Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Zemské digitální vysílání (DVB-T) => Téma založeno: FandaX-cz 24. 07. 2020, 02:21:50

Název: Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: FandaX-cz 24. 07. 2020, 02:21:50
Zdravím, dnes jsem se díval na ČT 1 HD v MUX 11 (vysílač Vimperk - Mařský vrch) na pořad AZ-kvíz. Nezaznamenal jsem přesné časové rozmezí, ale někdy mezi 00:55 - 01:15 mi začal vypadávat signál (i přes to, že jsem se sigálem nikdy problém neměl). Zkusil jsem tedy přepnout na MUX 12 (ze stejného vysílače), kde jsem ale nic nepozoroval. Vzhledem k tomu, že jsem u tohoto konkrétního televizoru příliš neinvestoval a připojil k ní jeden z nejlevnějších set-top boxů na trhu (EVOLVEO OMEGA T2), domníval jsem se, že by mi mohl jen přístroj postupně odcházet. Po opětovném přepnutí na MUX 11, obraz stále čverečkoval a v jednu chvíli mi dokonce problikl obraz z nějakého filmu (byl to ale mžik, takže jsem si obraz nestačil prohlédnout, natož pak zachytit). Zkoušel jsem si ve zpětném zhlédnutí Skylinku ověřit, jestli problikl film i tam, a došlo tak k chybě například na odbavovacím pracovišti, ale tam jsem žádný problém neviděl. Bohužel u sebe nemám žádný profesionální měřící přístroj, takže jsem se kouknul alespoň na hodnoty, které ukazoval set-top box - u MUX 11 mi neustále kvalita signálu přeskakovala mezi 100% - 30%, u MUX 12 pak byla kvalita signálu stále na 100% (tyto hodnoty ale samozřejmě nelze brát jako relevantní). Vzhledem k tomu, že se u mě neměnilo počasí a signál je teď úplně v pohodě, mě napadají dvě možnosti:
1) odchází mi set-top box a nějak mu blbne dekódování signálu z MUX 11 (vliv by jistě mohlo mít i rozlišení obrazu, které je v tomto muxu jako jediné FULL HD)
2) ČT něco testuje - například headend pro nová regionální vysílání, která se mají objevit v příštím roce (tomu by nasvědčovala i brzká ranní doba, kdy televizi sleduje minimum lidí).

Zaregistroval někdo podobný problém?
___
PS: Nešlo by něco udělat s neustálým odhlašováním ve Firefoxu? (nevím, jak je to v jiných prohlížečích) Celou situaci jsem rozepsal mnohem lépe a při pokusu o odeslání jsem byl odhlášen a o text přišel.. takže jsem napsal alespoň tuto zkrácenou verzi.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Pamětník 24. 07. 2020, 09:18:05
S tím "zbytečným" odhlašováním se dá bojovat jen tak, že před prohlédnutím/odesláním se celý text zkopíruje do schránky, nebo se příspěvek rovnou píše dočasně jen v nějakém textovém editoru.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Petr Svoboda 24. 07. 2020, 13:33:12
není dost vstupních údajů, tak jen krátká úvaha:
ad 1) v STB nemá co odcházet, aby se to projevovalo takhle. Není ani problém s dekódováním, ani s rozlišením.
ad 2) nevím
Zásadní se mi jeví informace o skákajícím indikátoru kvality. Pro dobrý příjem musí být jako přibitý na nějaké hodnotě - samozřejmě na 100 %.

Ovšem o problému neuspokojivého příjmu ČT a bezproblémového příjmu ČRa jsem slyšel z více míst republiky, shodou okolností (?) obvykle z hor, kopců, vysočin. Pikantní to bývá v případě, kde ČT je na K26 a ČRa na K28 ze stejného 100kW vysílače a rozdíl v příjmu je obrovský. Tehdy se ani nedá uvažovat na rozdílné podmínky vyzařování a šíření. Jediné, co se mi ukazuje jako vysvětlení, je potíž s demodulátorem. Přesněji, že demodulátor si neporadí se směsí odrazů a příspěvků jiných vysílačů (u tebe Kleť?). Tedy potíž echo/pre-echo. Jako uživatel máš snad jedinou možnost, vylepšit anténu. Lépe směrovat nebo pořídit směrovější, abys přijímal přímý signál a Kvalita seděla pevně na 100 %.

