Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Kuba Melín

Stran: [1] 2 3 ... 49
1
Lukáš udělal pro Digitální rádio velmi povedený rozhovor s viceprezidentem Vodafonu. Rozhodně doporučuji k přečtení.

https://digital.rozhlas.cz/quique-vivas-vodafone-tv-prineseme-do-ceska-spojime-nejlepsi-z-linearni-a-8093356

3
O serveru DigiZone.cz / Re:diskuse na DZ?
« kdy: 06. 02. 2018, 01:00:38 »
Tak se tu s vámi tímto loučím. Kdysi tu bylo fajn.

Kam přejít?

Rádiový fanoušek má OVIho web o rádiu, adresu najdete, diskuze tam taky jsou.

Televizní fanoušek má jistý televizní web s koncovkou .cz (tam se podílím i já), je tam i fórum.

Digitální rozhlasový fanoušek využije předplacený veřejnoprávní web o digitálním rádiu, ale fórum tam nenajde.

A dál asi nevím. Bylo to pěkných 10 let s DigiZone :)

4
Než abych tu psal dlouhé traktáty, nalinkuji sem sedm let starý, ale stále aktuální článek zde z DigiZone.
http://www.digizone.cz/clanky/zpusobi-pripravovane-radio-dalnice-kolaps/

K aktuálnímu stavu podotknu následující, že Rádio Dálnice prokazatelně nedodržuje přidělené parametry svých frekvencí.
O použitých výkonech lze spekulovat, to by někdo musel zjistit, jak výkonné koncové stupně vysílačů jsou osazeny, ale u vyzařovacích diagramů (pro laiky - kam antény vysílají signál a kam už vysílat nemají) je porušování jasné.

Na vysílačích jsou totiž montovány buď 4prvkové nebo 3prvkové antény, které mají vyzařovací diagram při vertikální polarizaci 105 (4p) resp. 135 (3p) stupňů (katalogové hodnoty daných antén).
Povolené vyzařování 50 W ERP mají ovšem vysílače jen v úhlu 50 stupňů (tedy +- 25 stupňů od směru antény) podél dálnice na obě strany (diagram má tedy tvar úzké osmičky), kdy už +-40 stupňů od směru antény musí být potlačení vyzařování 6 dB, +-50 stupňů od směru pak 9 dB a do ostatních směrů má být potlačení 12 dB.

To asi těžko splní anténa s vyzařovacím úhlem přes 100 stupňů. Pro dodržení diagramu by na vysílačích musely být sfázované dvojice 4prvkových antén, takový anténní systém by už povolený diagram dodržel a nesvítil by kam nemá.

Za tohoto stavu se tedy nelze divit, že vysílače hrají i tam, kde už vůbec být slyšet nemají.  >:(

5
Analogový rozhlas / Re:Radio Hey - 92,7 FM on air!
« kdy: 28. 04. 2017, 19:56:32 »
Co se týče Plusu na Liberecku, Českolipsku a Semilsku: Stále nechápu, proč ČRo dal Plus na 101,9 FM, což je nejhorší frekvence na Černé hoře, která má ohromnou kolizní oblast s Bukovou horou 102,0 a v polovině svého pokrytí je nepoužitelná.
Stejně tak má kolizi s Kojálem na 102,0 na Chrudimsku, Svitavsku a Rychnovsku.

Kolizní oblast s Bukovou horou krásně vykrývá Ještěd, ze kterého ale Plus nevysílá, zatímco třeba Radiožurnál ano.

Úplně by tak stačilo prohodit 88,5 FM a 101,9 FM. Ti, kterým by pak RŽ rušila Bukovka, by jednoduše přeladili na Ještěd. RŽ by  na pokrytí vůbec neutrpěl. Ale Plusu by se výrazným způsobem zlepšilo pokrytí na Semilsku, Liberecku, Jablonecku, Mladoboleslavsku i Českolipsku. Všude tady signál je Černé hory 101,9 FM dostatečný, ale kvůli rušení od BH nepoužitelný. Pomohlo by to částečně i na Kolínsku a Nymbursku, kde se ta kolize stále dost silná.
Stejně tak by se vyřešil ten problém na Svitavsku, Rychnovsku a Chrudimsku (kde zase RŽ jede z Krásného a ČH tam kvůli RŽ nikdo ladit nemusí.6
Analogový rozhlas / Re:Radio Hey - 92,7 FM on air!
« kdy: 27. 04. 2017, 23:16:19 »
Dosah 92,7 FM.

Z jihu omezeno rusenim od Prahy 92,6 FM, jinak je frekvence velmi cista.

