Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Svoboda

Stran: [1] 2 3 ... 72
1
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:Mapa vysilačů
« kdy: 30. 11. 2023, 08:32:41 »
Mě to bude dost chybět. Porovnání příjmů z více směrů a terénní profily mi dovolily analyzovat podmínky a navrhnout řešení antén i pro velmi obtížná místa po celé republice. Samotné mapky pokrytí v tom nepomáhají. Jen důkladná echoanalýza na místě a nějaký čas nad mapami mě dokázaly přivést k vyhodnocení, zda je příjem možný, jak ho realizovat a jak kvalitní a stabilní bude.
R.I.P., mapo vysílačů.

2
Zřejmě typická sezónní změna příjmu z větší vzdálenosti. I laické natáčení může přinést pozitivní výsledek, ale je nebezpečí, že na podzim se bude zase „točit“ zpátky. Vyhraď si na zkoušení dost času, není to otázka chvilky. Taky je potřeba si prvně ujasnit, odkud je nynější příjem. Velmi podobné podmínky by měly mít Krásné i Černá hora, a to včetně přidruženého Pařízkova muxu. Až na ten směr, skoro na jih a skoro na sever. Další výrazný aspekt je současný anténní systém a zejména jeho směrovost. Takže buď poněkud zdlouhavé zkoušky se směrem příjmu a novým laděním a hodnocením příjmu – vždy si napiš výsledek a porovnávej na papíře, nikoli na obrazovce. Anebo někoho znalejšího problematiky v první fázi (analýza stavu) a s měřákem ve fázi druhé (syntéza řešení). Pochopitelně, analýzu dělat hlavně v době, kdy je příjem nevyhovující.

3
Zajímavý, mě to šlo, ale jestli to není spolehlivý, nebudu to používat.
Nu což, zkus toto: https://we.tl/t-YIJ1H59utc

4
Nevím, zda ti k něčemu bude grafika 2010, podívej se: http://leteckaposta.cz/361280794

5
Zemské digitální vysílání (DVB-T) / Re:K40 - pokles MER
« kdy: 10. 11. 2021, 14:12:11 »
s podobným jevem mám několik velmi obsáhlých zkušeností z různých míst napříč celou republikou. Hlavním původcem bylo zarušení signálu sebou samým (odrazy), vedlejším původcem rušení ostatní. Kvůli důvodu hlavnímu rozhodně není nepodstatné konkrétní místo příjmu. Naopak, bude potřeba pečlivě zakreslit do mapy směry a identifikovat odrazné plochy. Moc a moc ti pomůže pečlivá echonalanýza a změření meru po nosných (MER By Carrier). Tolik k analýze. Ale tebe asi víc zajímá syntéza (řešení). Ta bude vycházet z analýzy (proto musí být pečlivá) a bude zahrnovat nejméně pohyb antény ve všech směrech i umístění. A zřejmě taky změnu anténního systému - s ohledem na směrovost a boční laloky.
A nebo se na to vykašleš a počkáš, až ti pomůže Příroda. Změnou počasí se změnou šíření jednotlivých odrazů nebo třeba pokrytím sněhem, kdy se rušící směr buď potlačí nebo převládne.

6
Digitální rozhlas / Re:Polarita anten
« kdy: 19. 10. 2021, 07:28:20 »
Ne. Měl bys ověřit/změřit obě a použít jen tu „správnou“.

7
hezká anténa. Velice se hodí do dnešní doby. Uzkoučká v TV, omni v DABu. Bravo!

Pozn: jestlipak v budoucnu DAB zahustí vysílače tak, aby vícenásobný příjem zlobil jak podobné antény, tak i příjem na prutovky? Tak jak to nyní máme v T2…

8
Skylink / Re:Nová TV LG 65NANO86 nechodí Skylink
« kdy: 27. 01. 2021, 11:09:07 »
pokud se mu kýžené programy naladily a vidí je v seznamu, tak to asi s Diseqc nesouvisí, si myslím...
Běžná chyba, kterou vídám, je při monobloku směrovaném pro DiSEqC=1 na Astru 19,2° E naladění přijímače, který buď není vybaven funkcí AutoDiSEqC, anebo tato selže kvůli provedení instalace antény nebo typu LNB. Laik neurčí v úvodní proceduře správně režim LNB a volbu DiSEqC, spustí ladění a ejhle, ono to „naladí“!  Technicky, DiSEqC je na "none", přijímač přečte FST tabulku z transpondérů používaných Skylinkem na A19 a uloží ji jako celý seznam programů do paměti přijímače. A pak chce uživatel přijímat, a „nic nejde“. Pochopitelně, když DiSEqC není správně nastaven. Obvykle stačí ručně v menu přístroje nastavit obě hodnoty a „všechno“ se rozeběhne.
Dříve, když se FST tabulka vysílala jen na Home-transpondéru 12070H, platila tvá úvaha. Nyní je FST na všech transpondérech používaných Skylinkem, tak může nastat to, co popisuji. Laik pak hledá chybu jinde, vyvolává na všechny strany, restartuje, resetuje, aktualizuje software. Z tohoto důvodu mám radši směrování antény pro DiSEqC=1 na A23. Že má uživatel nenastaven DiSEqC obvykle zjistí, až když chce sledovat „velmi speciální“ programy z Astry 19.

