Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - V. Šetka

Stran: [1]
1
A výsledkem té interpolace/extrapolace bude jaký obraz?
Příklad - mám HD signál vysílající (ve výřezu obrazu) čtverec 20x20 bodů, který je vyplněn 10 vodorovnými černými a bílými proužky (na střídačku) o tloušťce 2 body.
Na TV 1365x768 se toto zobrazí jako čtverec 14x14 bodů, 4 proužky budou mít 2 body a 6 proužků bude mít 1 bod? Úzký úzký tlustý úzký tlustý úzký tlustý úzký tlustý úzký úzký (takže tlustá bude vždycky jenom jedna barva)?

Na změnu velikosti obrazu existují různé standardní algoritmy, které se liší výpočetní náročností a kvalitou (která se ovšem pro různé typy obrazu může projevovat různě). Funkce je stejná pro zmenšování/zvětšování v libovolném poměru, jen samozřejmě při zvětšení si vymýšlíme informaci, kterou nemáme.

To co jste popsal, by byl velmi primitivní algoritmus, a takhle to nikde nefunguje. Využívá se toho, že střídají-li se např. čistě bílé a čistě černé proužky, ve výsledku zmenšení bude i šedá barva - vypočtená tak, aby to bylo vizuálně stejné. Můžete si představit váš příklad a zmenšení na čtvrtinu - výsledkem by byla jednolitá 50% šedá. Zkuste si to v nějakém grafickém programu na PC. V případě tech proužků to samozřejmě bude vypadat dost špatně, ale u reálného obrazu z kamery není zkreslení zmenšením nějak zvlášť vidět. Nakonec i ta kamera musí udělat něco podobného - představte si, že se kamerou snímají ty vaše proužky natisknuté na papíru, a ten je v takové vzdálenosti, že proužky jsou pod rozlišovací schopností kamery.

2
Skylink / Re: Skylink
« kdy: 21. 02. 2011, 13:58:09 »
Všechno je to SW, vše zaleží na výrobci konkrétních zařízení, zda napíšou funkční FW pro ten a ten přijímač. Pokud platí licenci majiteli kódovacího sys, dostanou kompletní podklady k implementaci systému od výrobce sys, pokud neplatí ("a tedy kradou"), pak musí někde "ukrást" i tyto informace

Není to nutně pravda, s tím "ukrást" (i když nevím, jak v jakém významu tu krádež myslíte). Asi nikdo přesně neví, jakým způsobem byly vyvinuty různé open-source SoftCAM programy. I proto, že jejich autoři pracují "utajeně", aby neměli problémy s majitelem oněch kódovacích systémů, který kvůli nim přichází o zisky. Také lze předpokládat, že vývoj těchto věcí nějak podporují i výrobci přijímačů s tzv. "UNI" čtečkami.

Ale existuje minimálně v ČR, a v moha jiných zemích legální metoda "clean room reverse-engineering". Pak nikdo nic nekrade a nedělá nic nezákoného. Zjednodušeně jedna skupina lidí vezme ten originální přijímač/CAM, a zdokumentuje jeho chování. Druhá oddělená skupina pak napíše program podle této dokumentace. Ten, kdo psal program, tedy nikdy s licencovaným HW nepřišel do styku. Podobně byly/jsou vyvíjeny i některé ovladače pro Linux (typicky WiFi adaptéry), a tam se na legálnost celého procesu dáva hodně pozor. Pak samotná implementace není nelegální. Ale stále může být nelegální takový SW používat, resp. to může být v rozporu s podmínkami poskytovatele služby. Na druhou stranu takové podmínky nemusí povolovat legislativa některých států.

Velmi obdobný problém byl kdysi s "nelegálností" kódu DeCSS pro přehrávání DVD na "nelicencovaných" přehrávačích.

3
Skylink / Re: Skylink
« kdy: 21. 02. 2011, 13:44:12 »
No pepo, katastrofální sklatba vět, ale budiž, samozřejmě platí druhá varianta, tedy i když bude vypnut sys CW (první PC), karty ICE pojedou dále v CW čtečkách, protože jsou obsluhovány sys Irdeto.

