Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Antonín Roll

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8
91
Tak dnes to také šlo, Itálie, Španělsko a Řecko. Ale včera to bylo super. To jsem fakt nevěděl kde jsem :-)
A teď v podvečer byla slyšet i francouština.

92
šíření přes Es vrstvu není DX...
Taková dálka a ono to není DX  :'( Tak to jste mi zkazil sobotní večer  >:(  ;)
To Filip Heczko:
Kvalita příjmu na HB9CV byla o malinko horší než na 070 GBL Supersonic.
Supersonic mám provázkem přidrátovaný k věšáku na prádlo  :) Není čas na montáž na střechu.

93
Tak se musím pochlubit s mojím prvním DX úlovkem :) Dnes jsem nevěděl kde jsem, zda v ČR nebo někde na jihu :) . Od 87-92Mhz samé hezké DX, ale kdyby do toho aspoň ti muslimové mluvili a ne dvě hodiny v kuse hráli jejich lidovky :) Aspoň, že Řekové byli ukecaní.
ERA-NET fm dx http://youtu.be/v73CwtFqVPE

94
V Anglii jsem zase obdivoval "kabel přez kabel" - přišla jedna fyrma a položila kabel, přišla druhá položila další přez první a tak na střeše rohového domu bylo cca 15-20 kabelů volně položených přez sebe. Žádná lišta, žádný žlab či aspoň stahovací páska. A pak jsem nechápal jejich "hvězdicové" zapojení domů - uprostřed ulice sloup a od něho průvěsem kabely k jednotlivím domům. Nebo třeba nechráněné přívody plynu do domu - rohový ventil 10cm nad chodníkem a "šup" do domu. Asi se v Anglii nehrabe sníh, to by jinak ventily odskakovaly od radlice traktůrku.
Mohu říci, že v ČR jsou čuňata, ale na cizinu nemáme a to jsem rád.

95
Hezké, jaký máte z antény dojem? Vyplatila se časová i finanční investice? (manželkám budeme tvrdit, že ano  ;) ) Udělejte v fmlistu poznámky, co jste chytil nového.

96
To Scepan:
více fotek nemáte? Ale jinak humorné, pořád lepší než pneumatika vylitá betonem, hlavně její demontáž ze střechy  :(

97
To dxpetr:
tak se pochubte úlovky s novou udicí :)

98
Tak jsem si dnes přivezl SEDMIPRVEK 070 GBL Supersonic. Pokud bude čas o víkendu (nebo příští), tak ji zrekonstruluji a zkusím porovnat s HB9CV. Pokud je někdo z okolí, tak zvu na kafe  :)

99
60cm bych dal tak akorát na jeden satelit  :), pokud chci "hodně šilhat" a od toho je toroid tak nejméně 90cm.
Montovával jsem zákazníkům nejčastěji http://www.omko.cz/parabola-85al/ tu jsem také měl původně na střeše, pak přišla na řadu  http://www.omko.cz/parabola-85al-fuba-cervena/ ta už byla o něčem jiném (cena i kvalita), ale když UPS přešlo na jiný SAT, tak jsem zvolil pro "šilhání" http://www.antenysatelity.cz/antena-offset-e85-multifocus-pro-5-lnb/d-70297/. Nebyla to dobrá volba a tak letos budu montovat snad už poslední anténu a to http://www.omko.cz/parabola-90-toroidal-anthrazit-wavefrontier/ Pro ni udělám pevnější stožár, protože původní 5/4" je málo. U této antény doporučuji nejdříva ji předmontovat a vyladit na zemi a pak na střeše jenom doladit. Ušetříte si hodně nervů :)