9
Skylink / Re:Nová TV LG 65NANO86 nechodí Skylink
« kdy: 21. 01. 2021, 07:35:21 »
máš špatně nastavený DiSEqC.

10
Setkávám se často se stížnostmi na nemožnost nebo velkou nestabilitu příjmu nových, finálních multiplexů. Vždy, když se někde vypnul DVB-T multiplex, a to kdekoli v ČR. Běžný divák není schopen či ochoten zjistit, co a odkud přijímá, natož pak, aby věděl, že to je vázané na konkrétní termín zapnutí nebo vypnutí. Divákovi se nechce znovu sahat do antény. I když už je ji má třeba 4 roky, je pro něj nová, protože je „digitální“. Na druhou stranu, klidně vyhodí pár stokorun a koupí si novou pokojovku, hlavně aby byla silnější než ta minulá. A nebo reklamuje přijímač, protože podle něj „není vhodný na to nové vysílání“. Bez ohledu, zda nese nálepku ČRa.
Jen těžko se mi daří konkrétního člověka přesvědčit, že skutečně bude potřeba poštelovat anténu, vybrat vhodný směr a případně nahradit starou anténu novější a směrovější. Někdy i včetně přípravy na suchu, tedy nad mapou vysílačů, či v nejhorším případě dotazem u souseda nebo v hospodě.
Máte to taky tak? Máte v okolí či u zákazníků vícenásobný příjem buď SFN nebo s odrazy? Jak se s tím perete?

11
nemáš nějaká čísla, co ti firma změřila?

12
není dost vstupních údajů, tak jen krátká úvaha:
ad 1) v STB nemá co odcházet, aby se to projevovalo takhle. Není ani problém s dekódováním, ani s rozlišením.
ad 2) nevím
Zásadní se mi jeví informace o skákajícím indikátoru kvality. Pro dobrý příjem musí být jako přibitý na nějaké hodnotě - samozřejmě na 100 %.

Ovšem o problému neuspokojivého příjmu ČT a bezproblémového příjmu ČRa jsem slyšel z více míst republiky, shodou okolností (?) obvykle z hor, kopců, vysočin. Pikantní to bývá v případě, kde ČT je na K26 a ČRa na K28 ze stejného 100kW vysílače a rozdíl v příjmu je obrovský. Tehdy se ani nedá uvažovat na rozdílné podmínky vyzařování a šíření. Jediné, co se mi ukazuje jako vysvětlení, je potíž s demodulátorem. Přesněji, že demodulátor si neporadí se směsí odrazů a příspěvků jiných vysílačů (u tebe Kleť?). Tedy potíž echo/pre-echo. Jako uživatel máš snad jedinou možnost, vylepšit anténu. Lépe směrovat nebo pořídit směrovější, abys přijímal přímý signál a Kvalita seděla pevně na 100 %.

Uvítal bych, pokud kdokoli může přispět věcnou připomínkou nebo zkušeností odjinud. Snad bych to lépe pochopil.

13
taky jsem získal ten pocit z „patřičného vysvětlování dějin“, a to poměrně brzy po začátku sledování tohoto programu. Takže jsem ho zase přestěhoval na konec mého seznamu programů, kam se podívám doopravdy málokdy. A to CS v názvu programu mi přijde skoro jako provokace, když se často ocitá na stejné obrazovce se závěrečnými titulky v azbuce.

14
No a ještě jsem se podíval na záznam o rok až dva pozdější, Pařízkův, z r. 2012. Tam už byl pokus ČT sport s 1920×1080i při 10 Mbps. A současně ČT2 a Nova 1440×1080i při 80Mbps. Srovnatelné, opět hlavně závislost na kvalitě originálu.
No a když už jsem byl ve vzpomínání, mrknul jsem na kousek originálních přenosů z olympiády, tehdy BBC 1920×1080i při obludných 16-18 Mbps. (Ale taky to ukázalo, že materiál, který si zaslouží tak bohatou rezervu v přenosu, nevzniká kdykoli a kdekoli. I německých 720p na sportu vypadá velmi slušně.)

15
Já jsem se na to právě podíval. Rychlost 5-6 Mbps nebyla na prokládané v MPEG-4 žádná sláva, ale výsledek pěkný. Ovšem musím přiznat, že dnešní SD (540p), když má slušný zdroj, není zas tak zoufale horší, jak by mohl napovídat jen poloviční počet řádků. Pochopitelně na oko, rozmazlené třeba sportem na ČT HD|T2, to nepůsobí až tak dobře. Ale když si to dám do objektivního srovnání všech dostupných rozlišení tehdy a teď, nevychází z toho nynější 540p špatně. Mamutí vliv má obrazová kvalita zdroje – když je to mizerný přepis z nějaké pásky, je to hrozné na čemkoliv. Ale kvalitní zdroj (např. zprávy ze studia)... dobré.

Stran: [1] 2 3 ... 72