Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Zemské digitální vysílání (DVB-T) => Téma založeno: FandaX-cz 24. 07. 2020, 02:21:50

Název: Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: FandaX-cz 24. 07. 2020, 02:21:50
Zdravím, dnes jsem se díval na ČT 1 HD v MUX 11 (vysílač Vimperk - Mařský vrch) na pořad AZ-kvíz. Nezaznamenal jsem přesné časové rozmezí, ale někdy mezi 00:55 - 01:15 mi začal vypadávat signál (i přes to, že jsem se sigálem nikdy problém neměl). Zkusil jsem tedy přepnout na MUX 12 (ze stejného vysílače), kde jsem ale nic nepozoroval. Vzhledem k tomu, že jsem u tohoto konkrétního televizoru příliš neinvestoval a připojil k ní jeden z nejlevnějších set-top boxů na trhu (EVOLVEO OMEGA T2), domníval jsem se, že by mi mohl jen přístroj postupně odcházet. Po opětovném přepnutí na MUX 11, obraz stále čverečkoval a v jednu chvíli mi dokonce problikl obraz z nějakého filmu (byl to ale mžik, takže jsem si obraz nestačil prohlédnout, natož pak zachytit). Zkoušel jsem si ve zpětném zhlédnutí Skylinku ověřit, jestli problikl film i tam, a došlo tak k chybě například na odbavovacím pracovišti, ale tam jsem žádný problém neviděl. Bohužel u sebe nemám žádný profesionální měřící přístroj, takže jsem se kouknul alespoň na hodnoty, které ukazoval set-top box - u MUX 11 mi neustále kvalita signálu přeskakovala mezi 100% - 30%, u MUX 12 pak byla kvalita signálu stále na 100% (tyto hodnoty ale samozřejmě nelze brát jako relevantní). Vzhledem k tomu, že se u mě neměnilo počasí a signál je teď úplně v pohodě, mě napadají dvě možnosti:
1) odchází mi set-top box a nějak mu blbne dekódování signálu z MUX 11 (vliv by jistě mohlo mít i rozlišení obrazu, které je v tomto muxu jako jediné FULL HD)
2) ČT něco testuje - například headend pro nová regionální vysílání, která se mají objevit v příštím roce (tomu by nasvědčovala i brzká ranní doba, kdy televizi sleduje minimum lidí).

Zaregistroval někdo podobný problém?
___
PS: Nešlo by něco udělat s neustálým odhlašováním ve Firefoxu? (nevím, jak je to v jiných prohlížečích) Celou situaci jsem rozepsal mnohem lépe a při pokusu o odeslání jsem byl odhlášen a o text přišel.. takže jsem napsal alespoň tuto zkrácenou verzi.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Pamětník 24. 07. 2020, 09:18:05
S tím "zbytečným" odhlašováním se dá bojovat jen tak, že před prohlédnutím/odesláním se celý text zkopíruje do schránky, nebo se příspěvek rovnou píše dočasně jen v nějakém textovém editoru.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Petr Svoboda 24. 07. 2020, 13:33:12
není dost vstupních údajů, tak jen krátká úvaha:
ad 1) v STB nemá co odcházet, aby se to projevovalo takhle. Není ani problém s dekódováním, ani s rozlišením.
ad 2) nevím
Zásadní se mi jeví informace o skákajícím indikátoru kvality. Pro dobrý příjem musí být jako přibitý na nějaké hodnotě - samozřejmě na 100 %.

Ovšem o problému neuspokojivého příjmu ČT a bezproblémového příjmu ČRa jsem slyšel z více míst republiky, shodou okolností (?) obvykle z hor, kopců, vysočin. Pikantní to bývá v případě, kde ČT je na K26 a ČRa na K28 ze stejného 100kW vysílače a rozdíl v příjmu je obrovský. Tehdy se ani nedá uvažovat na rozdílné podmínky vyzařování a šíření. Jediné, co se mi ukazuje jako vysvětlení, je potíž s demodulátorem. Přesněji, že demodulátor si neporadí se směsí odrazů a příspěvků jiných vysílačů (u tebe Kleť?). Tedy potíž echo/pre-echo. Jako uživatel máš snad jedinou možnost, vylepšit anténu. Lépe směrovat nebo pořídit směrovější, abys přijímal přímý signál a Kvalita seděla pevně na 100 %.

