Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Antény pro příjem televizního a rozhlasového vysílání => Téma založeno: Punny 24. 01. 2018, 10:09:54

Název: Planární anténa - dielektrikum
Přispěvatel: Punny 24. 01. 2018, 10:09:54
Zdravím, potřeboval bych sehnat nějaký dielektrický materiál, s relativní permitivitou 2-5, ve formě tenké, ohebné fólie, na kterou je třeba nanést vodivý motiv. Nemáte s tím někdo zkušenosti ? Případně za každou radu předem děkuji.
Název: Re:Planární anténa - dielektrikum
Přispěvatel: František Ryšánek 16. 02. 2018, 08:03:30
Er mezi 2-5 pokrývá tuším teflon i FR4 (laminát). Najít nějakou fólii je možná menší problém, než vyrobit na tom kovový motiv :-)

Spíš se poohlédněte po firmách, které vyrábí ohebné plošáky. Vyskytuje se to v konzumní elektronice a průmyslových počítačích okolo displejů. Zřejmě to nejde běžně koupit v malém množství 1 (https://www.multi-circuit-boards.eu/en/products/printed-circuit-boards/flexible-pcb.html) 2 (https://www.flexiblecircuit.com/product-category/flex-printed/) ale všiml jsem si jedné firmy v Číně, která je údajně schopná vyrobit z toho menší prototypovou destičku (https://www.itead.cc/open-pcb/pcb-prototyping.html).

Tady u nás leda obvolat místní výrobce plošáků, jestli s tím někdo z nich není schopen a ochoten pracovat v malém množství.

Pokud byste chtěl fakt jenom tu fólii a trochu odolnou, tak třeba "mylar" (orientovaný polyester, Er 3.1-3.2) se používá na fólie do kancelářských kopírek a laserových tiskáren, snese teplotu pece v tiskárně. V tom případě mě potěší, když se podělíte o způsob nanesení kovové vrstvy :-) A třeba teflonovou fólii bych hledal v sámošce v pečících potřebách ;-)