Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - LukePole

Stran: [1] 2
1
O serveru DigiZone.cz / Zemřel Čestmír Polák
« kdy: 26. 01. 2021, 16:38:52 »
Zdejší nové redakci tento dlouholetý přispěvatel na Digizone nestál zjevně ani za to, aby o jeho úmrtí informovala, hanba :-(

2
Nebyl a ani nevím proč bych tak měl činit. Jestli bude někde LTE rušit televizní signál díky přímému přesahu do pásma k21 až k60, tak se dá podnět na ČTÚ, který musí začít konat. K tomu netřeba žádných školení a dalších zbytečností, které jsou zcela bez užitku. A mimochodem na které skutečný anténář ani nezavítá, protože nemá čas. To jenom ti, kteří nemají do čeho píchnout, tak vymetají podobné akce. A když se k tomu ještě naskytne možnost nějakou - uměle vytvořenou - práci získat (třeba montážemi filtrů proti LTE a se zdůrazněním, že nás ČTÚ proškolil), tak se ani nelze moc divit, jak se tito jedinci bijí za svoji pravdu. Horší to bude až zákazníci zjistí, že namontované filtry na LTE jsou zcela bez užitku, to bych pak nechtěl být v kůži dotyčných anténářů  ;D

Jinak se mějte pěkně, co jsem chtěl sdělit, to jsem sdělil a další komentáře již přidávat nemusím. Čas je drahý jak pro mě, tak nepochybně i pro ostatní  :)

3
Skoro uvažuji, že využiji práv moderátora a ty příspěvky od LukePole smažu.
Jedná se totiž o neskutečnou snůšku blábolů mimo realitu a mohou docela zásadním způsobem zmíst laika, který by to četl.

Ale pokusím se to spíše vyvrátit.

Citace
Jestliže je televizní vysílání na kanálech 21 až 60 a LTE na kanálech 61 a výše, tak tyto dvě služby nejsou v žádné kolizi a neobstojí ani argument o tom, že by cosi mělo jít odfiltrovat cenově dostupnými filtry! Tady žádný zákon nic neříká o nějaké cenové dostupnosti apod. nesmysly. Prostě každý v blízkosti LTE vysílače bude muset mít kvalitní anténní sestavu, klidně i s použitím kanálových konvertorů a pokud ji mít nebude, tak je to jeho problém a může koukat z okna nebo to vyřešit třeba satelitním příjmem.

Vy tedy chcete tvrdit, že ty služby nejsou v kolizi, když je mezi nimu odstup 1 MHz, což je odstup tak malý, že i ten zmíněný kanálový konvertor až tak strmou selektivitu nemá? Navíc znovu zdůrazňuji fakt, že pásmo 21-69 bylo donedávna UHF pásmo a veškeré přijímací komponenty s tím počítaly.
Tušíte pak vůbec, jak hustá bude síť LTE vysílačů, zejména v okolí měst? A že "každý v blízkosti LTE" bude ohromné číslo lidí? Řešení kanálovými konvertory (možná jste chtěl spíše napsat vložkami) je nemožné v případě malých instalací v RD nebo malých bytovkách, protože aby ty vložky byly dostatečně selektivní, je nutné použít Alcad ZG431. Jen jedna vložka s propojkami stojí nějakých 2500 Kč koncové ceny, k tomu potřebujete zdroj, lištu a krabici kam je dát. Zdroj, krabice a lišta stojí nějakých 3500 Kč, a spočítejte si kolik by pak vyšel běžný příjem osmi pražských muxů a FM rádia. To jsou šílené částky. Konvertory jsou pak ještě jinde, tam je cena třeba 6000 Kč za jeden.
A upozornuji na to, ze prijem kanalovymi vlozkami nebo konvertory NENI urcen pro mensi ITA rozvody, a nedela se to takto ani v zahranici, pro tyto ucely jsou urceny klasicke pasmove nebo vicepasmove zesilovace, ktere s LTE budou mit problemy.

Citace
Úsměvné je pak tvrzení výše, že pokud je televizor konstruován na příjem kanálů 21 až 69, tak díky LTE dojde k jakémusi zahlcení tuneru - kdyby tomu tak opravdu bylo, tak by ke stejnému jevu muselo dojít i u samotného televizního vysílání, kde by např. vysílač Žižkov nebo Barvičová zahlcoval tunery televizorů a v okolí by nikdo neměl příjem. Samozřejmě tomu tak není a dokonce v okolí těchto vysílačů není problém přijímat i vzdálené signály vysílačů jiných  :)  Navíc je tady opět to, co už bylo uváděno - pokud je kvalitní anténní sestava, tak do televizoru přichází pouze žádané kanály a ne nějaký balast celého pásma.

