní z různých zdrojů (antén). V běžném provozu se moc nepoužívá, lidem většinou signál chybí, než aby ho tlumili. 

3
Byl to takový průzkum bojem. Nemám měřák na DAB, tak jsem použil analogické postupy z televize. Pokud je primární signál silnější než rušení, tak při určitém zatlumení je už rušení slabé, ale primární signál ještě dostatečně silný. Tento postup nelze použít, pokud je rušení silnější než primární signál. 
Útlumák je prvek, který sníží úroveň signálu v celém pásmu o přesně daný počet dB, který je na něm uveden.   
U mě je problém, že DAB anténa míří na jih, odkud přichází rušící signál, ale primární signál přichází z Brna. Až předělám celý anténní systém a jedna anténa bude mířit na Brno a druhá na Kamzík, tak bude po problému. Alespoň předpokládám.   

4
Kamzík samozřejmě 18dB útlumu nepřežil. Obě Vídně a Hády jedou bez problémů. Proto jsem na DAB natáhl minimálně 2 kabely a budu přepínat. Uvolní se mi nahoře elektrický přepínač po FM a mohu ještě použít mechanický dole  o tuneru.   

S chatou si nedělej starosti. Je tam jen takový malinkatý výložníček v laťkové stěně, která nic neunese. Tam to vidím na malý síto nebo na moji neoblíbenou LP. Případně kombinaci několika dipólů nebo co život přinese. V době analogu jsem bral Javořici, protože 6km vzdálený Kojál vytvořil difuzní pole, kde nedržela synchronizace. Javořice byla podstatně slabší, ale čistá. V době digitálu už si přijímač přebere i ten rozbitý signál. Tam je úplně jedno, co je tam za anténu a kam míří. Akorát mu dýl trvá přepínání mezi multiplexy, než z toho chaosu vybere ten správný signál. Mimo základní multiplexy jedou i Veselice a Rakušáci. Na FM je to lovecký ráj i na dipol. Kamzík, Kahlenberg, Jauerling, Brno, Krásné, Jihlava, Strážník, Praděd, Boskovice, Zlín, Vyškov, Olomouc, Strážovice.     

5
Tak to nakonec vyřešily útlumáky. Bylo potřeba najít hranici mezi pozitivním a negativním signálem. Nejlepší je kombinace útlumáků 6+12dB. Nyní je stabilní kvalita 80%, na starým kabelu to divoce kolísalo mezi 7-17%.
Děkuji za podporu a motivující příspěvky.     

6
Další spekulace: 8A Graz Schokl 10kW jsem na prut opakovaně stabilně chytil za líšeňským lomem a u školy na Novolíšeňské (než začla Barvička); nyní přibyl Rechnitz/Hirschenstein 5,6 kW, sice 200 km, ale profil celkem ok; jestli si je novým kabelem nevytunil :)
To je taky jedna z možností, že novým kabelem stoupl nejen žádoucí signál, ale i rušení. Odpojením stínění klesne signál, ale i rušení. Bez stínění mám 8A v kvalitě, jakou jsem doposud neměl.

V kuchnutým tuneru je střední vodič připojen na plošňák takovým plíškem ve tvaru písmene Z, jak se zasouvá a vytahuje konektor, tak se pokaždé písmeno Z deformuje o 1-2mm. Možná je to ještě OK, možná je v plošňáku už studeňák. Chtělo by to přeletovat, ale to teď nedám.   

7
S tím tunerem jsi mě nasměroval. Střední kontakt IEC se nějak podezřele posouvá při zasouvání a vysouvání. Jdu ho kuchnout.

8
omar3 : " Anténa a zesilovač zůstaly původní" - tvůj zádrhel od začátku.
Já samozřejmě vím, že aktuální konfigurace není optimální. Taky mám v plánu při přechodu na DVB-T/2 vyřešit i DAB, ale hlava mi nebere, když se starým děravým kabelem to fungovalo a s novým ne.   
Už to jede i s novým kabelem, ale nějak divně. Když jsem rozpojoval spojku, tak mi na zlomek vteřiny naskočil signál 8A. Opakovaným zasouváním jsem zjistil, že všechno funguje, pokud je zasunut pouze střední vodič a stínění nemá kontakt. To bude nějaký problém s uzeměním? 

9
omar3 : " Anténa a zesilovač zůstaly původní" - tvůj zádrhel od začátku.
Já samozřejmě vím, že aktuální konfigurace není optimální. Taky mám v plánu při přechodu na DVB-T/2 vyřešit i DAB, ale hlava mi nebere, když se starým děravým kabelem to fungovalo a s novým ne.   

10
Do jsou dvě věci v jedné větě.
U DAB bude problém jinde než ve vstupním signálu. Anténa a zesilovač zůstaly původní, dal jsem jen lepší přívodní kabel a nic. Ještě jsem mohl zmastit kabel nebo konektory. Zkusím je předělat a použít jiný kabel.
Překvapenej ze slabého výsledku 2039 jsem byl, ale taky jsem na celé měření použil stejný symetrák. Nebo je možné že s jednou anténou jede dobře a s jinou ne?     

11
Ze zvědavosti jsem si na jednu H125 nasadil šroubovací F a připojil na DAB anténu a tuner. Na spektráku je to krásně vyčištěné od rušení oproti starým kabelům, bohužel z Brna 8A nejede i když na starém zarušeném kabelu jel. Úroveň je kolem 45dB a kolem dokola nic, co by rušilo. Na první pohled nevidím důvod, proč by neměl jet. To se bude těžko řešit bez měřáku na DAB.

12
FTP dávám, jen když to jde do venkovního prostoru. No, mohl bych jeden přihodit. 

13
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Slovenské DVB-T
« kdy: 02. 06. 2020, 20:11:07 »
No, měl jsem symetrák na plošňáku. Ničeho výrazného jsem si u signálů DVB-T/2 nevšiml. Taky jsem měřil parametry pouze u obyčejného téčka. U T/2 jsem měřil pouze úrovně.

14
Digitální rozhlas / Re:Rakusko/T-DAB
« kdy: 02. 06. 2020, 20:03:50 »
Po arabštině už se dá v DABu poslouchat i ruština. Nově vysílá Radio RU, zrovna je tam zkazka na dobrou noc. 11C.

15
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Slovenské DVB-T
« kdy: 02. 06. 2020, 16:51:54 »
Začal jsem vybírat vhodnou anténu, kterou použiji doma na Slováky. Posbíral jsem po půdě pár antén a udělal pár zkušebních měření. Výsledky v příloze. Všechno je měřeno  stejným kabelem, stejným symetrákem a na stejném výložníku. Abych nemusel na stožár, tak byl výložník asi 1,5m nad střechou. Některé antény překvapily pozitivně, některé negativně. Vyloženě zklamala 2039, tam budu muset měření opakovat jestli jsem neudělal někde chybu. Na K39 jsem očekával vítězství. Anténa 2028 neprošla repasí, takže jí chyběly dva prvky a byl prohnutý dipól, tady bude chtít měření po opravě také opakovat. 2044 je vyloženě mimo pásmo, tam už u kanálů 21 a 23 svítila oranžově a červeně velmi zhoršená chybovost. Jako favoriti vyšly 2032 a pokud bych oželel K39 tak 12 prvková noname anténa. Je po mým dědovi asi 50 let stará celá svařená z hliníku.     
Škoda, že mám rozebrané X-colorky do posledního šroubku, bylo by to zajímavé srovnání. Třeba někdy příště. 

Stran: [1] 2 3 ... 86

reklama