Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Dušan Vokoun

Stran: [1] 2
1
Zdravím,

Mám doma na satelitu naladěno spoustu HD-stanic, nicméně set-top-box (AMIKO) mi automaticky nedetekuje(nezobrazuje) vysílaný HD formát stanice, zda je 720p nebo 1080i a já chci obvykle nastavit na výstupu set-top-boxu nativní rozlišení stanice v kterém se vysílá.

Dotaz:
Je někde dostupný nějaký "HD-seznam" stanic s informací o používaném rozlišení - 720p nebo 1080i ? Nebo kde tuto informaci získat ?

Děkuji.

Dušan

2
Podle metodiky EBU značí formát 1080i25 plných 25 snímků zobrazených na televizoru, čili je nutno aplikovat funkci deinterlace, která ze dvou sousedních vzájemně časově posunutých (1/50 sec) snímků dělá jeden snímek výsledný. 1080i50 by znamenalo 50 plných snímků ze 100 půlsnímků = tento ale formát dle mého neexistuje (?!). Tento formát je FULL HD narozdíl od třeba 720p50, kterým vysílají kanály DER ERSTE HD, ZDF HD a ARTE HD (například) = 50 plných snímků, ale definováno je i např. 720p60 = oboje je HD READY.

Jinak dle EBU funkce deinterlace není transparentní proces (!), v praxi tzn., že výrobce televizoru může aplikovat v přístroji de facto libovolný filtr na odstranění snímkového prokladu - v extrémním případě může například každý sudý nebo lichý půlsnímek prostě vyhodit a pracovat jen s jedním půlsnímkem a ten dopočítávat "do plných" (což je krapet v rozporu s mým prvním odstavcem). :)

3
Zdravím,

Tak jsem se znovu snažil, aby ČT nějak ten nativní formát nám divákům značila  a bohužel - kde není vůle, není cesta.... :(

Dotaz (Já):
Dobrý den, bylo by možné značit sportovní akce (atletika, fotbal, hokej...) vysílané na kanálu ČT Sport v nativním rozlišení příslušným popiskem, aby divák poznal, že se nejedná pouze o upscale ? Děkuji.


Oni ("Ti Druzí"):

Vážený pane Vokoune,

děkujeme za Váš zájem o vysílání České televize, kterého si velmi vážíme.

Poslední informace, kterou k tomuto tématu máme je, že toto označování nativního HD se pro program ČT sport v nejbližší době nechystá. Předáváme však Váš e-mail jako námět kolegům.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Petra Dvořáková

ČESKÁ TELEVIZE
Divácké centrum
Kavčí hory
140 70 Praha 4
Tel.: 261 136 113
Fax.: 261 014 101
e-mail:info@ceskatelevize.cz
http://www.ceskatelevize.cz

4
Transpondér u nás není z nejsilnějších. Případně zkontrolujte nastavení paraboly - vichřice minulý týden prověřila kvalitu montáží.
Líbí se mi váš optimizmus - Mascom na přání změní FW...

To není naivní optimismus, ale předchozí velice pozitivní zkušenost, kdy všechny Mascomy 2000 HDCI MKII chybně zobrazovaly (indikovaly) rozlišení u HD stanic - tím je míněno, že 720p se indikovalo jako 1080i a 576i jako 576p. Po upozornění mailem byla vydána v krátké době aktualizace firmwaru a problém byl okamžitě odstraněn. :)

Jinak jejich reakce na můj mail (pro úplnost):

Dobrý den,

 Vlastním sat.přijímač MASCOM MC2000 HDCI MKII a po změně kódování programů Das Erste HD a ARTE HD se mi i při správném nastavení přijímače u těchto programů "seká" obraz. Dle sdělení mluvčí obou těchto stanic se tyto problémy po změně kódování u některých přijímačů vykytují a je potřeba je řešit u výrobců jednotlivých sat. přijímačů úpravou (upgradem) firmwaru.

 Mohl bych tímto poprosit o kontrolu stávajícího firmwaru a případně vydání aktualizace ?

 Děkuji.


