Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 123svatopluk

Stran: [1]
1
Digitální rozhlas / Re:Lídr rozhlasové digitalizace
« kdy: 20. 11. 2015, 21:04:31 »
zdigitalizovat rádio je velice těšké, když z vkv (fm) přechází na vhf - dab tak to vyžaduje komplet nový přijíma, u rádia nebude možno použít žádný settopbox, snad se to podaří, škoda jen těch miliard přijímačů které budou rázem k ničemu.

Budu Vám částečně oponovat, je to možné. Ovšem pouze za dvou předpokladů platících současně:

1) - původní analogový přijímač musí mít vnější vstup či vstupy, tedy se musí jednat o receiver sloužící zároveň jako zesilovač.
a zároveň 2) - digitální rádio musí mít aspoň sluchátkový (pokud ne klasický linkový) výstup.

Pak můžete ze sluchátkového výstupu pomocí redukce (jack - 2x cinch) vyvést z digitálního přijímače stereo zvuk jako ze set top boxu a ten pak přehrávat na stávajícím receiveru - zesilovači. Samozřejmě, vestavěný analog tuner v receiveru by Vám pak po odpojení analogu byl k ničemu, stejně jako u staré CRT televize.
Horší je druhá věc zmíněná panem Fleischmannem, a tam má na 100 % pravdu. A to - když si vezmete současné pásmo FM, je v něm naskládáno tolik rozhlasových stanic, že by bylo jen v Praze potřeba mít minimálně 4 multiplexy, ne-li víc (aby to nebylo na úkor datového toku a kvality vysílání). Do těch stávajících tří (dva od ČRa a jeden od TELEKO) se ty stanice prostě nevejdou. To je fakt.

2
Ač radio Impuls neposlouchám ba přímo nesnáším, zdálo se mě zajímavé zdělit následující informaci.
Již týden cca jede pražský vysílač na 96.6FM v mono režimu.Ovšem není to chyba, ale úmysl/test.
Vyjádření rádia Impuls, cituji..

Rádio Impuls - Ráááádio napsal(a): „Dobrý den, vysílač Praha je v současné době v mono provozu z důvodu testů dosahu vysílání. V současné době vyhodnocujeme, zda je zvýšení dosahu natolik bonitní, že bychom přepnuli do režimu mono celou vysílací síť. Tím bychom výrazně zvýšili kvalitu příjmu mnoha posluchačům. Provoz mono totiž, jak jsme zjistili, většina posluchačů vůbec nepozná. Hezký den“

Základní problém zde vidím z jiné strany. Tak, jako došlo nedostatečnou regulací k takovému zaneřádění středních vln (AM) různými rušivými vlivy, že tam nyní často převládá rušení a je již těžké i ve večerních hodinách zde poslouchat zahraniční stanice i vzdálenější domácí vysílače, tak došlo k takovému přecpání pásma VKV (FM), že poslech ve stereo je zde mnohdy nemožný či obtížný a rádia zkouší zlepšit kvalitu příjmu i za cenu mono vysílání. Na obojím má vinu chybějící či nedostatečná regulace (v případě středních vln chybějící regulace tzv. průmyslového rušení, v případě VKV množství vydaných povolení a částečně se překrývajících frekvencí). Inu, jakou jsme si volili v minulosti politickou reprezentaci, takovou teď máme přítomnost.  Jinak potvrzuji, Rádio Impuls teď na VKV vysílá mono.

3
Analogový rozhlas / Re:Rušení na středních vlnách
« kdy: 11. 03. 2015, 20:47:37 »
Malá korekce - nakonec se mi přece jen povedlo naladit na mé věži Panasonic na středních vlnách aspoň ty 4 místní stanice (ČRo Dvojka/ČRo Plus, Český Impuls, Country Radio, Rádio Dechovka) po velmi dlouhém a častém přemísťování antény do míst s co nejmenším rušením (cíl - nechat vyniknout signál a potlačit rušení, použitá malá rámová anténa dodávaná k věži). Na dálkový večerní příjem ovšem nemůžu ani pomyslet, jinou anténu jsem zatím netestoval.

4
Analogový rozhlas / Re:Rušení na středních vlnách
« kdy: 03. 09. 2014, 22:32:38 »
Taky nevím, zda současné AM tunery (střední vlny) v různých  hi-fi věžích nejsou na rušení náchylnější, pokud tam vlastní AM tuner není rovnou šmejd. Totiž dokud mi neodešla stará AIWA z počátku 90. let, přijímal jsem na ni vysílání na středních vlnách s daleko menšími problémy, než dnes na věž Panasonic z roku 2005. U staré věže totiž šlo trochu si pohrát s přidanou anténou a dalo se ladit. To u té současné nestačí ani omylem, a to od doby, kdy ji mám. Stejná lokalita, stejné umístění, ale u toho Panasonicu pásmo AM jednoduše smůla. 