Uvítal bych, pokud kdokoli může přispět věcnou připomínkou nebo zkušeností odjinud. Snad bych to lépe pochopil.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Pamětník 24. 07. 2020, 16:47:17
Nechce se mi zbytečně ztrácet čas tím, hledat kóty, kde by měli 2 různí provozovatelé vysílat ze společného vysílače, stožáru a antén s různou kvalitou příjmu na blízkých kanálech, jak je tvrzeno výše. Spíš bych si tipl, že to tak není nikde. Společné jméno stanoviště 2 vysílatelů na možných výjimkách znamená to, že to jsou zcela nezávislé vysílače s různými stožáry a pochopitelně s různými anténami.

Jinak "skákající" bargraf kvality příjmu na STB opravdu indikuje problémy s příjmem, ale 30 až 100% naznačuje, že signál je asi moc silný a tuner přebuzený, jak jsem také zaznamenal při společném příjmu na jednu anténu silných vysílačů z Bavorska a místních z Domažlicka. Při současném počasí a s tím souvisejících podmínkách šíření, se mohlo v oné noci stát, že výjimečně byl vstupní signál na tuneru moc velký. Také není pravdou, že musí být kvalita indikována pouze hodnotou 100%. Úroveň indikace se může u různých typů STB pochopitelně různit, ale téměř vždy postačuje stabilní hodnota, třeba i jen 60%, zejména, když se jedná o "dálkový" příjem, nebo z jiného směru, než je anténa namířena.

Co se týče zkušeností odjinud, nikdy jsem třeba nezaregistroval u mnou použitých STB problém s příjmem i sousedních kanálů s rozdílnou sílou signálu, jak se v diskuzích občas objevovalo.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Xmux 24. 07. 2020, 20:39:00
Jasně že dva provozovatelé multiplexu, konkrétně zde ČT a ČRa, vysílají z jednoho vysílače, stejným výkonem a z jednoho anténního systému, a to na většině vysílačů v ČR. Majitelem vysílačů jsou ČRa a zajišťují vysílání (kromě "svého" multiplexu ČRa) provozovatelům multiplexů ČT a CDG. Problémy v různé "kvalitě" multiplexů vysílaných z jednoho anténního systému jsou dané rozsáhlou SFN multiplexu ČT, což je téměř jistě i podstata v úvodu popisovaného "problému".
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: FandaX-cz 24. 07. 2020, 21:24:22
Signál mám úplně v pohodě, navíc nedávno proměřený odbornou firmou. Kvalita signálu byla zhoršená pouze v uvedeném časovém úseku, předtím a potom opět 100%. Nikdy předtím jsem podobný výpadek nezaregistroval..
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Petr Svoboda 30. 07. 2020, 07:32:57
nemáš nějaká čísla, co ti firma změřila?
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Milanzpodkopce 31. 07. 2020, 16:33:06
S Muxem 11 jsem také zažil minimálně 2x problém za poslední rok. Jednou to roční televize vůbec nedokázala zpracovat po cca 2-3 dny, tuším loni okolo podzimu, pak to normálně naskočilo. Podruhé opět nějaký problém se zobrazením vysílaného kanálu v jeden den během zimy. Na komerčním Muxu problém ani jednou a ten se zobrazoval zcela dobře v době problémů Muxu11. Zkrátka je to digitální signál a asi se "v tom vrtali" a nějaké přijímače to odmítaly zpracovat. A to signálová úroveň byla velmi dobrá. Podmínkami šíření to nebylo. Snad jedině problém synchronních vysílačů Muxu 11 na 26 kanále, ale je divné, že to ustalo. Parametr Echo jsem neměřil.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Bohumír Džubej 04. 08. 2020, 09:06:40
Tak aby to bylo z jiného koutu republiky. Východní Čechy - Ústí nad Orlicí - vysílač Kubincův kopec - 25 W. Popisovaná situace se mi občas stává. Zatím jsem si jí všimnul jen v nočních hodinách.
