Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - omar3

Stran: [1] 2
1
Dovolil bych si zahájit diskusi o způsobu a provedení vnitřních rozvodů, zejména ve výhledu do budoucna. Tento víkend se po 17 letech dostanu ke stoupačce, kterou mi vedou kabely nahoru na půdu. Chtěl bych vyměnit stávající nevyhovující kabely a připravit nové do budoucna, abych dalších 20 let nebo lépe do konce života do toho nemusel šahat. Je to mimořádná několikadenní akce, kterou se nedá absolvovat každý rok. 
Hlavní zásada, každé zařízení bude mít svůj vlastní kabel. Na satelity a TV rozvody, kde je použit zesilovač dám H121. Na FM bez zesilovačů dám H125.  Dále přidám 3x UTP pro datové služby. Doprovodný kabel SYKFY 2x10 nechávám původní, na tom není co vylepšit. Také váhám, jestli natáhnout i optiku nebo jen mikrotrubičku. Jsou ještě nějaké nové trendy v rozvodech, které za 20 let budou běžné? Třeba IoT.

2
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / FeMBMS
« kdy: 17. 12. 2019, 18:45:45 »
DAB začíná být okoukané, tak nám vývojáři připravili novou hračku. S tématem se udatně popasoval redaktor na konkurenčním webu. Rakousko spouští zkušební vysílání TV a radia z Kahlenbergu a Liesingu na frekvenci 739MHz. Šiřka kanálu je 10MHz. Sledovat to nebude na čem, tak alespoň na spektráku. Kahlenberg má dost omezený vyzařovací diagram k nám na sever, tak to nebude žádná síla. Přirovnávali to sílou k lokálnímu vídeňskému multiplexu na K41, ten jsem kdysi měl, dokud vysilali volně, ale bylo to na hraně.

3
Digitální rozhlas / Příjem DAB v letadle
« kdy: 03. 07. 2019, 13:22:15 »
Nakonec jsem se rozhodl, že založím vlákno o příjmu DAB v letadle. Možná to bude jen můj monolog, ale možná se někdo přidá. 

Všeobecně se ví, že čím je anténa výše, tím má lepší signál a není nad anténu v letové hladině 10.000m. Doba strávená v letadle se dá využít různě, jednou z možností je sledovat příjem DAB signálů v průběhu letu. Neustále jich přibývá, oproti loňským 6 jsem jich letos ulovil 18. Už se to těžko stíhá, všechno vyhodnotit a zapsat. Než přijímač by byla asi lepší klíčenka a notebook, který by všechna data uložil do paměti a vyhodnocení by se mohlo provést na zemi v klidu.

Pro smysluplný příjem je potřeba začít s přípravou již doma. Nejprve je potřeba odhadnout trasu letu a mít v nějakém mobilním zařízení s GPS stažené mapy států, nad kterými se letí. Samozřejmě je nezbytné, aby sledovací zařízení mělo možnost přepnutí do letového režimu. Pak si je potřeba říci, jestli má člověk zájem o signály spíše z levé nebo pravé strany letadla a podle toho požádat o místo u okénka při odbavení. Místo v letadle je velmi důležité. Nejvhodnější jsou místa u okénka na přídi nebo na zádi. Nevhodná jsou naopak  místa do uličky a nad křídlem. Převážně se přijímají signály ze směrů, kam člověk z okénka vidí. Z druhé strany letadla se probojují jen nejsilnější signály v blízkosti vysilače. Taky není k zahození mít stažený seznam všech DAB vysilačů do 500km od trasy letu.

Vlastní příjem se provádí na DAB přijímači na teleskop a na obrazovce se sleduje pozice letadla.  V příloze reálné foto přijímacího pracoviště na palubě letadla s příjmem 9C Radia Dalmacija u Noveho Sadu.

Příště se podíváme na jednotlivé lety.

4
Měsíc září je měsícem Kojálu. Při té příležitosti mne napadlo vyhlásit soutěž, kdo uvidí a vyfotografuje z Brna Kojál. Mě se to zatím nepodařilo, tak třeba má někdo lepší oči nebo odhad na místo.  Střed města je bez šance, ale věřím, že takové Kohoutky to dají.

Tady jsou pro představu dvě ukázky z blízkého okolí. 
- dálnice D2, sjezd na 11km na Měnín, v popředí konstrukce sokolnické rozvodny.
- Vrchol kopce mezi Kobylnicemi a Šlapanicemi. Skály jsou lomy cementárny a vápenky v Mokré.   

