Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr PetrK

Stran: 1 ... 57 58 [59]
871
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: DVB-T v Polsku.
« kdy: 10. 06. 2011, 21:53:45 »
Z několika různých zdrojů můžu konstatovat, že materiál je dosti aktuální. Ale i tak se jednotlivé informace "utřepávají" podle dění v Polsku. Jak jste si jistě všimnul, např. výkon k55 MUX 1 z Katowic je zatím s otazníkem.  Možná ho ale někdo tamější již znát bude. Nedomnívám se však, že by selektivní digitální tunery současných televizorů nezpracovaly bez potíží signály K55 a K54, i kdyby byly vysílány velkým výkonem. Snad jedině nějaký postarší, laciný set-top-box by mohl mít potíže.  Koneckonců i kanálové vložky do STA jsou konstruovány velmi selektivně. Ale jak píšu, záleží, jaký výkon bude vysílač v Katowicích mít. Hošťálkovice mají 100 kW... PK.

872
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: DVB-T v Polsku.
« kdy: 10. 06. 2011, 20:51:54 »
Pro David Farnik

Zkuste nahlédnout, třeba Vám tento materiál leccos ozřejmí. Zdraví PK.

http://www.digitalnitelevize.cz/prilohy/polsko_jihozapad_11_5_17.pdf

873
Televizory / Re: LED/PLASMA/LCD/OLED ?
« kdy: 09. 06. 2011, 09:29:06 »
Reakce ceco-ceco 7:06:28 na Pavel-original 00:24:28

Vase nazory jsou naprosto tragicke. Kdybyste vedel neco o kalibraci nepsal byste o nalade a kdybyste vedel neco o ocich a vnimani barev nenapsal byste zbytek. Zajdete si za ocarem, on vam to vysvetli lepe. Vse co pisete jsou vymysly zalozena na nejakem vasem presvedceni, ktere se snazite sirit dal. Vetsina lidi ale je inteligentnich a pozna, ze co pisete jsou kraviny. Proto se asi na jednom foru sam hadate se vsema.

Naprostý souhlas, a proto již s váženým "Pavlem-originálem" nehodlám o ničem diskutovat. Ztráta času. Člověk, který se dogmaticky odvolává pouze na "dokonalé, jedině správné měřící přístroje", stojí poněkud mimo skutečnou realitu života uvězněn za stěnami tmy technických balastů. Leč každému, co jeho jest... Poznání velmi často přichází pouze po krůčcích, a někdo jej nespatří nikdy, ani kdyby mu bušilo přímo do hlavy.  Tak ať se "Pavel-originál" dál hádá, s kým chce. Aspoň se můžeme nad těmi jeho moudry a "zkušenostmi" shovívavě usmívat... ;) 

874
Televizory / Re: LED/PLASMA/LCD/OLED ?
« kdy: 08. 06. 2011, 17:53:43 »
Pavel original 17:42:32

No to je mi ale objev, že S-VHS je analogové propojení. Konečně mi to někdo odborně vysvětlil ;)

A jinak - Vy máte tendenci akorát každého peskovat, jako přemoudřelý brouk Pytlík, aniž byste uznal, že nikdo není dokonalý ani všeznalý. Nemám pocit, že se vytahuju, pouze konstatuju. Inu pro fialovou lištu člověk udělá kdoví co. HOWG.

875
Televizory / Re: LED/PLASMA/LCD/OLED ?
« kdy: 08. 06. 2011, 17:46:00 »
Honza DVB 16:09:17
Petře, jakou mají ta CRT a ta plazma úhlopříčku? A předpokládám že settopbox máte na DVB-T...


Zkoušíte mě z faktu, že čím větší uhlopříčka, tím více znatelná jakákoliv zkreslení  analogu nebo digitálu?  Této skutečnosti jsem si velmi dobře vědom. A taky netvrdím, že technologie LCD nebo plazma je špatná, natož k ničemu. Myslím, že jsem se s přechodem z CRT na plazmu docela v poklidu srovnal, ba dokonce i trochu namlsal. No a ty úhlopříčky - Philips necelých 70 cm, Panasonic 106 cm. Samozřejmě set-top-box pro Philips zpracovává signál DVB-T.