Uvítal bych, pokud kdokoli může přispět věcnou připomínkou nebo zkušeností odjinud. Snad bych to lépe pochopil.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Pamětník 24. 07. 2020, 16:47:17
Nechce se mi zbytečně ztrácet čas tím, hledat kóty, kde by měli 2 různí provozovatelé vysílat ze společného vysílače, stožáru a antén s různou kvalitou příjmu na blízkých kanálech, jak je tvrzeno výše. Spíš bych si tipl, že to tak není nikde. Společné jméno stanoviště 2 vysílatelů na možných výjimkách znamená to, že to jsou zcela nezávislé vysílače s různými stožáry a pochopitelně s různými anténami.

Jinak "skákající" bargraf kvality příjmu na STB opravdu indikuje problémy s příjmem, ale 30 až 100% naznačuje, že signál je asi moc silný a tuner přebuzený, jak jsem také zaznamenal při společném příjmu na jednu anténu silných vysílačů z Bavorska a místních z Domažlicka. Při současném počasí a s tím souvisejících podmínkách šíření, se mohlo v oné noci stát, že výjimečně byl vstupní signál na tuneru moc velký. Také není pravdou, že musí být kvalita indikována pouze hodnotou 100%. Úroveň indikace se může u různých typů STB pochopitelně různit, ale téměř vždy postačuje stabilní hodnota, třeba i jen 60%, zejména, když se jedná o "dálkový" příjem, nebo z jiného směru, než je anténa namířena.

Co se týče zkušeností odjinud, nikdy jsem třeba nezaregistroval u mnou použitých STB problém s příjmem i sousedních kanálů s rozdílnou sílou signálu, jak se v diskuzích občas objevovalo.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Xmux 24. 07. 2020, 20:39:00
Jasně že dva provozovatelé multiplexu, konkrétně zde ČT a ČRa, vysílají z jednoho vysílače, stejným výkonem a z jednoho anténního systému, a to na většině vysílačů v ČR. Majitelem vysílačů jsou ČRa a zajišťují vysílání (kromě "svého" multiplexu ČRa) provozovatelům multiplexů ČT a CDG. Problémy v různé "kvalitě" multiplexů vysílaných z jednoho anténního systému jsou dané rozsáhlou SFN multiplexu ČT, což je téměř jistě i podstata v úvodu popisovaného "problému".
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: FandaX-cz 24. 07. 2020, 21:24:22
Signál mám úplně v pohodě, navíc nedávno proměřený odbornou firmou. Kvalita signálu byla zhoršená pouze v uvedeném časovém úseku, předtím a potom opět 100%. Nikdy předtím jsem podobný výpadek nezaregistroval..
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Petr Svoboda 30. 07. 2020, 07:32:57
nemáš nějaká čísla, co ti firma změřila?
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Milanzpodkopce 31. 07. 2020, 16:33:06
S Muxem 11 jsem také zažil minimálně 2x problém za poslední rok. Jednou to roční televize vůbec nedokázala zpracovat po cca 2-3 dny, tuším loni okolo podzimu, pak to normálně naskočilo. Podruhé opět nějaký problém se zobrazením vysílaného kanálu v jeden den během zimy. Na komerčním Muxu problém ani jednou a ten se zobrazoval zcela dobře v době problémů Muxu11. Zkrátka je to digitální signál a asi se "v tom vrtali" a nějaké přijímače to odmítaly zpracovat. A to signálová úroveň byla velmi dobrá. Podmínkami šíření to nebylo. Snad jedině problém synchronních vysílačů Muxu 11 na 26 kanále, ale je divné, že to ustalo. Parametr Echo jsem neměřil.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Bohumír Džubej 04. 08. 2020, 09:06:40
Tak aby to bylo z jiného koutu republiky. Východní Čechy - Ústí nad Orlicí - vysílač Kubincův kopec - 25 W. Popisovaná situace se mi občas stává. Zatím jsem si jí všimnul jen v nočních hodinách.
