Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Zemské digitální vysílání (DVB-T) => Téma založeno: Miroslav Novák 17. 09. 2010, 21:48:25

Název: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Miroslav Novák 17. 09. 2010, 21:48:25
Jsem na fóru nový a nevím, zda můj příspěvek patří sem nebo do antén. Hledám radu k následujícímu.
Bydlím u Mikulova. Na plechové! střeše mého domu mám anténní síto (polské!) s dokoupeným předzesilovačem (cca 26dB, koupeno v omko.cz). Na to nyní chytám MUX1/29k Kojál-silný sig., MUX2/40k Kojál-silný, MUX3/59k Hády-slabší, MUX4!/64k Bohunice-velmi slabý. Zadním lalokem dále MUXA/24k Kahlenberg-střední, MUXB/34k Kahlenberg-střední, MUXC/38k Jauerling-velmi slabý. Kromě našeho MUX4 a rak. MUXC je vše v pohodě, signály výše zmíněných kanálů občas kostečkují, při rozbočení na 2 TV už nepoužitelné. V souvislosti se zahájením digitálního vysílání na Slovensku chci přidat slov. MUX1/66k a do budoucna i plánovaný MUX2/(56k?). Sloučit to ze dvou antén nejde - kanály 64 a 66 jsou příliš blízko. Jediné rozumné řešení vidím v dálkově ovládáním přepínači dvou antén (přes napěťově řízené relé), kdy ale při příjmu z jihu (Kamzík) přijdu o naše MUXy 3 a 4. Má prosím někdo jiné řešení? Nechci mít ale na střeše les antén. Díky za nápady.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Alois Klepáč 17. 09. 2010, 22:11:40
Mux 2 z Kojálu vůbec nevysílá a celkově se dá jenom doporučit, aby sis nechal změřit signál a pak to řešil dál. Byť pořízení SAT příjmu na 2x TV tě vyjde pořád levněji, než to anténní monstrum na DVB-T, které budeš muset zaplatit...
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Jan Pavlis 17. 09. 2010, 23:30:12
Přestěhujte se někam,kde Vám půjdou jen naše tři muxy a budete mít klid :).Jinak Vás čeká nekonečné experimentování.První co bych udělal , dát před rozbočovač na 2 tv pásmový zesilovač. A pak také uvážit jestli se má cenu lopotit s příjmy stanic, které v DVB-T nevysílají s vys. rozlišením a neřešit to satelitním příjmem.Já tady na severu chytám naše a němce a do toho rozvádím po baráku ještě O2 tv a analogový rozhlas a na půdě mám na sobě poskládané slučovače zesilovače rozbočovače,že se v tom sám někdy nevyznám.Někdo tady nedávno psal, že k tomu musí být fandovství.Fakt je ten, že barák musí mít stožár s anténou a nelépe s několika a s různými a s každou namířenou na jinou stranu a pěkně aby odráželi sluneční zář.Amen.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Miroslav Novák 18. 09. 2010, 01:18:53
Pro p. Klepáče - pravda. MUX2 vysílají Hády. Zajímavé, že jsem si doteď myslel, že to je z Kojálu. Máme tu taky ještě jednofrekvenční síť na Děvíně (29+40), ale při natočení na brno ji mám na třech hodinách. Jinak jak píše p. Pavlis - ano, je to skutečně spíš fandovství. Profík nejsem, ale baví mne to. Pokud vím, tak jsem tady u nás asi jediný (3km od rak. hranic), kdo chytá Óčko terestriálně.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: mart_b 18. 09. 2010, 08:10:51
Pokud jste fanda a rád experimentujete, co takhle třeba vzít nějakou knížku o anténách od Ing. ať už Milana, nebo Tomáše Českého a zkusit např. slučovač tvořený směrovým, nebo kruhovým vedením? :)...myslím, že by to mohlo být řešení Vašeho problému...navíc pokud si takový slučovač sám navrhnete a vypipláte, tak z podařeného dílka budete mít radost.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Jan Pavlis 18. 09. 2010, 10:50:14
Zrovna ted o tom píše Pepa Novák,pozdravuji,ve vedlejším foru ,jaké používáte anteny,.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: kamil duchman 18. 09. 2010, 11:03:17
nechci sem vnaset kacirske myslenky ale nestaci slucovat proste sirokopasmove klasickym otocenym rozbocovacem? podle mne to ve vetsine pripadu vadit nebude. Osobne bych asi dal lepsi antenu na to brno (tim se vylepsi prijem ocka), pridal tam sirokopasmovy zesilovac, druhou antenu natocil na bratislavu a do ni nechal udelat kanalovy zesilovac na k66. to pak sloucim nejakym lepsim rozbocovacem,ktery otocim opacne jako slucovac. utlum tohoto prvku nemuze vadit, jelikoz mam u obou anten zesilovace. dokonce zbyde rezerva i na rozbocovac pro dalsi televize v dome. Prijem p3tv na k38 jsem neresil, ten mozna zmizi uplne kdyz se da ta lepsi antena na brno. Ovsem kdykoliv p3tv naladim, je tam stejne jen nejake upozorneni.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: ROHLA JAN 18. 09. 2010, 11:44:20
