Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - jis

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 17. 01. 2020, 21:17:51 »
Umí tohle rádio zobrazit slideshow obrázek přes celý displej, resp. vůbec ho zobrazit ?
Ano, ano.

2
https://informace.rozhlas.cz/srozumitelnost-telefonnich-hovoru-ve-vysilani-7736427

Citace
Častým problémem je akustická zpětná vazba (v hantýrce rozhlasáků se s ní můžete setkat pod názvem „vazbení“), k níž dochází, pokud se vytvoří zvuková smyčka mezi vstupem (v našem případě telefonátem) a výstupem (rozhlasovým přijímačem). Takový jev vzniká, když dotyčný volá v přímém přenosu do vysílání, a zároveň má toto vysílání puštěné na svém rozhlasovém přijímači. Moderátoři v takových případech vyzývají, aby si telefonující osoba svůj rozhlasový přijímač ztlumila nebo vypnula.

Všichni to klasické „vazbení“ známe z analogového rozhlasového vysílání, ale má zde někdo osobní zkušenost, nakolik tím trpí digitální rozhlas, kde je mnohem větší zpoždění dané složitějším zpracováním signálu?

Bude to „vazbení“ úplně stejné, zcela jiné, horší, slabší?

3
Digitální rozhlas / Re:TechniSat TechniRadio RDR - minirecenze
« kdy: 11. 07. 2019, 16:48:28 »
Možná zapracovali, ale ne na ničem viditelném. Všechny popisované  chyby jsou i u mé verze softu. Včetně LadÝní.. Prosímčekejte.. 
Tak to je hodně smutné a to jsem svou recenzi poslal i jejich zastoupení...

K ukládání názvů - no kdyby se zobrazoval jen název, tak by to neměl být problém, ne?
To ano, ale když oni to zobrazují tak, jak jsem popsal: číslo předvolby, kmitočet včetně MHz... "P20  105.00MHz R" takže pro případný název je volný jediný znak. Museli by to udělat jinak, což fakt nehrozí, když nejsou schopni opravit ani chyby v textech k zobrazení.

4
Digitální rozhlas / Re:TechniSat TechniRadio RDR - minirecenze
« kdy: 11. 07. 2019, 10:46:43 »
Mám soft RDR20190104C
No vida, já měl SW Version RDR20190104B.
Tak co, opravili nějaké chyby (-), které jsem popisoval?
A dali do pořádku českou lokalizaci (na konci své recenze jsem všechny chyby překladu tučně zvýraznil)?

Ani mně se při AMS neuloží názvy FM stanic do předvoleb. A to ani později, při jejich poslouchání, ani při manuálním naladění a uložení do paměti. Škoda.
Ale vždyť jsem snad dostatečně vysvětlil, že to nelze:
Citace
Nyní mohu na příkladu vysvětlit, proč se v FM režimu do předvoleb ukládá pouze samotná frekvence bez názvu. “P20  105.00MHz R”, tak toto by bylo vidět ze stanice R-VLTAVA na displeji, pokud by se zapisoval i název stanice, vzhledem k tomu, že řádek má pouze 16 znaků, tak na název by zbyl pouze jediný znak.

Máte někdo zkušenost s podobnými rádii, dá se očekávat novější opravený firmware? Tedy pokud je vůbec uživatelsky možné jej přehrát.
Vždyť ty sám máš jiný FW než jsem měl já, takže na tom evidentně zapracovali. O možnosti jeho aktualizace uživatelem se manuál nezmiňuje a v sekci Downloads na stránkách výrobce je ke stažení stále pouze manuál a leták.

5
Digitální rozhlas / Re:TechniSat TechniRadio RDR - minirecenze
« kdy: 09. 07. 2019, 00:00:19 »
Máš stejnou verzi firmware, kterou jsem popisoval v minirecenzi?

6
Digitální rozhlas / Re:DAB tuner nebo receiver ?
« kdy: 23. 04. 2019, 19:30:48 »
Být tebou, zkusil bych hledat na opravdu velkých fórech (samozřejmě zahraničních), např.:
https://www.rundfunkforum.de/search.php?keywords=onkyo+T-4030
https://www.rundfunkforum.de/viewtopic.php?f=11&t=56450&hilit=onkyo+T+4030

7
Děkuji za potvrzení mého pozorování. Tvůj seznam jsem setřídil podle abecedy a porovnal s mou tabulkou. Výsledek je stejný, chybí druhá stanice "PIGY RADIO". U mě chyběla ta z muxu "CRa DAB+" a naladila se ta z muxu "TELEKO DAB".