Je to pár dnů, co jsem se v noci probudil u zapnutého televizoru a ten mě informoval o tom, že signál je nedostatečný a že půjde jen audio. I to koktalo. Byl to multiplex České televize. Druhý multiplex ze stejného vysílače a se stejným výkonem běžel perfektně. Přiznávám, že jsem byl líný vylézt z postele a zapnout měřák. Prostě to vypadalo, jako by na MUXu ČT došlo k dočasnému snížení výkonu vysílače. Ráno bylo zase vše OK. Protože se totéž děje na různých místech republiky, odhaduji, že ČRa dálkově něco kouzlí. Rozhodně nevidím problém ani v přijímačích a ani v anténních systémech.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 15:34:09
Já jsem poprvé něco podobného zaregistroval minulou středu na vysílači Děvín kdy ráno jela i nejela síť 12 na 28k.Všechny ostatní frekvence byli v pořádku.Tak jsem se jich zeptal co děje,prý nic že vše funguje dobře že problém je u mě.Tak jsem jim řekl že je to nesmysl.A do 30 min signál postupně naběhl až na obvyklou hodnotu a potom už se to nestalo.Asi zkouší trpělivost diváků.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Adolf Shitler 04. 08. 2020, 15:59:38
Jasně, na vysílačích sedí skřítci a kolečkem regulují výkon :D Je fakt sranda, že si každý laik při změně příjmových podmínek hned vsugeruje, že u něho být chyba nemůže a to ti ostatní :D
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 16:54:52
Je jedno co s tím testují ale  něco se u nich děje,jak je vidět tak takových lidí je víc co měli problém s příjmem.A změna příjmových podmínek je mimo diskusi když vidím vysílač.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Adolf Shitler 04. 08. 2020, 18:05:18
A co má být, že vidíš vysílač? To může právě naopak být ještě horší, než když vidíš houby :D
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 19:00:23
Má být jen to jak jsem psal že ostatní frekvence fungovaly bez problémů a to i ty nejslabší,tak kde byl problém je více než jasný.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Adolf Shitler 04. 08. 2020, 19:26:11
Tak hlavně, že je ti všechno jasný. Chudák skřítek na vysílači, až tě potká, to aby rychle utíkal někam do jeskyně :D
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 19:40:44
Mě je to jasný protože to stejný se dělo minulý měsíc večer na úplně jiném místě z Kojálu u ČT na 3.různých tv kde má každá svoji anténu asi hodinu.A soused to taky zaznamenal a to má antény dělaný firmou.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Xmux 05. 08. 2020, 14:47:08
Veškeré tyhle všemi popisované problémy jsou způsobeny jen a pouze nevhodnou instalací přijímacího řetězce anténa-TV. To, že instalaci dělala "firma" s nástupem DVB-T2 s 256 QAM a rozsáhlými SFN vůbec nic neznamená, jelikož většina těch, kteří se montováním antén "živí" i třebas 20 let o tom ví vlastně kulový. V DVB-T jim to ještě nějak chodilo, teď svoji neschopnost svádí na vysílatele! Už 25! let se jasně ví, že digitál je mnohem náročnější na linearitu jak vysílacího, tak i přijímacího řetězce, takže nic novýho pod sluncem :-) S čím dál složitější modulací se nároky jen a jen zvyšují, v případě spuštění feMBMS to bude ještě o kus náročnější. Navíc při současném stavu počasí, kdy je skoro každý den i noc nějaké větší či menší lokální tropo, se na anténu dostávají signály klidně i mimo equalizační interval a zarytí lovci signálů ví i to, že v noci, cirka kolem té půlnoci putují skvěle vzdálené signály na rozhraní teplého a studeného vzduchu. O inverzích atd. už netřeba mluvit. Takže chyba je vždy (až na opravdu výjimečné případy např. nesynchronní SFN) na přijímací straně. Technologie i v této oblasti jdou kupředu, nároky na znalosti se čím dál více zvyšují, tak jako ve všech oborech a když je nějaký skutečný problém, tak už to kdejaký lojza nedá, i když doteď mu to ještě nějak šlo. Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" , ten zbytek musí vyřešit někdo, kdo tomu skutečně rozumí. To je celá záhada :-)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Pamětník 05. 08. 2020, 16:33:00
