Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Bohumír Džubej

Stran: [1] 2
1
Včera 20.2. jsem si všimnul chyby, která se projevuje i dnes večer. Jedná se o vysílání stanice NOVA ACTION v DVB-T2 z vysílače Ústí nad Orlicí Andrlův chlum. Zvuk obřaas zakoktá a potom se rozpadne synchronizace obrazu a zvuku. Zvuk se opravdu hodně zpožďuje za obrazem cca 5 sec. Ostatní stanice stejného MPX jsou bez potíží. Všimnul si toho někdo z tohoto a nebo i jiného vysílače?

2
Dnes cca v 18:00 hod. vypadla PS11 vysílající DVB-T2 z Kleti na K50. Úroveň signálu se nezměnila, spektrum také vypadá dobře, ale MER a BER se nedá změřit a ani konstelační diagram se nezobrazí. Samozřejmě ani TVP stanice v tomto multiplexu nezobrazí a TVP hlásí slabý nebo žádný signál. Výluka není hlášena a vysílač zjevně jede. Jiné MPX z vysílače Kleť ČRa jedou normálně.
Projevuje se stejná porucha i na jiných vysílačích?

3
Dobrý den všem.
Česká televize zveřejnila 11.12.2017 tiskovou zprávu o přechodu z DVB-T na DVB-T2. To by nebylo až tak mimořádné kdyby...
Kdyby např. v jižních Čechách prozatím nemuselo HD vysílání ČT přejít z K32 na K42 a navíc to tato tisková zpráva zveřejňuje necelé dva dny před přeladěním. Diváci tak nebudou mít čas se na změny připravit. Diváci nebudou mit ani potuchy, proč jim ČT-HD přestane jít. A to nemluvím ani o domech s STA s kanálovými vložkami. A těch míst se zmatky je víc. Inu, přečtěte si to v tiskové zprávě sami.

P.S.
Tiskovou zprávu připojuji jako PDF přílohu. Pro její zobrazení musíte být přihlášeni.

4
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / MUX 4 - změny
« kdy: 04. 12. 2015, 06:45:45 »
Dobrý den.
Dnes jsem si všimnul, že v MUX 4 (Kleť K25) se objevila telvize Mňau a to včetně promo smyčky. V přiloženém obrázku je porovnání stavu (úsek 1 minuta) z 20.11.2015 a 4.12.2015.  Další dva snímky jsou  ze smyčky. Jsem opravdu zvědav, jak tam dostanou další stanici Prima Comedy Central.

5
Poslušně hlásím:
Kleť K50 RS8 - Regionální televize
Už je v MUXu.

6
Dnes při kontrole MUX 4 z Kleti (K25) se mi objevilo avizované testovací vysílání COUNTRY no 1. Pozice má zatím označení Service 5624. Datové toky v MUX 4 v daném okamžiku (MUX 4 - Kleť - K25 - 20140415_0633), stav EPG (MUX 4 - Kleť - K25 - EPG - 20140415_0633) a snímek z vysílání (MUX 4 - Kleť - K25 - snap - 20140415_0633) přikládám.

7
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Tančící HD logo
« kdy: 23. 01. 2014, 20:19:45 »
Dobrý večer.
Před pár dny jsem si všimnul, že označení HD se jednou objevuje vpravo od loga ČT a jindy zase vlevo. Dnes jsem si uvědomil, že písmena HD zůstávají na stejném místě a posouvá se logo podle toho, zda je vysílání ve formátu 16:9 nebo 4:3. Možná by nebylo od věci, kdyby ČT posouvala vše včetně písmen HD, aby lidé nebádali nad tím, zda takto ČT neoznačuje náhodou např. vysílání v HD nativu. Takové nativní HD by bylo dobré označovat např. podtržením písmen HD.

P.S.
Ten dance_hd.gif je animovaný a po kliknutí na něj se animace objeví.