Tak zaprve, co pisete je naprosta lez. Samozrejme, ze v prime blizkosti vysilace do nekolika set metru je casto problem s prilis silnym signalem. A nasazuji se na to utlumove clanky. Stejne tak je problem, pokud je v pasmu silny vysilac a zaroven je nutne prijimat slabsi - tam se zas pouzivaji zadrze, ktere ten silny signal oslabi a zbytek pasma ne.
Druha vec je to, ze tento silny signal je signal zadany, tedy televizni. A z daneho vysilace se vetsinou vysila vice multiplexu. Jenze tady se najednou objevi JINY, nezadany signal LTE v ramci TV pasma a jeho odstup od poslednich dvou kanalu bude tak maly, ze nebude mozne tento signal potlacit tak, aby bylo mozne prijimat bez zhorseni kanaly 59 a 60, ktere se pro TV vysilani vyuzivaji.
Znovu pak musim napsat, ze je antenni sestava kvalitni v pripade ITA neznamena, ze tam prichazeji POUZE signaly nekolika muxu po filtraci. Bezna kvalitni ITA vypada tak, ze v rozvodu je kvalitni signal zadanych vysilacu a vice ci mene potlaceny signal zbytku pasma, ale neni tam 100% filtrace - protoze jak jsem psal vyse, pak by reseni vychazelo uplne na jina cisla. Bezne se takto ITA rozvody delaji, u nas i v zahranici, a je to tak spravne, vase tvrzeni o balastu je blabol. Ve vetsine domu ani nelze umistit velkou rozvodnici s vlozkami, protoze stavitele rodinnych domu samozrejme nepocitaji s tim, ze se tam bude delat krabice jak pro STA a pro ITA rozvody je tam k dispozici bezna krabicka, kam se vejde rozbocovac, maly domovni zesilovac, zdroj a mozna tak dalsich par malych pasivnich prvku (treba i ten LTE filtr).

Na zbytek nema smysl asi reagovat, prekrmovat trolla neni prinosne.
Ano, jako moderátor by bylo dobré promazat hlavně svoje vlastní, naprosto nesmyslné, příspěvky, které straší lidi a nejsou zhola ničím podložené. U televizního vysílání se běžně používají sousední kanály a není žádný problém už od nepaměti, samozřejmě pokud je anténní sestava dělaná odborně a ne bastlená doma na koleně bez znalosti věci.

A že jsou televizní přijímače schopny přijímat i k61 až k69 je asi stejná tragédie jako to, že jsou schopny přijímat CDMA na 450 MHz nebo třeba radiový provoz různých služeb (záchranka, taxi) v pásmu 77 až 87 MHz. Pokud tam jde z anténního systému jenom to, co tam jít má a naopak tam nejde balast, který tam nemá co dělat, tak je úplně jedno jaký frekvenční rozsah zpracuje televizní přijímač. A pokud toto neví ani globální moderátor a profík, tak pak není co dodat a obrázek si už každý udělá sám.

Samozřejmě počítám s tím, že se bude mazat. Tak to totiž vždycky chodí, když je někdo přesvědčen o vlastní neomylnosti a důležitosti a pak se objeví jiný diskutující, který mu nepodfukuje pod pytel, ale naopak vyvrátí jeho nesmyslná a ničím neopodstatněná tvrzení  :P

4
Nejde o zesměšnění ale o fakt, že právě ČTÚ je tím orgánem, který má na dodržování výše uvedeného dohlížet. A nikoliv, že to svede na čínskou technologii (čemuž moc nevěřím, že by to ČTÚ opravdu udělal).

5
K tomu kanálovému konvertoru pak asi tolik, že jeho hlavní devizou je převod přes MF. I z tohoto důvodu ho lze provozovat na sousedních kanálech a konstrukčně je řešen velice dobře, takže o jeho spolehlivosti, v souvislosti s LTE, bych obavy neměl. Ovšem to se dost těžko vysvětluje lidem, kteří ani neví o čem je vlastně řeč a mají utkvělou představu, že LTE bude rušit všechno, všem a všude, byť dosud nebyl popsán ani jeden případ, že by se tak stalo...