Je to pár dnů, co jsem se v noci probudil u zapnutého televizoru a ten mě informoval o tom, že signál je nedostatečný a že půjde jen audio. I to koktalo. Byl to multiplex České televize. Druhý multiplex ze stejného vysílače a se stejným výkonem běžel perfektně. Přiznávám, že jsem byl líný vylézt z postele a zapnout měřák. Prostě to vypadalo, jako by na MUXu ČT došlo k dočasnému snížení výkonu vysílače. Ráno bylo zase vše OK. Protože se totéž děje na různých místech republiky, odhaduji, že ČRa dálkově něco kouzlí. Rozhodně nevidím problém ani v přijímačích a ani v anténních systémech.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 15:34:09
Já jsem poprvé něco podobného zaregistroval minulou středu na vysílači Děvín kdy ráno jela i nejela síť 12 na 28k.Všechny ostatní frekvence byli v pořádku.Tak jsem se jich zeptal co děje,prý nic že vše funguje dobře že problém je u mě.Tak jsem jim řekl že je to nesmysl.A do 30 min signál postupně naběhl až na obvyklou hodnotu a potom už se to nestalo.Asi zkouší trpělivost diváků.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Adolf Shitler 04. 08. 2020, 15:59:38
Jasně, na vysílačích sedí skřítci a kolečkem regulují výkon :D Je fakt sranda, že si každý laik při změně příjmových podmínek hned vsugeruje, že u něho být chyba nemůže a to ti ostatní :D
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 16:54:52
Je jedno co s tím testují ale  něco se u nich děje,jak je vidět tak takových lidí je víc co měli problém s příjmem.A změna příjmových podmínek je mimo diskusi když vidím vysílač.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Adolf Shitler 04. 08. 2020, 18:05:18
A co má být, že vidíš vysílač? To může právě naopak být ještě horší, než když vidíš houby :D
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 19:00:23
Má být jen to jak jsem psal že ostatní frekvence fungovaly bez problémů a to i ty nejslabší,tak kde byl problém je více než jasný.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Adolf Shitler 04. 08. 2020, 19:26:11
Tak hlavně, že je ti všechno jasný. Chudák skřítek na vysílači, až tě potká, to aby rychle utíkal někam do jeskyně :D
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Luboš T. 04. 08. 2020, 19:40:44
Mě je to jasný protože to stejný se dělo minulý měsíc večer na úplně jiném místě z Kojálu u ČT na 3.různých tv kde má každá svoji anténu asi hodinu.A soused to taky zaznamenal a to má antény dělaný firmou.
