Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - karelos

Stran: [1] 2 3 4
1
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 12. 07. 2020, 17:50:19 »
No, bylo by asi rozumné ještě tedy přidat omluvu za ta zozporuplná tvrzení o sym. členech , tímto tak činím. Měl jsem se je pokusit nejdříve na můstku "doladit", než jsem s tím vyrukoval.

2
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 12. 07. 2020, 07:52:18 »
karelos - mohu se tedy konečně dozvědět jaký sym. tedy máte doma pod označením SC-04 - tj. ten který Vám hraje stejně na 200 a 600 MHz? Ptám se na to už potřetí. Stěžovat si na postfaktickou dobu by Vám šlo, ale uvést zde takto jednoduchý fakt je nějaký problém?
Ano, sluší se odpovědět, takže těď už opravdu poslední příspěvek. SC-04 viz. foto v odkazu níže, vinutí samostatným drátem, což se ukázalo jako výhoda při "doladění". Na prinscreenu modrá křivka - útlum dvou SC-04 tak, jak jsem je netknuté vytáhnul ze šuplíku, černá křivka- po dnešním individuálním doladění obou sym. členů na SWR můstku pro optimum na UHF. Mohl bych je ještě změřit samostatně, ale na to již nemám čas a ani chuť. Pro úplnost ještě dodám, že je potřeba od naměřených hodnot útlumu odečíst cca 0,15dB (2x spojka, 2x konektor)
https://ulozto.cz/tamhle/yu8p3rkcDypf/name/Nahrano-12-7-2020-v-7-28-53

3
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 21:15:08 »
"karelos furt cosi rozporuje, ale něco co by bylo někomu nějak ku prospěchu z něj tak nějak doposud nikdy nevypadlo"

Chápu, že v dnešní době postfaktické vám tu asi nesedím a tak to zde raději dobrovolně ukončím. Jen si dovolím finálně taktéž rozporovat (když už nic jiného neumím) váš předešlý příspěvek:
"Jinak měřit pouze útlum symetráku nějakou synusovkou z generátoru je ti už teď v digitálu celkem na h, jsou jiný a dnes mnohdy důležitější vlastnosti, který mají vliv na "kvalitu" příjmu"
- neznám žádné jiné důležité vlastnosti než ideální impedanční přizpůsobení s minimální průchozím útlumem.
"Strč si to do antény na reálným signálu a víš hned"
- a pak s tou anténou pohneme nějaký metr doprava, doleva, nahoru, dolu a co víme hned?
"A nejde jen o symetrák jako takový, ale čím je skutečně namotaný, jak je namotaný a jak "dobře" je navržený plošňák
pod ním. U celovlnných zářičů (síto, colorka, tapka) to platí minimálně trojnásobně"
-může být úplně jedno jak je vyroben pokud splní optimální převod impedance s minimálním útlumem pro požadovanou frekvenci
"to platí minimálně trojnásobně, v T2 s 256QAM i vícenásobně. To podobný v menší míře platí i o koaxech, zvlášť malých průměrů"
- s tím T2 256QAM a koaxiálem malého průměru máte asi nějaký osobní problém, neboť pokud je vše osazeno a zhotoveno tak jak má být, vyhoví to jak analogu, tak i T2 s 256QAM a to samé platí u kvalitního koaxiálního kabelu slabšího průměru (samozřejmě až na parametr útlumu)

4
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 07:27:14 »
lance, netvrdil jsem že ten SC-04 by měl být vhodný pro DAB, to není, jen jsem rozporoval tohle tvrzení k anténě 1411: "kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová."

Pokud jste si tedy udělal podobné triviální měření jako v Mikrokomu, musel jste přijít k závěru, že SC-04 je "podobně vhodný" jak pro anténu 1411 tak pro anténu 2045, 2x SC-04 z mého šuplíku konkrétně 2,4dB/200MHz vs 2,6dB/600MHz, minimum 0,7dB/344MHz. Hodnoty je asi potřeba brát s rezervou, neboť kus od kusu to bude v nějakých desetinách dB jiné, ale na těch 0,15dB jako v Mikrokomu se na žádném kmitočtu zaručeně nedostanete.

5
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 09. 07. 2020, 15:25:55 »
"kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová."

Podle čeho definujete vhodnost symetrizačního členu pro aplikaci ve VHF nebo UHF ?
Pokud v té kovoplastce byl osazen sym. člen SC-04, tak u toho kupodivu vychází nižší utlum na 200MHz než na 600MHz (minimun je na cca 300MHz).

6
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 09. 07. 2020, 15:03:02 »
https://teroz.cz/kategorie-produktu/symetrizacni-cleny/
Posuzovat vhodnost použití sym. členu dle údajů od Terozu, tak z toho už jsem vyrostl.

7
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 08. 07. 2020, 17:04:50 »
"kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová."

Podle čeho definujete vhodnost symetrizačního členu pro aplikaci ve VHF nebo UHF ?

8
Trochu se mýlíte, já zdarma nic nežádám a ani nečekám, ani od autora (mimochodem úplně zdarma to zajisté nedělal) a ani od vás. Osobně to pro mne nejsou žádné nové informace, za odkaz jsem slušně poděkoval a jen poukázal na to, že mi jen nepřijde jako nezávislé testování pouze těch produktů, jenž jsou k testu zapůjčeny od výrobce, už jenom tím, že není možnost srovnání s jiným volně dostupným produktem.