Bydlím v Kladně a jsme tady doslova zahlceni nejrůznějšími signály DVB-T hned z několika směrů. Když vezmu jen společnou anténu na domě ( rozvod pro 9 partají ), tak mi tam naskáčou MUXY ze Žižkova,Cukráku,Ještědu,Černé hory,Bukové hory....nejsilnější je jednoznačně Bukovka, no a když si člověk zaexperimentuje, tak zjistí, že mu tam při otočení antény na vertikal ještě naskáčou 3 MUXY německé televize z Drážďan.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Robert Zeman 18. 09. 2010, 12:55:25
Obráceně zapojený rozbočovač vůbec nedoporučuji, mám vyzkoušeno, že se v tomto případě příjem z takto zapojených antén totálně vyruší. Sloučení 64. a 66. kanálu jsem vyřešil tak, že jsem prostě koupil slučovač pro 67.K/REST a jedou mi oba MUXY bez problémů. U vás by to možná chtělo slučovač pro 68.K/REST, aby byl útlum MUXU4 co nejmenší. Mohlo by to fungovat, když budete mít 2 dobré colorky v adekvátní polarizaci. Příklad zapojení: 2 antény (MUX4, sloven.MUX) ==) SLUČ.68k/REST ==) průběžný předzesilovač 65K (?), nebo 21-69K-21dB, vtomto případě pak ještě ==) odlaďovač pro rušivý 26K. Je to taková "babská rada"  ;) nad kterou se možná protočí panenky odborníkům, ale mně to funguje - za každého počasí (odzkoušeno 1 rok). PS: S tím předzesil. opatrně, možná zkusit přímo do antény 64.K, nebo nic.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Jan Bajger 18. 09. 2010, 13:42:58
1. Sloučení antén je poměrně složitá technická záležitost, pokud to má být na úrovni,  měla by to provést osoba znalá s delší praxí. Lze to samozřejmě "zbastlit" s výsledkem nezaručeným. Ztráta času ale zpravidla nevyváží  docílený efekt.
2. V prodeji jsou kanálové propusti a to i vícenásobné. Anténa pouze se symetrizačním členem se připojí na vyladěnou kanálovou propust a za ní může následovat i širokopásmový zesilovač s regulací zisku.
3. Jednotlivé větve se mohou sloučit speciálními slučovači nejlépe s laděnými vstupy. Jinou málo kvalitní cestou je použití hybridních a jiných slučovačů. Při sloučení je nutno dbát, aby jednotlivé antény měly po zesílení přibližně stejnou úroveň signálu.
4. Celkový signál se rozbočí na počet požadovaných větví rozbočovačem.
5. Vzhledem k tomu, že sloučení a rozbočení znamená ztrátu signálu, je někdy vhodné dát na výstupní větev ještě širokopásmový zesilovač s menším ziskem.
6. Soustava musí mít promyšlený systém stejnosměrného napájení zesilovačů.
Z výše uvedeného vyplývá, že to opravdu není pro začátečníka, ani silnoproudař si s tím pravděpodobně neporadí.
7. Mezi úspěšné jednoduché zásahy do antén se mi osvědčilo prostě odstranit síto z polské antény. Tím zůstaly na anténě pouze prvky a anténa brala signály zepředu i zezadu. Zisk antény se samozřejmě snížil. Při blízkých směrech to funguje. Zesilovač ale nesmí kmitat vlivem silného místního kanálu.
8. Svého času dobře fungovala firma Ing. Radek Řehák, Zlín, která dokázala i složité anténní systémy vyrobit "na míru".
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: mart_b 18. 09. 2010, 17:59:10
Jinou málo kvalitní cestou je použití hybridních a jiných slučovačů....
Čím je např. slučovač tvořený směrovým vedením, pokud je správně navržen a zkonstruován, nebo hybridní slučovač pokud je správně použit (pokud je použit v aplikacích kam patří), málo kvalitní?
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Alois Klepáč 18. 09. 2010, 19:43:57
Hybridní slučovač je už z principu naprostý nesmysl, protože to je normální rozbočovač zapojený obráceně a při použití jako slučovač se taky projeví všechny neduhy (útlum signálu, nulové oddělení slučovaných kanálů atd.).
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: mart_b 18. 09. 2010, 20:40:47
Hybridní slučovač je už z principu naprostý nesmysl, protože to je normální rozbočovač zapojený obráceně a při použití jako slučovač se taky projeví všechny neduhy (útlum signálu, nulové oddělení slučovaných kanálů atd.).
Říkejme raději "hybridní obvod" (původní označení) byl vyvinut ke slučování / rozbočování silnějších, rovnocenných signálů v sítích kabelové televize, kde také našel svoje uplatnění a využití, tedy žádný "naprostý nesmysl". Nevím jak jste přišel na to, že by měl mít nulový oddělovací útlum?