100
Tak na tohle téma mám úplně odlišný názor, za mých mladých let jsme se spíše, než instalací různých ohyzdných, nepřizeměných monster soustředili spíš na přijímač jako takový. A výsledky nebyly špatné. Na vlastnoručně vyrobený přijímač (Němec) byly z plzeňského stanoviště stabilně přijímané všechny okolní německé a dva rakouské vysílače. Perličkou byl stabilní (v noci vyhovující stereo) příjem stanice Sudtirol eins. A to vše na cca metrový drát s ideální kruhovou charakteristikou. Tvrdím, že dnešní výrobci přijímačů obětovali citlivost a selektivitu na oltář výrobní jednoduchosti a láce. Škoda.
V Plzni přijímat německé a rakouské rádia před revolucí asi nebyl problém, protože u nás převládala "východní norma" 65 - 74 MHz OIRT a na západě CCIR to znamená, že bylo minimální rušení místními stanicemi. "Rušení" přišlo na konci roku 1984 z vysílače Praha Cukrák.
Pokud by jste si dal na střechu "ohyzdnou" neuzeměnou :) anténu, to by jste se potom divil co rádií by jste naladil.
Pane Melichar, já z DX příjmem teprve začínám (sice se už od mládí zajímám o el.techniku a vysílání) ale podívejte se na seznam stanic které chytnu já a ostatní a uvidíte, že na jedné frekvenci máme 2-3 rádia. To by asi nešlo "vyselektovat" bez pořádné antény a slušného přijímače.
Dneska s vertikálně nataženým drátem (teleskop) chytnete tak akorát místní stanice a když chytnete "DX" stanici :) 70Km vzdálenou tak je to zázrak.
Dnes je takový "nepořádek" v éteru, že by jste se divil.

101
Chtělo by to fázovací vedení oddálit jen 15mm od prvků, kolem nosného ráhna může být i míň....
Tak jsem předělal fázovací vedení na cca 15mm. A mohu říci žádná sláva :) Před a po přestavbě jsem opsal dB několik kontrolních stanic a je to horší o cca 2dB. (2dB není nic - pro "rejpali" :) )
Ono ladit anténu bez měřících přístrojů je "humorné". Jak jsem psal dříve, ještě, že naše antény nevisílají, protože PSV by bylo asi milión :)
Zde je několik fotografií původní a následně upravené antény.
https://plus.google.com/photos/101655300016740533355/albums/5735389667728887313

Pro ty co by rádi používali FMList, neví jak vytvořit účet a jak zapsat bandscan tak zde je malý rychlý průvodce pro začátek :)
https://docs.google.com/open?id=0ByzuI7dTuTdEeXZsVmdXOHEtbUk
Doufám, že je to dobře. Kdyžtak dejte věďět

102
To: Butes
S DX FM příjem mám malé zkušenosti, ale jednu příjemnou mám. A to takovou, že anténu HB9CV jsem měl v přízemí domu opřenou o zeď a přepínal vstupy u SONY ST 920QS a najednou koukám, že chytám "přez kopec" Chomutov a Ústí n. Labem. Zde se mi potvrdila informace o lámání signálu za vrcholem kopce.
Takže nezoufejte, že máte kopec za domem i zde je možný příjem.

103
To Filip:
Pěkné potlačení. Já zatím mám manuální rotátor - stáhnu schody, vylezu na půdičku, otevřu vikýř, vlezu na něj no a teď teprve točím :) Takže když mám čas a žena je tolerantní tak mohu 2-3X za den otočit :) Nebojte, je v plánu rotátor. Už sliším ženu: ty dnes nejdeš na střechu? :)

104
Kolem HB9CV je spousty informací které se přepisují a kopírují. Jeden udělá chybu a další ji opíše. V originále je připojen kabel na kratším prvku na dalších návodech je připojen kabel na zadní delší prvek. V originále je fázové vedení do 1/2 a zde středem na druhou stranu, jinde je fázové vedení taženo nad horní části prvků a nad středem (v ose) nosného ráhna.
Podle čeho je správné stavět?
http://www.ok2kkw.com/hb9cv/hb9cv_1969.htm - Překlad instrukční příručky Rudolfa Baumgartnera HB9CV
http://www.changpuak.ch/electronics/HB9CV.php - toto se mi líbí, ale je to správně?

105
To: Filip
Tak jsem v rychlosti projel pásmo a ulovil toto. Anténa je přímo na jih, nehýbáno s ní.
http://www.fmlist.org/fi_bs_public_i.php?omid=2536&usage=D&la=de
V poznámkách jsem psal kvalitu příjmu, pokud není psáno nic tak to bylo bez sterea. RDS občas a to díky 110KHz filtrům.
V souboru valy.kmz je profil terénu mého QTH a teoretický výhled. Od SZ po SV mám za domem kopec od 100-300m převýšení. A přesto přijímám ze zadního boku antény Auerbach-Schöneck (Vogtland) DE 75Km, Chemnitz DE 100Km, Chomutov 80Km nebo z boku Kreuzberg (Rhön) DE 190Km.
To jenom pro představu o tom co HB9CV umí příjmout. HB9CV je dobrá anténa, ale na DX by to chtělo něco užšího.

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8