5
Již delší dobu uvažuji, které vysílání je nejkvalitnější. Pozemní vysílání jsem vyřadil hned, jako nejhorší na poslední místo. Nejen nabídkou, ale i vlastní kvalitou. IPTV je předposlední, má však nespornou výhodu týdenního archivu kvůli kterému se dá sledování akceptovat. Zbývá satelit a kabel. Doma sleduji převážně vysílání ve formátu DVB-C. Na dovolené jsem byl nucen týden sledovat české satelitní vysílání a nebyla to žádná hitparáda. Pokusil jsem se nafotit stejný záběr na TV na dovolené a pak doma. Bohužel nemohu použít plné rozlišení kvůli povolené velikosti přílohy, ale zejména světlé rozhraní mezi košilí a klopou ze satelitu obsahovalo místo plynulé linie pilku jako kráva. Snad to bude vidět.
Teď bych se chtěl zeptat, jestli je to tak normální. Nemám možnost se podívat na české HD satelitní vysílání. Mám však UHD televizi, tak teď nevím, jak moc je to zdrojovým signálem a jak moc to vylepší upscale do 4K.   

6
Analogový rozhlas / Konec Rádia R
« kdy: 29. 06. 2017, 17:00:48 »
Jihomoravský éter přišel o další stanici. Tento týden skončilo ještě před vypršením licence vysílání Radia R na 89,2MHz. Vydrželo 8 let, což na to, že to bylo rádio jednoho člověka, obdivuhodný výkon.  Je to škoda, měl jsem ho rád. Naskýtá se otázka, jak na to zareaguje stejnojmenné Rádio R, které vysílá z brněnských vysokých škol na internetu.

Na uvolněném kmitočtu lze nyní nalézt Záhorácké rádio ze Skalice, chce to ale pořádnou anténu Myslel jsem si, že špatné pokrytí Záhoráckého radia směrem do ČR bylo způsobeno rušením od Rádia R na stejném kmitočtu, ale teď když nevysílá, není to o nic lepší, akorát tam nevzniká ten binec z míchání dvou stejných kmitočtů.   

7
Analogový rozhlas / Selektivita FM tunerů
« kdy: 18. 04. 2017, 16:29:26 »
Zdravím lovce FM signálů. Potřeboval bych probrat téma selektivity starých a současných tunerů. S mým anténním systémem pro FM jsem více méně na hranici možného, tak jsem si chtěl příjem rozšířit lepším tunerem. V bazaru jsem si pořídit starší tuner s krokem 25kHz a s přepínáním IF pásma i se dvěma vstupy. Moje zklamání však bylo, že stanice jsou rozlezlé stejně, jako u mého původního tuneru bez přepínání šířky pásma. V režimu wide jsou silnější stanice rozlezlé o 150kHz nahoru i dolů. V režimu narrow je to o něco lepší, ale stanici o 100kHz vedle nenaladím.

Oproti tomu mám 2 měsíce staré autorádio, které spolehlivě naladí silné vedle slabých stanic 100kHz vedle sebe. Třeba tady na jihu mohu poslouchat silné lokální 107,1 a vedle toho slabé maďary na 107,2. Nebo silné 107,5 Hady vedle slabého 107,6 Kamzíku, stejně tak Javorinu 88,0 vedle Pradědu na 88,1.   

To je obecná vlastnost nových i nejlevnějších tunerů, že mají lepší selektivitu než špičkové tunery minulosti nebo mám v něm něco špatně?     

8
Multimediální technologie / Blue-ray s chinch nebo scart
« kdy: 05. 02. 2017, 17:10:50 »
Marně hledám blue-ray přehrávač, který by měl zvukový výstup na chinch nebo scart. Nenarazili jste někdo na něco vhodného.
Díky. 

9
Televize ve vysokém rozlišení (HDTV) / HDMI videorecorder
« kdy: 31. 08. 2016, 20:43:10 »
Na Pearl TV 4K jsem dnes zahlédl reklamu na Game capture V2.
http://www.pearl.de/a-NX4254-1241.shtml;jsessionid=q90F94AAD54E3D1137F42F120093143E1
Myslíte, že by se to dalo opravdu použít na záznamy ze signálu přicházejícím po HDMI kabelu? Jak vypadá HD záznam kvalitativně, pokud to někdo máte?   
Díky.

10
Je půl desáté a jak se dívám, tak se dívám, stále mi jede na kabelovce staré dobré VH1 Classic. Nezměnilo se to jen na některých družicích?
Pokud redakce použila ve zprávě minulý čas, tak předpokládám, že změnu již viděli.