7
Střídám dvě vozidla, obě mají antény nad zadním sklem. Jedno má anténu 40cm dlouhou a rádio Pioneer. Druhé má anténu 18cm dlouhou a originální škodovácké rádio.
Ta dlouhá anténa s Pioneerem jede krásně, slyším stanice z celé jižní Moravy i Slovenska a Rakouska. To škodovácké rádio s krátkou anténou přijímá jen nejsilnější stanice, jak vyjedu z Brna, tak je konec.
A teď babo raď, je to citlivostí tuneru, anténou nebo závadou v rozvodech?
Nevím, jestli v autoservisu budou schopni takové detaily kvality přijmu rozlišit, přece jenom jsou zaměřeni na jiný typ oprav.   
Samozřejmě, že je to anténou. Anténa na VKV FM by měla mít alespoň 150cm, což většina autoantén nesplňuje. S klesající délkou prudce klesá zisk a zhoršují se šumové vlastnosti soustavy anténa-tuner.

To ale není úplně pravda, antény do auta jsou většinou přibližovány k anténě 1/4, tedy má prut optimálně mít 75 cm. Osobně mám nejlepší zkušenosti s anténou Calearo se sklonem ke střeše 60 stupňů, přičemž původní prut jsem nahradil vždy 75 cm prutem (lze na daný závit sehnat nebo si vyrobit). Měl jsem to takto ozkoušené na několika vozech (Škoda Fabia, Toyota Corolla/Avensis) a mám to tak i na svém Passatu. Funguje to velmi dobře, v Praze lze v pohodě přijímat mnohé polské i německé stanice. Stejně tak i jinde hrají slabší kousky.
Slušné jsou i Calearo antény s prutem 84 cm do přední části střechy, např. na vozy Peugeot.

Mám zkušenosti i s anténou Hirschmann o délce prutu 100 cm, která je čistě vertikální - tyto antény se používají u sedanů, např. starší Mercedes. V porovnání se střešní anténou Calearo je lepší příjem V stanic a naopak příjem H stanic je horší.

8
Digitální rozhlas / Re:Sekání internetového rádia
« kdy: 06. 03. 2017, 21:06:40 »
Od koho máte internetovou konektivitu?

Zkoušel jste stabilitu připojení? Například přes ping na seznam.cz z nějakého dalšího zařízení za routerem?

Vyskytují se výpadky u všech stanic nebo jen u nějaké konkrétní?

9
Německo, které Češi nenávidí, je dneska na vrcholu slávy, protože se stalo symbolem svobody a demokracie :) To je práce paní Merkelové a spousta Němců nemá nic zásadního proti.

Tohle myslíte vážně, nebo jen trollíte?

V Německu nyní panuje dost silná autocenzura, v médiích se tam hlásá velmi silně doktrína multikulturalismu a podpory současné migranční politiky. Kdo si to dovolí kritizovat, je automaticky strčen buď do pytle s neonacisty a fašouny (tedy je "braun") a nebo tam vymysleli pejorativní výraz "besorgte Bürger", což je v daném využití velmi volně přeloženo něco jako "vystrašení hloupí občané"). Pokud tam někdo kritizuje migrační politiku a je veřejně známou osobností, spustí se na něj hon vedený levicovými aktivisty (případ prostořekého saského DJe, kterého rádio raději vyhodilo, než aby snášelo shitstorm ze strany aktivistů o tom, jak podporuje "fašouna" jsem zde už zmiňoval).

Německá média sleduji a zejména poslouchám mnoho let a za poslední dobu se nestačím divit, jak se tam interpretují informace, jak se tam mlčí o spoustě věcí a jak se tam vůbec neřeší problémy spojené se současnou politikou. Kupříkladu, když se valily proudy migrantů přes Maďarsko a Rakousko a na mnichovské nádraží dorazilo každý den 5-10 tisíc migrantů, bavorský veřejnoprávní rozhlas ABSOLUTNĚ neřešil nějaké diskuze o tom, zda je to v pořádku, není to problém a jak se s tím Německo vyrovná, ale informoval jen o tom, že nadšení dobrovolníci nosí na nádraží deky, obce upravují školní tělocvičny na provizorní ubytovny a všichni strašně chtějí pomáhat - a mezitím že ti zlí a nehumánní Maďaři staví plot na hranicích a vůbec nechtějí pomoct. Takto to tam prostě bylo podáváno a víceméně je doteď.

Realita je nicméně jinde, spousta lidí je ze současného stavu minimálně rozčarovaná, mnozí otevřeně sympatizují s AfD (a zdůrazňuji, že si o té straně nic dobrého nemyslím, stejně jako o LePenové apod.), mnozí s AfD sympatizují skrytě (protože jinak jsou okamžitě hození do neonazi pytle), většina podporuje opatrnější přístup politiků jako je Seehofer z CSU, kteří nejsou tak radikální jako AfD, ale zároveň silně kritičtí k politice Merkelové.

