Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Digitální rozhlas => Téma založeno: Thomas987 18. 06. 2019, 20:26:58

Název: Info z ČT o kvalitě vysílání
Přispěvatel: Thomas987 18. 06. 2019, 20:26:58
Děkujeme Vám za váš dotaz, který se týká digitálního rozhlasového vysílání v systému DAB+.

 Nastavení dílčích datových toků jednotlivých stanic v multiplexu DAB+ programů vždy souvisí s celkovým využitím multiplexu a jeho konečnou technologickou kapacitou.
V současné době je náš multiplex CRo DAB+ využívaný 15 programy v různých datových tocích (od 32 kbit/s až do 80 kbit/s). Vyšší datové toky a částečně vyšší kvalita zvuku je nastavena zejména u stanic, u kterých převažuje náročnější zvuková a hudební složka, zejména klasická hudba nebo jazz. Jde tedy o naše stanice ČRo Vltava, ČRo D-dur a ČRo Jazz. U stanic se smíšeným programem je použité kódování o něco nižší, u stanic s mluveným slovem, monofonním zvukem nebo obecně nižšími nároky na absolutní zvukovou kvalitu (v našem případě ČRo Plus nebo ČRo Rádio Retro) se použijí ještě nižší datové toky. Pro nižší datové toky se pochopitelně používají co nejkvalitnější a nejefektivnější algoritmy, tj. zejména MPEG-AAC HEv2 (+ SBR + PS).
Dalším významným parametrem je míra zabezpečení, tz. Protection Level (ochranný poměr) . Na rozdíl od většiny jiných provozovatelů má multiplex CRo DAB+ nastavený ochranný poměr 2A, který znamená vyšší spotřebu datového toku, ale větší odolnost proti výpadků při menší úrovni přijímaného signálu. Tím pádem je preferováno pokrytí a dosah vysílání nad vyšší možnou kapacitou multiplexu.
Vybalancování nastavení všech parametrů ve vztahu k celkovému obsahu a počtu programů v multiplexu dělá provozovatel multiplexu se svým nejlepším vědomím a záměrem. V současných podmínkách a počtu programů není technicky možné nastavit u všech stanic vyšší datový tok, jak navrhujete, to by překročilo celkovou možnou kapacitu multiplexu. I přesto jsme přesvědčeni, že současné nastavení a zvuková kvalita programů v multiplexu CRo DAB+ je odpovídající a dostatečná.
Název: Re:Info z ČT o kvalitě vysílání
Přispěvatel: AndrejH 18. 06. 2019, 21:53:28
PL 2A je zajímavé, nějak mi to uniklo. Na složení muxu ČRo i obsah některých stanic mám svůj subjektivní názor tak jak ho má každý z nás, proto nemá smysl začínat kontraproduktivní diskuzi (ale zbyl by datový tok ve prospěch jiných stanic  :) ); nějak se prostě začalo.
Název: Re:Info z ČT o kvalitě vysílání
Přispěvatel: David Kříž 19. 06. 2019, 16:48:32
ČT ???
Název: Re:Info z ČT o kvalitě vysílání
Přispěvatel: Milansky7 27. 06. 2019, 13:19:38
Mě zase zaujalo proč se programy ČRo vysílají na jedné frekvenci, multiplexu a ne třeba na 2-3. Rozhlasové stanice by pak mohly mít klidně 192kbit a ne nějakých nouzových 72-80kbit. Vždyť i na internetu je lepší volba zvuku 128kbit u většiny pořadů, youtube také. A tady se bude zavádět DAB, kterej je na tom zvukově ještě hůř. Modernějším kodekem bych to neobhajoval. Některé stanice mají i jen 48kbit. :(
Název: Re:Info z ČT o kvalitě vysílání
Přispěvatel: Pamětník 27. 06. 2019, 17:55:27
Asi by nepomohlo, kdyby jste si jen sám zvedl koncesionářské poplatky za držení radiopřijímače, aby bylo více peněz na dražší vysílání kvalitnějšího zvuku. Také nemá ČTÚ možnost zvětšit počet MUXů pro ČRo, musí zůstat prostor v éteru i pro komerční stanice. Čili fyzika a finance absolutně blokují Vaše nápady.  :)