reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Thomas987

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Digitální rozhlas / Info z ČT o kvalitě vysílání
« kdy: 18. 06. 2019, 20:26:58 »
Děkujeme Vám za váš dotaz, který se týká digitálního rozhlasového vysílání v systému DAB+.

 Nastavení dílčích datových toků jednotlivých stanic v multiplexu DAB+ programů vždy souvisí s celkovým využitím multiplexu a jeho konečnou technologickou kapacitou.
V současné době je náš multiplex CRo DAB+ využívaný 15 programy v různých datových tocích (od 32 kbit/s až do 80 kbit/s). Vyšší datové toky a částečně vyšší kvalita zvuku je nastavena zejména u stanic, u kterých převažuje náročnější zvuková a hudební složka, zejména klasická hudba nebo jazz. Jde tedy o naše stanice ČRo Vltava, ČRo D-dur a ČRo Jazz. U stanic se smíšeným programem je použité kódování o něco nižší, u stanic s mluveným slovem, monofonním zvukem nebo obecně nižšími nároky na absolutní zvukovou kvalitu (v našem případě ČRo Plus nebo ČRo Rádio Retro) se použijí ještě nižší datové toky. Pro nižší datové toky se pochopitelně používají co nejkvalitnější a nejefektivnější algoritmy, tj. zejména MPEG-AAC HEv2 (+ SBR + PS).
Dalším významným parametrem je míra zabezpečení, tz. Protection Level (ochranný poměr) . Na rozdíl od většiny jiných provozovatelů má multiplex CRo DAB+ nastavený ochranný poměr 2A, který znamená vyšší spotřebu datového toku, ale větší odolnost proti výpadků při menší úrovni přijímaného signálu. Tím pádem je preferováno pokrytí a dosah vysílání nad vyšší možnou kapacitou multiplexu.
Vybalancování nastavení všech parametrů ve vztahu k celkovému obsahu a počtu programů v multiplexu dělá provozovatel multiplexu se svým nejlepším vědomím a záměrem. V současných podmínkách a počtu programů není technicky možné nastavit u všech stanic vyšší datový tok, jak navrhujete, to by překročilo celkovou možnou kapacitu multiplexu. I přesto jsme přesvědčeni, že současné nastavení a zvuková kvalita programů v multiplexu CRo DAB+ je odpovídající a dostatečná.

2
Digitální rozhlas / Re:DAB tuner nebo receiver ?
« kdy: 20. 05. 2019, 17:11:26 »
Ještě varianta Hama digitální tuner DT60, DAB+/FM/Bluetooth.
Jinak mne celkem překvapuje, že se tu diskutuje o tom, co kde kdo vysílá či nevysílá, ale "technikálie" tu moc lidí asi nezná.

3
Digitální rozhlas / DAB tuner nebo receiver ?
« kdy: 23. 04. 2019, 18:19:14 »
Prosím o názor, tuner Onkyo T-4030 s amatérským zesilovačem nebo rovnou receiver TX-8220 ?
Neumím si vysvětlit, za jaké "technologie" chce tuner tolik peněz. Dnes hraju na přenosný přijímač + zesilovač do jednoduchých reprobeden. Dík.


4
Moc se omlouvám, že nereaguji. Pro samé kutilství nevím, co jsem kde napsal a právě proto se některých hobby zbavuji.
Místo odběru: Zruč nad Sázavou, KH, Kolín. TV anteny po 250 Kč. FM ráhno zdarma. Dále připíšu FM antenu dle Jaeger-tu prostorovou, mám svařený rám z H2o trubek + duralové trubky na prvky. Už to dělat nebudu, pouze za cenu těch trubiček.

5
Mám dlouhodobý problém s radiem Beat. Jsem běžný posluchač, žádný rocker apod. Domnívám se, že mají značnou rozdílnost ve vysílané kvalitě písní. Mám dvě oblíbené stanice a tam je to vyrovnaný, dlouhodobě poslouchatelný zvuk. Nehraje to úplně skvěle, ale ani úplně příšerně. Na Beatu je to hodně často ploché, o ničem. Zvuk pro dvoukazetový přenosný radiopřehrávač starší výroby. Co si myslíte vy?....,rád bych Beat poslouchal. Jde o vysílač Kutná Hora. Pozn.: Nezdařil se ani pokus o poslech Rock radia z obdobných důvodů.