Respektuji názory Xmuxe, že za určitých okolností a souběhu více efektů ovlivňujících šíření DVB-T2, může docházet k problémům s příjmem na straně diváka. Jen na jedné straně nerozumím konstatování, že "Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" ," a jindy tedy musí nastavení přijímacího řetězce udělat znalý profesionál. Ten ale nemůže během klasické návštěvy u zákazníka dobře nastavit celý systém s ohledem na všechny varianty šíření, když třeba zrovna není to zmiňované tropo, nebo různě velká inverze ve směru k vysílačům, které mohou problém generovat. To potom musí onen profík jezdit k zákazníkovi vícekrát, pokud stabilní příjem garantuje a nechal si ho zaplatit? Nebo jen řekne, to máte smůlu, za to může tropo/inverze a divák bude na tom nakonec stejně jako ten, co si anténu a signálový řetězec sbastlil sám a občas mu příjem také "blbne"?
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Xmux 05. 08. 2020, 17:33:09
Asi tak nějak přibližně přesně to je! :-) Milionům "diváků" to na ten "kus drátu" jede, sem tam nějaká kostka či čtvereček je nerozhodí :-) těch pár desítek jedinců co na netu nadávají, že je to na H, je nula, nula,nula nic procenta" :-) Technologie funguje tak jak má a jak se předpokládalo, akorát to trošku pokakali s tou nadměrnou SFN mux21, ale žádná neřešitelná tragédie to není. Nic není nikdy na sto procent, takže jsou i místa, vzhledem např. k terénu, kde to fakt hapruje, viz např. Vrchlabí, ale skutečnej profík si s tím poradil i tam! A aby to i tomu zbytku jelo na ten drát, tak už je tam dokrývač na všechny tři muxy. Bastlíř, co si s tím neví rady to svede na vysílatele, skutečnýho profíka ještě bohužel nejsou lidi zvyklí adekvátně zaplatit, navíc když předtím platili nějakejm traktoristům a mlíkařům, co se vydávají za anténáře. Plus je pro ty lidi těžký mezi těma traktoristama a mlíkařema, kteří se tím "živí" i desítky let, toho skutečnýho odborníka najít, jelikož je jich v celé republice snad 30-40, nevím přesně, ale málo na 10 mil obyvatel :-) To, že se tím někdo léta živí, třebas i udržuje STA, ještě neznamená, že tomu do hloubky rozumí a je odborník. To je podobný jako všichni tři čeští "výrobci" antén. 30 let řežou, vrtají a skládají to, co se jim kde podařilo obkreslit, ale o anténách neví absolutně nic! :-) na otázku jestli použili otevřený nebo skládaný dipol na mě hledí na co že se to ptám :-) atd. , škoda mluvit. Já se tomu věnuju 38 let a pořád mám pocit, že vím prd a ego všech těchhle "profíků" bych chtěl mít :-) Takže asi taková nějaká situace je v českých luzích a hájích :-)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: lance 05. 08. 2020, 18:09:41
Pánové, tak já zrovna dneska po poledni zapnu TV, že se podívám na poláky - cyklistika okolo Polska, a vidím že signál je nějakej horší, vytáhnu hejblátka a dívám se na celé spektrum a vidím, že všech 5 muxů z Katowic je slabší tak cca o 20dB!! Všechno ostatní co má být v rozvodu je úplně OK, čumím jak puk, brouzdám na stránkách emitel.pl - na dnešek žádná plánovaná údržba!!! Čumím na radary o počasí, kde visí v cestě nějaký šílený mrak nebo jestli vybuchla někde chemička nebo co... a nikde nic (mám to na vysílač Kosztowy přes 100km). A pak vidím přímo on-line na spektru jak to asi během minuty vypli/zapli... a vše jede opět naplno ... Údržba na Katowicích měla být 3.8. (to nevím jestli byla), ale dnes je 5.8. a plánovaného nic nebylo... Tak přemýšlím, kdyby mně tento stav popsal někdo cizí a neviděl jsem to přímo já sám na vlastní oči, co bych mu na to asi řekl ?  :)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 08. 2020, 20:16:06
Lancáku, na Katkách probíhají určité práce od 3. srpna do 12. srpna, dycky od 6 do 15h,vyjma dnů kdy panujou nepříznivé podmínky počasí. Snadno to de poznat podle MPX8 na E6.  Ty informace o výlukách rozesílá Emitel lidem, kteří sou na příjem jech signálu zainteresovaní. Zřejmě redakce našich českých webů to nejsou nebo nemají s Polákama hezké vztahy. Web satkurieru všechno nezachrání!
