Fórum Digizone.cz

Hlavní témata => Zemské digitální vysílání (DVB-T) => Téma založeno: Jaroslav Honzík 27. 12. 2015, 21:43:09

Název: zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 27. 12. 2015, 21:43:09
Zdravím, potřebuju si zesílit signál, ale potřebuju odladit ještěd, jen zeslabit kanály 43 a 52 tak aby po zesílení zase fungovali, kanál 60 se zeslabí sám, jelikož nemá stejný výkon jako první 2 (stačí kouknout do vysílacích výkonů ještědu třeba na mapavysilacu.cz), navíc tam bude i útlum pro lte+gsm(celular)+tetra, potom si celé pásmo zesílím, o +10dB.

filtr:
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/alcad-rb-619-filtr-0-790-mhz-zadrz-60-db-pro-lte-tetra-gsm-pruchozi-pro-napajeni

zesilovač:
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/prubezny-zesilovac-antech-sz-10  (zesílí mi i dab a fm, nutno zeslabit ještěd).

a na samotném vystupu (do přijímače) budu mít galvanický oddělovač
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/galvanicky-oddelovac-eu-634


Akorád nevím čím odladit ty 2 kanály, zda stačí vzít 2x
http://www.eltasat.cz/odladovace/odladovac-laditelny-k40-60
A naladit je a zeslabit tímto, nebo použít kanálovou zádrž. Oboje je laditelné.

Antény mám analogové FM, analogovou (3M) vhf-III (ale na dab funguje perfektně, nasměrovaná na lobau (na tomto vysílači snižovali výkon). Pak analogová uhf colorka (2,5M) na digitál funguje taky výborně, je nasměrovaná na lobau. (obě antény (vhf i uhf) jsou vertikálně a nasměrovány na lobau, signál mám kvalitní na k27 a k36 na k39 už mám problémy signál 1 až 5% (zřejmě kuli ještědu). Kanál 24 z gorlitz to naladí taky, je sledovatelný ikdyž má stabilně max5%. Takže když utlumím ještěd a následně zesílím celé pásmo, tak bude kvalitní signál na dab i dvb-t (jelikož ho ještěd nezahltí). Antény jsou zapojeny v aktivním slučovači (tedy bez zesilovače).

Mám ještě kanálovou anténu S2039 (33-39) od kovoplastu, a pak mám ještě jednu která má zisk až na konci, a jedno síto. Myslím že by měla stačit ta anténa co mám, ještěd má sílu jako bejk, hraje i na "nasliněnej prst".

Potřebuju aby byl dobrý zisk na fm, dab a uhf, a hráli všecky kanály bez zahlcení a zarušení.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 27. 12. 2015, 22:12:57
Základní problém vidím v tom, že používáš analogové antény na DAB a DVB-T!
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dolinak 28. 12. 2015, 00:10:59
Zdravím, potřebuju si zesílit signál, ..............Potřebuju aby byl dobrý zisk na fm, dab a uhf, a hráli všecky kanály bez zahlcení a zarušení.

Pokud nebudete znát surové parametry signálu před zpracováním, tak se nikam nehnete. Jak víte, finta je ve zpracování jen toho co chci a srovnání úrovní. Když ale nevíte čím jste u každého signálu limitován (úroveň, chybovost, SFN, rušení LTE, GSM, jiné . . .), tak nemůžete vědět, které díly použít a spolehlivě to nevyřešíte.

Jestli jste nekde od Ralska, očekávajte následující:
Ješted: Svářečka K43 a 52 nepředpokládám problémy.

K60 díky nížšímu výkonu cca o 4dBuV nižší úroveň. Dále, vysoká frekvence = horší šíření v terénu, očekávaná přítomnost LTE,  pořešit čím to budu prijímat. Po aplikaci uvedeného, může být rozdíl mezi K43 a 60 klidně až 15dB, takže vyřešit co s tím.

Löbau-27,36,39 očekávaná výrazně odlišná úroveň od Ještědu, pohlídat si LTE GSM ...

Gorlitz 24 očekávaná velmi nízká úroveň, ale pomůže QPSK, pohlídat si LTE GSM ...

S ohledem na slabé signály: Měl jste někdy kuchnutý běžný kanálový předzesilovač? Víte přes jaký obvod prochází signál na tranzistor?

Co ten "aktivní slučovač"? Máte tam alespoň pásmové propusti VHF, UHF, VKV?
Dle mého názoru bude třeba 2-4 antény dle reálné situace. A od toho se odvíjí srovnání úrovní, sloučení atd atd atd.Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 28. 12. 2015, 06:33:14
ještěd je svářečka jako prase, lobau a gorlitz jsou na tom opačně, proto potřebuju utlumit ten ještěd. Kanálové propusti bych si musel nechat vyrobit a následně sloučit 2 antény (jednu pro ještěd, a druhou pro lobau a gorlitz, na výstupu z propusti dát zesilovač). Je možné že signál nebude kvalitní (ještěd chytám "bokem" tak to bude určitě kolísat). Hlavně bude problém k60, jelikož mu dá na frak už odrušení od lte a gsm.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dolinak 28. 12. 2015, 08:25:10
Pod pojmem svářečka si představuju, že na anténě typu 2845 naměřím např. K43 75dBuV. Takže i přes nižší výkon na K60, následnou filtraci nebo za použití mizerné antény si nedokáži představit, že bych ztratil např. přes 20dB. A i kdyby to nastalo, tak mám ještě stále luxusní úrověň ke zpracování do rozvodu.
Pokud ale přijímáte Ještěd bokem a asi ještě ve vertikálu, tak nějaká úroveň Vám tam proleze, ale digitální parametry můžete mít slušně rozhozené. V dobách analogu by jste si tohle vůbec nedovolil, protože obraz by sice nezrnil, ale na hřišti by bylo 88 fotbalistů.
Dnes laik vnímá digitální signál pouze jako úroveň, ale nepozná zhoršení chybovosti o několik řádů. Prostě dokud to "jede", tak nastavení na nejlepší parametry neřeší.

Výsledkem je 1 anténa na všechno a na všechny směry a rozmluvit si to nenechá.Ještě doplnění

nastudujte si 4 skvělé články od Radka Kováře, věnované této problematice. Tyhle články by lidem na google měly naskakovat jako první při zadání "Příjem TV"  8)

http://vool.cz/Lpuub

http://vool.cz/oRbXd

http://vool.cz/VzVN8

http://vool.cz/Jqrg7

Všimněte si pojmu Energetická rozvaha.

Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Enik 28. 12. 2015, 09:37:20
Autorova představa o možném technickém řešení anténního systému, je zcela zcestná. Návrh neřeší neopominutelné rušení od LTE,GSM. Stejně tak je nežádoucí postup, kdy se signály nejdříve zeslabují a pak opět zesilují. Srovnávat úrovně pasivně a pak elý balík signálů zesilovat, to je opět špatně. Bez měřící techniky nelze spolehlivě takovýto systém realizovat.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 28. 12. 2015, 10:32:34
No, autor je tím pověstný, že plácá dvě na tři a vše vidí naivně jak Hurvínek válku... takže se asi netřeba vzrušovat, ztráta času.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Petr PetrK 28. 12. 2015, 11:08:16
...zkrátka chce to pořádnou DVB-T anténu, nejlépe HD, a bude po problémech  ;D   Jenže nebude. Přesně to popsal Dolinak: Pokud ale přijímáte Ještěd bokem a asi ještě ve vertikálu, tak nějaká úroveň Vám tam proleze, ale digitální parametry můžete mít slušně rozhozené. V dobách analogu by jste si tohle vůbec nedovolil, protože obraz by sice nezrnil, ale na hřišti by bylo 88 fotbalistů.  Totiž kdybyste viděl na měřáku parametry signálů a skutečně chtěl dospět ke stabilnímu řešením, mnohé vaše úvahy by vzaly za své. Ale pokud si jen tak hrajete...  ;)

Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 28. 12. 2015, 12:49:55
http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4796.msg75765#msg75765 (http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4796.msg75765#msg75765)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Horal 28. 12. 2015, 13:50:05
Autor to řeší i na jiných fórech pod jiným nickem, dostává  v podstatě stejné odpovědi....
diskuse je marná. Jsem zvědav kam ještě napíše :-)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: mmc 28. 12. 2015, 14:04:19
Prosím o zrušení tohoto tematu. Je trochu mimo zaměření tohoto serveru, ale hlavne jeho autor je úplne MIMO !!! Jeho "problémem", s prominutím, zasral všechny servery, které vyseznamoval (vygúglil by asi v jeho prípadě nebylo správne slovo).
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dan Rozsíval 28. 12. 2015, 14:05:15
Dovolím si to shrnout za všechny, Qquiderr by především potřeboval namísto plácání stejné věci všude, si pořádně se zbytečně nakoupeným haraburdím nabít jak se říká h..u aby už konečně pochopil že tohle je práce pro anténáře s měřákem a nikoli pro toho kdo tomu absolutně nerozumí.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 28. 12. 2015, 14:28:19
Dotyčný J.H. je poš-uk, to ví každý, kdo ho tu dlouhodobě sleduje :) Tuhle mě obvinil že jsem americký agent a rasista kvuli tomu, že on je napůl němec. Přitom v tématu do kterého se nacpal a kde někdo uplně jiný chtěl pomoci s nastavením Lidl radia. Ta třetí osoba ale v menu měla němčinu a tak jsem ji požádal, aby přepl do angličtiny a pak sem napsal co to vypisuje, to čemu nerozumí. Psychouš J.H. tam zjevil a na mě vystartoval co mám jako proti němčině, že jeho babička byla němka, on nemůže za to že je napůl nácek, já jsem rasista a americký agent :D A to fakt jen na základě toho, že jsem tu třetí osobu požádal, aby si přepla menu do angličtiny. Redakce už naštěstí, na můj popud, to vlákno smazala.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 28. 12. 2015, 16:47:55
Zlepšit to můžu tak, že dám pryč tu širokopásmovou colorku a místo ní dám kanálovku, širokopásmové antény nemají "dole" taový zisk, a lobau+gorlitz vysílá na spodních kanálech. Jenže kanálová anténa s rozsahem (ideálně k24 až 39) se nevyrábí, tak bych musel použít:

http://televiznianteny.com/anteny-uhf/kanalove/2026  (pro k24)
http://televiznianteny.com/anteny-uhf/kanalove/2032 (pro k27)

anténu kanálovou pro k 33 až 39 mám, dokonce 2 se mi sešly. Takže pro příjem z německa hned 3 antény? Jak tolik antén asi sloučím, nenašel jsem v žádném anténářském obchodě kanálový slučovač se 3mi vstupy (na každý jedna anténa s příslušným kanálem). Pro příjem ještědu postačí síto, které také mám, takže pak do toho ještě sloučit 3 kanály z ještědu. Jedině napsat na teroz jestli mi vyrobí kanálový slučovač na požadované kanály. Pak si půjčím (nebo koupím) měřák a změřím úrovně pro případný kanálový zesilovač. Jenomže do toho ještě potřebuju dostat vhf-3 (dab) a FM. Propust pro kanály z ještědu jsem někde už viděl, tak do vstupu rest by byla zapojená kanálová propust (ještěd).
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dan Rozsíval 28. 12. 2015, 17:56:13
Tobě fakt není pomoci, vlastně ani netuším proč se vlastně ptáš když všechno víš a všechno znáš. Tak zlepšuj, zlepšuj, přeji hodně štěstí.  ;D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Horal 28. 12. 2015, 18:11:19
Zlepšit to můžu tak, že dám pryč tu širokopásmovou colorku a místo ní dám kanálovku, širokopásmové antény nemají "dole" taový zisk, a lobau+gorlitz vysílá na spodních kanálech. Jenže kanálová anténa s rozsahem (ideálně k24 až 39) se nevyrábí, tak bych musel použít:

http://televiznianteny.com/anteny-uhf/kanalove/2026  (pro k24)
http://televiznianteny.com/anteny-uhf/kanalove/2032 (pro k27)

anténu kanálovou pro k 33 až 39 mám, dokonce 2 se mi sešly. Takže pro příjem z německa hned 3 antény? Jak tolik antén asi sloučím, nenašel jsem v žádném anténářském obchodě kanálový slučovač se 3mi vstupy (na každý jedna anténa s příslušným kanálem). Pro příjem ještědu postačí síto, které také mám, takže pak do toho ještě sloučit 3 kanály z ještědu. Jedině napsat na teroz jestli mi vyrobí kanálový slučovač na požadované kanály. Pak si půjčím (nebo koupím) měřák a změřím úrovně pro případný kanálový zesilovač. Jenomže do toho ještě potřebuju dostat vhf-3 (dab) a FM. Propust pro kanály z ještědu jsem někde už viděl, tak do vstupu rest by byla zapojená kanálová propust (ještěd).
antény je třeba nasadit v max. míře, ptáci budou mít luxusní odpočívadla
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 28. 12. 2015, 18:14:41
Tobě fakt není pomoci, vlastně ani netuším proč se vlastně ptáš když všechno víš a všechno znáš. Tak zlepšuj, zlepšuj, přeji hodně štěstí.  ;D

Ptám se protože nejsem děd vševěd, ale jak píšou na parabole ale i jinde, taky jsem se dočet jednu zkušenost kdy zapojovali systém stejně tj utlumit silné kanály a pak zesilovali a podle výsledků to nedopadlo moc dobře, s chybovostí při bočním příjmu se i přes údaje na teploměrech projevuje občas kostičkovýní nebo tak, takže to udelam kanálově, sice přijdu o celé pásmo najednou, ale to mě nevadí. Takže si to oddělím kanálově, alespon se nebudou kanály rušit mezi sebou (snad).
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dan Rozsíval 28. 12. 2015, 20:04:41
Nejsi děd vševěd ale přitom všichni ti radí úplně stejně ale ty si stejně stále meleš tu svoji písničku. Je fakt potřeba aby jsi se pořádně spálil poněvadž jinak k rozumu nepřijdeš.

Horal: tak tak, hodně je třeba nyní sýkorek.  ;D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: lance 28. 12. 2015, 20:07:51
Honzíku, k tomu, aby sis vzal nějaké poučení z dobře míněných rad, nemusíš být děd vševěd! Na to stačí kousek zdravého rozumu,  ovšem u tebe se toto zjevně nekoná, takže nejspíš budeš čistokrevný pacient... asi s tebou ještě bude kupa srandy i v novém roce...  :D
Nejdřív si to všechno pěkně naplánuješ, aniž bys měl vůbec šajn o signálové situaci v místě, nakoupíš spoust antény, slučovačů, filtrů... a pak, jako předposlední - nějaký ten měřák, aby sis změřil nějaké ty procenta kvůli správnému zesílení nakonec... Japonec ... to je mazec, tomu říkám famózní plán hodný inspektora Clouseaua... Škoda že nebydlím někde poblíž, protože to bude náramná zábava až budeš svými tanečky s anténami na střeše bavit sousedy.... tipuju tak min. půl roku a samozřejmě bez kloudného výsledku... páč především nevíš nic o signálech a i kdybys nakonec věděl a měl všechny parametry, tak stejně nebudeš vědět co s tím... Ale je to tvoje věc, třeba ti pohyb na větru prospěje, hlavně zdraví, nespadni a neudělej nějakou škodu na cizím majetku... Přeju hodně zábavy těm co budou mít na tvé počínání dobrý výhled  ;)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Danny10 29. 12. 2015, 00:20:13
Prosím o zrušení tohoto tematu. Je trochu mimo zaměření tohoto serveru, ale hlavne jeho autor je úplne MIMO !!! Jeho "problémem", s prominutím, zasral všechny servery, které vyseznamoval (vygúglil by asi v jeho prípadě nebylo správne slovo).