Tohle dává smysl, ale víte to jistě? Já bych rád vyjádření někoho z Irdeta / Skylinku, nebo odkaz na nějaký dokument. I tak je otázkou, jestli budou takto ICE karty fungovat ve všech v minulosti licencovaných CW čtečkách.

Resp. je tu další věc. Jestli ono při prolomení "starého" CW zároveň nedojde i k prolomení té CW-kompatibilní části ICE. Mě to pořád není jasné. Jak říkáte ten "Irdeto PC" dodává stejná data pro ICE karty i čísté Irdeto? A až sama ICE karta to přizpůsobí pro CW přijímač? Není to náhodou tak, že ten "Irdeto PC" dodává zvlášť kompatibilní data pro CW část ICE, a i toto bude nucen Skylink časem vypnout?

4
Skylink / Re: Skylink
« kdy: 21. 02. 2011, 01:21:49 »
Mě by zajímala jedna podstatná věc, o které se už diskutovalo vícekrát pod články, a k závěru se nedošlo. Představme si, že došlo k prolomení ("hacknutí") cryptoworks systému. Je možné, aby skylink provedl výměnu za ICE karty, a tyto fungovaly v přijímačích s CW dekodém (CAM), a zároveň by se tím vyřešilo ono prolomení systému?

Neznám detaily CW a Irdeto systému, ale představuji si to tak, že nyní se v DVB-S streamu šíří instrukce pro staré CW karty a zároveň instrukce pro Irdeto. Předpokládám, že v okamžiku prolomení CW systému bude třeba šíření těch CW instrukcí zastavit.

A teď - je Skylink ICE karta schopna pracovat v režimu, kdy je vložena a funguje ve "staré" CW čtečce (CAM modulu), ale přitom z DVB-S toku zpracová instrukce pro Irdeto? Je to podle mě důležitý fakt, protože pokud je toto možné, bude stačit výměna karet. V opačném případě si všichni bez přijímače s Irdeto dekodérem (a kolik jich je? podle mě víc jak 90 % zákazníků Skylinku) budou muset koupit minimálně Irdeto CI CAM. Rád bych odpověď od někoho znalého, ideálně podloženou odkazem na nějakou dokumentaci nebo normu.

5
Set-top-boxy / Re: DVB-T2 USB tuner pro PC
« kdy: 27. 09. 2010, 19:16:23 »
Docela by me zajimalo jak to bude mit s nahravanim HD obsahu a dalsim vyuzitim obsahu kvuli DRM. Offcom nedavno schvalil, ze EPG pro HD bude kodovane a kod dostanou od BBC jen ti vyrobci, kteri implementuji do zarizeni DRM. Podrobnosti viz dva odkazy tady.

Oni jsou s tím DRM fakt nepoučitelní. Tedy "vlastníci práv". Jak pro TV stanice, tak pro distribuční platformy (DVB-S/T/C) je to komplikace.

Jak dlouho vydrželo DRM u DVD, u blu-ray? Pokud je možné přehrávání na PC (třeba přes nějaký ten USB tuner), je jen otázkou času, než někdo DRM prolomí. U současně používané architektury PC tomu prostě nelze zabránit. Nakonec i jindy - viz nedávné prolomení ochrany PlayStation 3.

U nás třeba celkem dobře už cca 15 let funguje kabelová televize. Do teď v analogu - kvalita obrazu v pořádku, rozbočení na víc TV a rekordérů bez problémů. Analog naštěstí zachovají jak je, ale přidává se DVB-C, což je dobré už kvůli HD programům. Jenže držitelé práv požadují, aby programy co už mám doma k dispozici analogově, byly v DVB-C kódované a vázané na přístupovou kartu, často dokonce párovanou s přijímačem nebo CA modulem - demence, zbytečné náklady na straně provozovatele CATV.

6
Můžete, prosím, příležitostně doplnit jestli to je 720p nebo 1080i a také v jakém rozsahu se přibližně pohybuje datový tok (bitrate)?

7
Citace
Za prvé mne zaráží, že to testují zrovna na EPG a nejsou schopni k tomu ani vysílat nějaký svůj monoskop nebo barevné spektrum s nápisem TEST, či něco obdobného.

Tak stejně by ten monoskop nikdo neviděl, když je to kódované, ne? Příjem MUX3 nemám, ale předpokládám, že když ten program zakódují, tak nikdo bez karty nebude vědět, co je uvnitř.

