Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - THresil

Stran: [1] 2 3 ... 13
1
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 13. 11. 2021, 12:58:44 »
Petr Svoboda:
Díky za nasměřování a snad je i velmi pravděpodobné, že se u mě projevuje "hlavní" příčina.
Blbé je, že co funguje v rámci nastavení antény v létě, tak nefunguje v zimě a naopak. Každý, kdo o tom trochu něco ví, tak si řekne: no jistě a čemu se diví, když se tak diametrálně mění podmínky šíření.

Mně nezbývá než si postesknout nad tím, jakým je DVB-T2 a bylo i DVB-T nedodělkem, který prostě vypustili a následkem jsou miliony nasraných domácností po celém světě.
To bylo keců, jak není potřeba s anténama nic dělat, jak to pojede a přitom to jede hůř díky SFN než za dob analogu.
Ochranný interval jak tak pozoruju je v praxi nepoužitelný, jelikož krom dvou signálů ze dvou vysílačů se může potkávat na jedné anténě třeba 5 vysílačů a klidně 15 odrazů a s tím už evidentně ochranný interval "nepočítá", kdyby ano, tak by se takové průsery se změnou počasí, inverzí apod. nedíly.
Mně to třeba týden jeden bez výpadku a pak se na to nedá dívat, takže tak luxusní je to technologie...

Samozřejmě že měření MER By Carrier nemá měřák pod 50 tisíc, aspoň teda pokud vím.
A navíc se situace mění..., jak už jsem psal..., kór v přechodné období je to jako na houpačce.
Věřím tomu, že to co u nás naměřil XMUX je jeden vzorek, ale těch možných situací je tolik, že snad ani neexistuje univerzální nastavení, které by spolehlivě pokrývalo celý rok.

Teď je otázkou, co s tím...

Prý ČT na základě neustálých stížností řeší přidělení dalších kmitočtů, aby "všechny" vysílače nebyly na K26.
Tak uvidíme...

2
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 05. 11. 2021, 21:00:38 »
No jistě, je mně jasné, že to není velké zlepšení a fakt, že to jede týden "bez problémů" nic neznamená, jelikož počasí se mění každý den víc, či míň...
Budu pátrat dál, pokud bude čas, tak zítra určitě zas něco vyzkouším...

3
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 05. 11. 2021, 20:18:59 »
David Kříž:
Děkuji za tipy a snad i trochu za "podporu", což mě popravdě překvapilo.
S tou kanlovou propustí je to samozřejmě dobrý nápad, bohužel momentálně nemám tu jednu, kterou vlastním volnou. Mám ji nastavenou na K46 a i když ji dovedu přeladit na K40 a pak na K46, tak to chvilku zabere, aby to bylo udělané poctivě a doteď jsem řešil jiné věci, tak třeba v budoucnu...
Ano, Dreamsky je samozřejmě měřák, který nemá ECHO, což ho srazí z pohledu profíka na úroveň hračky vyrobené z Merkuru, ale i tak mě ten měřák stál jakési peníze a kdybych do toho chtěl jít opravdu v rámci mého hobby na max., tak bych jistě zvolil toho Planara, protože jinak nic do 20 tisíc s echem neznám (možná takový přístroj existuje - nevím)...

No a ještě bych trošku objasnil, proč jsem se "hned" zeptal tu, místo toho, abych vyzkoušel propust, vypnutí baráku apod...
No prostě mě napadlo se tu po dlouhé době zeptat, jestli někdo přesně toto neřešil a jestli mně něco neuniklo.
To "uniknutí" jsem se snažil eliminovat tím, že jsem měření v daném časovém rámci prováděl u více antén s různými vyzařovacími charakteristikami, bez zesilovačů apod...

Jinak posun od minulého týdne je ten, že jsem anténu posunul o cca 3 až 4 metry jinam při zachování azimutu a MER sice pořád kolísá, ale už ne k 0, spíš to vidím tak k 5 - 7 (nejnižší hodnota) a zatím za ten týden mám od rodiny hlášeno, že výpadků evidovali 0.
Nemůžu se tomu věnovat každý den 5 hodin, takže to zkoumání a případné odhalení problému je spíš běh na dlouhou trať v mém případě.  ;)

4
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 01. 11. 2021, 20:55:52 »
dxpetr:
Díky za tip.
Zkusit to můžu, ale až to bude dělat. Není to tak, že když vylezu s měřákem na hůru, tak to vždy naměřím a samozřejmě, že ne vždy (i když k tomuto kolísání dochází) kostičkuje STB.
Sranda by byla, kdyby to skutečně bylo wifinou, pak by mě zajímalo, co je spouštěcím mechanizmem toho rušení, když to dělá nepravidelně, ale to už je zase daleko větší problém k analyzování.
Jak uvedl Xmux, od teploty přes XXX různých dalších podnětů...