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Xmux 05. 08. 2020, 14:47:08
Veškeré tyhle všemi popisované problémy jsou způsobeny jen a pouze nevhodnou instalací přijímacího řetězce anténa-TV. To, že instalaci dělala "firma" s nástupem DVB-T2 s 256 QAM a rozsáhlými SFN vůbec nic neznamená, jelikož většina těch, kteří se montováním antén "živí" i třebas 20 let o tom ví vlastně kulový. V DVB-T jim to ještě nějak chodilo, teď svoji neschopnost svádí na vysílatele! Už 25! let se jasně ví, že digitál je mnohem náročnější na linearitu jak vysílacího, tak i přijímacího řetězce, takže nic novýho pod sluncem :-) S čím dál složitější modulací se nároky jen a jen zvyšují, v případě spuštění feMBMS to bude ještě o kus náročnější. Navíc při současném stavu počasí, kdy je skoro každý den i noc nějaké větší či menší lokální tropo, se na anténu dostávají signály klidně i mimo equalizační interval a zarytí lovci signálů ví i to, že v noci, cirka kolem té půlnoci putují skvěle vzdálené signály na rozhraní teplého a studeného vzduchu. O inverzích atd. už netřeba mluvit. Takže chyba je vždy (až na opravdu výjimečné případy např. nesynchronní SFN) na přijímací straně. Technologie i v této oblasti jdou kupředu, nároky na znalosti se čím dál více zvyšují, tak jako ve všech oborech a když je nějaký skutečný problém, tak už to kdejaký lojza nedá, i když doteď mu to ještě nějak šlo. Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" , ten zbytek musí vyřešit někdo, kdo tomu skutečně rozumí. To je celá záhada :-)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Pamětník 05. 08. 2020, 16:33:00
Respektuji názory Xmuxe, že za určitých okolností a souběhu více efektů ovlivňujících šíření DVB-T2, může docházet k problémům s příjmem na straně diváka. Jen na jedné straně nerozumím konstatování, že "Naštěstí je celá technologie postavená tak, aby to v drtivé většině jelo "na kus drátu" ," a jindy tedy musí nastavení přijímacího řetězce udělat znalý profesionál. Ten ale nemůže během klasické návštěvy u zákazníka dobře nastavit celý systém s ohledem na všechny varianty šíření, když třeba zrovna není to zmiňované tropo, nebo různě velká inverze ve směru k vysílačům, které mohou problém generovat. To potom musí onen profík jezdit k zákazníkovi vícekrát, pokud stabilní příjem garantuje a nechal si ho zaplatit? Nebo jen řekne, to máte smůlu, za to může tropo/inverze a divák bude na tom nakonec stejně jako ten, co si anténu a signálový řetězec sbastlil sám a občas mu příjem také "blbne"?
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Xmux 05. 08. 2020, 17:33:09
Asi tak nějak přibližně přesně to je! :-) Milionům "diváků" to na ten "kus drátu" jede, sem tam nějaká kostka či čtvereček je nerozhodí :-) těch pár desítek jedinců co na netu nadávají, že je to na H, je nula, nula,nula nic procenta" :-) Technologie funguje tak jak má a jak se předpokládalo, akorát to trošku pokakali s tou nadměrnou SFN mux21, ale žádná neřešitelná tragédie to není. Nic není nikdy na sto procent, takže jsou i místa, vzhledem např. k terénu, kde to fakt hapruje, viz např. Vrchlabí, ale skutečnej profík si s tím poradil i tam! A aby to i tomu zbytku jelo na ten drát, tak už je tam dokrývač na všechny tři muxy. Bastlíř, co si s tím neví rady to svede na vysílatele, skutečnýho profíka ještě bohužel nejsou lidi zvyklí adekvátně zaplatit, navíc když předtím platili nějakejm traktoristům a mlíkařům, co se vydávají za anténáře. Plus je pro ty lidi těžký mezi těma traktoristama a mlíkařema, kteří se tím "živí" i desítky let, toho skutečnýho odborníka najít, jelikož je jich v celé republice snad 30-40, nevím přesně, ale málo na 10 mil obyvatel :-) To, že se tím někdo léta živí, třebas i udržuje STA, ještě neznamená, že tomu do hloubky rozumí a je odborník. To je podobný jako všichni tři čeští "výrobci" antén. 30 let řežou, vrtají a skládají to, co se jim kde podařilo obkreslit, ale o anténách neví absolutně nic! :-) na otázku jestli použili otevřený nebo skládaný dipol na mě hledí na co že se to ptám :-) atd. , škoda mluvit. Já se tomu věnuju 38 let a pořád mám pocit, že vím prd a ego všech těchhle "profíků" bych chtěl mít :-) Takže asi taková nějaká situace je v českých luzích a hájích :-)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: lance 05. 08. 2020, 18:09:41