Samozřejmě chápu, že pokud jste ho zkusil použít například  pro sloučení silného signálu z polského síta se signálem z Yagi - pětiprvku, tak jste se pochopitelně setkal s nezdarem, ale to není důvod v případě že takový slučovač neumíte používat a nevíte k čemu je dobrý, psát, že je to "naprostý nesmysl".
Mimochodem, většinu vyráběných kanálových slučovačů v pásmu UHF tvoří právě hybridní obvod doplněný příslušnými laděnými LC fitry.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Miroslav Novák 18. 09. 2010, 22:39:57
Pro Roberta Zemana - tohle se mi docela líbí. Vzhledem k blízkosti kanálů 64 a 66 použít kanálovou propust na 67(68)k + sloučit se zbytkem. Vzhledem k šířce pásma propusti tam tak velký útlum ještě nebude a něco by z toho mohlo vypadnout. Pak jsem se podíval i na ten slov. MUX2 (allotment má na 56k), ale popravdě - asi to za to nestojí. Jinak je pro mne docela dobré, že se slováci rozhodli pro vertikální polarizaci, při horizontální by to ke mně přes kopce asi ani neprošlo.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Alois Klepáč 19. 09. 2010, 07:40:54
Hybridní slučovač je už z principu naprostý nesmysl, protože to je normální rozbočovač zapojený obráceně a při použití jako slučovač se taky projeví všechny neduhy (útlum signálu, nulové oddělení slučovaných kanálů atd.).
Říkejme raději "hybridní obvod" (původní označení) byl vyvinut ke slučování / rozbočování silnějších, rovnocenných signálů v sítích kabelové televize, kde také našel svoje uplatnění a využití, tedy žádný "naprostý nesmysl". Nevím jak jste přišel na to, že by měl mít nulový oddělovací útlum?
Samozřejmě chápu, že pokud jste ho zkusil použít například  pro sloučení silného signálu z polského síta se signálem z Yagi - pětiprvku, tak jste se pochopitelně setkal s nezdarem, ale to není důvod v případě že takový slučovač neumíte používat a nevíte k čemu je dobrý, psát, že je to "naprostý nesmysl".
Mimochodem, většinu vyráběných kanálových slučovačů v pásmu UHF tvoří právě hybridní obvod doplněný příslušnými laděnými LC fitry.
Hybrid nebyl nikdy vyvinutý ke slučování, a že se toto dělo u krámů typu TESA-S a STEA-D, kde chyběl na kanálových vložkách vstupní konektor (aby bylo možné to zapojit do kaskády jako třeba u Alcadu) je jiná věc. Každým takovým "sloučením" vzniká ztráta kolem 4dB a u individuální antény (o které je řeč) se navíc nikdy nepodaří potlačit identické signály přicházející i do druhé antény, než ze které je žádoucí signál přijímán.
Já osobně bych takovou prasárnu, abych něco slučoval hybridem, rozhodně nikdy neudělal - to je výsadou mastičů anténů, kteří tomu rozumí jak koza petrželi a podle toho pak ta práce i vypadá.
Mimochodem si někdy kvalitně udělaný kanálový slučovač rozdělej a uvidíš sám (samozřejmě neberu ty na koleně bastlené hrůzy, kde to tak může vypadat).
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: mmc 19. 09. 2010, 09:56:34
Použi 3x LPA anténu (Brno, Wien, Bratislava) a Triax TMB10 alebo RF-Tuote Smart Handy. Alebo, ako je to vo Vašom kraji bežné, UFOanténu (napr. SAT2000, GalaxyTV atd.), ale výsledok je vo hviezdach :-)
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: mart_b 19. 09. 2010, 10:50:43
Hybrid nebyl nikdy vyvinutý ke slučování, a že se toto dělo u krámů typu TESA-S a STEA-D, kde chyběl na kanálových vložkách vstupní konektor (aby bylo možné to zapojit do kaskády jako třeba u Alcadu) je jiná věc. Každým takovým "sloučením" vzniká ztráta kolem 4dB a u individuální antény (o které je řeč) se navíc nikdy nepodaří potlačit identické signály přicházející i do druhé antény, než ze které je žádoucí signál přijímán.
Já osobně bych takovou prasárnu, abych něco slučoval hybridem, rozhodně nikdy neudělal - to je výsadou mastičů anténů, kteří tomu rozumí jak koza petrželi a podle toho pak ta práce i vypadá.
Mimochodem si někdy kvalitně udělaný kanálový slučovač rozdělej a uvidíš sám (samozřejmě neberu ty na koleně bastlené hrůzy, kde to tak může vypadat).
1) Asi nemá cenu se o tom hádat, evidentně mluvíme každý o něčem jiném, psal jsem že hybridní slučovač se používal v sítích kabelové televize...nikoliv v STA, to je rozdíl! Pro slučování silnějších a rovnocenných signálů, nejdříve si něco nastuduj o topologii sítí kabelové televize od sedmdesátých let!