Jarda je odborník..!..na všech fórech je za profesionála..!..toš ho nechte..!..jenom trošku vůbec ničemu nerozumí..:-)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 00:50:03
Kdyby sis Honzíku objednal propusti s integrovanými atenuátory, tak si vše našteluješ do potřebné úrovně a nebude ti nic trčet. (silnému kanálu ubereš ku slabšímu) Objednej si zakázku u Terozu, oni ti to vyrobí na míru.  ;)  :P

Takto vypadá na ukázku má otevřená 3-kanálová propust od Terozu. 1 kanál pevný bez atenuátoru, 2 kanály nezávisle regulovatelné. (našteluješ si potlačení k pevnému nejslabšímu) Jistě by dokázali i vyrobit třeba na 4 kanály - 2 pevné, 2 regulovatelné apod. Zkrátka stručně řečeno - nejsilnější kanál(y) si objednáš na ten atenuátor ... Tuto propust dáš samozřejmě PŘED zesilovač ... zesilovač máš až za touto propustí .... (nejlépe taky na stejné kanály jako propust) měřákem si to srovnáš po signálu zesíleném (čili za zesilovačem) Takže výsledek budeš mít srovnanej. (zesilovač taky nezesiluje všechny kanály stejně, takže si to krásně srovnáš na vstupu - touto propustí)

Pokud chytáš něco šejdrem, tak by bylo lepší dát na tento vysílač další spešl anténu a ten signál opět zpracovat na potřebnou úroveň.

Standardně tuto propust nevyrábí, to je přímo spešl zakázka na mé přání.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 29. 12. 2015, 08:47:18
Standardně tuto propust nevyrábí, to je přímo spešl zakázka na mé přání.
Šmarjá, ti tam z tebe musí mít bžundu :D Ale jestli jim tam nechals za ty roky tisíce na krabičkách, tak se asi nezlobí :)
PS: když mu radíš srovnat úrovně, čím je asi jako zjistí? Když je to procentový anténář...

Zkrátka stručně řečeno - nejsilnější kanál(y) si objednáš na ten atenuátor ... Tuto propust dáš samozřejmě PŘED zesilovač ... zesilovač máš až za touto propustí .... (nejlépe taky na stejné kanály jako propust) měřákem si to srovnáš po signálu zesíleném (čili za zesilovačem) Takže výsledek budeš mít srovnanej. (zesilovač taky nezesiluje všechny kanály stejně, takže si to krásně srovnáš na vstupu - touto propustí)
Aha, takže ty se napřed připravíš o drahocenné decibely tím, že si to utlumíš a pak to zesiluješ nějakým pásmovým zesilovačem. Klasika, jdeš na to od blbého konce... místo, aby sis jednotlivé kanály zesílil různými stupni zesílení jednotlivými zesilovači dle jejich úrovně tak, aby měly vhodnou úroveň a po pasivním sloučení dorazily k přijímači v použitelném stavu, tak si je radši napřed všechny pozeslabuješ na stejně slabou úroveň a pak všechny zesílíš výkoňákem. Supr, to by jeden nevymyslel! Úvaha hodná violisty...
(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6uZnRKqdHSv8iQau2tAAdm0FlNRn6qvoHcSJNsxyMdipG814duBYYBYs)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 29. 12. 2015, 09:17:32
Honzíku, k tomu, aby sis vzal nějaké poučení z dobře míněných rad, nemusíš být děd vševěd! Na to stačí kousek zdravého rozumu,  ovšem u tebe se toto zjevně nekoná, takže nejspíš budeš čistokrevný pacient... asi s tebou ještě bude kupa srandy i v novém roce...  :D
Nejdřív si to všechno pěkně naplánuješ, aniž bys měl vůbec šajn o signálové situaci v místě, nakoupíš spoust antény, slučovačů, filtrů... a pak, jako předposlední - nějaký ten měřák, aby sis změřil nějaké ty procenta kvůli správnému zesílení nakonec... Japonec ... to je mazec, tomu říkám famózní plán hodný inspektora Clouseaua... Škoda že nebydlím někde poblíž, protože to bude náramná zábava až budeš svými tanečky s anténami na střeše bavit sousedy.... tipuju tak min. půl roku a samozřejmě bez kloudného výsledku... páč především nevíš nic o signálech a i kdybys nakonec věděl a měl všechny parametry, tak stejně nebudeš vědět co s tím... Ale je to tvoje věc, třeba ti pohyb na větru prospěje, hlavně zdraví, nespadni a neudělej nějakou škodu na cizím majetku... Přeju hodně zábavy těm co budou mít na tvé počínání dobrý výhled  ;)
(http://emojipedia-us.s3.amazonaws.com/cache/9b/91/9b91736b776daabcdeb6c83c2399d8d6.png)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Wolfgang Wolf 29. 12. 2015, 11:40:32
Holt každé forum má své Honzíky a své Straníky, poznáme je spolehlivě, ikdyž se prezentují jinde a pod jinými nicky.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 15:03:53
Standardně tuto propust nevyrábí, to je přímo spešl zakázka na mé přání.
Šmarjá, ti tam z tebe musí mít bžundu :D Ale jestli jim tam nechals za ty roky tisíce na krabičkách, tak se asi nezlobí :)
PS: když mu radíš srovnat úrovně, čím je asi jako zjistí? Když je to procentový anténář...

Zkrátka stručně řečeno - nejsilnější kanál(y) si objednáš na ten atenuátor ... Tuto propust dáš samozřejmě PŘED zesilovač ... zesilovač máš až za touto propustí .... (nejlépe taky na stejné kanály jako propust) měřákem si to srovnáš po signálu zesíleném (čili za zesilovačem) Takže výsledek budeš mít srovnanej. (zesilovač taky nezesiluje všechny kanály stejně, takže si to krásně srovnáš na vstupu - touto propustí)
Aha, takže ty se napřed připravíš o drahocenné decibely tím, že si to utlumíš a pak to zesiluješ nějakým pásmovým zesilovačem. Klasika, jdeš na to od blbého konce... místo, aby sis jednotlivé kanály zesílil různými stupni zesílení jednotlivými zesilovači dle jejich úrovně tak, aby měly vhodnou úroveň a po pasivním sloučení dorazily k přijímači v použitelném stavu, tak si je radši napřed všechny pozeslabuješ na stejně slabou úroveň a pak všechny zesílíš výkoňákem. Supr, to by jeden nevymyslel! Úvaha hodná violisty...
(https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6uZnRKqdHSv8iQau2tAAdm0FlNRn6qvoHcSJNsxyMdipG814duBYYBYs)

Dáváš si tady krásný doprovodný ilustrace, to je pravda  :D ale asi jsi mě nepochopil ....  ten tvůj konec by byl správný kdyby se ovšem takové zesilovače s regulací výkonu pro jednotlivé kanály vyráběly, ... nevyrábí - pouze se reguluje útlum všeho na vstupu.  :P Takže tato propust tuto činnost provádí taktéž a aspoň to láduje zesilovači pěkně srovnaný. Rozdíl cca 8dB u muxů mám aspoň srovnaný. Ano, někdy je potřeba i něco utlumit oproti zbytku, tak už to bývá a chodí .... ;) Nic mi to jako divného nepřipadá. Anténa chytá signál s co nejlepšími parametry, pozdější zeslabení kvalitního zachyceného kanálu ničemu nevadí. U mě to ničemu nevadí a mám tyto propusti 2. Nechat to neseštelovaný a velký rozdíly to akorát může způsobit nějaké potíže - myslím tím zesilovače.