876
Televizory / Re: LED/PLASMA/LCD/OLED ?
« kdy: 08. 06. 2011, 17:14:27 »
Pavel-original dnes 14:02:51

PetrK: Zřejmě mi budete tvrdit že se hádám, ale to je naprostý nesmysl. CRT jsou dnes už horší naprosto ve všech ohledech, jediný důvod proč se vám můžou zdát (hlavně pokud ještě můžete naladit analog) lepší je ten, že mají tak ubohé rozlišení, že v tom žádné vady signálu nejsou vidět. Ale ve vašem případě bude problém spíš v tom, že jste notorický "ladič" a všechny přístroje u vás doma jste rozladil. Pohrávat si s bílou? Jak? Dnešní TV jsou už kalibrované od výrobce, bez měřícího přístroje to jedině rozladíte. Maximálně si můžete v nastavení vybrat to, co odpovídá obrazu zobrazenému podle normy. Nějaké podrobné nastavování barev, na to byste vůbec neměl sahat, nemáte možnost to nastavit líp než výrobce.


Ale vůbec vám nebudu tvrdit, že se hádáte.  Jen čtěte pozorně - psal jsem, že CRT televizor má čistější obraz ze set-top-boxu přes vstup S-VHS. To znamená, že je "napájen" zpracovaným digitálním signálem, nikoliv analogem. Analogový signál sebou samozřejmě nese spoustu nedostatků, který CRT televizory "smažou". Jenže - zobrazení špičkových obrazovek např. Sony Trinitron je srovnatelné s HD! Jen si popovídejte s profíky ze studií, po kterém monitoru sáhnou nejraději. Po LCD to rozhodně není, ani po plazmě.
Jinak žasnu, že nám doma fungují všechny přístroje, že jsem je jaksi nerozladil. Asi jsem to ještě nestihnul. A výrobní nastavení zdaleka není vždy 100%. Často jsou odfláknutá. Já už za léta praxe přišel očima či ušima na takové "vady", o kterých výrobci neměli ani tušení. A někteří byli tak féroví, že to dokonce uznali...  A pokud se týká bílé - někdo už tu psal, že bílá na plazmě není bílá. No asi není, když aditivní míchání barevných složek je na některém novém televizoru ujeté. Kvituji Panasonic, že v nastavení obrazu ponechává možnost individuálního zásahu. Rozladit nic nemůžete, protože vše je naprosto přehledně uspořádáno v jednotlivých krocích. Nastavovat staré CRT byl proti tomu opravdu kumšt. Tohle je hračka, navíc s možností kdykoliv se vrátit zpět na tovární nastavení zmáčknutím jediného tlačítka DO. Kromě toho vás můžu ujistit, že bych se do barev nepouštěl, kdybych neměl letité zkušenosti s barevnou fotografií. Ale když lišta na titulky v programu ČT 24 není bílá, jako že bílá být má, pak něco není v pořádku. Teď už bílá je, buďte bez obav. Znáte-li negativní barvy ke třem základním a taky barvy, které vznikají jejich vzájemným mícháním včetně sytosti, pak je doladění velmi jednoduché, protože víte, kam máte sáhnou, a na kterou stranu „jezdce“ posunout a proč. Takže konstatuji – mám možnost nastavit správné barevné vyvážení lépe než výrobce, nota bene na generovaném, zkušebním barevném obrazci, třebaže můžu s vámi souhlasit, že do jisté míry subjektivně.   8)

877
Televizory / Re: LED/PLASMA/LCD/OLED ?
« kdy: 08. 06. 2011, 12:10:47 »
No já žasnu, jak se tady dokážete již několik dnů dohadovat. >:( Pro běžného diváka, a těch je většina, jsou všechny ty technicko-slovní přestřelky zcela nedůležité. Je mu jedno, co a jak v televizi funguje. Zajímá ho kvalitní obraz i zvuk. A tak vás mnohé možná poněkud pozlobím - ani plazma ani LCD, ani já nevím, co ještě, zatím stále nedosahují obrazové kvality klasické obrazovky. Máme z konce r.1994 tehdy špičkový tv Philips. A máme taky plazmu Panasonic z letošního roku. Kterýpak poskytuje subjektivně čistčí obraz, co myslíte? "Bohužel" Philips, je-li napojen na set-top-box přes vstup S-VHS.  :) Ale abych nehatil nové technologie - s plasmou jsem si již dost pohrál, dokonce nastavoval i vyvážení bílé, aby byla skutečně bílá, a nemůžu říci, že má špatný SD obraz. Rozhodně ne. Co ovšem nesnáší - to jsou analogové signály. Obecně prostě platí, že všechny ty novinky, které se na nás denodenně řítí, vyžadují odpovídající doplňky - digitální signál, domácí kino (jinak zvuk z tv zní jako někde z kontejneru), HD atd.  A snad ještě něco - v domě má několik sousedů nové LCD televizory. Velmi dlouhou dobu jsem se bránil koupě něčeho podobného, neboť obraz mi ze všech těch "elcédéček" připadal jako 3. kopie záznamu VHS... A víte, proč jsme nakonec koupili plazmu? Máme totiž známého prodejce a současně opraváře tv, který nám jednak otevřeně sdělil svůj názor, a pak nám postavil vedle sebe tři televizory z modelových řad r. 2010: LCD, LED a plazmu. Mohli jsme tak v klidu porovnávat. Přepínat z analogu na digitál apod. Zkrátka jsme si v prodejně docela dlouhou dobu pohráli a rozhodli se pro plazmu i s vědomím toho, že pokud chceme koukat na opravdu krásný obraz, pak nutně musíme do budoucna přejít na příjem programů v HD vysílání. Jedině tento systém totiž "poráží" dnes již klasické CRT... A je nám úplně fuk, hlavně tedy mé ženě, jak to uvnitř funguje  ;) P.