11
Tak už mám po dovolené. Říkal jsme si, že by nebylo od věci v tomto okurkovém období sem dát něco o příjmu v zahraničí. Na fóru jsem nenašel oddíl o příjmu v cizině, tak jsem to šoupnul sem.  Kdo očekává něco o Skylinku, O2 nebo rady ohledně antén, tak ať dál ani nečte.

Tentokrát padla volba na Krétu. Těšil jsem se na exotické řecké programy, ale ouha. Na hotelu jsme sice měli solidní LCD, ale pouze s 10 analogovými programy. 3 německé, 3 ruské, 3 polské a anglické Euronews. Zřejmě nejčastější klientela.

Většina příjmu je realizována v pozemáku, na střechách se objevuje široké spektrum antén různých výrobců. V jednom malém městečku by se dal nafotit katalog hlavních evropských výrobců antén. V drtivé většině se jednalo o variantu na Colorku, jedno, dvou, trojplošníky, sbíhající, rozbíhající... Klasickou Yaginu jsem viděl jedinou, síta používají jen ve dvojici nebo trojici.   Vytvořil jsem kaleidoskop nejzajímavějších kousků. Nevím, jak to bude v tomto rozlišení viditelné. Můžeme mimořádné kousky pak probrat individuálně. 

Satelitů je na střechách pomálu. Multifokus vyjímečně. Pro domácí programy mají parabolky kolem 40-60cm, kdo chce středoevropské programy musí mít kolem 150cm. Většina hotelů má z toho důvodu dvě paraboly, velkou a malou.

Na FM byla spousta stanic různého zaměření, od domorodých až po speciální stanice pouze pro turisty.  Dalo se vybrat i něco lahodící uchu středoevropského posluchače.

K žádným vysilačům z blízka jsem se nedostal, většinou byly na vysokých skalách, kam se v tom horku nedalo vyjít. Mám jen záběry z dálky. 

S internetem to bylo špatné, signál pouze na recepci, kde celý den sedělo asi 15 lidí s mobily a tablety. Rychlost a pink byly tak slabé, že se ani nedaly změřit, použitelné tak od půlnoci do 8:00, kdy ostatní spali.

To je tak v kostce všechno.   

12
Satelitní digitální vysílání (DVB-S) / Euro na Satelitu
« kdy: 12. 06. 2016, 20:35:05 »
Byl jsem celý den venku, tak nevím, co jste tady prováděli, že zmizelo téma o Euru na satelitu nebo jak se to jmenovalo. To byla taková hrůza, že to musel admin vymazat nebo to bylo na zásah někoho shora.

13
Nepokecáme na téma dnešního článku i bez jeho přečtení?
Požadavky televizí jsou známé již dost dlouho a nevím, proč článek vyšel až teď a placený.
Vysílatelé hledají další zdroje přijmů, což je logické, ale současně si nevěří, protože neumožňují vytvoření samostatných balíčků, třeba Prima nebo Nova HD. Chtějí platby od všech zákazníků operátorů bez ohledu na to, jestli jejich vysílání sledují nebo ne. Při vzniku balíčku českých HD programů s platbou navíc by bylo hned vidět, jak si diváci jejich vysílání cení.
U IPTV se možná dočkáme stavu, že televize zakážou šiřit jejich vysílání, protože si ho raději zkasírují sami.
Každopádně bude zajímavé sledovat, jak tento boj dopadne, kdo bude vítěz a kdo poražený. U nás to většinou odnese koncový zákazník.

14
Set-top-boxy / Duchy na AV výstupech
« kdy: 03. 01. 2015, 18:31:55 »
Nevíte někdo, jak vznikají duchy v obraze při použití AV výstupu a jak se odstraňují? Při použití HDMI je to v pořádku. Při použití jiného STB na stejné kabeláži se duch neobjevuje. Naopak duchující STB má ducha na všech TV, ke kterým jsem ho připojil.

15
Set-top-boxy / Tablet s GPS a TV
« kdy: 01. 11. 2014, 18:30:19 »
Zdravím na fóru.
Chtěl bych si na cesty pořídit 7' tablet vybavený modulem GPS a TV. Zatím se mi nedaří nic vhodného sehnat. V kamenných prodejnách v Brně na mě hledí jako na zjevení. Na internetu se dají najít, ale většinou již mají ukončený prodej. Máte někdo zkušenost s tímto segmentem trhu, případně můžete doporučit konkrétní typ.
Díky.   

Stran: [1] 2