Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Daniel Felix Hrouzek

Stran: [1] 2
1
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test slideshow
« kdy: 16. 03. 2019, 07:50:15 »
Zdravím po třech a půl letech stále ještě z Českého rozhlasu :-)

Je zvláštní reagovat na takto staré téma, přesto se o to pokusím. Výsledky testu PNG vs. JPG byly samozřejmě pozitivní, žádné problémy na straně přijímačů jsme nezaznamenali a vlastně jsme to ani neočekávali. Určitá drobná překážka se vyskytla v procesu předávání dat odbavovacímu software ČRa, to ale byla spíš procesní než technická záležitost.

Nakonec tedy postupně nahrazujeme původní loga stanic v JPG za jejich PNG verze, změna by měla být dokončena tento měsíc (některé regionální stanice už je mají). Dále používáme PNG tam, kde to má smysl - například u automatizovaně generované infografiky typu informace o počasí na stanici Radiožurnálu (další stanice i typy infografiky budou opět následovat, např. informace z dopravy).

Naopak by byl nesmysl používat PNG u obsahu "fotografického" typu, tedy u fotografií moderátorů a vizuálů pořadů. Tam by měla PNG varianta z principu mnohem větší datovou velikost, což vzhledem k šířce přenosového kanálu pro doplňkové informace rozhodně nechceme. Zde tedy budeme stále podávat JPG zkomprimované na takovou datovou velikost, aby se během vysílání např. pětiminutového zpravodajství vůbec dokázal soubor přenést.

Ono mezi námi: od DAB technologie nelze co se týče obrazových doplňkových dat očekávat - vzhledem k době vzniku specifikace - žádné velké zázraky. Rozlišení zdroje 320x240 je limitující i ve formátu PNG a pokud se ještě musíte s každým snímkem slideshow vejít do nějakého datového limitu (my jsme si interně stanovili maximum 10 kB na obrázek), tak musíte někdy dělat hodně velká kouzla. Pokud navíc chcete, aby obrazové informace opravdu odpovídaly aktuálnímu vysílání a to je hodně dynamické, žádný prostor pro nějakou kreativní manipulaci nezbývá. Data prostě musí proudit! :-)

Snažíme se tedy o nějaký oboustranný kompromis. Jestli je to "ve světě" také taková hrůza, to si netroufnu tvrdit. Řekl bych ale, že to bude víceméně podobné. DAB norma je všude stejná, s tím nikdo nic moc nenadělá.

2
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test slideshow
« kdy: 19. 08. 2015, 12:50:36 »
...a jako obvykle přikládám foto, jak si s PNG poradí Pure Sensia. Bez problémů :)

3
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test slideshow
« kdy: 19. 08. 2015, 12:46:52 »
Aby bylo jasné, o co se v principu jedná, přikládám stávající loga Radiožurnálu ve formátu JPG a testovací loga ve formátu JPG. Rozdíl chování na hranách je myslím jasně vidět, a to i při tomto rozměru (320x240).

4
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 19. 08. 2015, 12:34:44 »
FYI nové samostatné vlákno ohledně DAB slideshow:
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4636.0

5
Digitální rozhlas / ČRo DAB Žižkov - test slideshow
« kdy: 19. 08. 2015, 12:33:54 »
Zdravím z Českého rozhlasu :)

V rámci digitálního vysílání ze Žižkova jsme na testovacích pozicích CRo-Test 0 až CRo-Test 4 zkušebně nasadili slideshow ve formátu PNG. Na všech ostatních pozicích používáme formát JPG, výsledky ale nejsou vždy ideální - například v případě log stanic, které mají ostré přechody barev (což je pro ztrátovou JPG kompresi z principu problém). PNG zde poskytuje vizuálně lepší výsledky, navíc při ještě menší datové velikosti, než jaké lze dosáhnout u JPG.

Ačkoliv DAB oficiálně podporuje JPG, PNG a dokonce i APNG (animované PNG), rádi bychom si hned na začátku ověřili, jestli s PNG přece jen nemají některá zařízení potíže. Chtěl bych tedy poprosit majitele DAB zařízení s grafickým displejem, jestli by na testovacích pozicích nevyzkoušeli, jak se věci mají...

Předem velice děkuji za spolupráci!