Zásluha politiky Merkelové je leda tak v tom, že kolem vánočních trhů v Německu musí nyní stát desítky policistů se samopaly a betonovými zátarasy a že silvestrovské oslavy jich musejí hlídat tisíce, aby nedocházelo k řádění "mladíků" (vidíte, málem bych zapomněl na tenhle newspeak, co se za posledních pár let vytvořil zejména ve Skandinávii, ale za poslední dva roky i v Německu, jen aby se nemuselo natvrdo říct, kdo a jak řádí).

TOHLE vše rozvrací Evropu, tohle shazuje projekt EU, tohle žene lidi do náručí populistů a pochybných stran.

Víc sem asi už psát nebudu, obrázek si ostatně z tamních médií může každý udělat sám - stačí umět německy a pozorně poslouchat. Třeba večerní multikulturní pohádky pro děti na Bayernu 1 jsou chuťovka  :-X

10
Nevím, kdo zavedl pojem "neomarxismus", ale faktem opět je, že se státy (a zejména ty vedené středolevicovými nebo levicovými vládami - jako je tomu třeba i nyní u nás) snaží stále více regulovat všechny oblasti lidského života, většinou dle myšlenek "nové levice" - tedy Zelených a socialistů. Extrémem je v tomto případě Skandinávie, ale děje se to v celé EU.

Na druhou stranu výmluva, že za to může EU je mimo, protože státy tyto regulace a omezení zavádějí samy a dobrovolně do své legislativy a dost často vymýšlejí šílenosti nad rámec EU legislativy. Je ale běžnou praxí, a to nejen u nás, házet vinu za všechny nepopulární kroky na EU :)

Spolu s těmito regulacemi a sešněrováními se zde navíc vytváří stále více nátlakových a nikým nevolených organizací placených z různých fondů a veřejných peněz, které pak i skrze média určují, co je špatně a co dobře. Dokonalým příkladem je "iniciativa" HateFree, která mi neskutečně pije krev, protože se jedná o jednostrannou propagandu placenou z Norských fondů (btw. - proč má u nás Norsko možnost platit nějaké organizace ovlivňující veřejné mínění?) a také z našich daní. Takže z jedné strany na nás útočí ruská propaganda (různé Sputniky, Aeronety atd.) placená nebo podporovaná Ruskem a ruští trollové na sociálních sítích, z druhé strany zase propaganda multikulturalismu a její fanatičtí zastánci, do toho tu máme nacionalistické extremisty a jejich "vlastenecké" výkřiky o zadrátování hranic a konspirační teorie o Bilderbergu (sem patří i ten Ortel, jehož podporu nějak nechápu, tito vygumovaní neonácci fakt nejsou žádnou protestskupinou).

A člověk, který nežere ani jedno z toho aby se z toho pomátl.  8)

11
Trumpa jsem tu rozebirat úplně nechtěl, to je jiná a dost složitá otázka...

Faktem ale je, že politicko-ideologické ukotvení většiny médií v Evropě, zejména těch západoevropských veřejnoprávních (ale i soukromých, třeba Der Spiegel v Německu), je velmi silně středolevé. A jakmile nějaký politik (nebo kdokoliv veřejně známý, případně nějaké z médií) z této ideologie vyčnívá, tato média jdou velmi tvrdě proti němu. Příkladem nemusí být Trump, který je opravdu extrémní, ale již zmíněný bavorský premiér Seehofer (o kterém opravdu nelze říci, že by byl populistou nebo se opíral o hlasy nevzdělanců - přesto se do něj německá média začala opírat). Podobným příkladem je "skandál" kolem TV Prima, která se začala vymezovat proti středolevé politice a multikulturalismu (ale naprosto v mezích zákona, nezačala hlásat žádné extremistické názory) a okamžitě byla označena za xenofobní a podněcující nenávist.

Ono se vůbec s těmito pojmy šermuje dost zvláštně, xenofob a rasista je dnes skoro každý, kdo zpochybňuje evropskou migrační politiku (proč nikdo nemůže veřejně mluvit proti této politice bez toho, aby ho někdo jako xenofoba označil?), jako nenávistné příspěvky jsou dnes označovány i apely lidí na Facebooku, kteří "jen" chtějí zastavit proud muslimské migrace do Evropy (co je na tom nenávistného a kdy ztratili obyvatelé státu právo rozhodovat o tom, kdo, za jakých podmínek a v jaké míře může do jejich země přijít?).