6
Jestliže je televizní vysílání na kanálech 21 až 60 a LTE na kanálech 61 a výše, tak tyto dvě služby nejsou v žádné kolizi a neobstojí ani argument o tom, že by cosi mělo jít odfiltrovat cenově dostupnými filtry! Tady žádný zákon nic neříká o nějaké cenové dostupnosti apod. nesmysly. Prostě každý v blízkosti LTE vysílače bude muset mít kvalitní anténní sestavu, klidně i s použitím kanálových konvertorů a pokud ji mít nebude, tak je to jeho problém a může koukat z okna nebo to vyřešit třeba satelitním příjmem.

Úsměvné je pak tvrzení výše, že pokud je televizor konstruován na příjem kanálů 21 až 69, tak díky LTE dojde k jakémusi zahlcení tuneru - kdyby tomu tak opravdu bylo, tak by ke stejnému jevu muselo dojít i u samotného televizního vysílání, kde by např. vysílač Žižkov nebo Barvičová zahlcoval tunery televizorů a v okolí by nikdo neměl příjem. Samozřejmě tomu tak není a dokonce v okolí těchto vysílačů není problém přijímat i vzdálené signály vysílačů jiných  :)  Navíc je tady opět to, co už bylo uváděno - pokud je kvalitní anténní sestava, tak do televizoru přichází pouze žádané kanály a ne nějaký balast celého pásma. A pokud by LTE přijímal přímo televizní přijímač sám ze vzduchu, tak by asi bylo záhodno se poohlédnout po jiném, kvalitnějším modelu...

V České republice je jakési obecné podvědomí, že příjem televizních programů je triviální záležitost a navíc lidi nejsou ochotni investovat víc, než pár stovek. Nikomu přitom nepřijde divné, že v rodinném domě dá za otopný systém přes 100 tisíc, za okna 2x tolik a střecha ho vyjde na půl miliónu. Ale jak má dát za anténní sestavu s kanálovými konvertory třeba 50 tisíc a mít bezproblémový příjem, tak se každý kroutí jak had a dostává kopřivku. Pak mu za barákem spustí LTE a on si půjde poplakat na internet, jak je všechno špatně, že až dosud mu ten polský krám se zesilovačem ze stánku fungoval a teď nic. A nedokáže pochopit, že chyba není ve státu, který frekvence na LTE přidělil (a zajistil tak budování vysokorychlostního internetu i v místech, kde se dřív člověk musel připojovat šnečím EDGE nebo dokonce jenom GPRS), ale v něm samotném.

Ještě tady zaznělo cosi o tom, že při výměně čb televizoru za barevný nebylo potřeba měnit antény. No to opravdu nebylo, ale třeba při spuštění II. programu ČST bylo nutné instalovat další anténu (když I. program byl šířen převážně v I. a III. TV pásmu, zatímco II. program vysílal jenom v UHF a nešlo to přijímat na jednu anténu) a nezřídka i dokoupit UHF konvertor (http://www.kvt-elektronika.cz/OBRAZKY/UHF_konvertor.jpg). Takže investice do televizního příjmu byly i kdysi, jsou dnes a budou i následně, s tím je potřeba se smířit.

V každém případě je ale potřeba počkat na spuštění LTE a zbytečně nedělat bubáky, jaké to bude mít údajně hrozné následky...
Kdybyste byl na školení ČTÚ, viděl byste na vlastní oči, jak úžasná čínská BTS technologie Huawei má výrazná postranní pásma a pokud je budeme chtít odfiltrovat, tak k60 se i s nejlepšími filtry prostě zvrchu vždy zdeformuje! O úrovni LTE na vstupu kontra úrovni DVB-T se ani nebavím...
Postranní pásma si bude muset odfiltrovat provozovatel LTE, což ČTÚ dobře ví. Zřejmě se na tom školení víc konzumuje alkohol, než řeší skutečné aspekty zavádění LTE  ::)