Proč myslíš že se ty všemožné atenuátory (regulovatelné, či pevné) prodávají?  ;D Je to Einfach, stačí se jen trošku zamyslet.

Wolfíku, tady žádní Straníci fakt nejsou ba ani nikdy nebyli. Máš to blbě zjištěný.  :P Možná tu bude i Fantomas.  ;D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Stasi-DDR 29. 12. 2015, 15:31:40
"Anténa chytá signál s co nejlepšími parametry, pozdější zeslabení kvalitního zachyceného kanálu ničemu nevadí."  Ty seš fakt komik! Hraješ si na experta (a přitom používáš výrobky "tvarůžkářů") a tvrdíš, jak jsou kvalitní! To svědčí o tom, že jsi (zřejmě) nikdy s opravdu kvalitními komponenty renomovaných výrobců nepřišel do styku!  :(
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 15:42:47
Stejně bych je nekupoval, levné jistě nejsou. Takže co tu vlastně řešíš? Nikdo tě nenutí používat tuzemský Teroz či iVO. Já je používám kvůli dostupnosti, dobré ceně, výroby na přání a spokojenost. K čemu by mi byly nějaké profi komponenty když mi stačí tohleto?

Já si na nikoho nehraju, nemám to zapotřebí, jsem stále svůj. Můj cíl je mít bohatý a stabilní příjem za co nejlepší peníz, na to nepotřebuju drahé profi komponenty. Na to jste tady jiní abyste se s tím tady mohli po webech chlubit a machrovat. Stasi-DDR:Už by ses mohl konečně naučit s nimi pracovat - neumíš, tak je haníš. Nic novýho od tebe.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 29. 12. 2015, 15:58:31
Stejně bych je nekupoval, levné jistě nejsou. Takže co tu vlastně řešíš? Nikdo tě nenutí používat tuzemský Teroz či iVO. Já je používám kvůli dostupnosti, dobré ceně, výroby na přání a spokojenost. K čemu by mi byly nějaké profi komponenty když mi stačí tohleto?

Já si na nikoho nehraju, nemám to zapotřebí, jsem stále svůj. Můj cíl je mít bohatý a stabilní příjem za co nejlepší peníz, na to nepotřebuju drahé profi komponenty. Na to jste tady jiní abyste se s tím tady mohli po webech chlubit a machrovat. Stasi-DDR:Už by ses mohl konečně naučit s nimi pracovat - neumíš, tak je haníš. Nic novýho od tebe.
Naopak - hraj. Ale radši jenom na tu violu a bude vše v pohodě.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 16:29:15
Myslíš že by se tím nějak sám vyřešil příjem?  :D pochybuju. Navíc ty ani nikdo ostatní by mi to nevyřešili za cenu pouze materiálu. Je mi líto, musím opravdu sám, samo se to nenainstaluje i kdybych chtěl sebevíc. A volat na to nějakýho prodavače z elektra, to bych si tak pomohl! Ani by to nezvládl.

Sám si vařím, sám si nakupuju, sám si peru, sám si i zařizuju tyhlety věci.

A kvůli tobě fakt pouze koukat z okna nebudu.  8)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 29. 12. 2015, 17:03:46
Co všechno si děláš sám, to není předmětem diskuze a jistě ti tvoje domácí snažení nikdo kritizovat nebude. Tedy ne do doby, než ho začneš dávat na veřejnost a ještě s "odbornými" radami jiným.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 17:42:19
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 29. 12. 2015, 18:09:53
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)

Zkus odkazy z příspěvku http://forum.digizone.cz/index.php?topic=4830.msg76453#msg76453
Jsou tam 4 odkazy, tam to je popsané, taky jsem si myslel že je dobré to nejdřiv utlimit a pak zesílit, ale mnohem lépe vyjde získat na každém z kanálů co nejvíc a sloučit každý zvlᚍ popřípadě použít zesilovač přímo pro daný kanál a signál zesílit. Také to tak udělám, Ještěd bude mít vysoké hodnoty tak jej nebude potřeba nijak zesilovat, lobau a gorlitz, na ně použiju kanálové antény a sloučím si jen požadované kanály (slabý kanál zesílim před sloučením). O kolik který zesílit se tam taky dočteš, stačí když si jednotlivé kanály změříš. Kanálový zesilovač s požadovanou hodnotou ti vyroběj na zakázku. :)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Enik 29. 12. 2015, 18:18:58
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Zcela jistě se mýlíš. Nejspíš jsi nikdy neslyšel o parametrickém zesilovači nebo o poměru C/N. Když už používáš výrobky TEROZ, proti kterým nemám žádné námitky a sám je používám, pak bys v katalogu této firmy měl také najít vícekanálové zesilovače s rozdílným zesílením jednotlivých kanálů. Ty jsou právě vhodné pro korekci rozdílných úrovní jednotlivých MPXů.
 V každém případě je ale dobré si pamatovat, že srovnávání úrovní utlumením silnějších signálů se používá zcela výjimečně, a to tehdy, kdy se jedná o opravdu velmi silné signály a jejichž úroveň po zeslabení neklesne pod 70dBuV. Zásadně se totiž úrovně korigují zesilováním slabých signálů na úroveň těch silných, a to právě z důvodu zachování co možná nejlepších parametrů přijímaných signálů. Zeslabit silný signál a pak ho zase zesilovat, to je jeho dvojí degradace!
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 29. 12. 2015, 18:48:11
Vyrobí mi v terozu slučovač který má 4 vstupy? 1. vstup pro k24 (anténa 1), 2. vstup (kanál 27 (druhá anténa) 3. vstup kanál 36+39 (3tí anténa), vstup "rest" (do něho bude připojena kanálová propust s kanály 43,52,60 (ještěd). Před jednotlivé vstupy přijdou zesilovače kanálové (jen k24, k27, 36, 39). Tudíž vstup rest aby nebyl průchozí pro napětí. Na pásmové slučovači (který mi slučuje FM+vhf+uhf bude na vstupu uhf pouze zvolené pořadí kanálů. Bude potřeba teda ten lte+gsm(celular+tetra filtr? Když to oddělím kanálově? Ale jednotlivé kanály budou mít na těch slučovačích a propustech nějaký útlum, tak asi neměři ještěd na svorkách antény (za symetrákem) a podle úrovní řešit zesilovače pro spodní část kanálů? Ale nejdřív to zapojit (bez spodních kanálů a změřit ještěd (zjistím konečnou hodnotu oslabenou o útlum průchodem přes slučovče a kanálové propusti) a podle toho srovnat ty spodní kanály? Eventuelně na konci pouužít pásmový zesilovač, jelikož k tomu přijde ještě sloučit pásmo VHF (kuli dab z lobau) a FM.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dan Rozsíval 29. 12. 2015, 18:54:30
Tomu říkám chameleón.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 18:58:59
Katalog od Terozu nemám, čili vycházím pouze z toho, co nabízí web. Zde vidím pouze 1 provedení Obj.č. 488 - 1 kanál 20dB / 2 kanály 10dB. Na to jsem koukal už dávno ale to jsem zamítl. Potřeboval bych 2 kanálový a místo 20dB by stačilo 15dB. U německých bych to taky musel nějak takto podobně řešit. Vzhledem k poměrně tak vysoké ceně je pro mě jistější a jednodušší si to seštelovat ručně stručně útlumákem v propusti - ač to asi není ideál jak tu píšete. Holt nemám ideál, mám ale zase na druhou stranu ideál srovnané úrovně.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 29. 12. 2015, 18:59:13
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Pleteš tady všechno jenom ty. Už ten tvůj zcestný názor, že se individuální anténa nedá dělat pomocí kanálových vložek, je úplně mimo mísu. Uvědom si, že jsou lidí, kteří vyžadují především kvalitu a neřeší, jestli anténní systém stojí pár stovek nebo desetitisíce. To řeší akorát kolenovrti. Jinak by bylo celkem zajímavé vědět, jestli tito jedinci stejným způsobem přistupují ke všemu, např. k ústřednímu topení, rozvodům el. energie apod. a místo objednání profi firmy na montáž lezou po webech a sbírají "moudra" od hudebníků...
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jaroslav Honzík 29. 12. 2015, 19:15:38
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Pleteš tady všechno jenom ty. Už ten tvůj zcestný názor, že se individuální anténa nedá dělat pomocí kanálových vložek, je úplně mimo mísu. Uvědom si, že jsou lidí, kteří vyžadují především kvalitu a neřeší, jestli anténní systém stojí pár stovek nebo desetitisíce. To řeší akorát kolenovrti. Jinak by bylo celkem zajímavé vědět, jestli tito jedinci stejným způsobem přistupují ke všemu, např. k ústřednímu topení, rozvodům el. energie apod. a místo objednání profi firmy na montáž lezou po webech a sbírají "moudra" od hudebníků...