Pánové, tak já zrovna dneska po poledni zapnu TV, že se podívám na poláky - cyklistika okolo Polska, a vidím že signál je nějakej horší, vytáhnu hejblátka a dívám se na celé spektrum a vidím, že všech 5 muxů z Katowic je slabší tak cca o 20dB!! Všechno ostatní co má být v rozvodu je úplně OK, čumím jak puk, brouzdám na stránkách emitel.pl - na dnešek žádná plánovaná údržba!!! Čumím na radary o počasí, kde visí v cestě nějaký šílený mrak nebo jestli vybuchla někde chemička nebo co... a nikde nic (mám to na vysílač Kosztowy přes 100km). A pak vidím přímo on-line na spektru jak to asi během minuty vypli/zapli... a vše jede opět naplno ... Údržba na Katowicích měla být 3.8. (to nevím jestli byla), ale dnes je 5.8. a plánovaného nic nebylo... Tak přemýšlím, kdyby mně tento stav popsal někdo cizí a neviděl jsem to přímo já sám na vlastní oči, co bych mu na to asi řekl ?  :)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 05. 08. 2020, 20:16:06
Lancáku, na Katkách probíhají určité práce od 3. srpna do 12. srpna, dycky od 6 do 15h,vyjma dnů kdy panujou nepříznivé podmínky počasí. Snadno to de poznat podle MPX8 na E6.  Ty informace o výlukách rozesílá Emitel lidem, kteří sou na příjem jech signálu zainteresovaní. Zřejmě redakce našich českých webů to nejsou nebo nemají s Polákama hezké vztahy. Web satkurieru všechno nezachrání!
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: lance 06. 08. 2020, 08:38:52
Máš pravdu agente ;)
Moje chyba, špatně jsem se podíval a přehlédl jsem dobu trvání plánovaných prací spol. emitel kterou oznámili na 3.8. v trvání až do 12.8., za což se omlouvám.
2020-08-03 (poniedziałek)
od 2020-08-03 06:00   do 2020-08-12 15:00   (BS2020/0559) .....

Pro ostatní event. zájemce o příjem PL programů, kteří zrovna nejsou na mailovém seznamu zainteresovaných spolupracovníků... :D - zde je zcela veřejný web s plánovanými odstávkami PL vysílačů spol. emitel:
https://emi.emitel.pl/plan_www/
https://emi.emitel.pl/plan_tvp/
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: Augusto_Pinochet 06. 08. 2020, 08:53:43
Hlavně, že ti to pomohlo. Jinak na tom (tebou odkazovaném) webu nejsou všechny nvýluky, jen ty plánované, pak existují i neplánované a ty se téměř nikde (kromě toho co jsem uvedl)  jinde neuvádějí. Ty informace jsou důležité hlavně pro ty co provozují TKR nebo velké STA, aby věděli, která bije a zbytečně nevyjížděli na servisní zásahy. Pro běžné uživatele možná stačí ty odkazy od tebe.  :)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: lance 06. 08. 2020, 09:55:32
To nezveřejňování poruch (i zpětné) považuji za zásadní chybu všeobecně. "Zainteresovaný" je totiž každý divák (uživatel sítě a pod...) a nevidím žádný důvod, proč by každý provozovatel nějaké sítě neměl zveřejňovat výpadky nebo problémy ke kterým z jakýchkoli důvodů na straně vysílatele, a to i zpětně. Bohužel je zvykem, že problémy se tutlají asi už ze zásady (viz např. u nás legendární porodní bolesti DB...), protože to zřejmě blbě vypadá a jde o business a prachy ve vztahu operátor-objednavatel...? Nevím, ale zjevně to moc nefunguje, takže by zveřejňování poruch mělo být možná dáno povinně někde v zákoně o EK. Nevidím v tutlání problémů vysílatelů totiž žádný velký přínos ani pro ty servisáky a provozovatele TKR a STA, pokud jsou jakože jen oni ti informovaní a vyvolení... možná jim dělá dobře u pupku že vědí víc než ostatní, ale když pak musí zvedat telefony od userů a nemůžou jim dát ani odkaz a nějaké veřejné info, kde by si pochybovačný user mohl sám přečíst, že vina za nějaký výpadek není skutečně na straně servisáka... no, některé věci asi moc dobře nechápu...  ;)
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11
Přispěvatel: p18 08. 08. 2020, 16:27:28
Tak ve středu 5.8.2020 po 18. hodině opět stream v muxu 11/21 plný chyb. Viditelné to bylo např. u ČT 1 JM. A určitě nešlo o chybu v příjmu, protože to dělaly v jednom okamžiku tři různé vysílače (v mém případě Žižkov, Černá hora a Kojál).