Odpověď:

Dobrý den,
byli jsme v jeden okamžik na tuto skutečnost upozorněni několika uživateli. Zahájili jsme diagnostiku problému a budeme se odstranění intenzivně zabívat.
 
s pozdravem
 
MASCOM spol. sro
Libor Šlechta
tel: 257912646, fax: 257912650, mob: 602682797
Školská 188
252 26 Kosoř, Praha západ
WWW.MASCOM.CZ


Zdravím.

5
Zdravím,

Jen dotaz:
Jak Vám fungují tyto dvě stanice po změně kódování ?

PS:
S ohledem na tohle
http://www.seznam.cz/16747/ard-vysilame-podle-standardu-reaguje-na-problemy-s-prijmem-hd/

Já mám Mascom 2000 HDCI MKII a po změně kódování se mi na těchto stanicích nově seká obraz a celkově mi u obou stanic přijde, že tam je silný šum v obraze...>:(

Před změnou kódování byl u mě obraz na těchto stanicích "jak břit" - asi nejlepší ze všech HD stanic (neplacených) co mám naladěny.

Neváhal jsem a poslal jsem mail se žádostí o kontrolu případně změnu (upgrade) firmware sem (http://www.mascom.cz/sat/_Sat.htm) - a doufám v nápravu... :)

Pěkný den.

6
Hm,...., ty tabulkové ceny stejně asi nikdo ale v reálu neplatí nebo ano ? Já jsem zrovínka minulý týden kdy mi končilo 12-měsíců Home Fiber 10 Mbit se s nimi domluvil na 25 Mbitu za cenu 389,- Kč + 80,- Kč (antivir Smart Guard), což v mém případě představuje absolutně bezkonkurenční nabídku ze všech providerů co mi kdo nabízel....takže UPC moc chválím... ;)

A pokud mi to od května zvednou navíc na 32 Mbit, tak maximální spokojenost... ;)

Zdravím.

7
Díky ze reakci.... ;)

Ještě se zeptám na následující věc:

Slušné stanice si proto i v HD ve studiu přenášejí informaci o původním poměru stran vysílaného obrazu. V HD vysílání to nemá význam, ale při konverzi do SD se pak 16:9 jen anamorfně zmenší a vysílá jako 720*576 s příznakem 16:9.

HD-vysílání je definováno pouze ve formátu 16:9 a hlavně pro čtvercový pixel (poměr stran 1:1). Nebylo by tedy lepší to místo 720x576 SD (s příznakem 16:9) konvertovat místo do obdélníkového pixelu zase na čtvercový - tedy rozlišení 768x576 SD ?

Vím, že čtvercovou matici využívají současná LCD-čka, obdélníkovou zase plasmy, takže dneska u obojího musí dělat elektronika korekci obrazu, aby kruh nebyl zobrazen jako ovál apod., kdežto takhle by to alespoň u LCD-ček odpadlo nebo ne ?... ::)

Druhá věc:

Pokud mám v 16:9 HD (ČT 1 HD, NOVA HD, PRIMA FAMILY HD apod.) vysílán obraz v pillar boxu s příznakem 4:3, tak kolik bodů ve skutečnosti ta viditelná část obrazu vlastně má z toho rozměru 1920 x 1080 ? A nebylo by zase lepší jako v předchozím případě to konvertovat na čtverec tj. 768x576 SD s příznakem 4:3 ? Jak by se to případně zobrazilo na staré analogové televizi ? Byl by s tím problém ?

Dík a zdravím.

8
Zdravím,

Děkuji mnohokráte za fotky a jen pro moje vlastní upřesnění:

Pokud tomu dobře rozumím a záměrně pominu, že filmový materiál je o něco širší než formát 4:3 a při konverzi do SD se navíc dělá ten Vámi popsaný ořez horního a  spodního řádku, tak mi z toho vychází, že v HD i SD z hlediska polohy obrazu na obrazovce a jeho rozměrů se (vyjma detailů ve vysokém rozlišení pochopitelně) jedná o identické snímky. Je to tak ? ;)

9
Dobrý den,

Ano, takto přesně jak to popisujete se chová i ten můj SAMSUNG, ale pouze u nativního HD signálu, což jsem zkoušel teď na Nově HD při přímém přenosu závodu formule 1 nebo přepočítávaného upscalu, nikoliv však u 4:3 pillar boxu. ;)

10
Pokud vám nesedí rozměry obrazu při přepnutí mezi ČT1HD a ČT1SD, nezapomínejte na to, že v HD lze TV nastavit na pixel mapping 1:1, kdyžto v SD zobrazuje prakticky každá TV jako overscan (asi 3%). Obraz ČT1SD se tak zobrazí zvětšený.