5
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 21:41:43 »
omar3:
 ;)

6
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 20:38:49 »
Xmux:
Ano, to co píšeš zní logicky a taky se k tomu dost přikláním.
Jinak ještě mě napadlo, že přes cestu jsou ve směru "koridoru" el. mag. vln dvě wifiny (asi na frekvenci 5 GHz), ale je to vzdušnou čarou tak 20 metrů, takže nevím, jestli to může mít nějaký vliv.

No jo, lidé jsou různí a nejhorší je, když ani po předložení důkazů nejsou schopni/ochotni přiznat chybu.

Augusto_Pinochet:
Chápu kam je mířeno...
Jen bych k tomu podotkl, že nejsem úplný začátečník. Už jsem si lecos za dob DVB-T/T2 zkusil, zjistil co u mě funguje, co ne apod..
Asi tak jako každý, tak jsem procházel určitým vývojem, studiem v tomto oboru (to samozřejmě nekončí), takže pro většinu nejspíš komické dotazy, které jsem měl před X lety ohledně napájecí výhybky apod. jsou už dávno za mnou a snad jsem se i trochu posunul od totálního amatéra po trochu znalejšího amatéra. No a jelikož jsem v praxi technik a ne např. kuchařka, tak taky dovedu jisté věci odvodit/pochopit.
Proto tu nepíšu zbytečnosti, které k diagnostice problému stejnak nepomůžou.
Navíc u nás jsou dost specifické podmínky z hlediska šíření signálu v zimě a v létě. O přechodných obdobích se radši ani nebavím... Jinými slovy, Vídeň jede jen když je zima/chladno a přes léto trus. Samozřejmě, že se dá dělat superděla sestavy, kde by to mohlo jít celoročně  ;D
Uvedl jsem to jen jako příklad..., já Vídeň nepotřebuju, takže ji ani nechytám...  ;)

7
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 15:59:00 »
Tak toho abych pohledal :-D

To co popisuju je specifické chování a navíc to netrvá celý den.
To kolísání je v určité části dne - v určité časy, takže to vypadá na 99% jako nějaký typ rušení.

Pokud vím, tak když se ovlivňují vysílače navzájem (ECHO), třeba klasický případ SFN, tak se to mimo jiné projevuje trvalým poklesem MER, ale ne kolísáním k nule a pak na normální hodnotu, která je normální a +- konstantní když je situace "bez rušení".

Pokud se mýlím, tak mě klidně znalejší problematiky měření opravte.

8
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 15:17:37 »
Augusto_Pinochet:
Díky za tip.
Podíval jsem se na terénní profily a ty kopce kolem mé lokality by to měly naprosto spolehlivě odstínit, navíc oproti nastavenému směru antény je to tak o 80° až 100°, což by už i ta anténa měla poctivě potlačit.
Mám to vyzkoušeno s vícero anténama, které mají odlišné vyzařovací diagramy a problém se u každé tváří naprosto stejně, tak předpokládám, že kdyby to rušil jiný vysílač, tak bych to na měřáku mohl poznat jako odlišné "kolísání".

9
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 10:23:04 »
Karel Mikuláštík:
Víc "reálií" by jistě k dispozici bylo, ale nemyslím si, že v tomto případě jsou podstatné, jelikož tady jde o ovlivňování daného kmitočtu. Navíc K40 má daleko menší dosah než třeba K26 a zde problémy nejsou.
Ano, místo je na Jižní Moravě.
Echa tu samozřejmě jsou - dostávají se sem signály z Děvína a Kojálu, pak ze Zlína (Tlustá hora), ale tady jen kanály 26 a 33, jelikož K40 je nahrazen K22.
Jinak ECHO analýzu k dispozici z měřáku nemám.
Měřák byl použit DreamSky TSC-4K TRIO (není třeba se vysmívat, že to není profi měření apod., to všichni tady víme  :)).

Jinak v tu dobu, kdy dochází k tomu kolísání MER na K40, tak STB nepravidelně kostičkuje a zasekává se, jde jen zvuk/obraz stojí apod..
STB momentálně používám Strong SRT 8541FTA.