6
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test diakritiky
« kdy: 19. 08. 2015, 12:24:24 »
Děkuji velice za všechny reakce, je to skvělý materiál. Jak je vidět, různá zařízení se s diakritikou perou různým způsobem, ale vesměs je to celkem použitelné. Už teď tedy víme, že se diakritiky v DLS rozhodně zbavovat nebudeme, spíš ji zkusíme trochu "poladit", abychom se vyhnuli případným problémům.

7
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test diakritiky
« kdy: 18. 08. 2015, 19:32:52 »
Na Pure One Mini II se to chová podivně (viz video)

https://www.youtube.com/watch?v=OXKx9SIi6Q4
Ha, tak tohle je tedy opravdu podivné! :o

8
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test diakritiky
« kdy: 18. 08. 2015, 14:40:56 »
s neuplnou diakritikou se dá přežít ;) navic je to dle mě i úspěch že tam nějake znaky jsou :D nepřiklad u FM jsem vživotě neviděl jediný český znak, vždy bez diakritiky, tak to u dab nebude vadit, když to u fm nevadí nikomu. :)
No, ono u FM je to dáno tím, že RDS diakritiku vůbec neumí :) O podpoře UTF-8 se snad uvažuje až pro verzi 2.0, která ovšem teprve vzniká.

9
Digitální rozhlas / Re:ČRo DAB Žižkov - test diakritiky
« kdy: 18. 08. 2015, 13:12:27 »
Zkusím hned přispět svou troškou do mlýna. Pure Sensia 200D (firmware v4.1 2.49.1.157.059) zobrazuje následující stav (podtržítko znamená mezeru):

  • áéěíóúuý čdňřštž ÁÉEÍÓÚUÝ ČDNŘŠTŽ '()+@.,-:/?°&_________________
  • äãàâ_å__â èêë___ îï_ øýöôő üùû_ű_ _ çć đ _ğ _ ____ _ńñ ŕ ś_ş _ ź_
  • ÄÃÀÂ_Å__Â ÈÊË___ ÎÏ_ ØÕÖÔ__Õ ÜÙÛ___ _ ÇĆ _ ĢĞ _ ____ __Ñ Ŕ Ś_Ş _ Ź_

Z českých znaků tedy tenhle přístroj nesprávně zobrazí ů, ď, ť, Ě, Ů, Ď, Ň, Ť (písmena jsou bez diakritiky). S tím se dá žít.

Místo znaku ´ (akut, samostatná diakritická čárka http://www.fileformat.info/info/unicode/char/b4/index.htm) zobrazí nesprávně @, což je dost nepříjemné. Tenhle znak se nám totiž často vyskytuje v názvech skladeb nebo jejich interpretů jako chybně zapsaný apostrof. Budeme ho muset před odesláním do DLS konvertovat na správný apostrof.

Nakonec to nejzvláštnější, znak – (en dash, typografická n-pomlčka http://www.fileformat.info/info/unicode/char/2013/index.htm). Ten se vůbec nezobrazí a dokonce ani nic, co následuje po něm. Tohle mi přijde jako nestandardní chování, kterým bude potřeba se začít zabývat. I tenhle znak se nám totiž čas od času někde vyskytne.

10
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 18. 08. 2015, 12:23:04 »
FYI ohledně diakritiky v DLS jsem si dovolil založit samostatné vlákno:
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4635.0

11
Digitální rozhlas / ČRo DAB Žižkov - test diakritiky
« kdy: 18. 08. 2015, 12:21:48 »
Zdravím z Českého rozhlasu :)

V rámci digitálního vysílání ze Žižkova jsme ode dneška na pozici CRo-Test 3 umístili do DLS texty, obsahující všechna možná i nemožná písmena s diakritikou a také speciální znaky. V intervalu 20 sekund se střídají následující skupiny znaků:

  • áéěíóúůý čďňřšťž ÁÉĚÍÓÚŮÝ ČĎŇŘŠŤŽ '()+´.,-:/?°&–@!#*=ß$%€£;§~"¡¿
  • äãàâāåąăâ èêëēęẽ îïī øõöôőơõ üùûūűư ÿ çć đ ģğ ķ ļłĺľ ņńñ ŕ śșş ț źż
  • ÄÃÀÂĀÅĄĂÂ ÈÊËĒĘẼ ÎÏĪ ØÕÖÔŐƠÕ ÜÙÛŪŰƯ Ÿ ÇĆ Đ ĢĞ Ķ ĻŁĹĽ ŅŃÑ Ŕ ŚȘŞ Ț ŹŻ

S největší pravděpodobností neexistuje zařízení, které by dokázalo zobrazit všechny tyto znaky. Přesto bychom měli rádi přehled o tom, jak se s diakritikou které zařízení "popere". Chtěl bych tedy požádat zdejší komunitu o spolupráci při testování, velmi by nám to pomohlo při získání komplexních informací.