2) Samozřejmě souhlasím s tím, že pokud se hybridní slučovač použije tam kde se používat nemá t.j. pro sloučení signálů ze dvou individuálních antén, kde jedna přijímá to co ta druhá, tak to obyčejně skončí nezdarem, hybridní slučovače v podobě jaké se prodávají v obchodní síti, jsou (v minulosti byly) dobré např. pro sloučení signálu z TV antény se signálem ze satelitního přijímače, nebo se signálem z TV her, které měly modulátor a neměly videovýstup, nebo když TV neměla videovstup, ono v minulosti moc slučovačů typu jeden kanál+REST na trhu nebylo...

3) poznámku o tom abych si někdy rozdělal nějaký slučovač, beru jako vtip ;D kromě toho, že jsem si slučovače, zesilovače a další komponenty anténní techniky, nebo např. i obvody TV a R přijímačů sám navrhoval, konstruoval a slaďoval, jsem se setkal s desítkami, možná stovkami slučovačů průmyslově vyráběných od různých výrobců, v případě kanálových slučovačů v pásmu UHF se používají dvě varianty, jeden druh je, že signál z jednotlivých větví nejdříve projde laděnými LC filtry (propusti, zádrže), někdy i vícenásobnými a pak jsou jednotlivé větve napřímo spojeny do výstupu (stejně jako se to používalo už v dobách VHF+UHF slučovačů Tesla) a druhá varianta, se kterou jsem se setkal, že místo toho přímého spojení je tam ten hybridní člen.