Citace
Za druhé je asi přírozené, že testují podmíněný přístup a že k nějakým pay kanálům
v DVB-T časem dojde. ...

V současné situaci je podle mě pay-tv v DVB-T nesmysl.

Kolik že stojí ročně jedna pozice v celoplošném DVB-T, četl jsem tady něco o 80 milionech korun? V DVB-S je to asi desetina. Jakou částku měsícně by ten placený kanál musel stát, aby to bylo konkurenceschopné IPTV/DVB-S/C? Podle mě tak max. 100 Kč / měsíc. A kolik abonentů by bylo potřeba aby to bylo ekonomicky na nule - aby se zaplatily aspoň náklady na to DVB-T a CA systém? Podle mě se to číslo blíží 100 000. Kolik že má abonentů placených balíků UPC/CSlink/Skylink? Navíc s jedním či 2 programy v DVB-T je možnost oslovit méně lidí, než když je to celý balík nebo možnost výběru jako v DVB-S.

Jistě je tu možnost, že by se televize spokojila s tím, že z poplatků se jí DVB-T nezaplatí, ale pokryje to zvýšenými příjmy z reklamy, která tam je/může být. Nevěřím tomu - to už by na satelitu dávno vysílali v neplacených nabídkách.

Úvaha, že to bude cíleno na lidi, kteří nemají možnost ani jedné momentálně dostupné technologie je podle mě nesmyslná, protože kdo má takový zájem o některý placený kanál, nějak si ho už zajistil. Lidí, pro které by bylo placené DVB-T spása, a ještě by se tam objevil zrovna program co je zajímá, je podle mě moc málo.

Současné pokusy CDG s podmíněným přístupem je asi moc nestojí, a budou připraveni, kdyby náhodou se někdo objevil. Situace na trhu se může změnit. Mě to spíš přijde jako zoufalý pokus před možnou smrtí, protože jistí nejsou ani stávající 2 zákazníci v MUX3. Navíc jen tak někoho tam dlouhodobě vzít nemůžou, protože tu pořád visí přednostní právo těch, kteří získali licenci. To byly boje, jaké nové TV tady budeme mít. Hlavně, že se to teď dá svést na krizi.

Vzpomínáte ještě na toho času Český telecom a jejich masivní investice do služby ISDN a její propagace pro přístup k internetu? Skoro nikdo to nechtěl a nepotřeboval, a oni do toho vkládali velké naděje. Dost podobně na mě působí pokusy s CA u CDG.

8
Přece mi nechcete říct, že 200 filmů vyjde naráz. To snad ne

Je vůbec jisté, že těch 200 filmů vyjde na nějakém médiu a každý si je bude moci koupit? Mě už by nepřekvapilo, kdyby se zdigitalizovalo 200 filmů do 4K rozlišení, a z toho jich do individuálního prodeje šlo 50 na DVD v SD a 10 na blu-ray.

Není to úplně srovnatelné, ale podívejte se na ČT - udělá HD podobu archivních materiálů, nebo natočí něco nového v HD. Pak třeba některé díly seriálu v HD podobě nikdo neviděl, protože dementní politika RRTV, že ČT-HD se smí přepínat mezi programy nejčastěji jednou za den (proč to je zrovna tak, to jsem se nikde nedočetl - proč to není třeba 1 za hodinu nebo 1 za týden...).

Pak ČT vydá např. seriál Vyprávěj s velkou slávou na DVD. Když jsem reklamu na ta DVD viděl, už jsem čekal, až řeknou že to je v HD kvalitě... Sice zrovna tenhle seriál je zdarma přístupný na webu ČT v rámci iVysílání, ale jen v SD! Chápu, že vydání na blu-ray by se nejspíš nezaplatilo, zájemců by tolik nebylo. Ale přes web by to v HD zpřístupnit mohli, klidně za nějaký poplatek (třeba polovina ceny těch DVD).