878
CS Link / Re: CS link
« kdy: 08. 06. 2011, 11:37:17 »
Spekulace to jsou, souhlas, ale když "z technických důvodů" něco nefunguje více než týden, aniž by na to v tomto konkrétním případě CS-link na svých webových stránkách neupozornil (myslím, že je to pro zákazníky docela důležitá informace), pak jistě uznáte, že důvody k pochybnostem jsou na místě. To máte jako třeba se zprovozněním vysílače Žilina-Krížava 27.5. Odloženo údajně z technických důvodů. Nevěřil jsem a svými "spekulacemi" jsem mířil k tom, že prostě provozovatel sítě nemá ke spuštění vysílače právoplatné povolení TÚ. A neměl..., až 1.6. Tak to zkrátka chodí, když se kdokoliv snaží skutečný důvod skrýt třeba právě za "technickými důvody", aniž by objektivně a VČAS informoval. P. 

879
CS Link / Re: CS link
« kdy: 08. 06. 2011, 09:12:02 »
Ať je to tak či onak, řešeli jsme tento problém minulý týden - pozitivně. Samozřejmě, když nešlo prodloužit předplatné přes net, ozvali jsme se na zákaznickou linku, protože v hlavní nabídce placených programů nadále zůstává možnost vybrat si jednotlivý program. Pán ze zákaznické linky se nám omluvil s tím, že se jedná o technický problém, a bez dalšího akceptoval náš požadavek. Žádný náznak, "co by, kdyby", to nejde... Přesto se ani nebráním, zatím teorii, že zkoušejí, zjišťují, jak budou zákazníci reagovat, až nakonec volbu jednotlivých programů zruší. Možná pak ale mnohé zákazníky ztratí. P.

880
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Slovenské DVB-T
« kdy: 07. 06. 2011, 12:41:49 »
Nechci vám kazit radost, ale s Velkou Javorinou K56+K57 bych v Ostravě-Hrabůvce nepočítal. Vyzařovací diagramy ve směru na Ostravu, respektive obecně do ČR, budou dle mezinárodní koordinace velmi omezeny. Kdeže ERP 50 kW...  0,6 kW K57 a 1,3 kW K56.  A to je ještě otázkou, co s těmito hodnotami nakonec udělá TÚ SR. Útlum totiž může ještě zintenzívnit, i když, pravda, ve většině případů jej ponechává na takřka shodné úrovni. Ale třeba k69 z Javoriny je "uškrcený" v určitých směrech do ČR o dost více, až 37-38 dB, přitom dle koordinace by se mělo jednat max. o 27 db.
Více šancí bych osobně dával Krížavě na K52. Směrem do ČR jsou útlumy minimální. Ale máte pravdu, že analogová Nova na K52 z Lysé hory dělá tomuto vysílači medvědí službu. My  Krížavu v Hranicích, navíc pod kopcem,  zachytíme, ale na speciální, úzce směrovou 40ti prvkovou anténu individuálně zhotovenou, se zesilovačem Teroz, zisk 30db/1 db šum. Vliv analogového K52 je ovšem zřetelný. Digitální signál "rozkmitává". Nicméně zejména ve večerních a nočních hodinách, a nebo když prší,kdy je v éteru méně rušivých vlivů, signál z Krížavy bývá čistější, analog Novy "přebije", a programy MUX 2 SR jsou většinou bez problémů sledovatelné.   
A ještě něco - 22.6., tuším, že mezi 8.-15. hodinou, má být vysílač Lysá hora vypnutý, včetně K52. Zkuste příjem Krížavy v tento den, kdy jej nebude "mlátit" analog. Taky se chystám na posouzení kvality příjmu bez K52 z Lysé hory.  P.