7
...LTE se má budovat převážně v mimoměstských oblastech, takže lze reálně očekávat zvýšení výskyt lidí bydlících v RD. A pokud by se jednalo o byty, tak díky STA ten problém nebude prakticky vůbec....
Děláte si legraci? Nebo nejste schopen si správné informace najít na webu? Stačí si kliknout na http://start-lte.ctu.cz/ a Praha se už nyní základnovými stanicemi jen červená a jistě není typickým pražským bydlením rodinný domek. Také víra, že všechny pražské STA jsou již nyní vybaveny dostatečnými filtry, mi připadá naivní. Víc už ani nemá cenu dodávat. :-)
Ano, LTE v Praze na frekvenci 1800 (O2 a TM) nebo 900 (VF) bude rušit televizní vysílání, končící kanálem 59, tj. 782 MHz. Pak už chápu ty obavy a jestli je mají i ostatní, tak se ani nedivím jak se dobře prodávají filtry po pětistovce  ;D

8
... Nikomu přitom nepřijde divné, že v rodinném domě dá za otopný systém přes 100 tisíc, za okna 2x tolik a střecha ho vyjde na půl miliónu. Ale jak má dát za anténní sestavu s kanálovými konvertory třeba 50 tisíc a mít bezproblémový příjem, tak se každý kroutí jak had a dostává kopřivku. Pak mu za barákem spustí LTE a on si půjde poplakat na internet, jak je všechno špatně, že až dosud mu ten polský krám se zesilovačem ze stánku fungoval a teď nic. A nedokáže pochopit, že chyba není ve státu, který frekvence na LTE přidělil (a zajistil tak budování vysokorychlostního internetu i v místech, kde se dřív člověk musel připojovat šnečím EDGE nebo dokonce jenom GPRS), ale v něm samotném.

V každém případě je ale potřeba počkat na spuštění LTE a zbytečně nedělat bubáky, jaké to bude mít údajně hrozné následky...
Opět se zde používá nadnesený příměr! Kolik % TV diváků bydlí ve vlastním rodinném domku? Opravdu většinově rodiny platí za topení přes 100 tisíc ročně? Kolik rodin a jak často si mění okna za 200 tisíc, střechu za 1/2 milionu? Je tedy každá rodina schopna najednou navíc zaplatit za vynucenou anténu 50 tisíc? Nebo bude DVB-T příjem výsadou bohatých rodin? Pokud bude naplněn plán 98% pokrytí LTE, kolik % TV antén se ocitne v pásmu rušení, které bude nutno řešit desetitisícovými částkami? Zatím nevíme, ale paušálně tvrdit, že je/bude to normální daň k běžnému příjmu televize, mi připadá neúměrné a lehkomyslné.
LTE se má budovat převážně v mimoměstských oblastech, takže lze reálně očekávat zvýšení výskyt lidí bydlících v RD. A pokud by se jednalo o byty, tak díky STA ten problém nebude prakticky vůbec.

U otopného systému jsem psal o jeho vybudování, nikoliv o provozu. A ohledně antén mohu dát stejnou otázku - jak často bude potřeba měnit ty kanálové konvertory? Skoro bych řekl, že ne častěji, než plastová okna nebo plechové radiátory.

9
Jestliže je televizní vysílání na kanálech 21 až 60 a LTE na kanálech 61 a výše, tak tyto dvě služby nejsou v žádné kolizi a neobstojí ani argument o tom, že by cosi mělo jít odfiltrovat cenově dostupnými filtry! Tady žádný zákon nic neříká o nějaké cenové dostupnosti apod. nesmysly. Prostě každý v blízkosti LTE vysílače bude muset mít kvalitní anténní sestavu, klidně i s použitím kanálových konvertorů a pokud ji mít nebude, tak je to jeho problém a může koukat z okna nebo to vyřešit třeba satelitním příjmem.
Je jedno, co říká a neříká zákon. Vždycky jsou tu ještě přírodní zákony, které nikdo neokecá. A ty nám říkají, že realizovat filtr s obdélníkovou charakteristikou je fyzikální nesmysl. Ale ČTÚ se v honbě za ziskem na fyziku vykašlal  ::)
Přírodní zákony nám rozhodně neříkají, že máme používat jakési filtry. Stačí použít kanálový konvertor a rázem není problém ani s kanálem 60  :)

10
Jestliže je televizní vysílání na kanálech 21 až 60 a LTE na kanálech 61 a výše, tak tyto dvě služby nejsou v žádné kolizi a neobstojí ani argument o tom, že by cosi mělo jít odfiltrovat cenově dostupnými filtry! Tady žádný zákon nic neříká o nějaké cenové dostupnosti apod. nesmysly. Prostě každý v blízkosti LTE vysílače bude muset mít kvalitní anténní sestavu, klidně i s použitím kanálových konvertorů a pokud ji mít nebude, tak je to jeho problém a může koukat z okna nebo to vyřešit třeba satelitním příjmem.