Kdysi ČT provozovala tzv. online videopůjčovnu. Za přehrání jednoho dílu seriálu se platilo v řádech desítek korun. Zrušili to, protože náklady byly obrovské a nezaplatilo se to. Problém byl v technickém řešení, kde šlo hlavně o DRM - po stažení bylo přehrání možné jen po dobu 3 dnů. Takovýhle projekt se nezaplatí jen ze 2 důvodů - buď je technické řešení moc složité (DRM) nebo na tom někdo neskutečně vydělává (a ČT to není). Nakonec má ČT raději u nových věcí, která sama produkuje, vyjednaná práva pro iVysílání zdarma.

Rád bych se dočkal toho, že těch 200 filmů bude přístupných za rozumný poplatek v nějakém online archivu bez DRM. Rád bych viděl, že držitelé práv v ČR nebudou nesmyslně trvat na drahé a nefunkční protikopírovací ochraně na blu-ray discích. Tj. aby to neskončilo na argumentaci: "Vydání na BR by bylo moc drahé, a online to dát nemůžeme, protože by si to mohl každý kopírovat." Snad jim někdo vysvětlí, že BR dnes de-facto žádnou protikopírovací ochranu nemá. Hudební vydavatelství už na to přicházejí, a např. v iTunes se prodává hudba bez DRM, začínají se tam objevovat i filmy/seriály v HD (za cenu 20 USD).

On se vůbec blu-ray formát ukázal (minimálně v ČR) jako ne moc životaschopný. Řádově více lidí sleduje BR ripy v H264/MKV stažené (u nás legálně) z internetu, než BR disky. A rozhodně to není jen proto, že stažený obsah je zdarma. Na BR u nás vychází minimum věcí, a potřebujete speciální přehrávač... H264 1080p přehraje dnes standardní počítač, který k TV připojíte přes HDMI.

9
Při digitalizaci z filmových podkladů je také podstatné, jaká filmová kopie byla použita. Nejvyšší kvality lze dosáhnout, pokud je k dispozici originální filmový negativ. Ten ale může být buď nedostupný, ztracený, majitel ho nechce zapůjčit, nebo by to bylo moc drahé. Pokud se potom dělá převod sebelepší technikou a ve vysokém rozlišení, ale z nějaké pracovní kopie, nelze perfektní kvalitu očekávat.

Stejně tak u některých věcí, které poslední dobou z vlastní iniciativy převádí do "HD" Česká televize, se zdá že buď použili nekvalitní kopii, nemají tak dokonalou technologii, nebo si s tím nedávají tolik práce.

viz také: http://www.nostalghia.cz/webs/vlacil/clanky/marketa_z_negativu_01.php - pokud by se prováděla digitalizace z té pozitivní kopie, tak třebaže by to bylo v HD (2K nebo i 4K rozlišení), těm lepším obrázkům by se to nevyrovnalo

10
Kabelová televize v Bulharsku. Fotky z doby cca před 5 lety. Byly tam k vidění i mnohem horší věci (vztaženo na normy a zvyklosti v ČR).

11
Odkladiště / Re: (ne)podpora prokládání v on-line videích
« kdy: 21. 07. 2010, 22:45:48 »
Jelikož je při přehrávání na počítači zobrazovač vždy progresivní (neprokládaný), tak deinterlace musí dělat ten SW přehrávač stejně nakonec udělat.
Protože reálná situace je taková, že ty flashové přehrávače si s tím interlaced videem vždy neporadí správně, tak se na web dávají videa, kde už byl deinterlace proces provedený "předem". Ojediněle se stane, že to video bylo zpracováno špatně, a je patrná degradace obrazu. Konkrétně u toho vašeho odkazu je totálně zmršená jen HQ verze, ta s nižší kvalitou je v pořádku. Obecně záleží na tom, z jakého zdroje tam to video nahráli a jakým procesem to zpracovávají. Video formátů a jejich konfigurací je nepřeberné množství, a není ani žádný de-facto standard. V profesionální TV mají daný jasný přesně definovaný formát - např. Betacam / HDCAM / XDCAM / DV ... aby udrželi kvalitu pod kontrolou.
Takže můj závěr je takový, že "primitivnost" flash přehrávačů není hlavní problém. Problém je, když se použije špatně zpracované video.
Navíc je určitá pravděpodobnost, že deinterlace filtr, který se aplikuje "napřed" a na zdrojové video vyšší kvality, dá znatelně lepší výsledek, než real-time deinterlace při přehrávání.

Stran: [1]