10
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 09:27:55 »
p18:
Přesně tak...

Jen pro doplnění:
Stejně se K40 projevuje i v případě zařazení LTE filtru Fagor LBF-694, což je hodně dobrý filtr (aspoň teda z hlediska filtrace od K48 nahoru).

11
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / K40 - pokles MER
« kdy: 31. 10. 2021, 08:55:36 »
Zdravím všechny...

Po delší době jsem nabyl nových poznatků, tak mě zajímá, jestli někdo řešil podobný problém...

Pro popis problému nejspíš bude stačit popsat situaci na samotném K40, jelikož na K26 a K33 tyto problémy nejsou a anténa je namířena jedním směrem...
Je asi jasné, že K40 je nejslabším signálem z hlediska amplitudy vůči K26 a K33.

Problém teď s vysíláním DVB-T2 se projevuje následovně.
Hodnoty níže jsou brány přímo z antény, takže cca po 5 metrech koaxiálního kabelu.
V určité denní intervaly (zdá se, že největší problémy jsou cca v odpoledních hodinách kolem 14té hodiny) dochází k následujícímu:
- síla signálu (cca 40 dBuV; +- 1 až 2 dBuV)
- C/N (cca 32 dB; +- 1 dB)
- BER je konstantní <1x10-7
- MER z hodnoty cca 26 padne k nule a pak zase vystřelí k 26 a takto to je pořád dokola, jako na houpačce)

Předpokládám, že je v tu dobu kdy MER tak rapidně klesá přítomno nějaké rušení, ale nedovedl jsem doteď zjistit odkud by mohlo přicházet.
Teoreticky připadá v úvahu možné rušení z WIFI na střeše (5 GHz).
Pak, což je asi pravděpodobnější by mohlo přicházet rušení od bezdrátového rozhlasu, který je umístěn na sloupu před domem.
Nic jiného jako možný zdroj rušením v okolí nevidím. Už kvůli tomu, že vypadává jen K40.

Chtěl bych se tedy zeptat...
Je normální, aby se rušení projevovalo jen poklesem MER a ostatní parametry (zejména C/N zůstávalo konstantní)?
Napadá někoho co s tím?

Anténu přetočit na jiný směr nemůžu (slabé signály, ECHO apod.)...


Díky všem za nápady...  ;)

12
David Kříž:
To by chtělo, máte jistě pravdu...

13
Xmux: Děkuji Vám za velmi přínosný příspěvek, aspoň pro mě a lidi z okolí VnV. Bylo by dobře kdyby to tak (snad spolehlivě) jelo celoročně. Má zkušenost je z dob DVB-T, že bylo nutné pro uspokojivé výsledky v rámci ročních období trochu laborovat. U DVB-T2 zatím odzkoušeno v rámci celého roku nemám, tak uvidíme...

Já to mám zatím jinak, MUX 21,22,23 beru z Kojálu (trochu jsem si musel vyhrát s natočením, ale zdá se, že výpadky na tom zpropadeném K26 jsou momentálně pryč, pomohl jsem si ještě odlaďovačem (-12 dB)) a MUX 24 beru na druhou anténu z Kapánska (ten signál je teď v zimě hodně slabý, kvalitativně, amplituda zůstala jako v létě), takže zde dost závisí na tuneru, jestli to schroustá, nebo ne. No a tyto dvě antény mám nacpané do 46K + REST a zesíleno.

Tak teď už jen čekat a uvidíme, jak to pojede na jaro/v létě  8)

14
Výrobky typu Philips mi nesmí přes práh, takže toto nebezpečí nehrozí.

No...
Já nechci moc machrovat, ale když porovnám citlivost tuneru a jeho schopnost se vypořádat s kolísáním a "kazy" v rámci příjmu, tak zmíněný Philips, který vlastním si s tím dovede poradit daleko lépe, než spousta STB.
Ani jeden STB, který jsem měl, tak neměl tak citlivý a "odolný" tuner jako zmíněná TV od Philipsu.
Software TV je už jiná písnička, to je jisto jistě KALAMITA - nedovedli odladit základní věci typu zapnutí a vypnutí WIFI adaptéru v žádní verzi firmwaru, takže je tam bug jako kráva a nikomu z programátorů to evidentně nevadí...

15
Jenom aby lípa nepřekvapila a nebyl potřeba místo zesilovače útlumový článek... :D

Stran: [1] 2 3 ... 13