Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dxpetr

Stran: [1] 2 3 ... 20
1
Digitální rozhlas / Re:DAB Severní Morava
« kdy: 03. 11. 2022, 07:44:23 »
Nová verze 4.0.xx publikovana v rijnu je uz placena.

2
tož jsi mně zase dostal :-)
Tak lépe, soukromé stanice jedou dál, kromě těch, které vysílaly z vypínané technologie ČRa.

1062 kHz Country radio, 20/1 kW, Praha/Zbraslav
  981 kHz Rádio Český Impuls, 10kW, Líbeznice/Bořanovice
  792 kHz Dechovka, 10kW, Hradec Králové/Stěžery



3
Vysielač 981 kHz Moravské Budějovice je vypnutý? Český Impuls.

není, vypínaly se vysílače českého rozhlasu.

4
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 03. 11. 2021, 17:46:35 »
spoustecem muze byt napriklad vytizenost (špičky) toho spoje, kazdopadne bych zacal s nim a vylucovaci metodou postupoval dal....

5
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 01. 11. 2021, 20:40:54 »
Zkusil bych vypnout na chvíli to 5GHz pojítko, měl jsem několikrát stejný problém na K40, z 5 GHz UBNT lezla nejaká harmonická, a zrovna to vykuřovalo do K40.

6
Digitální rozhlas / Re:Polarita anten
« kdy: 19. 10. 2021, 18:44:07 »
U mix (combined) polarizace bude nejlepší signál, když anténu natočím o 45°, ne?
Ne, takhle to nefunguje, to se nesčítá, jsou to dva lineárně polarizované signály. Pokusným naklápěním antény se samozřejmě může stát, že "vyloudím" při nějaké jiné poloze nejlepší úroveň signálu, ale to je spíše díky tomu, že se signály z obou polarizací dostanou k místu příjmu s různým útlumem, na vertikální polarizaci má profil trasy od vysílače jiný vliv než na horizontální polarizaci, také neznáme rozdíl ve vyzařovacím diagramu anténního systému na vysílači, atd, atd....
Já například přijímám stabilně chorvatské programy z vysílače Sljeme, který takto vysílá, v obou polarizacích jsou velké rozdíly, někdy chodí lépe vertikál, někdy horizontál, záleží i na počasí a denní době.

7
Digitální rozhlas / Re:Polarita anten
« kdy: 19. 10. 2021, 14:56:51 »
Polarita je pouze + (plus) nebo - (mínus), to tam určitě uvedeno není.
Asi jste myslel polarizaci... ano, je to tzv. MIX. Ještě se udává C jako CIRKULAR (kruhová)
Řekl bych, že C je myšleno spíše COMBINED, tedy vysílání anténou pracující jak v H, tak ve V polarizaci, také jinak nazvané MIX (mixed). Už se to tu řešilo před pěti lety.
Klasická cirkulární polarizace se používá u navigačních a telekomunikačních družic. Příjem takto polarizovaného signálu anténou pro lineární polarizaci je samozřejmě možný, ale je třeba počítat, že signál bude o něco slabší než na anténu uzpůsobenou k příjmu kruhové polarizace. Viz například příjem úzkopásmových FM signálů z geostacionárních SATCOM satelitů v pásmu 250MHz. Tam je tato polarizace používaná kvůli stabilizaci družice rotací.

8
Běžte si vy dva někam dát vzájemně do držky a nezasírejte i ten zbytek kdysi zajímavého fóra!

9
obecně se tyto parametry zhorší o šumové číslo zesilovače.

10
Zajímalo by mne co to je poněkud komplikovaný způsob zpracování signálu? Způsob, který takhle zprasí (jak uvádíš) parametry přijímaného signálu? Mohl by jsi to trochu popsat a uvést co jsi pouzil za komponenty?

11
měl bych technickou, nechápu, jak můžeš tvrdit, že většina firem při problémech krčí rameny, na to je nějaká statistika, kolik jich znáš?
za další, definuj, co znamená "postaru" , je to jen o znalostech a zkušenostech a měřící technice. Já bych to obrátil, to co popisuješ není postaru, ale po novu - většina tzv. odborníků tam flákne lacinou antenu, ukazovátkem ji nějak naštelují, a když to nefunguje, řeknou že to nejde.  Rekrutují se z řad elektrikářů a ajťáků, nemají praxi, znalosti a ani zkušenosti. Navíc v naší branži je rozšířeno, že co čech, to antenář. Proto to vypadá jak vypadá. Pokud to dělá někdo kdo tomu skutečně rozumí, tak po proměření signálu v tzv. problémové lokalitě velmi rychle zanalizuje situaci a doporučí zákazníkovi méně problémové řešení, je to koneckonců i v jeho zájmu, nikomu se nechce běhat po reklamacích, čas jsou peníze.

a na závěr - není pravda, že příjem v SFN vyžaduje jiný přístup. Fyzika je jen jedna. Kdo se zabýval příjmem a řešil problémy v době analogu, tak to vyžadovalo daleko větší znalosti, to byl Harvard, naopak u digitálu si nyní můžeme dovolit věci, které by tehdy byly nemyslitelné. 