8
Protože do diskuze pod článkem (http://www.digizone.cz/clanky/operator-regionalni-site-7-k-vypadkum-hd-kanalu-ct-chyba-je-na-vasi-antene/) nejdou přidávat obrázky, zakládám toto téma.
Rozhodně netvrdím, že chyba nemůže být na vysílači. Pouze chci ukázat, že je několik dalších možných vysvětlení.
Pan Potůček napsal:
Citace
Anténu, která má údajně způsobovat nekvalitní příjem programů Regionální sítě 7, instaloval profesionální anténář, který na místě prováděl i měření kvality signálu. Vzhledem ke vzdálenosti vysílače využívá i zesilovač.
...
Nyní na jednu až dvě vteřiny zcela vypadne obraz i zvuk a obrazovka po tuto dobu zčerná.
Tato informace jasně říká, že signál v místě příjmu není, co do síly, nijak excelentní. To by nemusel být použit zesilovač. Takový zesilovač je sice věc užitečná, ale jak název říká, zesiluje. Není však řečeno co. Samozřejmě prioritně bude zesilovat užitečný signál. Ale bude stejně zesilovat i signál rušivý. Když se podíváme na mapku a vytyčíme si směr příjmu z Nemošic, objevíme okamžitě minimálně dva možné zdroje rušení.
  • V Pardubičkách je točna trolejbusů a sběrače v takovém místě dokáží pořádně jiskřit.
  • Přímo ve směru příjmu je železniční koridor Praha - Ústí nad Orlicí - Česká Třebová ... Tento koridor je samozřejmě elektrifikován a opět zde máme možnost jiskření u sběračů a tentokrát dokonce přímo ve směru příjmu. Navíc i projíždějící vlak může krátkodobě zeslabit signál.
Takže ve spojení se slabším signálem vysílače vzdáleného cca 71,5 km zde máme možné rušení ze vzdálenosti cca 2 km. V případě točny trolejbusů by to bylo trochu zleva a v případě železnice přímo v zákrytu s vysílačem.
A potom tady máme průmyslový areál. Je sice trochu vpravo, ale zase může produkovat kvalitní rušení. Z železničního koridoru k němu vede vlečka. Není sice elektrifikovaná, ale projíždějící nákladní vlak také dokáže udělat své. A to ani nemluvím o vedení VN, které ja rovněž přímo ve směru příjmu a vede před celým průmyslovým areálem. Panu Potůčkovi jistě nemusím vysvětlovat, že takový anténní zesilovač zahlcený silným lokálním rušením může způsobit přesně takové výpadky, které popsal. Navíc předpokládám, že pan Potůček má měřák a mohl by změřit úroveň signálu na anténních svorkách. To by mnohé napovědělo. A jak silný ten zesilovač je?
Jak je vidět, příčin může být opravdu hodně.
A ještě jedna prosba na závěr, která je mimo téma. Respektuji, že jste zavedli placený obsah. Ale nerespektuji, že si své články po sobě ani nepřečtete. Těch překlepů a chyb je na profesionální redakci trochu moc. Práce kvapná, málo platná. Když vidím takovéto překlepy z chvatu, říkám si, jaká je asi obsahová správnost informací, když nemáte ani čas si po sobě článek přečíst?

9
Při pohledu na rozložení datových toků sítě 1a v MUX RS 7 mne napadla malá spekulace.
Fakta:
Průměr u ČT1 HD a ČT2 HD je cca 5,5 Mb/sec, ale např. u ČT2 HD jsem v tříminutovém úseku ve špičce naměřil maximum i přes 10 Mb/sec, u ČT1 HD 7,7 Mb/sec, u ČT sport HD 9,9 Mb/sec a u ČT:D / ČT art 7,1 Mb/sec.
A teď ta spekulace:
ČT platí za datový tok, který si sama sestavuje. ČT:D / art má nyní i v MUX 3, kterým pokrývá předepsané území. Možná nás čeká příjemné překvapení a ČT:D / art časem překlopí v MUX RS 7 do HD (samozřejmě změna z MPEG2 do H.264).

10
Dobrý den.
Dnez jsem zachytil tuto informaci:
Citace
Vážení diváci,
vzhledem ke změně vysílací licence je dle nařízení ČTÚ Barrandov TV přidělený nový identifikátor stanice v pozemním terestrickém vysílání. Od pondělí 24.6.2013 od 12:00 bude TV Barrandov vysílat s jiným identifikátorem stanice a tak předladěné televize (settoboxy) ji nebudou schopny rozpoznat a dojde ke ztrátě příjmu TV Barrandov. Pro obnovení je nutné znovu naladit naší stanici na televizi nebo settopboxu. Omlouváme se za vzniklé potíže a těšíme se na Vás na Vaší TV Barrandov.

V pondělí 24. června 2013 dojde během výluky vysílače Černá hora k přeladění vysílacího kanálu pro MUX 2 z původního kanálu čís. 61 na nový kanál čís. 38.
Zdroj: Teletext Barrandov str 393 a upoutávky ve vysílání.
Na www.barrandov.tv jsem v okamžiku psaní této informace ještě upozornění nezaznamenal, ačkoliv upoutávky odkazují i tam.

11
Pokud dnes nezachytíte z Kleti MUX-4 na K25 a MUX-RS7 na K32, pak je to z důvodu výluky a prací na těchto vysílačích.

12
Pro ty, které to zajímá: 22.4.2013 ve 14:39 jsem naměřil níže uvedené parametry.
Jinak za sebe musím říct, že rozhodně tato TV mi programovou pozici v TVP neobsadí a to hlavně díky věštcům. Ty považuji za nechutný způsob jak lidi s problémem dostat do problémů ještě větších a možná až k exekutorovi. To je už ale mimo téma. Nicméně možná bude zajímavé podívat se, jak to funguje. Hádejte, kam se v drtivé většině případů provolíte.