881
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Slovenské DVB-T
« kdy: 06. 06. 2011, 18:52:51 »
No jo, ale na Slovensku probíhá digitalizace poněkud chytřeji než u nás, kdy zcela zbytečně zůstávají x-měsíců v provozu analogové vysílače na území, které je dávno prokazatelně pokryté kvalitním digitálním signálem. Prostě docela Kocourkov, v čele s Novou a Primou. Mám pocit, že nebýt ČT, která začala na digitalizaci "tlačit", nejsme dnes ani na úrovni Polska. Slovenské komerční stanice (naštěstí) už do vypínání analogu remcat nemůžou, takže společnost Towercom letos ve spouštění nových DVB-T vysílačů nabrala přímo "vražedné" tempo. Což samozřejmě znamená i definitivní vypínání analogových sítí. Mrkněte např. do tohoto dokumentu:
http://dvbt.towercom.sk/we/article/data/docs/prezentacia_DVB-T_v_roku_2011.pdf

882
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Slovenské DVB-T
« kdy: 05. 06. 2011, 10:02:58 »
Citace od Franta Kostka 03. 06. 2011, 12:36:26

Oslovil jsem s dotazem pana Kříže, který tu nesmí diskutovat, a na můj dotaz mi poslal tento soubor, je to podle koordinace, ale dle jeho slov TU SR v naprosté většině pak definitivní parametry stanovuje prakticky stejně.
http://www.edisk.cz/stahni/64729/VelkaJavorina.pdf_63.99KB.html


Uvedený odkaz na technické parametry vysílání MUX 1+2 a MUX VP z Velké Javoriny považuji za velmi cenný materiál. Zvláště tedy pro "lovitele" vzdálených signálů někde pod kopcem... Pokud TÚ SR skutečně stanoví parametry K56 a K57 dle mezinárodní koordinace, pak je pokrytí velké části jižní a střední Moravy vůči současného přechodnému K69 (MUX 1) velmi nadějné.  V té souvislosti mi však poněkud vrtá hlavou mapa konečného pokrytí na stránkách Towercomu:
http://dvbt.towercom.sk/domacnosti.php?article=27 
Jestliže mapu zvětšíte (přiblížíte), pak se na ní objeví i přesahy do ČR. A ty jsou v případě MUX VP výrazně "očesány" zejména severním a severovýchodním směrem, než je tomu v případě MUX 1. Samozřejmě, že tato mapa určitě není tak přesná, jako například mapy od. p. Jiřího Procházky, jenže...   Červík zvědavosti i pochybností zkrátka hlodá -:)  P.

883
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re: Slovenské DVB-T
« kdy: 03. 06. 2011, 09:14:28 »
No bodejď by šla. 30.5. 2011 bylo analogové vysílání na k39 (STV 2)  a k56 (STV 1) definitivně ukončeno. Digitální (K56 a K57) má být zahájeno 28.6.2011. Otázkou ovšem zůstává, jaký vyzařovací diagram ve směru do ČR budou anténní systémy mít. Tedy jak intenzivní budou potlačení. TÚ SR zatím zcela konkrétní údaje k těmto dvěma vysílačům nezveřejnil. Alespoň o tom nevím... P.

884
Zda bude spuštěn MUX 3 z Tlusté hory v 7/2011, záleží na stanovisku, respektive schválení, ČTÚ. Ze strany provozovatele sítě, dnes de facto Českých radiokomunikací, v tom problém není. Pokud se týká vysílače Valašské Meziříčí (Radhošť), není (zatím?) vůbec uvažováno, že by z něj měl být šířen signál MUX 3. Původně se nepočítalo ani s MUX 1, nakonec je z Radhoště tzv. opakovač (neboli "dokrývač") K54. Za podstatnější "vadu na kráse", než v případě Radhoště, považuji absenci MUX 3 na Lysé hoře. Jen Praděd a Hošťálkovice spolehlivě území Moravskoslezského a Olomouckého kraje nevykryjí. Ale je docela možné, že se v budoucnu MUX 3 přece jen z vysílače Lysá hora dočkáme. Třeba zástupci tv. Prima už se dali slyšet, že síť MUX 3 se bude muset určitě rozšířit.   Čili uvidíme. P.

Stran: 1 ... 57 58 [59]