Tak když se nastěhuju kdekoliv v republice do paneláku, domu či bytovky, tak vím že v 1 fázové zásuvce bude vždy 230V bez ohledu zda ten objekt je novostavba, či je zateplený, jaké proběhly úpravy a podobně, když otočím kohoutkem na studenou vodu, poteče studená, asi v tomhle je rozdíl, kdežto v každem paneláku a bytovce je to s anténou jinak, prostě tam dají zhruba 3 multiplexy a nazdar bazar, ale cokdyž chci chytat i jiné multiplexy v mé oblasti dostupné?  Ještě jsem nevyděl žádný takový objekt, že by se dělali vždy tak (a udržovali) aby tam bylo dostupné vše. Proto si musíme my co chceme přijímat to co nám v uvozovkách "zakázali" tak to musíme řešit po svojem, navíc když nám dali jen jen ústecký vysílač, ale cokdyž chci ještěd a lobau? Tak si to musím vyřešit individuálně, co když chci satelitní příjem? také musím řešit individuálně, ještě jsem neviděl že by postavili panelák nebo barák, a nájemníků by řekli, jestli chcete vodu, tak si ji do svého bytu zařiďte individuálně a každej by tahal trubky od bůhví odkud. Nebo byt bez elektrických rozvodů, a řekli by chceš elektriku, tak si udělej instalaci a zařiď si to individuálně, pokud vím, tak v každém bytě/domě/paneláku jsou již hotové rozvody vody a elektřiny.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 29. 12. 2015, 19:29:47
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Pleteš tady všechno jenom ty. Už ten tvůj zcestný názor, že se individuální anténa nedá dělat pomocí kanálových vložek, je úplně mimo mísu. Uvědom si, že jsou lidí, kteří vyžadují především kvalitu a neřeší, jestli anténní systém stojí pár stovek nebo desetitisíce. To řeší akorát kolenovrti. Jinak by bylo celkem zajímavé vědět, jestli tito jedinci stejným způsobem přistupují ke všemu, např. k ústřednímu topení, rozvodům el. energie apod. a místo objednání profi firmy na montáž lezou po webech a sbírají "moudra" od hudebníků...


Tak když se nastěhuju kdekoliv v republice do paneláku, domu či bytovky, tak vím že v 1 fázové zásuvce bude vždy 230V bez ohledu zda ten objekt je novostavba, či je zateplený, jaké proběhly úpravy a podobně, když otočím kohoutkem na studenou vodu, poteče studená, asi v tomhle je rozdíl, kdežto v každem paneláku a bytovce je to s anténou jinak, prostě tam dají zhruba 3 multiplexy a nazdar bazar, ale cokdyž chci chytat i jiné multiplexy v mé oblasti dostupné?  Ještě jsem nevyděl žádný takový objekt, že by se dělali vždy tak (a udržovali) aby tam bylo dostupné vše. Proto si musíme my co chceme přijímat to co nám v uvozovkách "zakázali" tak to musíme řešit po svojem, navíc když nám dali jen jen ústecký vysílač, ale cokdyž chci ještěd a lobau? Tak si to musím vyřešit individuálně, co když chci satelitní příjem? také musím řešit individuálně, ještě jsem neviděl že by postavili panelák nebo barák, a nájemníků by řekli, jestli chcete vodu, tak si ji do svého bytu zařiďte individuálně a každej by tahal trubky od bůhví odkud. Nebo byt bez elektrických rozvodů, a řekli by chceš elektriku, tak si udělej instalaci a zařiď si to individuálně, pokud vím, tak v každém bytě/domě/paneláku jsou již hotové rozvody vody a elektřiny.
Je to úplně stejné, jako když v tom bytě budou zásuvky na elektriku jinde, než zrovna potřebuji. Prostě zavolám firmu a ta to udělá. Stejně tak, když společná anténa nemá programy, které chci. Všechno ostatní jsou kecy o ničem, sorry.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Enik 29. 12. 2015, 19:36:00
Vyrobí mi v terozu slučovač který má 4 vstupy? 1. vstup pro k24 (anténa 1), 2. vstup (kanál 27 (druhá anténa) 3. vstup kanál 36+39 (3tí anténa), vstup "rest" (do něho bude připojena kanálová propust s kanály 43,52,60 (ještěd). Před jednotlivé vstupy přijdou zesilovače kanálové (jen k24, k27, 36, 39). Tudíž vstup rest aby nebyl průchozí pro napětí. Na pásmové slučovači (který mi slučuje FM+vhf+uhf bude na vstupu uhf pouze zvolené pořadí kanálů. Bude potřeba teda ten lte+gsm(celular+tetra filtr? Když to oddělím kanálově? Ale jednotlivé kanály budou mít na těch slučovačích a propustech nějaký útlum, tak asi neměři ještěd na svorkách antény (za symetrákem) a podle úrovní řešit zesilovače pro spodní část kanálů? Ale nejdřív to zapojit (bez spodních kanálů a změřit ještěd (zjistím konečnou hodnotu oslabenou o útlum průchodem přes slučovče a kanálové propusti) a podle toho srovnat ty spodní kanály? Eventuelně na konci pouužít pásmový zesilovač, jelikož k tomu přijde ještě sloučit pásmo VHF (kuli dab z lobau) a FM.
Slučovač podle Tvých představ Ti asi nikdo nevyrobí, protože by obsahoval velké množství odlaďovačů, ale slučovač na sloučení všech Tebou vypsaných kanálů, Ti v TEROZu rádi udělají. Stejně tak i dvoukanálový zesilovač s rozdílným zesílením. Není v tom problém. Zbyněk Poštulka mi dělá na zakázku mnohem větší krkolomnosti. :-)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Aleš Pipek 29. 12. 2015, 20:27:22
Zdravím, potřebuju si zesílit signál, ale potřebuju odladit ještěd, jen zeslabit kanály 43 a 52 tak aby po zesílení zase fungovali, kanál 60 se zeslabí sám, jelikož nemá stejný výkon jako první 2 (stačí kouknout do vysílacích výkonů ještědu třeba na mapavysilacu.cz), navíc tam bude i útlum pro lte+gsm(celular)+tetra, potom si celé pásmo zesílím, o +10dB.

filtr:
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/alcad-rb-619-filtr-0-790-mhz-zadrz-60-db-pro-lte-tetra-gsm-pruchozi-pro-napajeni

zesilovač:
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/prubezny-zesilovac-antech-sz-10  (zesílí mi i dab a fm, nutno zeslabit ještěd).

a na samotném vystupu (do přijímače) budu mít galvanický oddělovač
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvbt/galvanicky-oddelovac-eu-634


Akorád nevím čím odladit ty 2 kanály, zda stačí vzít 2x
http://www.eltasat.cz/odladovace/odladovac-laditelny-k40-60
A naladit je a zeslabit tímto, nebo použít kanálovou zádrž. Oboje je laditelné.