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: lance 06. 08. 2020, 08:38:52
Máš pravdu agente ;)
Moje chyba, špatně jsem se podíval a přehlédl jsem dobu trvání plánovaných prací spol. emitel kterou oznámili na 3.8. v trvání až do 12.8., za což se omlouvám.
2020-08-03 (poniedziałek)
od 2020-08-03 06:00   do 2020-08-12 15:00   (BS2020/0559) .....

Pro ostatní event. zájemce o příjem PL programů, kteří zrovna nejsou na mailovém seznamu zainteresovaných spolupracovníků... :D - zde je zcela veřejný web s plánovanými odstávkami PL vysílačů spol. emitel:
https://emi.emitel.pl/plan_www/
https://emi.emitel.pl/plan_tvp/
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 06. 08. 2020, 08:53:43
Hlavně, že ti to pomohlo. Jinak na tom (tebou odkazovaném) webu nejsou všechny nvýluky, jen ty plánované, pak existují i neplánované a ty se téměř nikde (kromě toho co jsem uvedl)  jinde neuvádějí. Ty informace jsou důležité hlavně pro ty co provozují TKR nebo velké STA, aby věděli, která bije a zbytečně nevyjížděli na servisní zásahy. Pro běžné uživatele možná stačí ty odkazy od tebe.  :)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: lance 06. 08. 2020, 09:55:32
To nezveřejňování poruch (i zpětné) považuji za zásadní chybu všeobecně. "Zainteresovaný" je totiž každý divák (uživatel sítě a pod...) a nevidím žádný důvod, proč by každý provozovatel nějaké sítě neměl zveřejňovat výpadky nebo problémy ke kterým z jakýchkoli důvodů na straně vysílatele, a to i zpětně. Bohužel je zvykem, že problémy se tutlají asi už ze zásady (viz např. u nás legendární porodní bolesti DB...), protože to zřejmě blbě vypadá a jde o business a prachy ve vztahu operátor-objednavatel...? Nevím, ale zjevně to moc nefunguje, takže by zveřejňování poruch mělo být možná dáno povinně někde v zákoně o EK. Nevidím v tutlání problémů vysílatelů totiž žádný velký přínos ani pro ty servisáky a provozovatele TKR a STA, pokud jsou jakože jen oni ti informovaní a vyvolení... možná jim dělá dobře u pupku že vědí víc než ostatní, ale když pak musí zvedat telefony od userů a nemůžou jim dát ani odkaz a nějaké veřejné info, kde by si pochybovačný user mohl sám přečíst, že vina za nějaký výpadek není skutečně na straně servisáka... no, některé věci asi moc dobře nechápu...  ;)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: p18 08. 08. 2020, 16:27:28
Tak ve středu 5.8.2020 po 18. hodině opět stream v muxu 11/21 plný chyb. Viditelné to bylo např. u ČT 1 JM. A určitě nešlo o chybu v příjmu, protože to dělaly v jednom okamžiku tři různé vysílače (v mém případě Žižkov, Černá hora a Kojál).