Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Xmux

Stran: [1] 2 3 ... 27
1
Asi tak nějak přibližně přesně to je! :-) Milionům "diváků" to na ten "kus drátu" jede, sem tam nějaká kostka či čtvereček je nerozhodí :-) těch pár desítek jedinců co na netu nadávají, že je to na H, je nula, nula,nula nic procenta" :-) Technologie funguje tak jak má a jak se předpokládalo, akorát to trošku pokakali s tou nadměrnou SFN mux21, ale žádná neřešitelná tragédie to není. Nic není nikdy na sto procent, takže jsou i místa, vzhledem např. k terénu, kde to fakt hapruje, viz např. Vrchlabí, ale skutečnej profík si s tím poradil i tam! A aby to i tomu zbytku jelo na ten drát, tak už je tam dokrývač na všechny tři muxy. Bastlíř, co si s tím neví rady to svede na vysílatele, skutečnýho profíka ještě bohužel nejsou lidi zvyklí adekvátně zaplatit, navíc když předtím platili nějakejm traktoristům a mlíkařům, co se vydávají za anténáře. Plus je pro ty lidi těžký mezi těma traktoristama a mlíkařema, kteří se tím "živí" i desítky let, toho skutečnýho odborníka najít, jelikož je jich v celé republice snad 30-40, nevím přesně, ale málo na 10 mil obyvatel :-) To, že se tím někdo léta živí, třebas i udržuje STA, ještě neznamená, že tomu do hloubky rozumí a je odborník. To je podobný jako všichni tři čeští "výrobci" antén. 30 let řežou, vrtají a skládají to, co se jim kde podařilo obkreslit, ale o anténách neví absolutně nic! :-) na otázku jestli použili otevřený nebo skládaný dipol na mě hledí na co že se to ptám :-) atd. , škoda mluvit. Já se tomu věnuju 38 let a pořád mám pocit, že vím prd a ego všech těchhle "profíků" bych chtěl mít :-) Takže asi taková nějaká situace je v českých luzích a hájích :-)

2
Veškeré tyhle všemi popisované problémy jsou způsobeny jen a pouze nevhodnou instalací přijímacího řetězce anténa-TV. To, že instalaci dělala "firma" s nástupem DVB-T2 s 256 QAM a rozsáhlými SFN vůbec nic neznamená, jelikož většina těch, kteří se montováním antén "živí" i třebas 20 let o tom ví vlastně kulový. V DVB-T jim to ještě nějak chodilo, teď svoji neschopnost svádí na vysílatele! Už 25! let se jasně ví, že digitál je mnohem náročnější na linearitu jak vysílacího, tak i přijímacího řetězce, takže nic novýho pod sluncem :-) S čím dál složitější modulací se nároky jen a jen zvyšují, v případě spuštění feMBMS to bude ještě o kus náročnější. Navíc při současném stavu počasí, kdy je skoro každý den i noc nějaké větší či menší lokální tropo, se na anténu dostávají signály klidně i mimo equalizační interval a zarytí lovci signálů ví i to, že v noci, cirka kolem té půlnoci putují skvěle vzdálené signály na rozhraní teplého a studeného vzduchu. O inverzích atd. už netřeba mluvit. Takže chyba je vždy (až na opravdu výjimečné případy např. nesynchronní SFN) na přijímací straně. Technologie i v této oblasti jdou kupředu, nároky na znalosti se čím dál více zvyšují, tak jako ve všech oborech a když je nějaký skutečný problém, tak už to kdejaký lojza nedá, i když doteď mu to ještě nějak šlo. Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" , ten zbytek musí vyřešit někdo, kdo tomu skutečně rozumí. To je celá záhada :-)

3
Jasně že dva provozovatelé multiplexu, konkrétně zde ČT a ČRa, vysílají z jednoho vysílače, stejným výkonem a z jednoho anténního systému, a to na většině vysílačů v ČR. Majitelem vysílačů jsou ČRa a zajišťují vysílání (kromě "svého" multiplexu ČRa) provozovatelům multiplexů ČT a CDG. Problémy v různé "kvalitě" multiplexů vysílaných z jednoho anténního systému jsou dané rozsáhlou SFN multiplexu ČT, což je téměř jistě i podstata v úvodu popisovaného "problému".

4
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 23:35:01 »
Spíš to vypadá, že nějaký osobní problém máš ty. Případně Vy, aby se to nějak nedotklo Vašeho ega, karelosi.
Mě je to celkem putna, já su spokojenej a Vaše "problémy" mě nijak netrápí.

5
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 11. 07. 2020, 19:47:08 »
karelos furt cosi rozporuje, ale něco co by bylo někomu nějak ku prospěchu z něj tak nějak doposud nikdy nevypadlo. Kovoplast dodával k VHFkám symetrák s mostenem a s tím ti dab hrát nebude. Po několikerém upozornění to stáhli a začli dávat ferit, přertím když jsi moc řval, i když to byl výprodej, tak zdarma poslali symetrák novej.
Jinak měřit pouze útlum symetráku nějakou synusovkou z generátoru je ti už teď v digitálu celkem na h, jsou jiný a dnes mnohdy důležitější vlastnosti, který mají vliv na "kvalitu" příjmu. Strč si to do antény na reálným signálu a víš hned.
A nejde jen o symetrák jako takový, ale čím je skutečně namotaný, jak je namotaný a jak "dobře" je navržený plošňák
pod ním. U celovlnných zářičů (síto, colorka, tapka) to platí minimálně trojnásobně, v T2 s 256QAM i vícenásobně.
To podobný v menší míře platí i o koaxech, zvlášť malých průměrů.

