Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Radek Šťáva

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Moje vybavení je asi nutné minimum, protože zatím si lepší nemůžu dovolit, skládá se z tuneru Sony S570ES s vyměněnými MF filtry na 4x110 kHz, anténa je HB9CV vlastní výroby v horizontální polarizaci a rotátor levný od Conrada, ale na tu malou anténu je v pohodě. Jinak Bandscan mám v podpisu.

Dnes ráno jsem konečně mohl nerušeně zasednout k tuneru a zkusit nějaké úlovky, no myslím, že se mi celkem dařilo, obzvláště mě potěšilo na 105.9 MHz Hit Radio FFH z vysílače Großer Feldberg, který mám 528 km daleko, musím podotknout, že kvalita příjmu mě velmi mile překvapila. Jinak jsem se zaměřil na západ, kde se zdálo, že podmínky jsou nejlepší, takže dnes převážně Němci. Úlovky přikládám do obrázku níže, většina stanic se objevila poprvé, některé tu mám parkrát do roka.
 

2
Zdravim kolegove zrovna je sezona v plnem proudu, ale ja uz mam pres pul roku problem s fmlist.org. Nevim, co se stalo, ale pri zadani frekvence odmita radit pode vzdalenosti. Neresil to nekdo tez? Je to velice otravne, navic je nastaven az od 700 km, takze musim 2 kliknuti a local zase zobrazuje jen do 300km ovsem ja mam ambice i ulovky z betsi vzdalenosti. Dekuji za radu :)

3
Zdravím všechny!
 Děkuji za komentáře a postřehy. No, stále jsem na vážkách... HB9CV funguje slušně, ale asi nejhorší problém bych viděl ve směrovosti a příjmu zezadu. Když jsem do tuneru nahodil 4x110 kHz filtry, trochu zlepšení je, ale silné vysílače jsou problémem. To mluvím i o Kojálu, který je cca 80 km daleko, ale i tak mi zaruší impuls na 87,6 MHz příjem o 100 kHz výš a níž. Ale problém je i Ještěď, Praděd a další spousta... Poté vysílače z Jihlavy.
Trochu nastíním místní prostředí... Údolí Vysočiny, anténa je asi 480 m.n.m. hned za domem začíná  stráň a na ní je dům, který je ještě kousek nad úrovní výšky antény. Ta stráň přechází v kopec, který je na vrcholu 100 m nad anténou směr zhruba Jih. Na západ a východ je krajina relativně otevřená, ale to platí pro pár kilometrů. Zkrátka všude jsou kopce, řeka se klikatí ;-) Zhruba na sever je úplně stejný 100 metrů vysoký kopec, ale začíná cca 300 metrů od antény. Změna nadmořské výšky je cca 100 m na 1,5 km délky.
Co se týká severu, je to relativně dobré, signál se láme a podle bandscanu je vidět, že polské vysílače relativně bez problému chytím a identifikuji.
Východ je asi nejlepší, slovenská rádia a hlavně Reginu z BB chytám velmi slušně. Anténu mám spočítanou na 2/3 pásma. Takže 101,1 MHz, tedy Regina na 101,5 je ideální a těch 250 km je velmi často kvalitativně místní příjem.
Jih je největší problém. Mám i úlovky z Maďarska i Chorvaty, ale to už musí být velmi slušné podmínky, nebo výluka vysílače.
Ale dám příklad na Rakousku. Zde dole na protější straně není problém je chytit na ten kulatý dipól a průměrnou soustavu. Jedná se hlavně o Vysílače Jauerling a Kahlenberg. Já mám problém i s nimy, šum je značný a většinu roku nejsou ani na úrovni poslouchatelnosti. Nejlepší výsledek v příjmu dosáhnu tím, že chytám odraz od protějšího kopce. Na přímo hrají prachbídně.
S homogenitou pole to zde tedy asi nebude žádná sláva a nerad bych se pouštěl do stavby antény, která zabere čas, peníze a poté mi tu nebude fungovat.
Jinak jde mi hlavně o ten jih a rád bych také dosáhl lepšího příjmu z Německa. Ale samozřejmě i zbytek.
Je jasné, že těžko mi někdo poradí s jistotou. Ideální by bylo půjčit si nějakou anténu a zkusit, co to udělá, ale kde si ji půjčit že? Obzvláště třeba Körner 9.2.
Shrnutím tedy zisk asi není primární (dle mého předpokladu). Směrovost je asi největší požadavek, ale opravdu netuším, jak by se Körner 9.2 choval v mém QTH.   