9
omar3, dík za odkaz, pěkné počtení. Jen by možná nebylo na škodu do testu přidat i jiné antény, než ty z portfolia pár výrobců, jenž byly zdarma zapůjčeny. Domnívám se, že by neměl být problém nějakou tu anténu i nestranně zakoupit, obzvláště pokud autor v oboru podniká.

10
Zkusil jsem si ten Kahlenberg nově poměřit na anténě a na kanálech 30, 34, 36, 47 vychází téměř ukázkově stejné úrovně signálu (30-32 dBuV na cca 120km), pominu-li k41 tak vyjímkou je jen K24 s úrovní o 6dB vyšší, který praděpodobně (nějak mi přesně nesedí IO se vzdálenostmi vysílačů) chytám z Poysdorfu

11
Prave ze jsem si vzpomnel, ze to ruseni a preslechy jste zde jiz resil, proto jsem si dovolil tu poznamku. Jo, PPC je solidni vyrobce, obzvlaste v produkci HF konektoru.

12
Pokud by to mělo být od Beldenu, tak asi bych použil namísto kabelu H125 kabel H126 duobond+, vyhnete se budoucímu zakládání nového vlákna na téma rušení, přeslechy, ..

13
Myslím, že simulace vypadají reálně nebo nereálně úplně stejně jak u anten od Xmux, tak u osvědčených typů. Takže je lze normálně porovnávat. Nevím, co se ti na tom nelíbí.
Nejde o přicmrndávání, na to jsem starý, chtěl jsem znát jen tvoje argumenty, které Tě vedou ke skepsi, ale vidím že žádné konkrétní nemáš a jen tak remcáš, to je v pohodě, není důvod k omluvám  ;)
Jenom drobna reakce, jak vypada vzajemne porovnavani simulaci je mi celkem jedno, to nech tvori a porovnavaji jini, mne spise zajima simulace vs skutecne finalni realne zmerene vlastnosti anteny.

14
Karelos - aha, takže nezpochybňuješ správnou funkčnost programu 4NEC ? Tak voco Ti de? Protože sám nejsi schopen udělat nějaký svůj návrh antény, který by v programu překonal už existující kousky, tak nevěříš ani návrhům anten od Xmuxe a grafy jeho anten ze stejného programu budou tedy asi nějakým jeho podvrhem, aby nás tady ohromoval (možnost A), anebo v případě Xmuxa ten program z nějakých záhadných důvodů správně nepočítá? (možnost B)??? Jiné možnosti totiž nejsou, protože grafy Xmux anten z programu hovoří jasně. Měl by sis rozmyslet, co vlastně rozporuješ :D
Hele, mě vůbec o nic nejde, nezpochybňuji funkčnost softu 4NEC2 a ani Xmuxovu tvůrčí činnost, jen jsem chtěl naznačit, že reálně (proto ten dotaz na eventuální možnost shlédnutí změřených parametrů) to až tak ideálně jako ta simulace nevypadá. Ale chápu, že pokud jsem se nedržel pravidel této téměř soukromé přicmrndávací debaty, tak asi jsem tím trošku rozvířil místní vody a tímto se tedy dotčeným diskutujícím omlouvám.         

15
Nebo se domnivate, ze je mozne v amaterskych podminkach (bez patricne merici techniky), pouze dle vystupnich dat z komercniho programu na netu prekonat stare dobre zname teorie a konstrukce ?
Proti principiální skepsi nic nemám, ale neměl bys kvůli tomu ignorovat dnešní běh světa a zastydávat někde v dobách, kdy se anteny s více než 3 prvky ani nedaly přesně spočítat a navrhovaly se zjednodušenými metodami a jejich konstrukce se dala zpřesňovat jedině jejich stavbou a měřením. Ten program totiž jistě nepopírá žádné platné TEORIE a konstrukce. Ovšem může překonat staré způsoby návrhu tím, že teorie elmg pole může aplikovat a počítat podle nich vlastnosti navržené antény s takovým výpočetním výkonem, který umožňují dnešní PC, a o kterém se v dávných dobách nikomu ani nesnilo. Na několika příkladech i tady v diskuzích už Xmux předvedl, že ten program počítá dost dobře. Modeloval existující anteny a potvrdily se jejich dříve ověřené vlastnosti. A mně např. Xmux spočítal jednu upravenou LP na nižší kanály, u které program vyplivl nějaký divný peak zisku někde na horních kanálech a světe div se, když jsem s ní běhal po kopcích a dělal si ověření ze zvědavosti..., ten její spočítaný "divný" průběh zisku se přesně potvrdil!! Dnes se na počítačích simulují pohyby galaxií, chemické reakce při vývoji léků a pod... a všechno to funguje a je dostupné skoro každému na netu. Chemici dnes dělají pokusy už víc na PC než v chemické laboratoři atd. Takže moc nechápu tvoji přemrštěnou skepsi k tomu, že je dnes možné dostatečně věrohodně na PC nasimulovat vlastnosti anteny v elmg. poli pomocí nějaké free verze spec. návrhového programu, pokud s tím dotyčný umí pracovat...
Lance, děkuji za obsáhlou přednášku, ale snad nebudu až tak tupej. Nedělá mi problém do programu 4NEC2 nasoukat vstupní data a něco s ním nasimulovat, ale nic revolučního, než co již bylo dříve mnohokrát publikováno, mi z toho nevyleze.

Stran: [1] 2 3 4