6
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 05. 07. 2020, 22:51:25 »
 Dotaz podle mě zněl - mám starou půlmetrovou anténu (a cituji: aj tak chcem kúpiť novú) , mám vzít 6P nebo 10P, protože když sem zkoušel půlmetrovou vs. třímetrovou anténu, výsledek mi připadal PODLE ČTVEREČKŮ stejný, takže je tam možná nehomogenní pole. Takže podle mě je irelevantní blábol od nějakejch pošahanejch amíků :-)
Další věc je ta, že netušíme jaký tam to pole skutečně je. Dxpetr ti potvrdí, jelikož jich sám spoustu koupil, že kovoplast
běžně prodával VHF antény s UHF symetrákem :-) a v takové kombinaci ti třímetrová anténa bude hrát jako ta půlmetrová.
Další podobnou  "záhadu" ti potvrdí anténáři z Vysočiny, kde z 90 procent střech sundávají 1409, který tam byly na příjem Javořice na K11 :-))) Proč, to nikdo netuší :-)
Takže informace, že před rokem tam kamarád zkoušel 1411, bez doplnění dalších skutečností nevypovídá o homogenitě pole
v daném místě příjmu vůbec nic. Nevíme jak a kde (montáž na stožár nebo to držel v ruce vystrčený z okna) to dotyčný kamarád zkoušel ani jak dalece byl znalý v dané problematice. Dá se však usuzovat, že kdyby hodně znalý byl, neobjevil by se tento dotaz na tomhle fóru.

7
Digitální rozhlas / Re:Kupa dab anteny a homogenita pola
« kdy: 04. 07. 2020, 16:39:11 »
Do jeskyně nepršelo, maso se nad ohněm taky opeklo, tak nevím proč se to měnilo, když to fungovalo :-)))

8
2 x 23Y v akci u Kuby Melína a 9Y FM u Pokra :-)

9
Podle mux1 na K32 a 33 to může být jen pardubický kraj. Anténu tipuju na nějaký "ufo". Přebuzený to být ani nemusí, možná jen zaechovaný krásne-svitavy (pro LG smrt) a č. třebová slabá, záleží na přesné poloze.

10
Já nevím jak ostatní antény, a je mi to fuk, ale moje si koupil, včetně dvou 3,5metrovek na DAB. A levný nebyly.
Jinak podle mě má každej montér svoje 2,3 "vyvolený" antény, který běžně montuje, a zbytek ho nezajímá, tak proč by kupoval všechno možný.

11
... VKV taky prodaná...

vím, že off-topikuji, ale ta VKV anténa na tvém obrázku: zisk, rozměry, cena; děkuji za pozitivní odpověď - včil mudruj čeho se ta pozitivní odpověď má týkat :)

něco podobné v příloze

Délka 2000 mm (plus 160 mm vzadu na třmeny), šířka 1960 mm, zisk cca jak korner 9,2 , dole o 0,2 dB míň, nahoře  o 0,2dB víc, předozaďák v průměru stejný, ale "soustředěný" do vrchní poloviny pásma, kde u kornerky už naopak klesá a tím i jinší tvar VD, "lineární" vzestup zisku s vrcholem na 108 MHz, prvky Al trubka 8/1 mm, ve středu nanýtovaná na cca 200mm duralové kulatiny průměr 6mm, ráhno jekl 15/15/2 mm, čtyři ocelový výztuhy, dva třmeny 85mm, symetrák, krabička
s F-kem, příchytky z UV plastu.
Cena pro kamaráda litr materiál, litr práce (cca 150/hod).
Takže pozitiv 14 půlek, možná i víc :-))))

12
Když už konečně začneš od začátku a dáš si tam normální anténu a normální zesák, nebudeš muset nic ani utlumovat ani přepínat :-)

13
A co na ty útlumáky říká Kamzík a spol?

Na chatu bysme museli poskládat nějakýho hybrida, záleží co tam máš za signály :-)

14
Slabý digitální signál - fázové zkreslení = problém. Neidentifikovatelné impedanční skoky v přijímací soustavě, SW. Anténa, symetrák, f-ko, zesák, spojka, koax, konektor, tuner. Logpery největší problém, absence desymetrizace, noname koax uvnitř, na pi kontakt měď-hliník, čína f-ko a pokračuje to celou cestu až to končí ne zrovna ideálně přizpůsobeným vstupem tuneru. Do toho všelijakej bordel okolo, ztratíš bity, nedemoduluješ, nehraješ. Kde je 14 půlek neřešíš :-) ale když máš půlky jen 2, seš v pasti a bádáš.

15
omar3 : " Anténa a zesilovač zůstaly původní" - tvůj zádrhel od začátku.

            Metrovou DABku mám už poslední a o víkendu putuje do Budějic k Saxonovi. Na další už momentálně nemám matroš,
            ale mám dvě 2,4m na vyzkoušení. VKV taky prodaná.

Stran: [1] 2 3 ... 27