Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Televize ve vysokém rozlišení (HDTV) => Téma založeno: blueflash . 19. 06. 2017, 20:27:18

Název: Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
Přispěvatel: blueflash . 19. 06. 2017, 20:27:18
(https://avmania.e15.cz/uploadedfiles/451283698.JPG)
Název: Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 20. 06. 2017, 09:00:01
muže to někdo předělat na naše normalní evropské jednotky? těm antickejm usa vubec nerozumím.
Název: Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
Přispěvatel: Petr Svoboda 20. 06. 2017, 09:40:13
úhlopříčka v palcích je součástí názvu každého televizoru a stopy poděl třema a máš rychlý náhled.

Ale hlavně, nebral bych to jako dogma. Autor grafu asi chtěl co nejnázornější graf. Ale už na první pohled vidím několik úskalí:
1) graf uvažuje jen vnímání barev, pro výraznou jasovou složku jsou výsledky jiné, lepší.
2) graf zřejmě předpokládá pasívní zdroj světla objektu, pro aktivní (typické použití doma) jsou zase výsledky jiné.
3) graf málo zahrnuje lidské vidění a vnímání, spíš se zaměřuje na robota s kamerami místo očí
4) graf neuvažuje stav software (médií), technika nyní jasně předbíhá technologii (což je dobře, aspoň máme nad čím mudrovat)

Autorovi se nedá upřít dobrý úmysl. Asi by chtělo se podívat na zdroj, uvažované podmínky, jaké aplikace. Citace je neobsahuje. Máte-li někdo chvilku, doplnit tyto údaje by bylo zajímavé.
(Jak krutě si zahrává autor s čtenářem-laikem, ukazuje i nešťastné použití toho „p“ v určení rozlišení). Vyhání nás z pole poznání do hájemství víry. Už vidím, jak „poučený zákazník“ halasně argumentuje na prodavače v obchodě, jakou že úhlopříčku a rozlišení MUSÍ mít.
Já zastávám názor, že jediné, univerzálně použitelné pravidlo je subjektivní názor, někdy i více lidí než jednoho. Výpočty a teorie jsou dobré pro přednáškové místnosti na školách, praxe vyžaduje víc.
Název: Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
Přispěvatel: Grifin 20. 06. 2017, 10:09:51
Graf je hezkej ale pro výsledek rovnice je ještě příliš mnoho neznámých.
Největší skupinu tvoří subjektivní pocity: třeba i zdraví očí, velikost místnosti (né jen vzdálenost od obrazovky), světlo v místnosti, vlastní obsah, kvalita zdroje, kvalita zobrazovače atd.

Název: Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
Přispěvatel: Jan Bajger 22. 06. 2017, 01:00:10
Rozhodl jsem se pro 4K televizi hned. Kdysi dávno, v roce 2008 ještě HD začínalo, počet stanic byl malý. Měl jsem HD ready televizi a Technisat s upscalingem. Dívat se na SD stanici s přepočtem do HD Technisatem bylo tehdy zřetelně lepší. Na německých stanicích s dobrým datovým tokem byl SD obraz nečekaně lepší.
Dnes mám 4K televizi a Technisat s přepočtem do UHD. Dívat se na HD stanice na 4K televizi je mnohem lepší, než na mé bývalé plazmě Full HD. Důvodem je zpracování obrazu, televize má výborné filtry na obrazový šum, funkce UHD Colour, kterou lze navolit na vstup HDMI, zvláštním způsobem zdůrazní rozdíly v barvě drobných detailů. Nemusím čekat na UHD stanice CZ+SK, jsem naprosto spokojen s tím, co vidím na dosavadních HD stanicích. Cestopisy na ČT2, fotbal (mezinárodní), to je balada. Moje video z dovolené v rozlišení 720p, 50 snímků, je na 4K televizi také lepší.
Prostě a dobře, volba televize není pouze o velikosti pixelu a možnosti jeho vnímání...
Název: Re:Graf: Od kdy se vyplatí 4K/FHD/HD (úhlopříčka x vzdálenost)
Přispěvatel: Jan Bajger 22. 06. 2017, 10:39:08
Vázat vzdálenost od televizoru na věk diváka sice lze a má to svou logiku. Mám 70 let, před 4 roky jsem prodělal v soukromé klnice Gemini operaci šedého zákalu, při kterém mi byla odstaněna moje vlastní čočka z oka a nahrazena plastovou. Od té doby vidím tak, jako ve svých cca 40 letech, tedy velmi dobře. Díky umění lékařů je i úhlopříčka, vzdálenost a věk diváka relativní záležitostí... Je prostě 21 století.