4
Zdravím kolegy,
 pohrávám si s myšlenkou postavit přes zimu výkonnější anténu a nahradit HB9CV, se kterou už se o moc dál asi nepohnu. Zvažuji stavbu jedné z těchto dvou: Körner 9.2, nebo Körner 15.12. Vzhledem k tomu, že mám levný rotátor, tak ho nechci zbytečně moc trápit, protože na lepší finance nemám.
Zde by tedy byla lepší menší ze zmiňovaných. Má s ní někdo zkušenosti? Potřeboval bych hlavně vyřešit otázku, jestli si nějak výrazněji pomůžu oproti Hábéčku.
Tímto otevírám diskuzi a děkuji za postřehy. 

5
Zdravím, dovolil jsem si založit vlákno pro zaznamenávání úlovků přes sporadiku v letošním roce. Také bych rád, aby se zde informovalo za jakého směru a oblasti to zrovna chodí. Dnes jsem to zkusil a slušně jede východ. Zatím žádná identifikace, ale ruština je zřejmá ;-)

6
Analogový rozhlas / Re:Zesilovač na VKV(FM)
« kdy: 01. 04. 2014, 20:25:31 »
Odrazil bych se od toho, kde hrají stanice v autě a zkusil anténu umístit klidně tam. Pokud se totiž signály odráží na anténu z druhé strany, tak stěny domu můžou nežádoucí odraz odstínit a dosáhnete kvalitnějšího signálu. Nemusí to být nutně dole, ale zkusil bych s anténou jít na aspoň na stejnou stranu a vyzkoušet to.

7
Analogový rozhlas / Re:Zesilovač na VKV(FM)
« kdy: 01. 04. 2014, 09:50:28 »
Vzhledem k výkonům vysílačů na udávaných frekvencích by to asi chtělo za 1. dát HBčo ven a zkusit, kdy je signál nejlepší. Zkrátka trochu si s tím pohrát, než bude případně potřeba koupit jiná anténa. Za 2. by to chtělo napsat QTH, protože Krušné hory je dost široký pojem.

8
Tak filtry udělaly slušnou práci... Pásmo projíždím postupně shora a zatím jsem skončil na 95,3 MHz. Nebyly žádné dobré podmínky, ale i tak se výrazně zlepšilo Německo, Maďarsko a dokonce se objevila i chorvatská stanice. Takže kdyby se někdo chtěl mrknout, tak viz bandscan v podpisu ;-)

9
Tak jsem osadil 4x110 kHz do precizních patic a zlepšení je solidně znát. Do scanu jsem přidal 3 stanice a to jsem jen narychlo zkoušel pár frekvencí, které byly zarušeny vedlejším kmitočtem. Hitradio Orion, které předtím silně rušil Region jde například skoro čistě. Prakticky se dá říct, že kmitočty, které mám dosud neobsazené zřejmě dle první zkoušky brzo přinesou nové stanice. Dnes nebyly nijak super podmínky, ani čas, ale podle toho, co se dělo při zkoušce, tak to s rozšířením bandscanu vypadá dost slibně. :-)