Nicméně tohle je debata na hodně dlouho a určitě by byla velmi vyhrocená... :)

12
Jen trochu k tématu "objektivní" žurnalistiky.

Jestliže je většina pracovníků daného média přiznivci určitého názorového proudu, lze těžko očekávat, že budou fandit protistraně a jejich názorové ukotvení nebude na jimi produkovaném zpravodajství, komentářích a analýzách znát. S fakty a statistikami se vždy dá pracovat tak, aby vyzněly vhodně pro podpoření nějaké "pravdy" nebo úhlu pohledu.

Většina novinářů veřejnoprávních médií je názorově v proudu liberální středolevicové politiky. V mnoha případech i spíše politiky tzv. nové levice (typicky představovanou stanou Zelených). Konkrétně v Německu je ve veřejnoprávních médiích 40 % novinářů příznivci tamních Zelených, zbytek povětšinou SPD nebo CDU. Lze se o tom jednoduše přesvědčit i pohledem na profily daných novinářů na sociálních sítích. Mnozí také své aktivistické ambice veřejně dávají najevo - zrovna v tom Německu se dost novinářů velmi jasně připojilo k podporovatelům otevřené migrační politiky a z obrazovek nebo od mikrofonu "apelovali" na diváky/posluchače a vymezovali se proti těm, kdo s danou politikou nesouhlasili.

Je tedy logické, že tito lidé nebyli nadšeni z Trumpa, celkem nepokrytě fandili protistraně a nyní budou poukazovat jen na negativa jeho konání. Stejně tak to bude platit i o jiných politických názorech, které do středolevicové liberální, případně neolevicové politiky nebudou zapadat. V Německu je tak najednou populista i z dlouholetého politického matadora Seehofera z konzervativní CSU, který několik let říká to samé - jen se to nyní nehodí do současného kurzu. O tvrdém mediálním odporu vůči AfD (ať už je ta strana jakákoliv) nemluvě.

Stejně tak tu ale jsou (více či méně) i média, která mají jiné než středolevé/levé politické ukotvení. Třeba v Německu skoro neexistují, tam je ta doktrína hodně silná, ale u nás jsou. Stejně tak jsou v Americe nebo jinde a je na posluchači/čtenáři/divákovi, aby si vybral. Zatím tu ještě cenzura není, ač třeba zrovna v tom Německu je tlak na "nevhodné" názory docela silný a vyhazuje se tam kvůli "nevhodným vyjádřením" z rádií i TV - https://www.tag24.de/nachrichten/wegen-pegida-dj-happy-vibes-verliert-job-radio-dresden-leipzig-chemnitz-erzgebirge-maximal-174699.

Toto je prostě fakt, objektivní žurnalistika neexistuje a jestli si to někdo myslí, tak je naivní.

13
Digitální rozhlas / Re:DAB vysílač Ungerberg Neustadt
« kdy: 29. 12. 2016, 12:51:17 »
Termín osazení definitivní antény je ještě neznámý, ale předpokládám, že to bude někdy na jaře.

Pak by měl být přesah do ČR dost zásadní, výkon se s definitivní anténou navíc zvedne z 5 kW na plných 10 kW.

14
Digitální rozhlas / Re:DAB vysílač Ungerberg Neustadt
« kdy: 27. 12. 2016, 00:19:54 »
Výkon 5 kW je dočasný, a dočasně je tam i směrový diagram, který nesvítí na ČR.

Konečným stavem bude výkon 10 kW ERP a diagram, který bude směrem na J a JV bez útlumu, tedy na ČR půjde plný výkon. Omezení bude 10-12 dB ve směrech SVV-V-JVV.

Na Prahu půjde plný výkon.

15
Digitální rozhlas / Re:DAB vysílač Ungerberg Neustadt
« kdy: 02. 12. 2016, 23:27:12 »
V Praze spise nez z Drazdan chodi DAB z Loebau. 5C lepe, 9A o neco hure (vyssi kmitocet, o neco nizsi vykon).

Se slusnejsi antenou to lze prijimat skoro na vsech vyvysenych mistech Prahy v pohode, v jihovychodnim okoli Prahy (Jesenice, Ricany) to chodi i na teleskop.

Neustadt/Unger by zasadne zmenil pokryti, kdyby byl spusten dle koordinace, tedy s minimalnim nebo zadnym potlacenim na CR. To se nestalo a tak jeho vliv neni zasadni, spise bude znat v Nemecku, kde dokryje problematicke oblasti mezi vysilaci Dresden a Loebau, spolecne s vysilacem Hoyerswerda.
Zasadnejsi vliv na zlepseni pokryti v CR to bude mit v oblasti Decinska, Ceskolipska a Ceskeho Svycarska, tam nyni bude chodit 9A vyrazne lepe nez 5C.


Stran: [1] 2 3 ... 49