Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Radek Donát

Stran: [1]
1
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 12. 2016, 15:25:50 »
Nemohu nyní ověřit, ale měly by být použity tyto parametry:
vysílací mód 32 k, modulace 256 QAM, kódový poměr 3/4, ochranný interval 1/8, tzn. kapacita sítě cca 37,5 Mbit/s
Super, díky.

2
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 12. 2016, 14:55:13 »
Tak pak už zbývá ověřit, zda stb umí QAM256.
Nastavit to na něm jde. Znáte i další parametry zkušebního vysílání? Já nerozumím tomu proč to nikde nejde dohledat. Má to snad být tajné? Proč?  ::)

3
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 12. 2016, 14:31:49 »
Prosím už jen odpovědi (kompletní parametry zkušebního vysílání) místo otázek. Díky ;-)

4
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 12. 2016, 14:17:52 »
Malý zádrhel je ovšem v tom, že jsi neuvedl místo, kde se o příjem snažíš. To je věc docela zásadní.
Tak ještě jednou: Podle měřáku signál mám (aspoň 61.7 dB/uV a C/N 28,4 dB mi přijde ok) a DVB-T kanály to naladí v pohodě. To ti musí stačit.

5
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 12. 2016, 11:45:22 »
Nedaří se mi naladit pražský zkušební DVB-T2 multiplex na K50. Podle měřáku signál mám (aspoň 61.7 dB/uV a C/N 28,4 dB mi přijde ok) a DVB-T kanály to naladí v pohodě. Nemáte někdo přesnější parametry toho vysílání (modulace, ochr. int, přenos. mód...), že bych třeba upřesněním nastavení k naladění napomohl? Na stránkách Radiokomunikací jsou tři p.dele PR sdělení jak je to skvělé a světlé zítřky, ale nějaké technické podrobnosti jsem tam fakt nenašel :-(

P.S. Dotazy zda mám DVB-T2 + HEVC přijímač prosím vynechte. Mám ;-)

6
Skylink / Re:ČT SD na 23,5E.
« kdy: 04. 11. 2016, 01:20:56 »
Mám takový asi hloupý dotaz. Kde na 23,5E naladím ČT24 (je mi jedno jestli SD nebo HD, MPEG-2 nebo MPEG-4) až ho za pár dní vypnou? Na stránkách SkyLinku jsem hledal, ale nenašel. Nebo to úplně zrušej a bude už jen terestriálně?

8
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 03. 2016, 17:37:25 »
DVB-T2 umoznuje pouzit jak vice tak mene robustni modulacni konfiguraci v porovnani se soucasnym DVB-T. Ocekavam, ze pouzita konfigurace nebude mene robustni nez soucasna.

Ano, teoreticky možné je robustnost zachovat. Tak toho se právě dost bojím, že co je maximálně možné, to se použije. Ze strany komerčních televizí tlak na maximalizaci celkového datového toku nepochybně bude. A jak jsem řekl, v kombinaci s výrazně vyšší kompresí budou i modulačně stejné výpadky subjektivně víc vidět. Ani nevíte jak rád bych se mýlil, ale skepse je podle mě zcela na místě.

Citace
Tak jiste to je nejlepsi reseni. Ale problem je, pokud nekdo potrebuje ted koupit novou Tv protoze prave  stara doslouzila. Pak je na miste zvazit vybavenost DVB-T2/HEVC, i kdyz uznavam ze je to dzungle i pro znale.

Ano, je ovšem otázka jestli není nakonec lepší koupit si dneska "normální" Full HD za poloviční cenu oproti HEVC, když životnost dnešních TV stejně o moc delší než těch 5 let není, a po roce 2020 už rovnou 4K (tou dobou už bude asi taky za rozumnou cenu).
Btw. já osobně už si televizi s tunerem nekoupím. Preferuju kvalitní velkoplošný monitor a k nim PVR.

9
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Přechod na DVB-T2
« kdy: 04. 03. 2016, 01:07:11 »
Mám pár poznámek:
  • Vysílat SD se zdá být nesmysl, ale není. Hlavně pro menší komerční stanice to bude jediná šance jak ufinancovat pozemní vysílání. Podle mě SD bude.
  • Je naivní si myslet, že vysílání s použitím nejnovějších technologií automaticky přinese vyšší kvalitu obrazu a zvuku. Zvlášť v komerčních sítích půjde i nadále v první řadě o to dát co nejnižší peníze za většinově snesitelný obraz. Kromě toho, DVB-T2, při maximalizaci celkového datového toku, je modulačně méně robustní, tedy při stejném anténním vybavení hrozí statisticky víc výpadků, a s vyšším stupněm komprese budou i víc vidět.
  • Obrací se na mě čím dál víc lidí, kteří řeší nákup nějakého dopředně plně kompatibilního přijímače. Ani po zveřejnění plánu přechodu ale bohužel není (a možná ani nikdy dopředu nebude) zcela jasno. Jisté se zdá být zatím jen to, že modulace bude DVB-T2 a většina programů v SD a HD bude nekódovaná v kompresi H.265 (HEVC). Neví se ale např. to, zda nebudou třeba UHD (a čert ví, třeba i HD) programy kódované, případně čím, a jaký bude obchodní model (nejen komerční stanice, ale ani ČT totiž nic nezavazuje vysílat v nejvyšší možné kvalitě FTA), zda bude nutné párování CAM s kartou, možnost softcamů (tj. možnost používat linuxové boxy), etc.
  • Ani zdaleka nepůjde jen o obměnu koncových zařízení, ale v mnoha případech bude nutné upgradovat i anténní systémy. Jednak se změní kmitočty (někde i fyzicky vysílač, tedy směr), druhak modulace (viz poznámka o výpadcích).
Suma sumárum. Při zkušenostech s průběhem (první) digitalizace bych zatím rozhodně nic nepořizoval ani nepředělával dokud nebude v mém regionu chodit ostré vysílání (aspoň ČT, Nova a Prima) na finálních (dlouhodobě zkoordinovaných) kmitočtech a finálním technickém vybavení.

Stran: [1]