Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - hlavek

Stran: [1]
1
Prosím můžete mi doporučit vhodnou anténu pro přijem následujících multiplexů v Praze:
- MUX 1, 53. kanál, V, 31 kW, žižkovský vysílač
- MUX 2, 41. kanál, V, 31 kW, žižkovský vysílač
- MUX 3, 59. kanál, V, 31 kW, žižkovský vysílač
- MUX 4, 64. kanál, V, 10 kW, vysílač v ulici Olšanská (O2)

Vím, že bez měřící přístroje nelze nikdy přesně říci, která terestrická anténa v daném místě je optimální a určitě pro dosažení nejlepšího výsledku by bylo lepší si pozvat nějakého profesionála s měřákem, ale rád bych instalaci terestrické antény nejdříve zkusil sám. Baví mě to a tudíž nebudu litovat stráveného času. A pokud se to nepovede, tak toho profíka objednám... :)

Anténa by byla umístěna na železném stožáru (myslím, že je to průměr 6cm) na střeše rodinného domu ve výšce cca 232m n.m. Místo příjmu je Praha-Dolní Počernice (tzn. východ Prahy). Vzdálenost od žižkovského vysílače je cca 8,8 km a od vysílače v Olšanské to je 7,5 km. Oba dva vysílače mám téměř v zákrytu za sebou, takže s nasměrováním antény by němel být problém. Dle terénního profilu na www.mapavysilacu.cz mi nic v přímé viditelnosti na žižkovský vysílač ani na vysílač v Olšanské nebrání.

Rozvod signálu od antény na střeše bude následující:
1. rozbočovač terestrického signálu do 2 kabelů v podkroví (případně prosím doporučtě nějaký konkrétní rozbočovač)
2. následně každý kabel bude vstupem do satelitního DiSEqC přepínače 4/1 s TV vstupem (tj. EMP P.164-TW)
3. a nakonec rozbočení satelitního a terestrického signálu pomocí koncové zásuvky

Zatím mám následující favority:
1. Emme Esse 40XD (cena cca 690 Kc)
Tuto nabízí Jakub Melín a její test lze nalézt zde: http://www.dvbservis.cz/newpage.php?cid=9

2. Alcad MX-045 (cena cca 1250 Kc)
Viz test Radomíra Kováře http://www.zoznam.sk/4007/porovnani-tri-anten-pro-pozemni-prijem/

3. Alcad BU-119 (cena cca 500 Kc)
Velice rozšířená anténa, ale podle Jakuba Melína má horší zisk do 50. kanálu (viz toto vlákno: http://forum.digizone.cz/index.php?topic=1851.0), coz by se v mém v případě týkalo MUXu 2 na 41. kanálu a pak po aplikaci 2. digitální dividendy možná i MUXu 4, pokud dostane přiřazen nějaký kanál nižší než 50. Ale je otázkou, zda bych to na tuto relativně "krátkou" vzdálenost s přímým výhledem neměl oba dva vysílače chytnout i na násadu od koštěte... :) Každopadně zde jsou 2 odkazy na testy s touto anténou od Radomíra Kováře:
http://www.zoznam.sk/3912/mereni-dvb-t-okoli-olesnice-na-morave/
http://www.zoznam.sk/4067/mereni-dvb-t-v-dolni-rozince/

4. Logaritmicko-periodická anténa Fracarro LP45F, 21.k- 69.k, 11dB (cena cca 390 Kc)
5. Color DIGI 21-69k, 7-10dB (cena cca 300 Kc)
6. Color spektra 21-69k, 9-12dB (cena cca 625 Kc)

Nebo na tak "krátkou" vzdálenost je lepší použít síto, se kterým údajně mají amatéří bez měřáku jako já větší šanci na úspěch. Nicméně když se podivám na domy v okolí, tak všichni mají směrové antény.

Vím, že momentálně jsou s MUXem 4 v Praze počáteční problémy (tj. nastavení SFN) a nikdo pořádné neví, které vysílače, s jakým výkonem a jakou polarizací v Praze vlastně vysílají, ale podle posledních informací v jiném vláknu na tomto fóru by Olšanka měla vysílat i ve vertikální polarizaci, což potvrzují i údaje na webu ČTÚ, takže si myslím, že při troše štěstí bych všechny MUXy mohl chytit na jednu anténu s vertikální polarizací.

Potřeboval bych pouze trochu nasměrovat, abych zbytečně nešel s kanónem na komára (tzn. s moc kvalitní a drahou anténou na příjem ve vzdálenosti cca 9 km) nebo naopak něco základního nepodcenil.

Stran: [1]