Úsměvné je pak tvrzení výše, že pokud je televizor konstruován na příjem kanálů 21 až 69, tak díky LTE dojde k jakémusi zahlcení tuneru - kdyby tomu tak opravdu bylo, tak by ke stejnému jevu muselo dojít i u samotného televizního vysílání, kde by např. vysílač Žižkov nebo Barvičová zahlcoval tunery televizorů a v okolí by nikdo neměl příjem. Samozřejmě tomu tak není a dokonce v okolí těchto vysílačů není problém přijímat i vzdálené signály vysílačů jiných  :)  Navíc je tady opět to, co už bylo uváděno - pokud je kvalitní anténní sestava, tak do televizoru přichází pouze žádané kanály a ne nějaký balast celého pásma. A pokud by LTE přijímal přímo televizní přijímač sám ze vzduchu, tak by asi bylo záhodno se poohlédnout po jiném, kvalitnějším modelu...

V České republice je jakési obecné podvědomí, že příjem televizních programů je triviální záležitost a navíc lidi nejsou ochotni investovat víc, než pár stovek. Nikomu přitom nepřijde divné, že v rodinném domě dá za otopný systém přes 100 tisíc, za okna 2x tolik a střecha ho vyjde na půl miliónu. Ale jak má dát za anténní sestavu s kanálovými konvertory třeba 50 tisíc a mít bezproblémový příjem, tak se každý kroutí jak had a dostává kopřivku. Pak mu za barákem spustí LTE a on si půjde poplakat na internet, jak je všechno špatně, že až dosud mu ten polský krám se zesilovačem ze stánku fungoval a teď nic. A nedokáže pochopit, že chyba není ve státu, který frekvence na LTE přidělil (a zajistil tak budování vysokorychlostního internetu i v místech, kde se dřív člověk musel připojovat šnečím EDGE nebo dokonce jenom GPRS), ale v něm samotném.

Ještě tady zaznělo cosi o tom, že při výměně čb televizoru za barevný nebylo potřeba měnit antény. No to opravdu nebylo, ale třeba při spuštění II. programu ČST bylo nutné instalovat další anténu (když I. program byl šířen převážně v I. a III. TV pásmu, zatímco II. program vysílal jenom v UHF a nešlo to přijímat na jednu anténu) a nezřídka i dokoupit UHF konvertor (http://www.kvt-elektronika.cz/OBRAZKY/UHF_konvertor.jpg). Takže investice do televizního příjmu byly i kdysi, jsou dnes a budou i následně, s tím je potřeba se smířit.

V každém případě je ale potřeba počkat na spuštění LTE a zbytečně nedělat bubáky, jaké to bude mít údajně hrozné následky...

11
K západní Evropě patříme už od dob Rakouska-Uherska a možná i dříve. Pouze v těch nepovedených 40 letech komunismu jsme museli patřit do nějakého pochybného východního spolku  :'(

12
Ono je to trochu jinak. Když chtěl někdo ušetřit a místo kvalitně provedené anténní sestavy to zflikoval sám za pár korun, tak ať teď nenaříká, že prostý lid musí něco měnit a cosi o problémech s CDMA. Je to pouze jeho problém a dobré ponaučení do budoucna.

13
A co ty vstupní obvody asi tak naladí na k61 až k69? Tady se člověk chvílemi nestačí divit, jaká "moudra" se zde objevují  ::)  Jinak televizory běžně ladí i v pásmu 450 MHz, kde je CDMA. A že by to byl nějaký zásadní problém, to se říci nedá. Jediný problém je u uživatelů, kteří k příjmu používají nekvalitní polské antény s vestavěnými zesilovači. Ovšem za to nelze vinit ani LTE ani CDMA, ale jen a pouze toho samotného uživatele...

14
Nejspíš byly "pokažené" už z výroby. Analog tam nějak prolezl, ale digitál spadnul úplně. Proto bych to neřešil, oprava je nerentabilní (pokud je vůbec možná).

15
Dát to někde v dílně na měřák a podívat se na výsledné údaje. Ale obecně výrobky tohoto typu moc kvalitní nejsou, osobně bych to považoval za ztrátu času a peněz (příp. opravu).

Stran: [1] 2