8
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 14. 04. 2019, 15:49:11 »
když už byl otevřený, tak jsem mu dobastlil reproduktor
Podle fotky jsem to dešifroval jako: "vyměnil reproduktor za jiný - kvalitnější". Je to tak?

9
Automatický sken DABu nalezl celkem standardních 40 stanic.
A kolik se jich uložilo do seznamu stanic?
Proč se ptám, viz tento a dva další příspěvky:
https://forum.digizone.lupa.cz/index.php?topic=5517.msg89576#msg89576
Viz druhý list mé tabulky, podle názvu, který s abecedním seznamem svých stanic snadno porovnáš a zjistíš, která z nich případně chybí.

10
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test slideshow
« kdy: 14. 04. 2019, 09:41:55 »
Pěkně řečeno, pod to se podepíši a musím ti dát dodatečně za pravdu. Když jsem v tomto vlákně ve své reakci vyslovil podiv, proč se u nás dosud nevyužívá PNG pro grafiku a vše se jede v JPG, tak jsem měl za sebou pouhou týdenní zkušenost se svým úplně prvním dab rádiem SDRF 10 A1 z LIDLu. Teď po 6 týdnech již vidím, že to není zdaleka jediný problém ČRo dab slideshow. Tato funkčnost, která jinde v zahraničí je užitečným doplňkem dab vysílání, je u nás zatím vlastně zhola o ničem. Z kritérií pro výběr dalšího dab rádia jsem slideshow škrtnul.

11
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 14. 04. 2019, 09:07:06 »
Tak jsem do Silvera dodělal...
Škoda, že jsi nepořídil pár fotek.

12
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 10. 04. 2019, 21:23:55 »
Když jsem si večer hrál s manuálním laděním jednotlivých muxů, všiml jsem si, že ČRa mux má o minutu špatně čas. Tak tomu říkám "profesionální" přístup. Muxy ČRo a TELEKO zobrazují čas správně, porovnával jsem s DCF hodinami.
Znovu jsem to zkontroloval, ČRa mux má čas opožděný cca o 1,5 minuty.

13
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test slideshow
« kdy: 10. 04. 2019, 17:08:58 »
Dotaz na uživatele se zkušeností ze zahraničí: Je to taková hrůza všude, nebo je to za našimi humny lepší?
Našel jsem zajímavé stránky s ukázkami dab slideshow z Hongkongu a velkých australských měst:
https://goughlui.com/2015/03/28/trip-to-hk-cn-2014-part-5-rtl-sdr-more-radio-ais-night-photos/
https://goughlui.com/2015/04/11/project-scanning-sydneys-dab-fm-broadcasts/
https://goughlui.com/2016/06/15/melb2016-dab-scanning-slideshow-images-part-10/
https://goughlui.com/2016/11/26/radio-dab-in-sydney-25-nov-2016-service-info-slideshows/
https://goughlui.com/2016/12/10/canb2016-part-6-dab-dvb-t-fm-broadcast-other-radio-scanning/

pro mně je slideshow relativně okrajové téma, rádio je určeno na poslouchání i když ty barevné obrázky při náhodných pohledech na rádio atmosféru zpříjemňují; když to přitáhnu za vlasy tak se začnu rozčilovat proč nemá DAB rádio HDMI výstup abych si ho mohl připojit na 2 m LED TV a vidět tu slideshow HD na celé zdi :)
Ne to určitě ne :)
Můj dotaz směřoval pouze k tomu, když se PNG formát před tolika lety u nás testoval, proč dosud není využíván. Proč nejsou využity jasně definované možnosti dab technologie naplno.

Podobně mi např. vadí, že mux ČRa vysílá časovou informaci s chybou 1 minuta. Jistě by to mohli zvládnout lépe, když muxy ČRo a TELEKO to mají v pořádku.

zběžným kouknutím na wikipedii jsem poučen, že pro stejný vjem potřebuje png více dat než jpg. Můžeš to upřesnit a rozvinout.
Právě, že ne vždy tomu tak je. PNG je bezeztrátový formát, JPG ztrátový. Pan Hrouzek z ČRo to podle mě již dostatečně vysvětlil. Pro obrázky s fotografickým obsahem je úspornější formát JPG, pro obrázky s běžnou grafikou PNG. Avšak případ od případu se to může lišit. Lze postupovat tak, že se zdrojový obrázek zkonvertuje do obou formátů a pak se rozhodneme mezi dostatečně malým datovým objemem pro přenos v dab datech a dostatečnou kvalitou, tyto dva parametry jdou proti sobě.