Schválně jsem si dneska ráno dělal takový praktický test na svém SAMSUNGU (UE40C6000):
Na ČT 1 SD dávali nějaký dětský pořad ve formátu 4:3, takže jsem při nastavení režimu zobrazení "4:3" na ČT 1 SD viděl klasický PILLAR BOX - tam, kde začínali černé pruhy jsem si nalepil pomocnou papírovou "vlaštovku", abych viděl černou svislici.

Pak jsem se přepnul na ČT 1 HD a tam při nastavení "přizpůsobit obrazovce", což by měl být ten Váš pixel mapping 1:1 byl obraz stejně široký jako na ČT 1 SD, což opticky dokládala nalepená vlaštovka. Když jsem se ale přepnul na zobrazovací režim "16:9", tak byl obraz šířkově krapet zmenšený tj. mezi černými pillar-boxovými pruhy a mojí nalepenou vlaštovkou byla cca. 1 cm díra.

Zdravím.

11
To by pak muselo být, ale jaksi na ČT 1 i ČT 1 HD stejně široké, což není. ;).

PS: Přečtěte si tohle: http://www.ceskatelevize.cz/digict/ct-hd-vysoke-rozliseni-obrazu/zlaty-fond-v-hd/

Zdravím.

12
A jak to vypadalo ? Máte k dispozici nějaký screen obrazovky ? Já jsem nedávno právě tady zjišťoval, jak to s tím pillar boxem je - řeč byla o formátu 4:3, kde ČT dělá na kanálu ČT 1 HD ořez na 14:9 (info Ing. Popp), kdežto NOVA a PRIMA nikoliv, což lze koneckonců přímo ověřit i na přijímači, pokud jsou vysílány souběžně dva pořady ve formátu 4:3 na ČT 1 HD a NOVA HD - šířka obrazu je rozdílná.

Zdravím.

13
Skylink / Re:Skylink kmitocet 11797
« kdy: 14. 03. 2012, 18:50:17 »
Dobrý den,

Mně to dělá na této frekvenci bohužel taky, Nova HD se seká - obraz i zvuk - přesně tak, jak popisujete Vy a to mám přijímač Mascom 2000 HDCI a kartu Irdeto ICE. Nedělá to ale vždy - někdy ano a někdy ne, tak předpokládám, že je to firmwarem, který mám aktualizovaný na nejnovější dostupnou verzi. Jinak nevím.. :(

Zdravím.

14
Televize ve vysokém rozlišení (HDTV) / 14:9 Nova HD
« kdy: 27. 02. 2012, 22:02:56 »
Jak vysílá NOVA HD filmy, které jsou původně ve formátu 4:3 ? Jde o klasický pillar box v 16:9 nebo je to je to nahoře a dole řízlé na formát 14: 9 ?

Dík.

15
A jaká je kvalita toho přepisu co si dělá ČT na HD a co to stojí v porovnání třeba s již udělanou Markétou Lazarovou, což je dílo z toho projektu digitalizace 200 českých filmů ? Tam to dělalo UPP a dělal se digitální master v rozlišení 4K a z toho pak distribuční mastery pro kino DCP + klíče a dál distribuční master pro Blue-ray atd. A NFA uvedla, že tato "sranda" stála cirka 1,5 mega a naštěstí to celé zatáhl sponzor.

ČT toho zdigitalizovala už asi celke dost - škoda, že nemají na webu dostupný seznam toho, co už udělali - nicméně při tom množství pochybuji, že by do toho dali 1,5 mega na jeden fim jak NFA ..?!....

Fakt by mě to zajímalo...ten jejich telecine...

Zdravím...

Stran: [1] 2