Antény mám analogové FM, analogovou (3M) vhf-III (ale na dab funguje perfektně, nasměrovaná na lobau (na tomto vysílači snižovali výkon). Pak analogová uhf colorka (2,5M) na digitál funguje taky výborně, je nasměrovaná na lobau. (obě antény (vhf i uhf) jsou vertikálně a nasměrovány na lobau, signál mám kvalitní na k27 a k36 na k39 už mám problémy signál 1 až 5% (zřejmě kuli ještědu). Kanál 24 z gorlitz to naladí taky, je sledovatelný ikdyž má stabilně max5%. Takže když utlumím ještěd a následně zesílím celé pásmo, tak bude kvalitní signál na dab i dvb-t (jelikož ho ještěd nezahltí). Antény jsou zapojeny v aktivním slučovači (tedy bez zesilovače).

Mám ještě kanálovou anténu S2039 (33-39) od kovoplastu, a pak mám ještě jednu která má zisk až na konci, a jedno síto. Myslím že by měla stačit ta anténa co mám, ještěd má sílu jako bejk, hraje i na "nasliněnej prst".

Potřebuju aby byl dobrý zisk na fm, dab a uhf, a hráli všecky kanály bez zahlcení a zarušení.
Návrh všech komponent je třeba provádět vždy na základě předchozího měření. Zvolený galvanický oddělovač nedoporučuji z důvodu možného a častého mechanického poškození tohoto typu.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 21:10:16
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Pleteš tady všechno jenom ty. Už ten tvůj zcestný názor, že se individuální anténa nedá dělat pomocí kanálových vložek, je úplně mimo mísu. Uvědom si, že jsou lidí, kteří vyžadují především kvalitu a neřeší, jestli anténní systém stojí pár stovek nebo desetitisíce. To řeší akorát kolenovrti. Jinak by bylo celkem zajímavé vědět, jestli tito jedinci stejným způsobem přistupují ke všemu, např. k ústřednímu topení, rozvodům el. energie apod. a místo objednání profi firmy na montáž lezou po webech a sbírají "moudra" od hudebníků...

Mě je to jedno Alexi co používáš na příjem individuální antény nebo co používají jiní v tvém okolí, já tu psal aby mi to tady nikdo nenabízel. Je to totiž pitomost, nehledě na řešení skříně, napájení atd. V mých podmínkách naprosto nemožné tohleto tady budovat v cizím baráku. No o ceně radši ani nebudu mluvit. Že to dají jiní? No a co, necht' dají když si nechají nabulíkovat od tebe takový pohádky.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 29. 12. 2015, 21:29:13
Já ale o žádných odborných či neodborných radách nehovořím ani o tom že bych měl být profík apod... to si tady umělě vytváříte vy sami.  ::) Váš problém, né můj.

Zajímalo by mě teda to správné řešení jak srovnat sílu muxů v kanálovém (2,3 příp 4 kanálovém) předzesilovači Teroz či IVO. Jednotlivé muxy regulovat v samotném zesilovači nejdou - pokud by šlo, byly by to opět útlumáky - jak jinak. Regulovat výkon zesilovače prostě nejde - ten je vždy pevný a daný. Zesilovače s různou silou jsou taky pouze pevné - nelze tam nic seřizovat na ideál.

Tak jak to teda profíci řešíte a hlavně čím? (neplet'te sem vložky z STA či jiné profi drahé věci)
Pleteš tady všechno jenom ty. Už ten tvůj zcestný názor, že se individuální anténa nedá dělat pomocí kanálových vložek, je úplně mimo mísu. Uvědom si, že jsou lidí, kteří vyžadují především kvalitu a neřeší, jestli anténní systém stojí pár stovek nebo desetitisíce. To řeší akorát kolenovrti. Jinak by bylo celkem zajímavé vědět, jestli tito jedinci stejným způsobem přistupují ke všemu, např. k ústřednímu topení, rozvodům el. energie apod. a místo objednání profi firmy na montáž lezou po webech a sbírají "moudra" od hudebníků...

Mě je to jedno Alexi co používáš na příjem individuální antény nebo co používají jiní v tvém okolí, já tu psal aby mi to tady nikdo nenabízel. Je to totiž pitomost, nehledě na řešení skříně, napájení atd. V mých podmínkách naprosto nemožné tohleto tady budovat v cizím baráku. No o ceně radši ani nebudu mluvit. Že to dají jiní? No a co, necht' dají když si nechají nabulíkovat od tebe takový pohádky.
Kromě toho, že nejsem žádný Alex (a podotýkám, že ani technik apod.), tak znovu zopakuji, že seš úplně mimo mísu. Naprostá většina lidí - a to mohu napsat s klidným svědomím, že je to většina - chce přijít domů, zapnout TV a dívat se. A neřeší nějaké pitomosti, jestli to jde tak nebo onak. Prostě zavolají firmu, dají požadavek, zaplatí a vymalováno. Stejně, jako když jim kiksne auto, tak se nevrhnou do webových diskuzí pro rady, pak do nákupu vybavení a nejdou to spravovat - zavolají servis a ten to vyřeší. Už konečně pochop, že nějaké pseudokutilství a fušování do všeho, když tomu nerozumíš, nemá v současné společnosti místo. S tím se dalo uspět tak za bolševika, kdy všude všechno chybělo a každý byl nucen to bastlit jak se dalo, ale dneska prostě NE!
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 29. 12. 2015, 22:00:15
"Naprostá většina lidí - a to mohu napsat s klidným svědomím, že je to většina - chce přijít domů, zapnout TV a dívat se. A neřeší nějaké pitomosti, jestli to jde tak nebo onak. Prostě zavolají firmu, dají požadavek, zaplatí a vymalováno."

Já bych neřekl, naopak hromada lidí si to bastlí samo, (proto všude po webech žádají poradu) protože antény, kabel i příslušenství se dá zakoupit v každém větším městě - to zboží se prodává pro lidi, né spešl firmy které málem ani nejsou. Tak už se konečně probud'!  ;D Zda to někdo umí či neumí se nikdo neptá. Já si taky zapnu telku kdykoliv chci. A můžu i sat když je libo. Žádný firmy na to nepotřebuju. Stačí mě dostupnost zboží z netu a objednání požadovaných prvků na míru od výrobců. (místě to stejně nikde nekoupíš i kdyby ses chtěl rozkrájet) Firmy žádný nejsou, nejsme všichni (všecí) z Brna.

Chápu že se snažíš lobovat za antéňáky či firmy, máš to ale marný.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: BeatJ 30. 12. 2015, 06:50:40
Každý ať si doma smontuje, domontuje co chce a nemá mu co do toho někdo kecat.Pokud někdo chce, ať si odborníka zavolá, pokud ne, ať si to udělá sám.Je to jen jeho věc.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 30. 12. 2015, 07:52:50
"Naprostá většina lidí - a to mohu napsat s klidným svědomím, že je to většina - chce přijít domů, zapnout TV a dívat se. A neřeší nějaké pitomosti, jestli to jde tak nebo onak. Prostě zavolají firmu, dají požadavek, zaplatí a vymalováno."