6
Internet a domácí síť / Re:Rozhlas z počítače/internetu
« kdy: 12. 11. 2018, 14:57:48 »
No jo, to Country teda fuj. V zesilovačích se vyznám, ale mám jen analogové vstupy. Každopádně mne zajímá 1. radio Wien.
Bude to zajímavé bádání a nakonec to skončí u kompromisu, už to vidím. Díky.

7
Internet a domácí síť / Rozhlas z počítače/internetu
« kdy: 11. 11. 2018, 20:25:55 »
Ahoj. Začal jsem řešit poslech rozhlasových stanic z počítače, jsem připojen kabelem k modemu. Záměr jest dosáhnout alespoň kvality zvuku FM. S integrovanou zvukovkou to hraje příšerně, no tak jako kulisa při práci. Mám tam docela kvalitní bedny, pro které nemám využití. Zesilovač je tedy "udělátko" , nikoliv HIFI. Takže dotaz jest, je signál z net radií schopen kvality signálu z FM?

8
Děkuji, vyřešeno.
Prosím o pomoc s podobným: Potřebuji připojit CCIR antenu na prut přenosného radia. Aby to opravdu fungovalo. Myslím, že "jen pověsit" střední vodič koax. na prut nestačí. Nějaký mezičlen? Díky.

9
Měl bych TV antenu na 39-45 k , (25-30k) 2 ks, nové, cca 21 prvků, dlouhé , al ráhno na FM antenu z Chlumce.
Kdybyste to někdo chtěl.

10
Ahoj. Považuji se za znalého v oblasti příjmu a stavby anten. (tenkrát na CCIR apod). Jedna věc mne ale zaskočila. 1. Přijímám české FM stanice na širokopásmový  tříprvek, svisle. V podstatě přijímám odrazy na odvrácených stranách vysílače, místní stanice,  zisk anteny považuji spíš na úrovni dipolu,možná jen drátu. 2. Využil jsem odložený tuner  DVBT a naladil v místě TV radio Jazz. DVBT jsem přenesl k zesilovači do místa, kde přijímám FM. Jako antenu jsem udělal kruhový dipol o průměru 25 cm bez sym. členu a ten vyhodil z okna volně. Takto mi Jazz hraje. Raději bych vše hrál s rozbočovačem na antenu FM, ale tam mi Jazz nejde. Zdá se mi to divné,při dnešních výkonech vysílačů. Kde uvažuju špatně?

11
Analogový rozhlas / Re:FM radio v mobilu.
« kdy: 05. 06. 2018, 16:14:51 »
No samozřejmě že jsou sluchátka jako antena.
Tak ještě jeden dotaz,abych nezakládal další vlákno. Mám autoradio JVC a Kenwood. Kdysi někdo prohlásil, že výrobně k sobě mají blízko. Takže když je poprvé zapnete, na tuneru vám naskočí frekvence radia Proglas. Vždy a u obou. Je to náhoda??

12
Analogový rozhlas / FM radio v mobilu.
« kdy: 23. 05. 2018, 13:52:05 »
"Zdědil" jsem mobil Cube. O přestávce v práci, ( uzavřená provozovna, okna, přízemí) jsem zasunul sluchátka a ladil. Musím použít výraz-Byl jsem v šoku. Perfektně to naladilo i šumící stanice a ty silnější zobrazily RDS. Nechápu. Dokáže snad mobil citlivostí konkurovat tuneru s drátovou antenou?

13
Analogový rozhlas / Re:Selektivita FM tunerů
« kdy: 23. 05. 2018, 13:46:49 »
No, já mám dobrou zkušenost (poslechovou, ne naměřenou) s tunerem tesla T 710. No jo, nemá to digistupnici, musíte odhadovat. Má to za sebou dva filtry. Tak jsem naslepo "zamachroval", vbastlil jsem ještě jeden úplně stejný stupeň (tranzistor plus filtr) dle schematu za sebe a dejte si tam filtry jaké je libo. První mám 150 Khz a další dva 110 kHz.

14
Televizory / Kostičkování a projíždějící auta?
« kdy: 23. 01. 2018, 16:11:17 »
Prosím, může to být od aut a lze to odrušit, když antena míří přímo do silnice?
Dotaz mám zprostředkovaně. Děkuji.

15
Já už taky chytám asi tři u Střechova Nad Sázavou.

Stran: [1] 2 3 ... 6

reklama