10
No jde o to, že při sporadice se RDS velmi hodí. Rád bych ho zachoval. Nikde jsem zatím nesehnal užší filtry, než 110 kHz a tam by mělo být RDS v pořádku. Navíc vždycky můžu nechat 3x110 a pokud bych sehnal alespoň jeden 80, nebo 56, můžu ho osadit pro mód narrow. Tuším, že teď je zřejmě osazeno 3x230 a 1x 150?
Ale zatím ještě počkám, jestli někdo nevyhrabe něco zde. Jinak pro příspěvek výše za 20 Kč bych bral filtry hned, ale našel jsem jedinou nabídku a kus za 60 Kč.
Ještě bych se chtěl zeptat, jak by na tom byla třeba konfigurace první 150 Khz, který teď je na narrow a pak 3x 110? Děkuji

11
Je třeba techniku posouvat stále dál a dál. Vzhledem k tomu, že mám velmi omezené finance, tak nemůžu mít všechno hned. Vím 100% že HB má ještě rezervu a filtry jí hodně pomůžou zacelit, ale bohužel 80 a 56 kHz jsem nikde nenašel. Jde mi předně o lov a dálkový příjem, stačí mi pouze, aby po výměně filtrů fungovalo RDS a stanici byly poslouchatelné ;-) Plánuji osadit precizní patice, ale zase nechci vyměňovat filtry neustále. Pokud bych sehnal 80 kHz, nebo i 56 za přijatelnou cenu, samozřejmě se nebudu bránit. Na Ebay bych teda koupil 4x 110 kHz za 300 Kč i s poštou.
Děkuji, že se podíváte po filtrech doma. Rád bych se případně na nějakém dohodnul.
Jinak co se týče HB nečekal jsem od ní ani to, co mi poskytla, tím spíš, že jsem jí postavil jako svoji první anténu. Bandscan mám v popisu a stanice z vysílače 390 km daleko, která se pravidelně objevuje, nebo 250 km vzdálená Regina, kterou mám téměř každý den s RDS a i jiné jsou myslím slušné ukázky, že i s tímto prckem se dají slušně chytat dálky.

12
Vzhledem k přepínání mezi wide a narrow předpokládám, že se na wide dá udržet ještě dobrá kvalita. Jinak se snažím vymáčknout na HBčku maximum a poté se chystám na stavbu Körner 15.11 ;-) U které předpokládám, že mi ještě snad nezahubí rotátor :-D
Jinak díky za radu, počkám tu a mrknu i tam :-)

13
Analogový rozhlas / Výběr vhodných MF filtrů Sony ST-S570ES
« kdy: 10. 02. 2014, 18:02:08 »
Zdravím všechny příznivce dálkového příjmu a žádám o radu, nebo doporučení ohledně správné konfigurace MF filtrů v mém tuneru. S rotátorem a HB9CV jsem zřejmě dosáhl maximum, takže přišel na řadu tuner. Potřeboval bych poradit, jaké filtry by byly vhodné namísto původních ovšem při zachování kvality zvuku alespoň v módu wide ale zároveň potřebuji dobrý přínos pro dálkový příjem. Tuner má filtry celkem 4 a to 3 pro wide a 1 pro narrow. Bohužel netuším šířku. Potřeboval bych nasadit užší filtry a mám možnost na Ebay sehnat 150 a 110 kHz. Jaká by byla vhodná konfigurace? Ideální by bylo koupit pouze jeden typ, protože 150 jsou v balení po 10ks 110 kHz je cca 60 Kč/ks. Popřípadě může někdo nabídnout filtry i zde. Děkuji

14
Již po několikáté jsem v MS kraji naladil rádio Sázava na frekvenci 90,6 FM, jak je to možné? Co jsem se díval, tak vysílají pouze v SČ kraji.
A nemám pocit, že by zrovna dnes byly nějaké optimální podmínky pro dálkový příjem - mlha.

Mlha je právě na dálky ideální.

15
Odkladiště / Re:Programátor pro ATMEL
« kdy: 12. 11. 2013, 17:43:14 »
Jinak blokovací kondenzátor u napájení procesoru by asi taky nebyl na škodu, ale snad nutný nebude.

Stran: [1] 2 3 ... 5