Já bych neřekl, naopak hromada lidí si to bastlí samo, (proto všude po webech žádají poradu) protože antény, kabel i příslušenství se dá zakoupit v každém větším městě - to zboží se prodává pro lidi, né spešl firmy které málem ani nejsou. Tak už se konečně probud'!  ;D Zda to někdo umí či neumí se nikdo neptá. Já si taky zapnu telku kdykoliv chci. A můžu i sat když je libo. Žádný firmy na to nepotřebuju. Stačí mě dostupnost zboží z netu a objednání požadovaných prvků na míru od výrobců. (místě to stejně nikde nekoupíš i kdyby ses chtěl rozkrájet) Firmy žádný nejsou, nejsme všichni (všecí) z Brna.

Chápu že se snažíš lobovat za antéňáky či firmy, máš to ale marný.
Samo-domo dělají akorát již zmiňovaní kolenovrti, kteří ale dřív nebo později stejně dojdou k poznání, že "rady" od hudebníků a podobných narcisů jsou kontraproduktivní a tudy cesta k cíli prostě nevede.
Jinak k těm obchodům asi tolik, že třeba ve zmiňovaném Brně se prodejny s anténní technikou dají napočítat na prstech jedné ruky, a to tam ještě vesměs nakupují jenom montéři a další firmy. Nějaký jouda, který tam dojde s tím, že si bude pytlíkovat antény dle rad z webu, velmi brzy odchází probuzen do reálu. A univerzálky typu Bauhaus, tam člověk najde akorát kabely, rozbočovače a konektory. Stejně jako tam najde třeba elektroinstalační materiál a spoustu dalších věcí, což ale neznamená, že jenom díky tomu si to musí každý bastlit svépomocí.

A pro tebe malá rada - odpoutej se od webu DZ a DT (jinde už tě odpoutali admini) a běž do reálného světa. Pak rychle zjistíš, že běžný člověk má úplně jiné starosti, než se tentovat s nějakými anténami, kterým navíc vůbec nerozumí.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Karel Cibulka 30. 12. 2015, 09:33:21
Souhlas  :D  ale zřejmě šou musí pokračovat  ;D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Karel Cibulka 30. 12. 2015, 12:13:25
Lidi pochopte výroky erteple2 jsou výroky samy pro sebe!!! a mně je šumafuk že mám logárka protože mně to tu funguje bez problémů  ;D  a i to logárko na to že to mám přímým výhledem na vysílač cca 12 km vzdušnou čarou je komfortní protože signál je tu kvalitní i bez té antény ale je tam "pro jistotu"aby měla co nejlepší příjem! a sloučený který funguje a na Krašov směrovaná anténa je ziskovější ale také po sloučení příjímá to co má přijímat  ;D .
Takže erteple ať si špekuluje když ho to baví a je to jeho životní styl a jsou lidi co mu to"baští"  ;D tečka.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Jan Bajger 30. 12. 2015, 12:17:16
Jsem samorost. Napřed jsem si přečetl knížky od Ing. Českého. Pak jsem začal experimentovat, nikoliv zatěžovat fóra. Vyrobil jsem slučovače pomocí jadérka ze symetrizačního členu podle návodu v Amatérském radiu. Vyrobil jsem zesilovač s tranzistorem se společným emitorem, který uměl potřebné frekvence. Neladěný, primitivní !!! K mému úžasu opravdu zesiloval. Po připojení antény jsem měl mišmaš na obrazovce, v analogu se stanice míchaly do sebe. Potenciometrm jsem zeslaboval silné signály. Netačilo to. Vyrobil jsem doma kanálové propusti podle návodu v Amatérském radiu. Ty zabraly. Pak jsem sestavil kaskádu slučovačů. Přišel jsem na to, že silné signály to převálcují, proto jsem je zeslabil naprosto primitivně. Po opravdu mnoha měsících jsem se dostal na úroveň, kdy to začalo slušně šlapat všechno dohromady. Profi technik, který jednou přišel opravit televizi, se divil i ušima. V rodině chtěli udělat antény. S mou výrobní technikou bych se dopracoval na potřebnou úroveň za řadu týdnů. Našel jsem Ing. Radka Řeháka ze Zlína, jemuž jsem zadal kanálové zesilovače 18-20 dB s regulovaným útlumem. Sestavil mi i 6 vstupový slučovač na míru. Za slučovač jsem dal širokopásmový odolný proti přebuzení a výsledek byl solidní. Jde to, sám sebe vychovat bez měřáků. Je to ale sakra pracné a člověk musí trvale a průběžně přemýšlet, co vlastně páchá. Na fórech se doví pouze úryvky. Ty ale musí umět poskládat "do stavebnice". Výsledky samostatné cesty bez měřáků vedou k jisté etapě, pak je třeba najít další postup a to nebývá lehké. Čas ztracený experimenty se nevrátí. Buď mám radost z toho, že mohu experimentovat a že umím postupně růst, sám sobě kladu úkoly a plním si je - nebo mi jde o rychlé dosažení cíle. Rychlé dosažení cíle je přes měřicí techniku a profesionála. Posměch profesionálů je z pohledu rychlosti dosažení cíle naprosto oprávněný.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Horal 30. 12. 2015, 13:04:45
 Jan Bajger,
Vaše postupy byly chvályhodné a poplatné době, dnes si člověk sice může osvojit co a jak funguje, osahat si to,
ale bez patřičného vybavení jen vše jen pokus-omyl. Metoda kterou někdo může dojít k cíli, ale jiný nikdy. O vynaložených nákladech nemluvě.
Dnes je jiná doba, éter je doslova nasycen změtí různých signálů a bez prohlídky spektra se ve velkých městech nedá ani existovat. A bude hůř. Za 10 let se situace změnila velice rasantně.
Taky jsem měl kdysi Škodu 120 a motorku Jawu 350, byl jsem schopen si motor naladit podle ucha a citu.
Dnes jezdím s autem na diagnostiku, pokud se mi rozbije pračka nebo lednice-nevrtám se v tom, neshánim po sběrných dvorech termostaty nebo náhradní silent-bloky. Nechám si udělat diagnostiku od odborníka a zvážím opravu nebo nákup nové techniky.
To je vývoj, který nelze zastavit, ať už se to někomu líbí nebo ne.
Bohužel se na zdejším i podobných fórech objevuje pár jedinců, kteří neustále dokola omílají jak oni někde něco udělali a funguje to, mají tendence radit, zobecňovat...
To si dnes dovolí málokdo i profík se zkušenostma, protože ten ví, že každá "příjmová lokalita" a situace ve které se nachází a potýká se se zadáním je jedinečná a neopakovatelná.
Více myslím nemá cenu se k tématu vyjadřovat.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Dan Rozsíval 30. 12. 2015, 13:10:45
v každem paneláku a bytovce je to s anténou jinak, prostě tam dají zhruba 3 multiplexy a nazdar bazar, ale cokdyž chci chytat i jiné multiplexy v mé oblasti dostupné?  Ještě jsem nevyděl žádný takový objekt, že by se dělali vždy tak (a udržovali) aby tam bylo dostupné vše.