5
To jsem neměl na mysli. Ptám se proto, že potřebuji vědět, zda tento set top box zvládne i (bezpochyby silně nestandardní) vysílání multiplexů pana Pařízka. Nyní mám Technisat Digipal 2 TX e z roku 2009 - ten sice toto vysílání v MPEG 2 zvládne bezchybně a se špičkovým obrazem a zvukem, ale nezpracuje obraz v MPEG 4 AVC (tedy HD programy včetně pražského Óčka Express HD a ErTéčka, které vysílají pouze v MPEG 4 AVC).  Nechci přitom nic čínského, s čínskými "no name" set top boxy mám špatné zkušenosti. Potřebuji vědět, zda uvedený set top box u nás v ČR někdo seriózně otestoval, a s jakými výsledky. Na netu jsem pouze viděl na jednom záběru z Poska (příjem signálu Sucha Gora v Polsku a Bardejov na Slovensku), že údaje, které tento box někdy ukazuje jako sílu a kvalitu signálu, jsou silně zavádějící. Děkuji za odpovědi.

6
Dobrý den všem, chtěl bych se zeptat, zda někdo máte uvedený set top box (např. v pohraničí s Polskem) a pokud ano, pak zda a jak Vám funguje pro příjem jak polských, tak i našich českých programů. Uvažuji o jeho koupi, chci si být ale jistý, že u nás v ČR nebude problém v softwarové lokalizaci a v různých normách kódování (mpeg 4 a mpeg 2). Předem děkuji za odpovědi.

7
Jak jsem již psat, čekám na vyjádření od Technisatu. Pokud jejich nové přijímače (stáří do cca. dvou let) mají opravdu novější a výkonnější  chipsety, které by i takovou odchylku od standartního vysílání zvládly, pak bych si asi koupil nový set top box (zřejmě opět od Technisatu, číňana nechci). Na každý pád nezastírám tím fakt, že Pařízek vysílá krajně nestandartně, při nejmenším na hranici platných norem ohledně chybovosti (a u kanálů Novy i ohledně zpracování signálu). Pokud by tomu tak nebylo, pak bych si asi těžko dokázal představit, že nejsilnější, nejkvalitnější a nejstabilnější signál multiplexu 4 chytám na pokojovou anténu se zesilovačem umístěnou uvnitř místnosti směrem dovnitř (!) ??? ve vertikální polarizaci. TV Pohoda + InzertTV bez sebemenšího problému, kostičkování se objevuje akorát u kanálů Novy. Při nasměrování antény ven je kvalita na nule. :o
Jinak ještě jeden off-topic, ale snad mi ho tu prominete, souvisí s Pařízkem: psal jsem též  podnět na helpdesk muxu 7 kvůli jeho pokrytí, protože pro pokrytí signálem tohoto muxu v Praze dost zoufale chybí třetí vysílač na Olšanské vysílající ve vertikální polarizaci. Bez něj jsou dost velké části města při nastavených parametrech nepokryté. Tak snad si to vezmou k srdci. Pokud by byla ohledem tohoto do podzimu sjednána náprava, byl bych spokojen. Na nový program ČT Art se totiž docela těším.

8
Tak dnes jsem měl možnost vyzkoušet dva přístroje Technisat - můj starší Digit MF-4 T a novější verzi Digipal 2TX e u souseda. Přístroje umístěné ve dvou vedlejších bytech (u mě a u souseda), signál dle vlastních měřáků set top boxu ve stejné síle i kvalitě. Na mém starším set top boxu se objevovalo kostičkování, na novějším (necelé dva roky starém) u souseda nikoliv. Ještě jsem psal přímo dotaz do Technisatu ohledně specifikace chipsetu, rozdílů ve firmware atd., ale vypadá to tak, že budu nucen koupit si nový set top box (právě kvůli hardwarovému rozdílu, kdy zřejmě jen novější set top box dokáže bez problémů zpracovat tento signál). Ještě uvidím, jak mi odpovědí přímo z Technisatu.

9
Regionální síť 7 a pokrytí 90% území? Nevím, zda se tomu smát  :) , nebo zda plakat :'( , nebo případně zda nadávat na tento mafiánský koruptostán  >:( .  Pokud by totiž toto mělo platit, pak není možné, aby i tady v Praze zůstávaly určité části města bez pokrytí signálem (minimálně některé části Barrandova + celé jihozápadní město, což je docela velký pás sídlišť).  Zatím tato síť tedy takové pokrytí nemá. Pro srovnání - RS7 u mně doma na Barrandově síla signálu okolo 38 až 40 % a kvalita 0, zatímco multiplex 4 vysílající ze stejných vysílačů (bez vysílače ÚTB na Žižkově ovšem) síla signálu běžně přes 60 % a kvalita blížící se 100 %. O něčem to vypovídá - nechybí pro pokrytí Prahy náhodou ještě jeden vysílač?

10
Dobrý den, mohu potvrdit, Barrandov - sídliště, druhé patro paneláku s okny směr na město, malá pokojová anténa s napájením ze set top boxu, otočená na horizontální polarizaci. Multiplex 4 jde bez problémů a bez výpadků, RS 7  dosud nejde. Vzhledem k horizontálnímu natočení antény (při vertikálu nejde ani mux 4) a k tomu, že na prutovou anténu bez napájení RS 7  také nejde, usuzuji, že chytám buď Ládví, nebo odraz Novodvorské, a příčina u RS 7  bude v chybějícím všesměru na jednom z vysílačů (případně na obou). Jinak si to vysvětlit neumím. Teď je u mě síla signálu kolem 40, kvalita 0. Doufám, že toto není u RS 7  definitivní stav. RS 4 mi jde taky suprově na horizontál, tam je ale blíž vysílač Strahov.

Stran: [1]