Název: Re:Výpadky signálu v MUX 11 (MUX21)
Přispěvatel: Bohumír Džubej 12. 11. 2020, 23:48:57
Asi by bylo dobré říct, jak se to vyvíjí v Ústí nad Orlicí, kde přijímáme dokrývací vysílač Kubincův kopec
(http://gsmweb.cz/foto.php?op=dvbt&cid=UOKER&okres=UO).
MUX 21 na K39 měl stále častější a někdy i dlouhé výpadky. Pro ty, kteří by teď chtěli operovat s tvrzením o špatných přijímacích anténách rovnou řeknu, že se to projevovalo součastně ve třech různých místech příjmu. Přitom u sebe vidím přímo anténní systém vysílače a dokonce jsem v ose jedné z vysílacích antén. Vzdálenost vzdušnou čarou je cca 2 km. Je také nutné si uvědomit, že všechny tři vysílané MUXy (21, 22 a 23) mají výkon pouhých 25 W.
Naprostá pravda je, že bez měření není vědění. Takže jsem měřil. Ačkoliv "teploměry" na televizi ukazovaly nulovou sílu signálu, měřák ukazoval normální úroveň signálu i jeho obálku.
Podstatné však byly další  údaje. U MUX 21 padal MER z 30 dB na <22 dB a preBER vylítnul ze 4,4e-4 na >5,0e-2. Echo taky nebylo problémem, zato opravdovou lahůdkou byl konstelační diagram, který byl zcela nečitelný.
Pokud nyní někdo chce poznamenat něco o rušení daného K39, tak tu poznámku rovnou spolkněte. Ve stejné době se totiž zhoršoval i MUX 23 na K23. Sice zdaleka ne tolik, takže byl přijímatelný, nicméně na měřáku to bylo jasně vidět. MUX 22 na K27 byl ve stejném okamžiku naprosto perfektní. Všechny tři MUXy jsou vysílány ze stejného anténního systému a se stejným výkonem.
Když to tedy nemohlo být na přijímacích stranách (Ústí nad Orlicí 1x a Černovír 2 různé domy), muselo to být na vysílací straně. Zavolal jsem tedy na ČRa, probrali jsme naměřené parametry a dostal jsem slib, že se na to podívají. Slib dodrželi.
Druhý den dopoledne byl několikahodinový výpadek (úroveň signálu i obálka stále naprosto normální) a když to naskočilo, parametry byly skvělé a příjem bez potíží.
Tento stav trval cca 3 dny a vše se opět začalo zhoršovat, až to bylo zase v původním stavu. Opět jsem měřil vše si i uložil do počítače abych to mohl předat ČRa a v době, kdy jsem se chystal napsat mail, protože byl opět několikahodinový výpadek, to naskočilo a parametry signálu si dovolím označit za luxusní. Zlepšil se i MUX 23 na K23. Všechny tři MUXy mají nyní parametry vyrovnané. Tento stav trvá již několik dnů, takže na ČRa jsem již nepsal.
Jak je vidět, ne vždy jsou na vině "zaručeně špatné přijímací antény". Na druhou stranu bez měření by to nešlo. To je bez jakýchkoliv pochyb.
Co by mě zajímalo je to, zda se příjem zlepšil i jinde v republice, kde to taky blblo.