Mohli byste prosím ve volném čase naladit CRo-Test 3 a napsat sem, jaké máte zařízení a co na něm vidíte za znaky? Zajímá nás hlavně první skupina znaků, obsahující kompletní českou diakritiku.

Pro případ, že by se zobrazením některých znaků mělo problém i zdejší fórum (zatím to tak ale nevypadá), přikládám každou ze tří skupin znaků ve formě obrázku:

12
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 13. 08. 2015, 20:42:45 »
OK, rád se ozvu.

Nebylo by možné vložit zkušební sadu "problematických znaků" do radiotextu u některé z testovacích pozic? Člověk by hned věděl i při nákupu přístroje. Např. ěščřžýáíéďťňúů ĚŠČŘŽÝÁÍÉĎŤŇÚŮ a další. :-)
Bezvadný nápad! Proberu to s kolegy, nevidím důvod, proč bychom to neměli vyzkoušet :)

13
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 13. 08. 2015, 20:18:01 »
Daniel Felix Hrouzek: Mám víc rádií DAB, viz podpis. Žádné z rádií neumí zobrazit ď, ť, ů. To mě napadne na první dobrou. Možná je toho víc. Žádné z rádií neumí chytrou konverzi. Zobrazí buď paznak, nebo mezeru. A Dual DAB 14 má problémů s češtinou mnohem víc. Po návratu z volna můžu situaci prohlédnout podrobněji a napsat, kdyby byl zájem. Je skvělé, že se tím zabýváte.
Díky moc za info, zájem o další postřehy samozřejmě je! Dnes jsem testoval české znaky na přístroji Pure Sensia a na to malé "u" s kroužkem jsem také narazil. Kromě toho jsem ale zjistil, že se místo vekého "E" s háčkem zobrazuje velké "E" bez háčku a místo apostrofu dokonce zavináč (ve slově "WHO'LL", šlo o anglický název skladby). Asi s tím ještě bude spousta laborování...

14
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 13. 08. 2015, 11:50:55 »
SDR-J je jak pro windows tak pro linux, je ke stažení na stránkách programátora :)
http://www.sdr-j.tk/index.html
Stačí mít jakykoliv "dab stick" neboli klíčenku s čipem realtek (rtl), ovladače pro zprovoznění sdr jsou součástí toho sdr-j. Pro klasické FM je lepší SDR sharp (akorad nevim zda podporuje linux), pokud chcete prozkoumat i "HF" 0-30MHz tak potřebujete HF upconverter.
Tak to je velmi potěšující zpráva, díky! Ušetřil jste mi spoustu hledání :)

15
Digitální rozhlas / Re:12C Praha 20kW
« kdy: 13. 08. 2015, 11:15:03 »
možná český rozhlas potěší, že dab lze přijímat i prostřednictví SDR (Software Defined Radio). Sice je ve vývoji pouze jeden program, ale funguje perfektně (autor pracuje na přidaní funkcí jako je slideshow a pod), porovnávám zde vysílání z německa s tím českým (anténa je otočená na německo a příjem je na severu čech). ZároveŇ by mě zajímalo, zda český rozhlas bude rozšiřovat dab i na sever čech a zda zahrne i regionální stanice (třeba čro sever) či projekty jako je čro junior písničky. Těším se až si budu moci naladit další vysílače :) Překvapuje mě že český vysílač i přesto že je dále než ten německý má tak silný signál i u nás.
Děkuji za info o zajímavé alternativě. Přiznám se, že tato oblast je pro mě zatím dost neprobádaná a navíc jsem trochu limitován tím, že mou hlavní platformou je Linux. V něm je podpora některého HW a SW stále dost omezená, pokud vůbec existuje. Mám ale v plánu podniknout v tomto směru pečlivý průzkum.

K případnému rozšiřování DAB se v tuto chvíli bohužel nemohu vyjádřit, protože nemám potřebné informace.

Stran: [1] 2