Samozřejmě je to také o ceně, protože náklady na provoz živnosti neustále rostou, živit se antenařinou je dnes docela adrenalin.

12
Jasně pánové, tak jako u všeho... Je potřeba být na místě.
Mně spíš šlo o to, jestli někdo něco podobného, když byl s měřákama na místě zažil.
Pokud by  problém dělal signál, třeba odraz, nebo SFN, tak je asi nejlepší řešení eliminovat pomocí druhé antény, ne?
Měření samozřejmě k dispozici nemám, takže vše jsou jen dohady.

Jen jsem chtěl názor v rámci stejného místa a jiné antény, že jsou takové rozdíly v příjmu.

Je opravdu možné, že dost pomáhá právě ten předozadní poměr ve prospěch kolorky...
Jelikož u síta "s", nebo "bez" direktorů to vlastně nemá vliv.

odpověď je jednoduchá, výpadky v SFN způsobuje buď pre-echo, nebo post-echo na anténě. Kolorka pochopitelně má větší zisk než síto, takže i kdyby měla stejný předozadní poměr jako síto, tak je na tom lépe. Nesouhlasím s tvrzením že u síta bez a s  to nemá vliv. Logicky pokud direktory u síta přidají 2 dB, tak pochopitelně se zlepší předozadní poměr celé antény.

Takže to chce buď použít výkonnou anténu a doufat, že se mi signál z rušícího vysílače neodrazí do směru příjmu, nebo změnit TV nebo settopbox za takový, kterému to nevadí. Na trhu je hodně přijímačů, které echo prostě nezvládají. Takové situace po vypnutí programů ČT, kdy si lidi přeladili na DVB-T2 a mají problémy, řeším denně.

13
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 12. 07. 2020, 09:39:02 »
pánové, objevujete objevené, překvapuje mne, že okolo sym. členů je zde rozprava jako v parlamentu.
Odjakživa se sym. členy s feritovým jádrem používaly max. do 300MHz, na UHF zase mikropásek v kolorkách, vzdusne civky v sitech a dvouděrové sym. z plexiskla, tedy z mostenu . Povinná četba  je zde: http://www.ok1mjo.com/all/ostatni/HAM/Anteny-Tomas_Cesky.pdf.

14
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 07. 07. 2020, 08:28:50 »
Podobna delka je diky tomu, ze 6p antena ma zadni uchyt, takze rahno je potom delsi.

15
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 04. 07. 2020, 16:55:06 »
Dobry den,chcel by som sa s vami poradit,mam zaujem kupit novu dab antenu vaten 10P dab,momentalne pouzivam 4 prvkovu kovoplast staru,ide o to,ze ked tu bol pred rokom kamarat a doniesol novu 1411ku a testovali sme kanal 12B kosice,co je u mna jediny slovensky prijimatelny kanal,tak vysledok na kratkej aj dlhej antene ukazovalo 4 dieliky,pole je dost nehomogenne,ale aj tak by som chcel kupit nieco nove,len neviem,vzhladom na to co som videl na testoch,co mam kupit,ci predsa len kupit aspon vaten 10p,alebo mi staci vaten 6p dab,kde sa uvadza o 2 db nizsi zisk ,ale zase ta nehomogenita pola,obe anteny su aspon podla stranky dxc.cz rovnako dlhe co sa mi trochu nezda,vyhoda 6p je u  mna asi ta,ze ma drziak na konzolu uz na zaciatku anteny a mozem ju dat na konzolu a otacat do vsetkych stran,pri vatenke 10p je drziak u inde,ale hlavne sa mi jedna o nazor co sa tyka toho zisku kvoli homogenite,ci nie je zbytocne kupovat 10p,ale ci staci 6p,dakujem za odpoved
logicky, pokud je v miste prijmu signal nehomogenni, tak je mozne, ze delsi antena nemusi vyhovet, anebo taky muze. je to proste ducharina. pokud chci zlepsit prijem, tak pokud nepomuze delsi antena, tak pomuze zmenit jeji umisteni, je to proste treba vyzkouset. neexistuje zadna zazracna antena, jen antena vhodna, nebo mene vhodna do mych podminek.....

Stran: [1] 2 3 ... 20