4) neodpověděl jsi mi, kde jsi přišel na to, že hybridní slučovač má nulový oddělovací útlum...
Dál se o tom hádat považuji za zbytečné tlachání mimo téma....
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: Alois Klepáč 19. 09. 2010, 11:13:35
Hybrid nebyl nikdy vyvinutý ke slučování, a že se toto dělo u krámů typu TESA-S a STEA-D, kde chyběl na kanálových vložkách vstupní konektor (aby bylo možné to zapojit do kaskády jako třeba u Alcadu) je jiná věc. Každým takovým "sloučením" vzniká ztráta kolem 4dB a u individuální antény (o které je řeč) se navíc nikdy nepodaří potlačit identické signály přicházející i do druhé antény, než ze které je žádoucí signál přijímán.
Já osobně bych takovou prasárnu, abych něco slučoval hybridem, rozhodně nikdy neudělal - to je výsadou mastičů anténů, kteří tomu rozumí jak koza petrželi a podle toho pak ta práce i vypadá.
Mimochodem si někdy kvalitně udělaný kanálový slučovač rozdělej a uvidíš sám (samozřejmě neberu ty na koleně bastlené hrůzy, kde to tak může vypadat).
1) Asi nemá cenu se o tom hádat, evidentně mluvíme každý o něčem jiném, psal jsem že hybridní slučovač se používal v sítích kabelové televize...nikoliv v STA, to je rozdíl! Pro slučování silnějších a rovnocenných signálů, nejdříve si něco nastuduj o topologii sítí kabelové televize od sedmdesátých let!

2) Samozřejmě souhlasím s tím, že pokud se hybridní slučovač použije tam kde se používat nemá t.j. pro sloučení signálů ze dvou individuálních antén, kde jedna přijímá to co ta druhá, tak to obyčejně skončí nezdarem, hybridní slučovače v podobě jaké se prodávají v obchodní síti, jsou (v minulosti byly) dobré např. pro sloučení signálu z TV antény se signálem ze satelitního přijímače, nebo se signálem z TV her, které měly modulátor a neměly videovýstup, nebo když TV neměla videovstup, ono v minulosti moc slučovačů typu jeden kanál+REST na trhu nebylo...

3) poznámku o tom abych si někdy rozdělal nějaký slučovač, beru jako vtip ;D kromě toho, že jsem si slučovače, zesilovače a další komponenty anténní techniky, nebo např. i obvody TV a R přijímačů sám navrhoval, konstruoval a slaďoval, jsem se setkal s desítkami, možná stovkami slučovačů průmyslově vyráběných od různých výrobců, v případě kanálových slučovačů v pásmu UHF se používají dvě varianty, jeden druh je, že signál z jednotlivých větví nejdříve projde laděnými LC filtry (propusti, zádrže), někdy i vícenásobnými a pak jsou jednotlivé větve napřímo spojeny do výstupu (stejně jako se to používalo už v dobách VHF+UHF slučovačů Tesla) a druhá varianta, se kterou jsem se setkal, že místo toho přímého spojení je tam ten hybridní člen.

4) neodpověděl jsi mi, kde jsi přišel na to, že hybridní slučovač má nulový oddělovací útlum...
Dál se o tom hádat považuji za zbytečné tlachání mimo téma....
1) Tvoje studium je hodně mizerné, protože kabelová televize se od té společné antény (o které jsem já mimochodem vůbec nic nepsal  :P ) neliší - pokud jde o přijímací stanici - v ničem. A slučování signálů se týká právě jenom té přijímací stanice, takže není co řešit. Ale beru, že tomu nermusíš rozumět, protože to je okruh specializace pro dost málo lidí a ti ostatní vesměs jenom čtou nějaká webová moudra z Wikipedie nebo Google, kde se píšou akorát blbosti.

2) U těch her to taky nebyla žádná sláva, protože ten modulátor v konzole měl obvykle tak široké postranní pásmo (a i úrovně signálů se málokdy podařilo mít shodné), že po sloučení viděl člověk akorát interference...

3) Na slučovačích není co navrhovat, protože to už dávno navrhnul někdo jiný a když jsem psal o té výrobě na koleně, tak jsem se naprosto přesně trefil. Proto se taky tak vehementně ozýváš, ale měl by sis uvědomit, že dneska už není doba před rokem 1989, kdy to jinak nešlo a i home-made byl úspěch.

4) Psal jsem, že je to neduh hybridu, že má nulové oddělení slučovaných kanálů, což je taky pravda, protože z každého vstupu leze naprosto všechno.

Taky považuju za zbytečné to dál řešit, protože hybrid opravdu není určený pro slučování a ani nikdy nebyl. A že se to občas z nouze dělalo, to na tomto faktu nic nemění.
Název: Re: Příjem několika multiplexů z více směrů
Přispěvatel: mart_b 19. 09. 2010, 11:31:04
No tak tohle nekomentuji, protože je to zbytečné....