Velmi pěkně je to rozebráno v tomto článku: https://thrivethemes.com/jpeg-vs-png/
Zvláště se mi líbí motto: PNG for Crisp Graphics - to je přesně to, co jsem měl na mysli a jak jsme se dozvěděli, už se na tom v ČRo pracuje.

Já osobně bych se přimlouval, aby místo přiblblých obrázků datový tok využili na zvýšení kvality zvuku, citlivosti a selektivity. Bohužel, v globálním měřítku můj hlas nic neznamená. Trend se bude ubírat směrem, který mu bude vymezen jinde.
V zásadě však chceme oba to samé, vysvětlím: Dab je jednoznačně definován a je v něm prostor i pro data, ať už se nám to líbí, nebo ne. Já jsem pouze vyslovil podiv nad tím, proč ten vymezený a daný prostor pro obrazová data není využit s maximální možnou kvalitou bez nároku na větší šířku pásma.

Jinou otázkou je to, že vidíme i v dabu snahu nacpat co nejvíce stanic do jednou muxu, to je bohužel jako přes kopírák to samé, jako to, co vidíme dlouhá léta v dvb-t / dvb-t2 / iptv. Já jsem si to pro sebe vyřešil tak, že SD kvalitu zcela ignoruji, takových stanic si mohou nasekat mraky, ale přepínat na ně nebudu. Když by to tak udělal každý divák, třeba by to časem vedlo ke změně.

14
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 10. 04. 2019, 10:15:37 »
Děkuji. Která z těch dvou možností to bude, asi ta druhá, protože těch duplicit je mnohem víc a přitom jen jediná má problém, někde bude tedy nějaká chyba. Proč si to myslím?

Použil jsem přehled http://www.dab-plus.cz/rozhlasove-stanice.html a všechny stanice ze tří muxů, které doma naladím, jsem hodil pro přehlednost do tabulky.

Všechny duplicitní stanice jsem v ní barevně označil. Je jich celkem jedenáct, deset duplicit je mezi muxy CRo a TELEKO a jedna duplicita je mezi muxem CRa a TELEKO. A tato jediná má ten popisovaný problém, červeně označený řádek se do seznamu stanic v obou rádiích nedostane. Také mě napadlo, že ten problém by mohl být v tom, že tato jediná duplicita má obě stanice stejně pojmenované, na rozdíl od těch deseti dalších duplicit.

PS: Ještě jsem v tabulce červeně opravil název stanice JUNIOR, aktuálně se totiž jmenuje RADIO JUNIOR, pak již lze seznam stanic abecedně setřídit a snadno porovnat se seznamy v obou rádiích, které jsou také abecedně řazeny.

PS2: Když jsem si večer hrál s manuálním laděním jednotlivých muxů, všiml jsem si, že ČRa mux má o minutu špatně čas. Tak tomu říkám "profesionální" přístup. Muxy ČRo a TELEKO zobrazují čas správně, porovnával jsem s DCF hodinami.

15
Digitální rozhlas / Re:LIDL - SILVERCREST® Rádio DAB+ 799,-
« kdy: 09. 04. 2019, 23:44:44 »
V minirecenzi jsem napsal:
Citace
Se zasunutou anténou jsem v místnosti v Praze na Žižkově naladil 30 digitálních stanic (ze dvou multiplexů) a s vysunutou 40 (3 muxy).

Protože tak to počítadlo naladěných stanic zobrazovalo, ale když jsem stanice přepočítal, jedna chyběla. Empiricky jsem zjistil, že ani SDRF 10 A1, ani Sony XDR-S61D neumí současně do seznamu DAB stanic zapsat obě stanice Pigy Radio. Vždy zůstane pouze jedna z nich a to ta z muxu Teleko (11a), bez ohledu na to zda ladím manuálně nejprve 10d a pak 11a, nebo v opačné posloupnosti.

Mohl by mi někdo z místních odborníku vysvětlit, proč tomu tak je?

Stran: [1] 2 3 ... 5