13
V jednom ze sousedních vláken si někdo povšimnul (tuším Aleš Pipek) nového "technického parametru" antén. Má jím být dosah antény. Kdyby to byl výmysl nějakého obchodníka, to bych se nedivil. On to ovšem uvádí přímo výrobce na svých stránkách.
http://www.sencor.cz/Produkty/Spotrebni-elektronika/Prijem-TV-signalu/DVB-T-anteny/SDA-600
http://www.sencor.eu/outdoor-dvb-t-antenna/sda-600
a nebo další nesmysl ohledně "HDTV READY". Mimochodem s touto anténou bude HDTV asi opravdu k pokoukání  :'(. Výrobce pro změnu neuvádí svůj "parametr" dosahu.
http://www.sencor.cz/Produkty/Spotrebni-elektronika/Prijem-TV-signalu/DVB-T-anteny/SDA-510
v originální stránce je "HDTV READY" uveden až dole v popisu.
http://www.sencor.eu/outdoor-dvb-t-antenna/sda-510
O zisku antén už ani nemluvím. Těch, kteří uvedou zda jde o dBi nebo o dBd či dBm (přičemž dBi je o 2.41 dB větší, takže to lépe reklamně vypadá) je málo.
Dovoluji si proto založit toto tragikomické fórum s anketou a poprosit o vaše názory. Třeba to někomu pomůže uvědomit si, že anténa není jen "trocha smontovaného železa", ale že může jít i o způsob, jak vytáhnout z kapes zákazníků peníze za nesmysly. Když tomu zákazník nerozumí, to se to tahá.
Za slušné odpovědi předem děkuji.

14
Protože tento problém je již v několika vláknech, možná by bylo dobré jej sjednotit. Takže: na některých přijímačích nejde u stanice SMÍCHOV zvuk. V jednom vlákně jsem narazil na zmínku, že jde o "problém více vysílačů". Vím jak to bylo myšleno. Problém mají diváci napříč republikou a je jedno z jakého vysílače SMÍCHOV přijímají. Vysílače samotné s tím ale nemají nic společného. Ty pouze odvysílají MUX poskládaný z jednotlivých TS. Tyto TS stanice dodávají již hotové. Na vysílačích se do audiostop a ani jiných stop (video, teletext, ...) nezasahuje. Průšvih tedy leží na TV NOVA. Jenomže zkuste se tam dovolat. Nakonec jsem se dovolal alespoň na hot-line regionálních redaktorů a bylo mi slíbeno, že moje hlášení předají na příslušné místo. No, doufejme, doufejme.
Zatím jsem problém ověřoval na čtyřech přijímacích zařízeních. Na dvou TVP různých značek zvuk u SMÍCHOVa nejde. Vyzkoušel jsem také STB GoGEN DVB137TU a na něm zvuk u SMÍCHOVa jde. Zkoušku jsem provedl i na měřáku DREAMSKY TSC-70 a na něm zvuk u SMÍCHOVa jde.
Ještě jsem porovnal audiostopu u TS stanic FANDA a SMÍCHOV. Obě jsou v MUX4 a obě spadají pod skupinu NOVA. Výsledky jsou následující:

FANDA
Stream Type: 0x04 MPEG-2 Audio PID 302 (0x012e)
Descriptor: ISO639 Language Descriptor
Language: cze
Audio type: undefined
     
SMÍCHOV
Stream Type: 0x04 MPEG-2 Audio PID 2302 (0x08fe)
MPEG1 Audio: Bitrate 192 Kbps Sample Rate 48 KHz
MPEG1 Audio: Layer II Mode Stereo
Descriptor: ISO639 Language Descriptor
Language: cze
Audio type: undefined


15
Když tak procházím diskuze a čtu nářky nad nefunkčním MUX 4, všímám si, že většina lidí nenapíše podstatné údaje. Bez těch nejde ale nic řešit. Věřím, že někdo z DB tyto diskuze sleduje také, ale jsou mu k ničemu. No a pokud se potom "blueflash ." chlubí tím, že MUX 4 chytá na
Citace
10m anténního kablelu, pohozeného na zemi, jehož konec přichycen na stěnu
pak informační hodnotu shodí na nulu. Navrhuji proto, kdo má chuť a náladu, napsat do tohoto fóra následující:

1) MPX4 - přijímám dobře - přijímám s problémy - nepřijímám vůbec.
2) Moje lokalita je: GPS souřadnice (dají se vytáhnout z http://www.mapy.cz/#x=15.312268&y=49.817333&z=6&t=s&u=u).
3) Přijímám na anténu (XYZ) směrovanou na (XYZ) a s polarizací H/V.
4) Přjímaný kanál: (XYZ).
5) Použitý přijímač.

Samozřejmě, pokud víte, že k vám vysílací antény zatím nevyzařují, je zbytečné to psát. Naopak pokud se domníváte, že byste přijímat neměli a signál máte, to může být zajímavé.
Ačkoliv vím, že je to zbytečné, stejně prosím: pište jenom odpovědi na těch 5 bodů, případně podstatné poznatky. Pouze holá konstatování bez subjektivních dojmů. Já zatím svá data zadávat nebudu, protože vím, že jsem mimo stávající vyzařovací diagram.
Předem děkuji.

Stran: [1] 2