Pak jsi toho Jardo "vyděl" v životě fakt málo. Já už naopak viděl co se týče STA obě varianty. První je ta o čem píšeš ale pak je ještě druhá a to taková že je v ní opravdu vše dostupné. Hádej jaký je mezi nimi rozdíl? V té první jsou lidé líní a pohodlní, každý pouze čeká co udělá ten druhý aby se nemusel namáhat a navíc k tomu většinou neschopný správce či domovník. V té druhé je naopak domovník velmi schopný a iniciativní, má přehled /žádný důchodce který vůbec netuší která bije a který to dělá pouze kvůli pětistovce měsíčně k důchodu/ a tudíž nemá absolutně problém jakoukoli úpravu bez problémů zajistit, zároveň lidem i vysvětlit, byť oni to na rozdíl od první varianty většinou chápou, takže nakonec jsou spokojeni všichni.
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 30. 12. 2015, 13:15:02
Lidi pochopte výroky erteple2 jsou výroky samy pro sebe!!! a mně je šumafuk že mám logárka protože mně to tu funguje bez problémů  ;D  a i to logárko na to že to mám přímým výhledem na vysílač cca 12 km vzdušnou čarou je komfortní protože signál je tu kvalitní i bez té antény ale je tam "pro jistotu"aby měla co nejlepší příjem! a sloučený který funguje a na Krašov směrovaná anténa je ziskovější ale také po sloučení příjímá to co má přijímat  ;D .
Takže erteple ať si špekuluje když ho to baví a je to jeho životní styl a jsou lidi co mu to"baští"  ;D tečka.

Karlíku, ty jseš ale vážně trouba.  :D Vůbec jsi nepochopil že stojím na tvé straně ... Proto nechápu co mi tady proč vyčítáš, asi sis to nějak popletl. To tady TechnikTKR má pořád něco o kolenovrtech, odbornících, odborných firmách atd. Používám taky LPčka, k tomu síta Vaten a plná spokojenost. Technik asi nikdy nebyl v marketech jak vidím, u nás zrovna prodávají v KB Expertu i to LP krom těch polských sraček sít. Mají tam kabely, (pravda, Belden zrovna né) konektory, satelitní příslušenství včetně boxů. Pak tu máme spešl obchod TV/Sat a zde taky koupíš všechno možný .... ovšem opět né laděné prvky na míru či kvalitní kabely typu Belden. Žel prodejci prodávají samý levný krámy aby vůbec prodali a měli kšeft - ale takhle to chodí všude napříč republikou.

Jinak já Karlíku chytám na mnohem větší vzdálenosti a na slabší vysílač, nejsou problémy když je dobrý profil. Jedinej Čerchov se nějak nechytá, to by se muselo leda experimentovat s mnohem většími, dražšími a výkonnějšími anténami - to bohužel nemohu, nemám kloudný stožár na baráku.

272930370:  "Kromě toho, že nejsem žádný Alex (a podotýkám, že ani technik apod.)" jo jo ...  :D to si vyprávěj holubům na střeše. Všichni víme že jsi Technik, at' to zapřeš kolikrát chceš.  ;D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: 272930370 30. 12. 2015, 13:20:14
Jan Bajger,
Vaše postupy byly chvályhodné a poplatné době, dnes si člověk sice může osvojit co a jak funguje, osahat si to,
ale bez patřičného vybavení jen vše jen pokus-omyl. Metoda kterou někdo může dojít k cíli, ale jiný nikdy. O vynaložených nákladech nemluvě.
Dnes je jiná doba, éter je doslova nasycen změtí různých signálů a bez prohlídky spektra se ve velkých městech nedá ani existovat. A bude hůř. Za 10 let se situace změnila velice rasantně.
Taky jsem měl kdysi Škodu 120 a motorku Jawu 350, byl jsem schopen si motor naladit podle ucha a citu.
Dnes jezdím s autem na diagnostiku, pokud se mi rozbije pračka nebo lednice-nevrtám se v tom, neshánim po sběrných dvorech termostaty nebo náhradní silent-bloky. Nechám si udělat diagnostiku od odborníka a zvážím opravu nebo nákup nové techniky.
To je vývoj, který nelze zastavit, ať už se to někomu líbí nebo ne.
Bohužel se na zdejším i podobných fórech objevuje pár jedinců, kteří neustále dokola omílají jak oni někde něco udělali a funguje to, mají tendence radit, zobecňovat...
To si dnes dovolí málokdo i profík se zkušenostma, protože ten ví, že každá "příjmová lokalita" a situace ve které se nachází a potýká se se zadáním je jedinečná a neopakovatelná.
Více myslím nemá cenu se k tématu vyjadřovat.
Něco pro zasmání, když už je řeč o těch autech :D

(http://i.nahraj.to/f/1i6W.jpg) (http://nahraj.to/1i6W)
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 30. 12. 2015, 13:23:20
Zase lovíš na Lupě?  :D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 30. 12. 2015, 13:31:26
Karlíku, ty jseš ale vážně trouba.  :D Vůbec jsi nepochopil že stojím na tvé straně ... Proto nechápu co mi tady proč vyčítáš, asi sis to nějak popletl. To tady TechnikTKR má pořád něco o kolenovrtech, odbornících, odborných firmách atd. Používám taky LPčka, k tomu síta Vaten a plná spokojenost. Technik asi nikdy nebyl v marketech jak vidím, u nás zrovna prodávají v KB Expertu i to LP krom těch polských sraček sít. Mají tam kabely, (pravda, Belden zrovna né) konektory, satelitní příslušenství včetně boxů. Pak tu máme spešl obchod TV/Sat a zde taky koupíš všechno možný .... ovšem opět né laděné prvky na míru či kvalitní kabely typu Belden. Žel prodejci prodávají samý levný krámy aby vůbec prodali a měli kšeft - ale takhle to chodí všude napříč republikou.

Jinak já Karlíku chytám na mnohem větší vzdálenosti a na slabší vysílač, nejsou problémy když je dobrý profil. Jedinej Čerchov se nějak nechytá, to by se muselo leda experimentovat s mnohem většími, dražšími a výkonnějšími anténami - to bohužel nemohu, nemám kloudný stožár na baráku.

272930370:  "Kromě toho, že nejsem žádný Alex (a podotýkám, že ani technik apod.)" jo jo ...  :D to si vyprávěj holubům na střeše. Všichni víme že jsi Technik, at' to zapřeš kolikrát chceš.  ;D
A ty zas nejsi Stráník, že :D to taky vyprávěj holubům...
Vidíš to, už ani Cibulka s tebou nechce nic mít :D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: Karel Cibulka 30. 12. 2015, 13:46:34
Pan Cibulka nemá potřebu žít a diskutovat ehm zaplevelovat diskuze spamem to fakt nemám zájem díky  ;D  jsem jako ostatní buť to naladím  na DVB-T nebo DVB-S nebo přes YT nebo jinde na video si přehraji,a více netřeba  ;D 
Holt jistý mladík to tu má za potřebí tak prosím,nechť je mu dopřáno když si myslí že přispívá a je štasten možná  :D
Tímto toto uzavírám takhle reagují běžní uživatelé toť vše  :D
Přiznávám nejsem lovec signálů to věru nejsem a stačí mi místní co naladím.
Ale ty K60 z J a ČH je známý to vědí i samy ČRa  :D  a pro to kdo to nenaladí tak používá DVB-S a více neřeší na rozdíl od Štěpána  ;D
Regionálky se dají dohledat na netu a přehrát zprávy a to lidi hojně využívají když nemají možnost příjmu DVB-T tečka.  ;D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: erteple2 30. 12. 2015, 13:49:47
Kdepak Dejvide, já su ertepla vykopaná ze sousedovic záhumenky. To nevíš?  :D
Název: Re:zesílení v pásmu a ultumení ještědu
Přispěvatel: David Kříž 30. 12. 2015, 14:08:30
Kdepak Dejvide, já su ertepla vykopaná ze sousedovic záhumenky. To nevíš?  :D
Jasně, vykopaná ve Zlíně a vyexportovaná do ZSO v ML :D